آموزش تندخوانی در 15 دقیقه با تکنیک های شگفت انگیز

 

فایل صوتی آموزش تندخوانی

شما می توانید این مقاله را به صورت صوتی گوش دهید.

 

سلام ماهانی عزیز امروز می خواهیم درباره آموزش تند خوانی رایگان صحبت کنیم. در این مقاله صفرتاصد تندخوانی از تاریخچه آن تا تمارین و نکات یادداشت برداری و … را بررسی کرده ایم.

اصولاً سرعت داشتن در زندگی یکی از زیبایی های زندگی است و با داشتن سرعت می‌توان خیلی سریع‌تر به خواسته های خود رسید. از طرفی همان طور که سرعت داشتن در رانندگی باعث ترشح آدرنالین و به وجود آمدن احساس هیجان می‌شود، سرعت داشتن در زندگی نیز باعث می‌شود که با سرزندگی بیشتری روز های خود را سپری کنیم. همه ما باید در زندگی با سرعت بالا در مسیر رسیدن به خواسته های خودمان حرکت کنیم و سعی کنیم که در مدت زمان کم تری و با تلاش بیشتر به آنها دست پیدا کنیم.

در ادامه مقاله قصد داریم که به آموزش تند خوانی رایگان بپردازیم. همان طور که می دانید عمر تمام ما انسان ها محدود است به همین دلیل نمی‌توانیم تجربه های زیادی داشته باشیم و به طور کلی نقش های کمی را می‌توانیم داشته باشیم. برای مثال ما در زندگی می‌توانیم نقش یک پزشک که همزمان عمو و دایی و پدر نیز هست و در کنار طبابت درس هم می‌خواند که دوست دارد پس از بازنشستگی بیزینس خود را راه بیاندازد داشته باشیم. یا انتخاب کنیم که در زندگی یک موسیقی دان شویم که بسیار به کار کشاورزی علاقه دارد و در تعطیلات مشغول به بازی فوتبال است.

 

کتاب خواندن باعث افزاش تجربه ما می شود:

کتاب خواندن باعث افزاش تجربه ما می شود:

متاسفانه ما نخواهیم توانست همه شغل ها را تجربه کنیم، مکان‌های مختلف جهان را ببینم و تمام فرهنگ ها را یاد بگیریم. کتاب خواندن به ما این امکان را می دهد که از تجربیات کسانی که در موقعیت های مختلف بوده اند استفاده کنیم. با استفاده از آموزش تندخوانی قادر خواهیم بود که کتاب های بیشتری بخوانیم و شرایط مختلفی را در ذهن خودمان تصور کنیم. هر چه بیشتر کتاب بخوانید سطح شخصیت و خلاقیت خودتان را ارتقا می‌دهید همچنین این موضوع باعث می شود با رعایت اصول مطالعه بازخورد بهتری داشته باشیم.

تندخوانی فرآیندی است که با استفاده از آن می‌توانید کتاب های بیشتری را در زمان کم تری بخوانید. در ادامه قصد داریم که به شما آموزش تندخوانی بدهیم. یکی دیگر از مواردی که در ادامه به آن خواهیم پرداخت رابطه تندخوانی و تقویت ذهن و افزایش قدرت تمرکز خواهد بود. یعنی اینکه نه تنها سرعت مطالعه خودتان را افزایش دهید و از خواندن کتاب لذت ببرید بلکه سعی کنید که به بهترین شکل مواردی که خوانده‌اید را به ذهن بسپارید و آن‌ها را به راحتی فراموش نکنید.

تندخوانی چیست؟

تندخوانی عبارت است از خواندن مطالب با سرعت زیاد با هدف درک مطلب بیشتر و فراخوانی راحت تر اطلاعات. به عبارتی منظور ما از تندخوانی است که مطالب را با سرعت بیشتری بخوانیم، و بتوانیم آنها را با کیفیت بیشتری به خاطر بسپاریم و از طریق تکنیک های یادداشت برداری که در ادامه مقاله تندخوانی به آنها خواهیم پرداخت موارد را راحت تر به خاطر بیاوریم.

 

تاریخچه تندخوانی

تاریخچه تندخوانی

وود معلم یک دبیرستان بود که تقریبا همه از او به عنوان مخترع تندخوانی یاد می‌کنند.
روزی خانم وود به همراه سایر دانش‌آموزان به اردویی در خارج از مدرسه رفته بودند. اولین وود که شیفته مطالعه بود و همیشه یک کتاب همراه داشت، تصمیم گرفت که زیر یک درخت مطالعه کند. اما تنها کمی بعد مجبور شد کتابش را همان جا رها کند تا به بچه‌ها سری بزند. زمانی که او برگشت تا مطالعه‌اش را ادامه دهد، با برگ‌هایی روبرو شد که روی کتابش افتاده بودند.

همانطور که اولین وود سعی در کنار زدن آن برگ‌ها و تمیز کردن کتابش داشت، متوجه شد که زمانی که دستش در کنار خطوط کتاب قرار می‌گیرد و رو به پایین حرکت می‌کند، سرعت مطالعه او افزایش می‌یابد. همین سبب شد که این روش را بارها و بارها تکرار کند تا از اثرگذار بودن آن اطمینان حاصل کند. سپس او این موضوع را بر روی دانش‌آموزان خود هم امتحان کرد و زمانی که تاثیر مثبت آن را دید، دوره های آموزش تندخوانی را در سراسر کشور آمریکا به راه انداخت.

پیشنهاد ما به شما : آموزش تندخوانی انگلیسی

شدند که گوش آنها به گوش رئیس جمهوران آمریکا نیز رسید. جان اف کندی و نیکلسون دو تا از رئیس جمهوران آمریکا می باشند که آموزش تندخوانی را پشت سر گذاشته اند و در این کلاس ها شرکت کرده اند.

 

فواید کتاب خوانی:

فواید کتاب خوانی:

فواید کتاب خوانی

قبل از اینکه بخواهیم با تکنیک های تندخوانی در این آموزش تند خوانی رایگان آشنا شویم باید در ابتدا واقعاً به این موضوع اکه کتاب خوانی می‌‌تواند ما را رشد دهد ایمان داشته باشیم و کتاب خواندن آشتی کنیم و تمام تصورات بدی را هم که در مدرسه از کتاب خواندن در ذهن اکثر ما جای گذاشته اند از بین ببریم تا بتوانیم ابتدا کتاب خواندن را شروع کنیم و پس از آن سعی کنیم که با استفاده از تکنیک های تندخوانی با سرعت مطالعه بیشتری کتاب بخوانیم.

