اصول مطالعه صحیح

اگر می خواهیم هر کاری را بسیار ساده و راحت انجام دهیم باید سعی کنیم که آن کار را طبق اصولش انجام دهیم. مطالعه نیز مانند هرکار دیگر اصولی دارد که با استفاده از آنها می توانیم بسیار ساده تر و با کیفیت و لذت بردن بیشتری کتاب خواندن را پیش بگیریم  و در بهترین زمان، مطالعه خود را به درستی انجام دهیم .در ادامه به برخی از اصول مطالعه صحیح خواهیم پرداخت.

اصول مطالعه صحیح

راه‌هایی که به مطالعه صحیح کمک میکند

 

۱- هدفگذاری، یکی از اصول مطالعه صحیح است

هدفگذاری، یکی از اصول مطالعه صحیح است

 

نحوه هدفگذاری و برنامه ریزی  به این علت یکی از ضروریات مطالعه است که انگیزه خودتان را از خواندن کتاب مشخص کنید. یعنی بدانید که خواندن این کتاب چه چیزی را به شما اضافه خواهد کرد. هدف گذاری کردن در مورد مطالعه آزاد کمی با هدف گذاری برای درس خواندن قرق دارد .این یعنی لازم نیست که حتما خودتان را به تعداد مشخصی از صفحات محدود کنید.

بهتر است مطالعه کردن و کتاب خواندن را تا جایی ادامه دهید که داستان یا متن کتاب شما را با خود می کشاند و شما را تشنه می کند. برای اینکه بفهمید به طور دقیق تا چه جایی قصد خواندن کتاب را دارید به شما پیشنهاد می کنیم تا زمانی که داستان را می خوانید و با خودتان می گویید چه داستان خوبی است ادامه دهید.

این لحظات معمولا وقتی به سراغ ما می‌آیند که یک اتفاق جالب در داستان یا متن کتاب می‌افتد. برای درک بهتر این موضوع بگذارید مثالی را برای شما بیان کنم.

 

2- همیشه کتاب همراتان داشته باشید:

همیشه کتاب همراتان داشته باشید:

شاید باورتان نشود ولی همین که همیشه کتاب به همراه داشته باشید، یکی از اصول مطالعه صحیح به حساب می‌ آید. در زندگی همه ما زمان‌های مرده زیادی وجود دارد که به راحتی می‌توانیم از آن‌ها برای کتاب خواندن استفاده کنیم. مثلا در طول رفت و آمد به سرکار، در مترو، اتوبوس و یا حتی خودرو شخصی خود هم می‌توانیم کتاب بخوانیم. قرار نیست که همیشه یک کتاب بزرگ ۶۰۰ صفحه‌ای سنگین را همراه خود حمل کنیم. گاهی اوقات شما می‌توانید به سادگی و بدون هیچ زحمتی و با داشتن انضباط شخصی ، نسخه صوتی آن کتاب را روی تلفن همراه خود دانلود کنید و در این مواقع به کتاب صوتی گوش کنید.

اما حتی اگر خانه‌دار هم هستید، باز هم گوش دادن به کتاب‌های صوتی می‌تواند انتخاب جذابی برای شما باشد. گوش دادن کتاب مورد علاقه هنگام انجام کارهای منزل و یا آشپزی کردن، آن هم با صدای برترین راوی‌ها قطعا نجربه لذتبخشی است. یکی دیگر از نکاتی که خیلی از افراد فکر می کنند که اگر بخواهند به کتاب صوتی گوش کنند و در عین حال بخواهند کار دیگری انجام دهند بازدهیشان پایین خواهد آمد. اگر نگران این موضوع هستید می توانید کتاب های صوتی را چندین بار گوش کنید.

چیزی که می‌خوانید را با دیگران هم به اشتراک بگذارید:

3- چیزی که می‌خوانید را با دیگران هم به اشتراک بگذارید:

یکی دیگر از اصول آموزش تندخوانی یا  همان اصول صحیح مطالعه این است که تمامی مطالبی را که یاد می گیرید را به دیگران نیز آموزش دهید و مطالب آن را با دیگران به اشتراک بگذاریم. در واقع این استراتژی یکی از بخش‌های هرم یادگیری هم به حساب می‌آید. برای این کار می‌توانید بعد از مطالعه هر کتاب، خلاصه ای برای خوتان بنویسی و این خلاصه را در اختیار دیگران قرار دهید. البته قبل از آن باید به یاد داشته باشید که بد نیست در پایان هر فصل، آن فصل را در چند حمله کوتاه خلاصه کنید. به این ترتیب کار شما برای نوشتن یادداشت نهایی ساده‌تر خواهد شد.