پیشنهاد ما به شما : بهترین زمان مطالعه

فواید کتاب خوانی

۱-به دست آوردن تجربیات جدید:

همان طور که گفتیم یکی از مهم‌ترین فواید کتاب خوانی برای کودکان و یا حتی خود این است که شما می‌توانید شرایط و اتفقاتی که شاید هرگز فرصت تجربه کردن آنها را نداشته باشید، از کتاب ها بخوانید و در ذهنتان خودتان را در آن شرایط به خوبی تصور کنید. برای مثال شما هرگز نمی‌توانید حال و هوایی که در جنگ وجود داشت را تجربه کنید به این دلیل که از آن زمان گذشته است ولی می‌توانید با کتاب هایی که تحت عنوان خاطرات فرماندهان و یا داستان هایی که در آن زمان نوشته شده است آن حال و هوا را لمس کنید.

 

فواید کتاب خواندن

۲-افزایش خلاقیت:

شاید با خودتان بگویید که ما می‌توانیم این اتفاق را با فیلم دیدن هم محقق کنیم. بله حق باشماست موسیقی وفیلم هم راهی برای تجربه کردن شرایط مختلف است ولی یکی از مزایای کتاب خوانی این است که شما آنطور که می خواهید آن داستان را تصور می‌کنید و در ذهن خودتان خلق می‌کنید ولی وقتی مشغول فیلم دیدن هستید، فرمان خلاقیت را به دست کارگردان سپرده اید. آیا شما مطمئنید که او از شما راننده بهتری است؟ وقتی که شما خودتان متن های رو کاغذ را با استفاده از ذهنتان خلق می‌کنید باعث افزایش چشمگیر خلاقیت شما می‌شود.

 

۳-استفاده از تجربیات گذشتگان:

۲-افزایش خلاقیت

یکی از بدترین اشتباهات نیش خوردن چندین باره از یک سوراخ است. اگر اتفاقاتی که بری گذشتگان افتاده است برای ما نیز رخ دهد اتفاق بدی است. چون که ما قسمتی از عمرمان را صرف آن می‌کنیم. در صورتی که می توانستیم از طریق کتاب خوانی دیگر آن اشتباه را ما مرتکب نشویم.

بهترین سرگرمی:

۴-بهترین سرگرمی:

یکی از مهم‌ترین فواید کتاب خوانی قابلیت سرگرم کننده بودن در عین حال آموزنده بودن آن است. شما وقتی کتابی را که به موضوع آن علاقه دارید می‌خوانید نه تنها دیگر گذر زمان را متوجه نمی‌شوید بلکه آموزش هم می‌بینید. شما می توانستید زمانی را که خرج خواندن کتاب کردید به چرخ زدن های بیهوده در فضای مجازی اختصاص دهید و فقط وقت خودتان را مشغول کنید. ولی با کتاب خواندن از وقت خودتان مفید تر استفاده کرده اید و مدیریت زمان را نیز یاد بگیرید.

 

۵-افزایش اطلاعات:

افزایش اطلاعات

یکی دیگر از قابلیت‌های پر اهمیت کتاب خوانی این است که شما با استفاده از آن اطلاعاتت خودتان را در هر زمینه ای که بخواهید افزایش می‌دهید و از طریق آنها در حوزه ای که به آن علاقه دارید متخصص می‌شوید و روز به روز خودتان رابیشتر رشد می‌دهید. به خصوص آنکه امروزه در تمام حوزه‌هایی که به آنها علاقه دارید کتاب های مختلفی وجود دارد که از طریق آنها می توانید خودتان را رشد دهید.

به دست آوردن کاریزما:

 کاریزما چیست؟ یکی از راه هایی که می توانید دیگران را تحت تاثیر قرار دهید، محتوای کلام شماست. در واقع هر چه سخنان شما پر محتوا تر باشد، احتمال اینکه دیگران را تحت تاثیر قرار دهید افزایش پیدا می کند. کتاب خواندن کمک می کند، که اطلاعات خوب و مفیدی را در ذهن خودمان داشته باشیم و در نهایت در لحظه ای که لازم است، بهترین آنها را به دیگران انتقال دهیم و با اینکار آنها را تحت تاثیر حرف های خودمان قرار دهیم.

باور های غلط درباره تندخوانی که نباید به آنها اهمیت بدهید:
تندخوانی باعث می‌شود که مطالب کتاب را به خوبی درک نکنم:
بگذارید غلط بودن این باور بازدارنده را با یک مثال توضیح دهیم:
شما هنگامی که با سرعت ۱۴۰ کیلومتر بر ساعت رانندگی می کنید تمرکز بیشتری دارید یا زمانی که با سرعت ۳۰ کیلومتر بر ساعت؟ وقتی که شما سرعت خودتان را افزایش می دهید ناخودآگاه تمرکز شما نیز افزایش پیدا می‌کند و همین امر باعث خواهد شد که مطالب را بهتر درک کنید.
نمی توان بیش از ۶۰۰کلمه در دقیقه خواند.
طبق آمار می توان در هر توقف چشم ۶ کلمه را خواند و در هر ثانیه نیز می‌توانید ۴ توقف انجام دهید. تا به اینجا شما قادر خواهید بود که در هر دقیقه ۱۴۴۰ کلمه بخوانید. در حالی است که افراد زیادی رکوردهای بیشتر از این مقدار را هم زده اند. شما نیز با تمرین زیاد قادر خواهید بود ۷۰۰ یا ۱۰۰۰ کلمه در دقیقه را به راحتی بخوانید.

 

فواید و مزایای تندخوانی

فواید و مزایای تند خوانی

تقویت مغز

تقویت مغز

تقویت مغز

همانطور که شما پس از مدتی با انجام تمرینانت بدن سازی ماهیچه های خودتان را تقویت می کنید و می توانید وزنه های سنگین تری را بلند کنید، پس از مدتی هم که تمرینات تند خوانی را انجام می‌دهیم اول از همه چشمان شما تقویت می‌شوند و می توانند با سرعت بیشتری روی مطالب جابه جا شوند و در نتیجه اطالاعات بیشتری از چشمان شما به سمت مغز شما ارسال خواهد شد. مغز هم به مرور زمان عادت می کند که اطلاعات بیشتری را در آن واحد تحلیل کند و بتواند آنها را به خاطر بسپارد. به یاد داشته باشید که تمرین مهم ترین قسمت در زمینه تند خوانی به حساب می‌آید.

افزایش اعتماد به‌ نفس

به نظر شما اعتماد به نفس چیست؟ شما در هرکاری را که مدت زیادی انجام دهید و سعی کنید که آن را خیلی خوب یاد بگیرید و در آن کار متخصص شوید اعتماد به نفس خودتان را افزایش داده اید، همچنین داشتن دانش زیاد در مورد مسائل مختلغ امری است که باعث ایجاد حس رضایت از خود و افزایش اعتماد به نفس خواهد شد. از این جهت است که تندخوانی و تقویت حافظه رابطۀ مستقیمی با اعتماد به نفس دارند.

تفکر سریع:

یکی دیگر از فواید و مزایای تند خوانی این است که باعث تقویت قدرت تفکر می‌شود. وقتی که اطلاعات زیادی را در مدت زمان بسیار محدوداز طریق چشمانتان به مغزتان می رسانید، مغز شما ناچار است که این اطلاعات را دسته بندی کند که در صورت نیاز به آنها دست پیدا کنید. هرچه شما بیشتر تندخوانی را انجام می‌دهید مغز شما به صورت ناخودآگاه در طبقه بندی و دسته بندی اطلاعات ماهرتر و ورزیده تر می شود به همین علت شما در زندگی عادی هم عادت می‌کنید که به بهترین شکل اطلاعاتی را دسته بندی کنید. در این صورت هر وقت که به دنبال آن اطلاعات در ذهن خودتان هستید، راحت تر به آنها دست پیدا می کنید.
تفریح
یکی دیگر از فواید و مزایای کتاب خوانی این است که شاید در ابتدا سخت باشد ولی وقتی که به آن عادت می کنید تبدیل به یک تفریح می‌شود. به خصوص اگر چاشنی تندخوانی را هم به فرآیند کتاب خوانی خودتان اضافه کنید این لذت چندین برابر می شود.

افزایش تمرکز و کنترل ذهن:

در این قسمت می‌خواهیم کمی از تکنیک های افزایش تمرکز و کنترل ذهن را با هم مرور کنیم و پس از آن ارتباط این تکنیک‌ها با مبحث تند خوانی را با هم بررسی کنیم. داشتن تمرکز در زمینه تند خوانی یکی از مهم ترین اتفاقاتی است که باید در زمینه تندخوانی به آن توجه کنید. چون وقتی که شما به مهارت زیادی میرسید ناخودآگاه وقتی که خط بری می‌کنید، حواستان از کتاب خوانی پرت می شود و بازدهی شما را کاهش می دهد. درادامه اصول صحیح مطالعه و روش هایی را برای افزایش تمرکز و کنترل ذهن به شما معرفی می‌کنیم که در حین مطالعه و یا پس از آن باید انجام دهید.

پیشنهاد ما به شما : کتاب آموزش تندخوانی و تکنیک های خواندن سریع

۱-کاهش عوامل پرت کننده حواس:

یکی از مهم ترین مواردی که در مواقع مختلف حواس شما را پرت می کند و ذهن شما را به خودش اختصاص می‌دهد سر وصدای محیط شما، صدای تلفن و پیام هایی که برای شما ارسال می‌شود. شما در هنگام انجام هر کاری باید سعی کنید که تمامی عوامل پرت کنند حواس را از خودتان دور نگه دارید. گاهی اوقات این کار سخت می‌شود، برای مثال فرزند شما یا پدر و مادر شما از شما درخواستی می‌کنند و شما مجبور می‌شوید که از کار خودتان دست بکشید و به درخواست آنها پاسخ دهید. در چنین شرایطی شما می‌توانید از تکنیک پومودرو استفاده کنید. در طبق این تکنیک شما ۴۵ دقیقه کار می کنرید و ۱۵ دقیقه استراحت. می‌توانید از خانواده یا همکاران خود بخواهید تمام کارهای خود را در آن ۱۵ دقیقه با شما در میان بگذارند.

۲-در لحظه باشید:

یکی دیگر از مواردی که تمرکز را کاهش می دهد فکر کردن به گذشته و یا آینده می‌باشد برای آنکه درگیر این چنین موضوعاتی نشوید بهتر است که در زمان حال باشید. قبل از شروع هرکاری مثلاً تندخوانی سعی کنید که خودتان را به زمان حال باز گردانید. برای اینکار شما باید چند نفس عمیق از بینی خودتان بکشید. در همین حین که نفس عمیق می کشید، در هنگام دم هوای خنکی وارد بینی شما می شود و در هنگام بازدم هوای نسبتا گرم تری از بینی شما خارج می شود.

۳- خط بری جادویی:

این کار در حین سادگی اما بسیار در افزایش سرعت مطالعه شما تاثیر مثبت دارد. شما باید سعی کنید که از طریق انگشت اشاره خود و یا با استفاده از یک مداد خط ها را دنبال کنید. این کار به شما کمک می کند که مدام به عقب برنگردید و یک خط به چشمانتان بدهید که طبق آن پیش برود و دیگر به چشمانتان اجازه ندهید به هر طرف که دوست داشت بچرخد. استفاده کردن از تکنیک خط بری یکی از اصول صحیح مطالعه و یکی از ساده‌ترین تکنیک‌های تندخوانی می باشد که در افزایش تمرکز و کنترل بر ذهن تأثیر بسزایی دارد و باعث تقویت حافظه کوتاه مدت در بزرگسالان می شود.

سرانه مطالعه در ایران:

سرانه مطالعه در ایران:

سرانه مطالعه در ایران

شاید برای سرانه مطالعه در ایران آمار دقیقی وجود نداشته باشد ولی طبق آمار های مختلف بین ۵ تا ۱۲ دقیقه در روز قرار دارد. این میزان خیلی افتضاح است. قضیه آنجایی بد تر می شود که همین آمار هم بر عهده عده کمی کتاب خوان واقعی قرار دارد. شما با آموزش تندخوانی و همچنین افزایش سرعت مطالعه خودتان خواهید توانست کتاب های بیشتری بخوانید و خودتان را خیلی رشد دهید و از خیلی از رقبای خودتان جلو بیوفتید و رهبر در صنف خودتان تبدیل شوید.

افزایش سرعت مطالعه:

قبل از اینکه به معرفی روش های تندخوانی بپردازیم و شما تصمیم بگیرید که از این روش‌ها استفاده کنید، بهتر است که ابتدا با مفهوم افزایش سرعت مطالعه خودتان آشنا شوید. این کار به شما این امکان را خواهد داد که به طور شفاف وضعیت فعلی خودتان را شفاف کنید و پس از آن برای حرکت به سمت وضعیت مطلوب قدم بردارید. برای اینکه وضعیت موجود خودتان را مشخص کنید بهترین کار محاسبه سرعت مطالعه است.

آموزش تندخوانی در 15 دقیقه با تکنیک های شگفت انگیز

فرمول محاسبه سرعت مطالعه:

۱-تعداد کلماتی در دقیقه می‌توانید بخوانید را محاسبه کنید. برای این کار شما باید تعداد صفحاتی که خوانده‌اید را ضرب‌در تعداد لغات هر صفحه کنید
۲- سپس عدد به دست آمده را تقسیم بر دقایقی که صرف خواندن شده است بکنید. در این شرایط سرعت مطالعه شما به دست می‌آید. پس از آنکه به طور دقیق مشخص کردید که سرعت مطالعه شما چقدر است نوبت به افزایش سرعت مطالعه می رسد. برای افزایش سرعت مطالعه خودتان باید مشخص کنید هدف شما خواندن چند کلمه در دقیقه است؟

تکنیک‌های تند خوانی (اسکن کردن متن!)