استراحت مغز

4- استراحت مغزی:

هنگامی كه خسته هستید، مطالعه نكنید.

برای انجام كارهای فكری خصوصاً مطالعه باید مغز كاملاً آماده و سرحال باشد تا در به خاطر سپردن مطالب مشكل نداشته باشد. شما می توانید از روشهای مختلف و دلخواه خودتان برای رفع خستگی استفاده كنید، اما یكی از روشهای مناسب برای رفع خستگی تنفس عمیق است. همچنین یك خواب سبك و كوتاه در مواقعی كه خیلی خسته هستید در برطرف كردن خستگی بسیار مناسب است.

خواب کافی

5- خواب كافی:

خواب کافی نه تنها یکی از اصول مطالعه صحیح است بلکه یکی از اصول صحیح زندگی نیز می باشد. یك خواب 8-6 ساعته معمولاً كافی است. بنابراین سعی كنید طوری برنامه‌های درسی خود را بچینیدكه شبها حداقل 6 ساعت بخوابید تا مغز شما به اندازه كافی استراحت كند. همچینین در ظهر های می توانید از خواب اینه موری یا ژاپنی استفاده کنید. خواب اینه موری بین ۱۵ تا۳۰ دقیقه خواب می باشد.

پیشنهاد ما به شما : تقویت حافظه کوتاه مدت طب سنتی

درک مطلب

6- درك مطلب:

توانایی درک کردن مطالب یکی از اصول صحیح مطالعه می باشد که اگر به درستی بتوانید آن را انجام دهید می توانید مطالب را به خوبی در ذهن خودتان ثبت کنید

سعی كنید هنگام مطالعه، مطالب را به خوبی درك كنید، تا بتوانید به راحتی آنها را به خاطر بسپارید. نكته ای كه در درك معنی تأثیر بسزا دارد و بازده مطالعه را بسیار افزایش می دهد، یادداشت برداری می باشد. یادداشت برداری روش های مختلفی دارد که از نقشه ذهنی و حاشیه نویسی و خلاصه نویسی به روش کرنل می توان نام برد. با یادداشت برداری شما دو کار را در آن واحد انجام می دهید:۱- مطالب را بهتر درک می کنید۲- این امکان را برای خودتان فراهم می کنید که بتوانید مطالب خوانده شده را پس از مدتی مرور  کنید. شما از طریق مرور کردن قادر خواهید بود که به بهترین شکل مطالب را از حافظه کوتاه مدت به حافظه بلند مدت خود انتقال دهید.

 

7- تشویق و پاداش

تشویق نیروهای ذهنی و روانی را به فعالیت وادار می کند. این موضوع یکی از مطالبی است که به شما این امکان را می دهد که هر کاری را با کیفیت بیشتری انجام دهید. اصول صحیح مطالعه باید طوری باشد که زمان مطالعه را کاهش می‌دهد. اصول صحیح مطالعه به شما این امکان را می دهد که مطالب را بیشتر درک کنید و در نتیجه آنها را راحت تر بهتر درک کنید که این موضوع باعث افزایش سرعت مطالعه می شود.

اصول مطالعه صحیح

ویژگی‌های اصول مطالعه صحیح

اگر بخواهیم تا به اینجا مطالب را دسته بندی کنیم می توانیم بگوییم  که جدای از اینکه شما چه شرایطی دارید و چطور به مطالعه‌کردن عادت کرده‌اید، با توجه به اصول و فواید تندخوانی ،اصولی‌ترین روش مطالعه روشی است که چند ویژگی را در خود جای داده باشد. آشنایی با این ویژگی‌ها به شما کمک می‌کند تا با ایجاد کمترین تغییرات در روش معمول خودتان، آن را بهینه کنید و بیشترین بازدهی را از آن بگیرید. به‌صورت کلی، ویژگی‌های اصول مطالعه‌ی صحیح از این قرار است:

فرایندی پویا و فعال را دربرمی‌گیرد که هر دو نیم‌کره‌ی مغز را فعال نگه می‌دارد.

مبتنی بر فاصله‌گذاری و تکرار در فواصل زمانی منظم است.

با متن تعامل دوطرفه برقرار می‌کند.

منعطف است و می‌توان شرایط غیرمنتظره را در آن جای داد.