این همه پیش نیاز و تاریخچه و … خواندیم،‌ اما الآن نوبت به این می رسد که کم کم از تئوری به سمت آموزش تندخوانی به صورت عملی پیش بریم.؛ تکنیکی که قراره بهتون معرفی کنیم (Scanning) است.
در روش اسکن، چشم‌ها برای یافتن بخشی از اطلاعات و داده‌هایی که مغز به دنبال آن‌هاست و باعث بهبود عملکرد نیمکره های مغز می شود، نگاهی سریع به متن مورد مطالعه خواهد داشت. اسکن در قیاس با تکنیک مرور سریع یا (Skimming) روش آسان‌تری است. یکی از روش های تندخوانی و اصول مطالعه صحیح روش SQ3R می باشد که در ادامه مقاله آن را معرفی کرده ایم. وقتی که شما با داشتن یک سوال به سراغ متن می روید می توانید از این تکنیک (Scanning) استفاده کنید.

انواع تکنیک‌های اسکن:

۱. روش مبتدی (یک انگشتی)
برای شروع، یک کتاب را در نظر بگیرید و از یک نفر بخواهید لغتی را در صفحه مشخص کند و شما با یک انگشت بصورت عمودی یا افقی، دنبال لغت مورد نظر بگردید تا آن لغت را پیدا کنید.
۲. روش نیمه‌حرفه‌ای (سه انگشتی)
همان کاری که در روش مبتدی انجام دادیم را این‌بار با سه انگشت انجام می‌دهیم، به این صورت که با استفاده از سه انگشت، به دنبال ۳ کلمۀ مشخص‌شده توسط شخصی دیگر، خواهیم بود. این مرحله حوزۀ دید شما را به چالش می‎‌کشد. سعی کنید در هر صفحه، بعد از دو یا حداکثر سه‌بار حرکت انگشتان، کل صفحه را بررسی کنید.

۳. روش حرفه‌ای (چهار انگشتی)
قبل از انجام دو مرحلۀ قبل، به سراغ این مرحله نروید! این مرحله نیاز به گذراندن تمرینات مربوط به حوزۀ دید دارد، چراکه در این قسمت باید یکبار با استفاده از جستجوی عمودیِ صفحه، تمام کلمات را از جلوی چشمان خود بگذرانید و کلمۀ مورد نظر را بیابید.
چهار انگشت را، به صورتی که کل خط را دربرگیرد، از بالا به پایین به صورت زیگزاگ یا به شکل S حرکت می‌دهیم و در نهایت کلمۀ مورد نظر را پیدا می‌کنیم . با این وجود این روش می تواند باعث تقویت حافظه تصویری شود.

با استفاده از این تکنیک به نوعی خودتان را قبل از مطالعه ،گرم می کنید. می توانید فرآیند خواندن را با مجلاتی شروع کنید که به موضوعات آن آشنایی دارید و به آنها علاقه دارید. این آمادگی نیاز به رعایت یک نکته دارد:

تند خوانی مجلات

خواندن پاراگراف اول و آخر، همیشه کمک‌کننده است!
معمولاً در اکثر مجلات پاراگراف اول نوعی معرفی آنچیزی است که متن قرار است به ما ارائه بدهد. پاراگراف آخر نیز خلاصه‌ای از آنچه که در متن گفته شده است، می باشد. این کار باعث آشنایی کلی با موضوع خواهد شد.

موفقیت در تندخوانی:

یکی ازمهم‌ترین مواردی که به شما این امکان را خواهد داد که در زمینه تندخوانی موفق شوید این است که مدام تمریناتی که به شما می گوییم را انجام دهید و سعی کنید که به وسیله آنها کتاب ها را بخوانید.

یکی از مواردی که در زمینه تمرین تندخوانی وجود دارد این است که تلاش کنید تا هنگام شروع تندخواین با متن های ساده شروع کنید. برای مثال می توانید از رمان هایی که متن آنها ساده هستند استفاده کنید.

استفاده ازانگشت و خط بر

استفاده ازانگشت و خط بر

یکی از مهم ترین تمارین تندخوانی که در تمام دوره های آموزش تندخوانی به‌ آن تاکید میشود این است که با استفاده از یک خط بر مانند خودکار یا مداد یا با استفاده از انگشتتان خط را دنبال کنید. این کار از آن جهت جز مهم ترین تمارین تندخوانی به حساب می آید که باعث می شود مغز و چشم های خودتان فرمان دهید تا با هم هماهنگ شوند.

پیشنهاد ما به شما: درمان حافظه کوتاه مدت در طب سنتی

تمرین ۳ ثانیه‌ای؟!

این تمرین با ریتم آهسته، بعد از تمرینی که توسط انگشت و دنبال کردن چشم انجام می‌شود، آغاز خواهد شد.برای انجام این تمرین، کتاب را به سه قسمت عمودی تقسیم کنید (هر خط به سه قسمت تقسیم می‌شود.) در این تمرین با ریتم آهسته ۱ … ۲ … ۳، که تقریباً یک ثانیه بین هر کدام فاصله است، شروع به خواندن می‌کنیم و با انگشت مسیر خواندن را طی کرده و به این صورت با هر شماره، انگشت به قسمت بعدی می‌رود. بعد از ۳ ثانیه، خواندن آن یک خط تمام می‌شود و به همین منوال خواندن متن را ادامه می‌دهیم. این تمرین را برای حداقل ۵۰ صفحه، تکرار کنید. حین انجام تمرین ۳ ثانیه‌ای رفته رفته فاصله ۱ ثانیه‌ای را کمتر و کمتر می‌کنیم.

تمرین با کتاب برعکس

تمرین با کتاب برعکس، یکی از چالش‌برانگیزترین تمارین تندخوانی می باشد اکه تند خوانی را وارد مرحله‌ای جدید می‌کند. شاید در ابتدای این تمرین درک مطلب شما بسیار پایین باشد،‌ اما رفته رفته درک مطلب شما بیشتر می شود. در این تمرین از یک کتاب با نثر ساده و روان و ترجیحاً فاقد عکس استفاده کنید. در شروع کار، فاصله چشم از متن باید ۳۰ سانتی‌متر باشد.

سعی کنید کم کم این مقدار را به ۴۰ و سپس ۵۰ سانتی‌متر برسانید. توجه داشته باشید که تمامی این موارد باید به مرور صورت بپذیرند.
به صورت ذهنی ۲ تا ۳ دقیقه زمان در نظر بگیرید و از بالای سمت راست کتاب برعکس‌شده شروع کنید و با کمک انگشت خود شروع به خواندن کنید؛ از خود انتظار درک متن نداشته باشید، فقط بخوانید و تنها به خواندن متن اکتفا کنید. بعد از پایان زمان ۲-۳ دقیقه‌ای، چند ثانیه مکث کنید و دوباره شروع کنید. مثل تمرین قبل، این تمرین را برای حداقل ۵۰ صفحه تکرار کنید. تمرین با کتاب برعکس نیز از تمریناتی است که در آموزش تندخوانی تاکید بسیار زیادی روی آن می شود. این روش، یکی از  اقسام روش تدریس تندخوانی است که نتیجه بسیار خوبی برای تقویت آن به وجود می آورد.

گرم کردن چشم‌ها

یکی از مهم ترین کارهایی که برای تبدیل شدن به یک فرد تندخوان به آن نیاز دارید، چشمانی آماده است. لازمه داشتن چشمانی آماده این است که هر روز به آنها تمرینات مخصوص بدهید و چشمان خودتان را گرم نگه دارید. یکی از مهم‌ترین تمریناتی که در آموزش تندخوانی به آن اشاره می شود، تمریناتی برای گرم کردن چشمانتان است. برای گرم کردن چشم‌هایتان باید روزانه چند دقیقه زمان بگذارید.

 

 

 

ستاره

ستاره

این تمرین یکی از معروف‌ترین تمارین تندخوانی مربوط به گرم کردن چشم است. روی یک کاغذ، ستاره‌ای بزرگ مانند شکل زیر بکشید و اضلاع آن را با حرکت چشم دنبال کنید. این تمرین را ۲ الی ۵ دقیقه انجام دهید. شما با این کار چشم خودتان را به طور چشم گیری تقویت می کنید.

جست و جوی اعداد

جستجوی اعداد

در شکل زیر اعداد ۱ تا ۵۰ به صورت بهم‌ریخته قرار داده شده است. در این تمرین تلاش می کنیم که با استفاده از چشمانمان و حرکت دادن آنها این اعداد را به ترتیب پیدا کنیم. در نهایت باید زمان این کار را یادداشت کنیم و از دفعات بعدی سعی کنیم زمان آن را کاهش دهیم

سرعت سطری

سرعت سطری

یکی از ساده ترین تمارین تندخوانی که در آموزش تندخوانی به آن پرداخته می شود مسئله سرعت سطری است. در این تمرین همانطور که مشاهده می کنید باید تلاش کنی خطی که بین دو عدد ۱و۲ قرار دارد را با سرعت دنبال کنید.

جستجوی اعداد پیشرفته

جستجوی اعداد پیشرفته

این تمرین یکی از تمارین کتاب تونی بوزان، نابغه تند خوانی و تقویت حافظه است که باید عدد نوشته شده در ستون سمت چپ را در بین ستون‌های دیگر پیدا کنید. این تمرین نیز باعث می شود که چشمان شما به خطبری عادت کند.

مؤثرترین تمرینات افزایش حوزه دید

تقویت حوزه دید یکی از مهم ترین اتفاقاتی است که در طول دوره های آموزش تندخوانی و با استفاده از تمارین تندخوانی باید برای شما رخ دهد.
اولین تمرین حوزه دید
در این تمرین باید سعی کنید تا با تمرکز روی ستون وسط، ستون‌های سمت راست و چپ آن را، حتی به صورت مبهم و تار، مشاهده کنید.

تمرین عبارت‌خوانی

در این تمرین باید با تمرکز بر کلمات وسط جملات، کل عبارت را تشخیص دهید. این تمرین یکی از مهم ترین تمرینات تندخوانی است که در نرم افزار آموزش تندخوانی شاپرک روی آن مانور زیادی داده شده است.

جمله خوانی

جمله‌خوانی

نحوۀ انجام این تمرین همانند تمرین قبل است و باید با تمرکز بر کلمۀ وسط هر عبارت، کل عبارت را تشخیص دهید. این کار را با متون دیگر هم می‌توانید انجام دهید. تنها تفاوت این تمرین با تمرین قبلی این است که جملات طولانی تر می شود.

حوزه دید متنی

حوزه دید متنی

این تمرین یکی از پیشرفته‌ترین تمرین‌های حوزۀ دید می‌باشد که می توانید حوزه دید خودتان را به طور چشم گیری افزایش دهید. در این تمرین سعی کنید تا با تمرکز بر روی خط وسط، متن سمت چپ و راست آن را تشخیص دهیم.

در این بخش و بخش اول سعی داشتیم تا مهم‌ترین تکنیک ها و روش‌های تند خوانی را بررسی کنیم و تمرین‌های مهم آن را ارائه دهیم. دیدیم که تند خوانی یک مهارت است و شما با شرکت در یک دوره آموزش تندخوانی و انجام تمرینات آن به صورت مستمر می توانید به یک فرد تندخوان تبدیل شوید.

اصول مطالعه صحیح:

برای مطالعه صحیح راه های زیادی وجود دارد که از طریق آنها می توانید مطالعه خودتان را اثر بخش تر کنید. به یاد داشته باشید آموزش تندخوانی هرگز بدون آموزش انواع روش های یادداشت برداری ، مخصوصا خلاصه نویسی به روش کرنل ، روش های درک مطلب و … تبدیل به یک آموزش تندخوانی کامل نخواهد شد. برای این که بتوانید از درک مطلب خوبی برخوردار شوید باید از قبل از مطالعه هدف خودتان را از کتاب خواندن بدانید. همچنین بهتر است که برای پاسخ دادن به سوالی مطالعه را شروع کنید. تمامی این مطالب را در روش SQ3R که یکی از روش های تندخوانی و اصول مطالعه صحیح است وجود دارد. شما می توانید این روش را با تکنیک های تندخوانی ترکیب کنید و در نهایت یادداشت برداری را نیز چاشنی کارتان کنید. در این صورت است که خواهید توانست سرعت مطالعه خودتان را افز ایش دهید و به عبارتی ادعا کنید که آموزش تندخوانی را به طور کامل پشت سر گذاشته اید.

پیش مطالعه (Survey)

مرحله‌ی پیش‌مطالعه قدم اول برای شروع هر مطالعه‌ی جدی می باشد. این بخش از مطالعه بیش از هر قسمت دیگر انجام می شود و بخش مهمی است. متاسفانه در برخی از دوره های آموزش تندخوانی به پیش مطالعه اشاره ای نمی شود.
پیش‌مطالعه بر مهارت‌های تندخوانی متکی است. شما در این مرحله باید به تمامی مطلب‌ها و مبحث‌هایی را که قرار است در طول یک نشست مطالعه کنید، نگاه کلی بیاندازید. سرفصل‌های اصلی مطالب، مبحث‌های کلی قسمت‌هایی است که باید آن‌ها را نگاه کنید. همین‌طور راهنماها و علائم نگارشی به‌خوبی می‌توانند در این مسیر به شما کمک کنند؛ به‌صورت مشخص به عبارت‌های بولد شده، خطوط کج ، مطالب داخل گیومه و غیره دقت کنید. همچنین طریقه صفحه چینی را نیز بررسی کنید.