بهترین روش مطالعه در دنیا یا اصولی‌ترین روش مطالعه

پس از معرفی اصول صحیح مطالعه نوبت به معرفی روش مطالعاتی می رسد.مرسوم‌ترین روش مطالعه اصولی روشی پنج‌مرحله‌ای موسوم به SQ3R است. این روش با زیرعنوان استراتژی مطالعه فعال نیز شناخته می‌شود. در این روش شما قرار است پنج اصل ساده را رعایت کنید.

پیش مطالعه (Survey)

مرحله‌ی پیش‌مطالعه قدم اول برای شروع هر مطالعه‌ی جدی می باشد. این بخش از مطالعه بیش از هر قسمت دیگر انجام می شود و بخش مهمی است.

پیش‌مطالعه بر مهارت‌های تندخوانی متکی است. شما در این مرحله باید به تمامی مطلب‌ها و مبحث‌هایی را که قرار است در طول یک نشست مطالعه کنید، نگاه کلی بیاندازید. سرفصل‌های اصلی مطالب، مبحث‌های کلی قسمت‌هایی است که باید آن‌ها را نگاه کنید. همین‌طور راهنماها و علائم نگارشی به‌خوبی می‌توانند در این مسیر به شما کمک کنند؛ به‌صورت مشخص به عبارت‌های بولد شده، خطوط کج ، مطالب داخل گیومه و غیره دقت کنید. همچنین طریقه صفحه چینی را نیز بررسی کنید.

پیشنهاد ما به شما : تندخوانی کمک آزمون

هدف‌های مهم از پیش‌مطالعه از این قرار است:

بالابردن تمرکز حین مطالعه

بالابردن تمرکز حین مطالعه

هیجان یادگیری و یادگیری فعال به‌دلیل فعال‌شدن ذهن و افزایش تمرکز و کنترل ذهن جست‌وجوگر

بالارفتن اعتمادبه‌نفس در زمان کتاب خواندن

تعامل با مطلب‌هاو مبحث‌ها به‌صورت دوطرفه

پیش مطالعه یکی دیگر از مراحلی است که می توان با آن به اصول مطالعه صحیح دسترسی پیدا کرد.

سؤال‌کردن (Question)

با مرحله‌ی پیش‌مطالعه شما آماده می‌شوید که هدف‌های یادگیری در هر مبحث را برای خودتان مشخص کنید. در اینجا شما باید دست‌به‌نوشتن شوید و هر سؤالی را که به ذهن‌تان می‌رسد درباره‌ی مطلب پیش‌روی‌تان یادداشت کنید. این سؤالات باعث ایجاد روحیه کنجکاوی در شما می شود.

شما در این مرحله اخواهید دانست که قرار است با درپیش‌گرفتن این روش از اصول مطالعه صحیح ، دقیقا به دنبال جواب چه سوالاتی باید در کتاب بگردید. این مرحله یادگیری فعال و تعامل شما با متن را به دنبال دارد.

پیشنهاد ما به شما : حافظه ی تصویری

مطالعه دقیق

مطالعه دقیق (Read)

قرار است در این مرحله موبه‌مو مطلب‌ها را مطالعه کنید. لازمه‌ی این کار این است که حتی مطلب‌هایی را که از قبل آموخته‌اید مجدداً و با نگاهی موشکافانه بخوانید.

واقعیت این است که مطالعه‌ی دقیق مطلبی که قرار است یاد بگیرید با خواندن متنی غیرجدی‌تر متفاوت است. در اینجا باید درست برخلاف خواندن متن‌های معمول و دم‌دستی، مانند مطالب فضای مجازی، رفتار کنید و به عبارتی  باید روزنامه‌ای خواندن را کنار بگذارید و به صورت دقیق کتاب را مطالعه کنید.لازمه‌ی مطالعه‌ی دقیق این است که شما بتوانید متن را به‌صورت انتقادی بخوانید. به‌عبارت ساده و کاربردی، بدون فهم هیچ جمله‌ای و مبحثی نباید از آن عبور کنید. تکنیک خط بری به شما در این مرحله کمک شایانی خواهد کرد

یادآوری (Recite / Recall)

همان طور که در بالاتر هم گفتیم که یادداشت برداری از اصول صحیح مطالعه است. به در این روش هم یادآوری یکی از مهم ترین قسمت های مطالعه کردن است. اگر گمان می‌کنید قرار است با یک بار مطالعه همه‌ی نکات مهم را به خاطر بیاورید سخت اشتباه می‌کنید. کمتر کسی، حتی با آماده‌ترین ذهن و در پیش‌گرفتن بهترین روش مطالعه، این توانایی را دارد.