اهمیت هدف گذاری در مطالعه

هدف‌های مهم از پیش‌مطالعه از این قرار است:

بالابردن تمرکز حین مطالعه
هیجان یادگیری و یادگیری فعال به‌دلیل فعال‌شدن ذهن جست‌وجوگر
بالارفتن اعتمادبه‌نفس در زمان کتاب خواندن
تعامل با مطلب‌هاو مبحث‌ها به‌صورت دوطرفه
پیش مطالعه یکی دیگر از مراحلی است که می توان با آن به اصول مطالعه صحیح دسترسی پیدا کرد.

آموزش تندخوانی در 15 دقیقه با تکنیک های شگفت انگیز

سؤال‌کردن (Question)

با مرحله‌ی پیش‌مطالعه شما آماده می‌شوید که هدف‌های یادگیری در هر مبحث را برای خودتان مشخص کنید. در اینجا شما باید دست‌به‌نوشتن شوید و هر سؤالی را که به ذهن‌تان می‌رسد درباره‌ی مطلب پیش‌روی‌تان یادداشت کنید. این سؤالات باعث ایجاد روحیه کنجکاوی در شما می شود.
شما در این مرحله خواهید دانست که قرار است با درپیش‌گرفتن این روش از اصول مطالعه صحیح ، دقیقا به دنبال جواب چه سوالاتی باید در کتاب بگردید. این مرحله یادگیری فعال و تعامل شما با متن را به دنبال دارد.

مطالعه دقیق (Read)

قرار است در این مرحله موبه‌مو مطلب‌ها را مطالعه کنید. لازمه‌ی این کار این است که حتی مطلب‌هایی را که از قبل آموخته‌اید مجدداً و با نگاهی موشکافانه بخوانید.
واقعیت این است که مطالعه‌ی دقیق مطلبی که قرار است یاد بگیرید با خواندن متنی غیرجدی‌تر متفاوت است. در اینجا باید درست برخلاف خواندن متن‌های معمول و دم‌دستی، مانند مطالب فضای مجازی، رفتار کنید و به عبارتی باید روزنامه‌ای خواندن را کنار بگذارید و به صورت دقیق کتاب را مطالعه کنید.لازمه‌ی مطالعه‌ی دقیق این است که شما بتوانید متن را به‌صورت انتقادی بخوانید. به‌عبارت ساده و کاربردی، بدون فهم هیچ جمله‌ای و مبحثی نباید از آن عبور کنید. تکنیک خط بری به شما در این مرحله کمک شایانی خواهد کرد.

یادآوری (Recite / Recall)

همان طور که در بالاتر هم گفتیم که یادداشت برداری از اصول صحیح مطالعه است. به در این روش هم یادآوری یکی از مهم ترین قسمت های مطالعه کردن است. اگر گمان می‌کنید قرار است با یک بار مطالعه همه‌ی نکات مهم را به خاطر بیاورید سخت اشتباه می‌کنید. کمتر کسی، حتی با آماده‌ترین ذهن و در پیش‌گرفتن بهترین روش مطالعه، این توانایی را دارد.

قبل از یادآوری باید طرز مطالعه شما بر پایه‌ی تثبیت مبحث‌ها باشد.. شما باید زمان‌های مطالعه را در مقطع‌های زمانی کوتاه تنظیم کنید. این کار به شما کمک می‌کند که مطلب‌ها را در ذهن‌تان تثبیت شود.به‌جای اینکه هر مبحث را به‌صورت پشت‌سرهم، مثلاً در یکی‌دو روز، بخوانید، باید مبحث‌ها متنوع کنید و آن‌ها در بازه زمانی کوتاه تر بخوانید.
برای یادآوری، درست قبل از شروع به مطالعه‌ی ادامه‌ی مطلب، باید مباحث قبلی را برای خودتان یادآوری کنید. مهم‌ترین تکنیک شما برای موفق‌بودن در این مرحله استفاده از نقشه‌ی ذهنی می باشد که یک نوع یادداشت برداری است که یکی از فواید یادداشت برداری افزایش سرعت یادآوری مطالب است.

قرار نیست مطالب آموخته‌شده را رها کنید. شما باید در طول فاصله‌های زمانی منظم برای مرور کردن مطلب‌ها وقت بگذارید. پیشنهاد ما این است که یک روز در هفته به‌صورت متناوب به مرورکردن مبحث‌های قبلی آموخته‌شده اختصاص دهید. شما در این مرحله می توانید از یادداشت برداری هایی که در هنگام مطالعه نوشتید نیز استفاده کنید.
یکی از نکات مهم از اصول صحیح مطالعه آزمودن خود است. اگر بتوانید ابزاری برای آزمودن خودتان در نظر بگیرید خیلی خوب می شود. چون می توانید از دفعات بعدی کیفیت خودتان را ارتقا بدهید.

پیشنهاد ما به شما :  مقاله انضباط شخصی 

تقویت حافظه کوتاه مدت:

تقویت حافظه کوتاه مدت

حافظه چیست؟

حافظه از دو قسمت کوتاه مدت و بلند مدت تشکیل شده است و نقش انبار را در مغز ما بازی می کند و اطلاعات را وارد خودش می کند. اطلاعات ابتدا در حافظه کوتاه مدت و سپس در حافظه بلند مدت شما ذخیره می‌شوند. وظیفه انتقال اطلاعات از حافظه کوتاه مدت به حافظه بلند مدت بر عهده هیپوکامپ که در مغز قرار دارد می‌باشد. هیپوکامپ قسمتی از دستگاه لیمبیک است که در ایجاد حافظه کوتاه مدت و تبدیل آن به حافظه بلند مدت نقش دارد.

به طوری که افرادی که هیپوکامپ آنها به هر دلیل آسیب دیده است نمی‌توانند اطلاعات را به حافظه بلند مدت خودشان انتقال دهند و موضوعی در ذهن برای مدت طولانی باقی نمی‌ماند. این افراد با کسانی نام کسانی که هر روز با آنها ارتباط دارند را به یاد نمی‌آورند و هر اطلاعاتی برای مدت زمان خیلی کوتاه شاید در حد چند دقیقه در ذهن آنها باقی می‌ماند اما چون هیپوکامپ آسیب‌ دیده‌ است، حافظه کوتاه مدتی شکل نمی‌گیرد که بخواهد به‌ حافظه بلند مدت تبدیل شود. البته این نکته را نیز باید ذکر کنیم که خاطراتی که قبل از برداشتن هیپوکامپ در ذهن شما ثبت شده است، هرگز پاک نخواهد شد، فقط شما نمی توانید اطلاعات جدید را در آن نگه دارید.
مراحل ثبت کردن اطلاعات به صورتی است که شما ابتدا مفاهیم را از طریق انواع حس های خودتان دریافت می کنید این اطلاعات را به مغز خودتان می‌رسانید و قسمت هیپوکامپ آن اطلاعات را در پوشه حافظه کوتاه مدت ذخیره می کند. اگر شما بار ها و بارها این اطلاعات را تکرار کنید و با خودتان مرور کنید تازه می توان گفت که این اطلاعات وارد حافظه بلند مدت شما شده است.

همانطور که گفتیم اگر هیپوکامپ برداشته شود و یا آسیبی ببیند حافظه کوتاه مدت و تبدیل آن به حافظه بلند مدت به طور دائمی از بین می‌رود. شما با آموزش تندخوانی قادر خواهید بود که اطلاعات را با کیفیت بیشتری وارد ذهنتان کنید اما یکی از مهم ترین راهکارها برای وارد کردن اطلاعات از حافظه کوتاه مدت به بلند مدت وجود دارد و آن هم نوشتن است. وقتی که شما می نویسید باعث می شوید که اطلاعات به صورت طبقه بندی وارد ذهن شما شود. به همین دلیل است که یادداشت برداری یکی از مهم ترین مبحث هایی که در آموزش تندخوانی به شما آموزش داده می شود.

یادداشت برداری

یادداشت برداری:

آقای بوزان در کتاب قدرت تندخوانی ۷ ویژگی برای تبدیل شدن به یک تندخوان ماهر را بیان می‌کند که عبارتند از: تشخیص، جذب، درک مطلب، دانش، حفظ و به یادسپاری، فراخوانی، ارتباط. یادداشت برداری در مرحله درک مطلب، حفظ و به یاد سپاری و فراخوانی اطلاعات به ما کمک ویژه‌ای می کند و سرعت و کیفیت ما را به طور چشم‌گیری افزایش می‌دهد. بهترین زمان برای یادداشت برداری درست در هنگام مطالعه می‌باشد که این موضوع باعث غلبه بر تنبلی در هنگام مطالعه می شود.

و در این صورت است که به طور همزمان باعث درک مطلب، حفظ و به یادسپاری می‌شود. خیلی از افراد به اشتباه هر خطی را که می‌خوانند نکات مهمش را یادداشت می‌کنند و یا اینکه اگر از آن خط خوششان آمده باشد آن را یادداشت می‌کنند. برخی هم از لبه دیگر بوم می‌افتند و بعد از اینکه یک مقاله یا و یک کتاب را خواندند، هر چیزی که در یادشان مانده بود را می‌نویسند. اما هر دو این روش‌ها، هیچ نقشی در ارتقای افزایش کیفیت شما ندارند. برای یادداشت برداری اصولی بهتر است پس از آنکه یک فصل از یک کتاب و یا یک مبحث طولانی از یک فصل کتاب را خواندید، یادداشت برداری کنید. در این شرایط سرعت مطالعه شما کاهش پیدا نخواهد کرد.

در ادامه دو مورد از موثر ترین روش های یادداشت برداری را به شما معرفی می کنیم که بسیار در آموزش تندخوانی موثر هستند.

نقشه کشی ذهنی

نقشه کشی ذهنی یکی از بهترین روش ها برای دسته بندی کردن مطالب است که در آموزش تندخوانی به آن اشاره می شود.  شما از طریق‌ آن می‌توانید اطلاعات کتاب را یادداشت برداری کنید. از طرفی چون این نقشه ها شکل بصری نیز دارند شما می توانید با استفاده از آنها اطلاعات را ساده تر به یاد بیاورید.  برای کشیدن یک نقشه ذهنی باید از یک ایده کلی و جامع شروع کنیم، و سپس اضافه کردن جزئیات بر روی شاخه ها آن را ادامه دهید. یکی از خوبی‌هایی که روش مایند مپینگ را برجسته می‌کند این است که شما می توانید هر لحظه که می خواهید مطالب جدیدی را به آن اضافه کنید.

حاشیه نویسی

حاشیه نویسی یا یادداشت برداری چیست؟

حاشیه نویسی یکی از قدیمی‌ترین روش های یادداشت برداری به حساب می‌آید که از گذشته مورد استفاده قرار می گرفته است. همه ما هم در دوران دانش‌آموزی وقتی که معلم نکاتی علاوه بر متن کتاب می گفت در حاشیه کتاب می‌نوشتیم که بعداً در زمان امتحان آن‌ها را مجدد مطالعه کنیم. می‌توانیم از این روش وام بگیریم و پس از خواندن یک فصل از کتاب و یا یک مبحث از فصل طولانی در حاشیه کتاب مواردی که به نظرمان اهمیت داشته را بنویسیم. حاشیه نویسی به فرآیند حفظ و به یاد سپاری و به فراخوانی اطلاعات در آینده کمک شایانی می‌کند. همچنین برای آنکه درک مطلبمان را از این مفاهیم افزایش دهیم می‌توانیم مفاهیمی که از دانسته‌های قبلیمان می‌دانستیم به این موارد اضافه کنیم. این شیوه به دلیل وقت گیر نبودن خیلی خوب است اما چون در حاشیه کتاب نوشته می‌شود برای مرور کردن حتماً باید کتاب در دسترسمان باشد.

چطور باید یادداشت برداری کنیم:

مهم‌ترین موردی که باید در این آموزش رایگان تندخوانی برای یادداشت برداری به آن توجه کنیم این است که در یادداشت برداری که انجام می‌دهیم کلمات را به صورت کلیدی بنویسیم و از نوشتن کلمات اضافی پرهیز کنیم. برای مثال در جمله( بهترین روش یادداشت برداری روش نقشه ذهنی است که به شما کمک می کند مطالب را بهتر فراخوانی کنید و از آنها استفاده کنید) را کلمات کلیدی آن را در نت برداری خودمان اضافه می کنیم. بهترین روش، یادداشت برداری، نقشه ذهنی، فراخوانی مطالب

مواردی که در بالا نوشته شد، همان کلمات کلیدی است که باید در یادداشت برداری از آنها استفاده کنیم.

آموزش تندخوانی کتاب

در ادامه کتاب هایی که در این حوزه قرار دارد را به شما معرفی می کنیم، البته بعضی از این کتاب ها هنوز به فارسی ترجمه نشده است.

کتاب راهنمای کامل تندخوانی

ناتان آرمسترانگ یکی از افرادی است که سال‌های زیادی از عمرش را صرف تحقیق درباره مهارت‌های مورد نیاز یادگیری و تندخوانی کرده است. در این کتاب آقای آرمسترانگ تلاش می‌کند تا به بهترین شکل تجربیات که در این سالها کسب‌ کرده است را به مخاطبین انتقال دهد تا آنها بتوانند به راحتی سرعت مطالعه خود را افزایش دهند و همچنین نکاتی را به شما انتقال می‌دهد که می‌توانید از آنها برای به خاطر سپاری هرچه بیشتر حروف استفاده کنید  . در این کتاب با آقای آرمسترانگ همراه شوید، او در هر فصل از این کتاب تلاش می‌کند از طریق تمرینات و استراتژی های مختلف سرعت مطالعه شما را افزایش دهید و کاری کند که شما به یک تندخوان ماهر تبدیل شوید وبتوانید هر کتابی را به راحتی بخوانید.