قبل از یادآوری باید طرز مطالعه شما بر پایه‌ی تثبیت مبحث‌ها باشد. شما باید زمان‌های مطالعه را در مقطع‌های زمانی کوتاه تنظیم کنید. این کار به شما کمک می‌کند که مطلب‌ها را در ذهن‌تان تثبیت شود.به‌جای اینکه هر مبحث را به‌صورت پشت‌سرهم، مثلاً در یکی‌دو روز، بخوانید، باید مبحث‌ها متنوع کنید و آن‌ها در بازه زمانی کوتاه تر بخوانید.

برای یادآوری، درست قبل از شروع به مطالعه‌ی ادامه‌ی مطلب، باید مباحث قبلی را ببرای خودتان یادآوری کنید. مهم‌ترین تکنیک شما برای موفق‌بودن در این مرحله استفاده از نقشه‌ی ذهنی می باشد که باعث می شود قدرت ذهن افزایش یاید.

مرور کردن

مرور (Review / Revise)

قرار نیست مطالب آموخته‌شده را رها کنید. شما باید در طول فاصله‌های زمانی منظم برای مرور کردن مطلب‌ها وقت بگذارید. پیشنهاد ما این است که یک روز در  هفته به‌صورت متناوب به مرورکردن مبحث‌های قبلی آموخته‌شده اختصاص دهید. شما در این مرحله می توانید از یادداشت برداری هایی که در هنگام مطالعه نوشتید نیز استفاده کنید.

یکی از نکات مهم از اصول صحیح مطالعه آزمودن خود است. اگر بتوانید ابزاری برای آزمودن خودتان در نظر بگیرید خیلی خوب می شود. چون می توانید از دفعات بعدی کیفیت خودتان را ارتقا بدهید.

اصول مطالعه صحیح

کتاب اصول صحیح مطالعه:

در خصوص اصول تندخوانی باید بگوییم که ،کتاب های آموزش تندخوانی که آقای تونی بوزان آنها را یادداشت کرده است به شما این امکان را می دهد که اصول صحیح مطالعه را به خوبی یاد بگیرید و از آنها استفاده کنید.

ما در مقالات سایت ماهان تیموری تمام تلاش خود را می کنیم تا بتوانیم به شما در تمام حوزه های کار و زندگی به شما کمک کنیم.

 

سوالات متداول :

یکی دیگر از اصول صحیح مطالعه این است که تمامی مطالبی را که یاد می گیرید را به دیگران نیز آموزش دهید و مطالب آن را با دیگران به اشتراک بگذاریم. در واقع این استراتژی یکی از بخش‌های هرم یادگیری هم به حساب می‌آید. برای این کار می‌توانید بعد از مطالعه هر کتاب، خلاصه ای برای خوتان بنویسی و این خلاصه را در اختیار دیگران قرار دهید. البته قبل از آن باید به یاد داشته باشید که بد نیست در پایان هر فصل، آن فصل را در چند حمله کوتاه خلاصه کنید. به این ترتیب کار شما برای نوشتن یادداشت نهایی ساده‌تر خواهد شد.

هنگامی كه خسته هستید، مطالعه نكنید.

برای انجام كارهای فكری خصوصاً مطالعه باید مغز كاملاً آماده و سرحال باشد تا در به خاطر سپردن مطالب مشكل نداشته باشد. شما می توانید از روشهای مختلف و دلخواه خودتان برای رفع خستگی استفاده كنید، اما یكی از روشهای مناسب برای رفع خستگی تنفس عمیق است. همچنین یك خواب سبك و كوتاه در مواقعی كه خیلی خسته هستید در برطرف كردن خستگی بسیار مناسب است

مرحله‌ی پیش‌مطالعه قدم اول برای شروع هر مطالعه‌ی جدی می باشد. این بخش از مطالعه بیش از هر قسمت دیگر انجام می شود و بخش مهمی است.

پیش‌مطالعه بر مهارت‌های تندخوانی متکی است. شما در این مرحله باید به تمامی مطلب‌ها و مبحث‌هایی را که قرار است در طول یک نشست مطالعه کنید، نگاه کلی بیاندازید. سرفصل‌های اصلی مطالب، مبحث‌های کلی قسمت‌هایی است که باید آن‌ها را نگاه کنید. همین‌طور راهنماها و علائم نگارشی به‌خوبی می‌توانند در این مسیر به شما کمک کنند؛ به‌صورت مشخص به عبارت‌های بولد شده، خطوط کج ، مطالب داخل گیومه و غیره دقت کنید. همچنین طریقه صفحه چینی را نیز بررسی کنید.

همین حالا شروع کن!

دیدگاهتان را بنویسید