پیشنهاد ما به شما: یادداشت برداری در سخنرانی

کتاب تندخوانی راهنمای کامل احمق‌ها

این کتاب یکی از کتابهایی است که به شما این امکان را می دهد که سرعت مطالعه خودتان را تا چندین برابر افزایش دهید. به خصوص این موضوع که نویسنده این کتاب آقای مارکس بیل می‌باشد که شهرتش را به دلیل آموزش یادگیری سریع کسب کرده است، اثربخشی این کتاب را تا چند برابر افزایش می‌دهد. شاید برای کسی که می خواهد این کتاب را بخرد وقتی برای اولین بار اسم آن رامی‌شوند ناراحت شوند اما منظور این است که این کتاب به قدری ساده نوشته شده است که هر کسی می‌تواند می ‌تواند در کم‌ترین زمان با انجام درست تمرینات سرعتش را افزایش دهد. در این کتاب شما با تمرینات مختلفی رو به رو می‌شوید که از ابتدا در کنار شما هستند و شما با انجام آنها روز به روز سرعت مطالعه خودتان را افزایش می‌دهید. اندازه گیری سرعت خودتان و تلاش برای آنکه بتوانید روز به روز از طریق تمرینات این کتاب سرعت مطالعه خود تان را افزایش دهید، برای بهره وری هرچی بیشتر از این کتاب نیاز است.

فتوریدینگ، از بهترین کتاب های تندخوانی

فتوریدینگ یا تصویرخوانی، نوشته پاول شیل، از بهترین و معروفترین کتاب هاییست که در زمینه تندخوانی نوشته شده است. او این ادعا را دارد که مطالعه و استفاده از تکنیک های این کتاب به شما خواهد آموخت که در هر ثانیه یک صفحه از یک کتاب را مطالعه کنید. علاوه بر این، شیل باور دارد که این کار نه تنها درک شما از متن را کاهش نمی دهد، بلکه حتی می تواند آن را افزایش دهد. آموزه های این کتاب همچنین به شما خواهد آموخت که چگونه مطالبی را که به تازگی یاد میگرید به دانش گذشته تان اضافه کنید. اگر همه این موارد برای شما رویایی یا غیرممکن به نظر می رسند، پیشنهاد می کنیم که حتما این کتاب را مطالعه کنید تا از صحت ادعاهای آن مطمئن شوید.

برنامه ۷ روزه یادگیری آموزش رایگان تندخوانی، از اولین ووداولین وود

اولین وود در کتاب خودش بر افزایش سرعت تاکیید بسیار زیادی می ‌کند و به شما این امکان را می‌دهد که تلاش کنید تا به بهترین شکل خودتان را رشد دهید.تمامی این اتفاقات و تمرینات و استراتژی هایی که در این کتاب معرفی می‌شوند قرار است که در هفت روز انجام شوند و در کوتاه ترین زمان تندخوانی را یاد بگیرید. شما این کار را با تکنیک مدیریت زمان و برنامه ریزی ادغام کنید و نتیجه مطلوب تری دریافت کنید . شما می توانید با آموزش رایگان تندخوانی واقعا تندخوان شوید فقط باید باید کلی تلاش کنید.

آموزش تندخوانی رایگان

راه ها و دوره های زیادی برای آموزش تندخوانی وجود دارد برخی از راه ها رایگان و برخی هزینه زیادی از شما می خواهند. برای مثال شما می توانید از مقالاتی که در اینترنت وجود دارد یاد بگیرید،‌ می توانید از طریق خریدن دوره آموزشی و از طریق یک استاد آموزش تندخوانی را به صورت کامل دریافت کنید و  همچنین می توانید از طریق کتاب هایی که به شما معرفی کردیم  و در وب سایت ماهان تیموری به شما معرفی می کنیم ، تندخوانی را آموزش ببینید.

سوالات متداول

تندخوانی عبارت است از خواندن مطالب با سرعت زیاد با هدف درک مطلب بیشتر و فراخوانی راحت تر اطلاعات. به عبارتی منظور ما از تندخوانی است که مطالب را با سرعت بیشتری بخوانیم، و بتوانیم آنها را با کیفیت بیشتری به خاطر بسپاریم.

1-به دست آوردن تجربه های جدید 2-افزایش خلاقیت 3-استفاده از تجربیات دیگران 4-افزایش اطلاعات

تقویت مغز- تفکر سریع –افزایش تمرکز و قدرت ذهن

این تمرین با ریتم آهسته، بعد از تمرینی که توسط انگشت و دنبال کردن چشم انجام می‌شود، آغاز خواهد شد.برای انجام این تمرین، کتاب را به سه قسمت عمودی تقسیم کنید (هر خط به سه قسمت تقسیم می‌شود.) در این تمرین با ریتم آهسته ۱ … ۲ … ۳، که تقریباً یک ثانیه بین هر کدام فاصله است، شروع به خواندن می‌کنیم و با انگشت مسیر خواندن را طی کرده و به این صورت با هر شماره، انگشت به قسمت بعدی می‌رود. بعد از ۳ ثانیه، خواندن آن یک خط تمام می‌شود و به همین منوال خواندن متن را ادامه می‌دهیم. این تمرین را برای حداقل ۵۰ صفحه، تکرار کنید. حین انجام تمرین ۳ ثانیه‌ای رفته رفته فاصله ۱ ثانیه‌ای را کمتر و کمتر می‌کنیم.


نرم افزار تندخوانی

همین حالا شروع کن!

25 پاسخ

  1. سلام دوست عزیز
   خوشحالیم که مقاله آموزش تندخوانی را مطالعه کردید و نظرتون را قرار دادید

  1. وقت بخیر آقای مسلمان
   به نکته خوبی در مورد مهارت تندخوانی اشاره کردید
   خوشحالیم که مقاله رو مطالعه کردید

  1. سلام دوست من
   خیلی خوش حالیم که مقاله آموزش تندخوانی براتون مفید بوده.
   بهتون توصیه می کنیم که حتما از نکات موجود در مقاله استفاده بفرمایید.

  1. سلام ، خوش حالیم که این مقاله مورد رضایت شما قرار گرفته.به شما توصیه می کنم مقاله کتاب آموزش تندخوانی هم مطالعه بفرمایید.

  1. سلام دوست عزیز می توانید برای یادگیری و تمرین تندخوانی به محصول آموزش تندخوانی شاپرک مراجعه بفرمایید.
   امیدوارم نهایت استفاده را کنید.

  1. پیشنهاد میکنیم برای درک بهتر این موضوع مقاله ی آموزش تندخوانی و تقویت حافظه را مطالعه بفرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

آخرین فرصت ثبت نام در دوره میتوز