فورتونا یک فرصت آموزشی عالی

روز
ساعت
دقیقه
ثانیه

ماهان تیموری

آموزش هوش مالی و رسالت زندگی من

تصمیم گرفتم در این شرایط سخت به رسالت خود عمل کنم و هوش مالی را به صورت رایگان در اختیار شما عزیزان قرار دهم. هوش مالی مجموعه ای است حاصل تجربیات من از مسیر درآمد روزانه ۱۰۰۰ تومان تا ساختن کسب و کاری که هر روز دستاورد های بزرگی را خلق می کند و دانشی که در این سالها به دست‌ آورده ام. در هوش مالی شما یاد می گیرید چطور باور های خودتان را تقویت کنید، با صفر تا صد راه اندازی کسب و کار آشنا می شوید، بر انواع فوت و فن های قرارداد و چک مسلط می شوید، می توانید عادت های پولساز را با عادت های غلط جایگزین کنید و در کل هرچیزی که برای رسیدن به موفقیت مالی را نیاز دارید دسترسی پیدا می کنید.

مشاوره رایگان

کاریزما چیست و چطور به شخصی کاریزماتیک تبدیل شویم ؟

خلاصه مطلب

سلام ،امیدوارم که حالتان عالی باشد. تا به حال شده است که در یک جمعی حضور داشته باشید ؛ و ببنید که یک نفر
5/5

سلام ،امیدوارم که حالتان عالی باشد. تا به حال شده است که در یک جمعی حضور داشته باشید ؛ و ببنید که یک نفر تمام توجه جمع را به خودش جلب کرده و اکثر افراد حاضر در آن جمع ،به صحبت های آن شخص گوش می دهند و یا صحبت های او ،برای جمع جذاب است.چنین افرادی را ، از کاریزما برخوردار هستند و به اصطلاح به آنها ،افراد کاریزماتیک می گویند.

تصویر ویژگی افراد کاریزما

امروز در این مقاله سعی می کنیم که در ابتدا توضیح بدهیم که کاریزما چیست؟ و بعد از آن ویژگی افراد کاریزماتیک را برایتان خواهیم گفت و در آخر به این مبحث می پردازیم که چطور می توانیم فردی کاریزماتیک باشیم ؟

اگر در یک جمعی حضور داشته باشید .و صحبت از کاریزما (Charisma) بشود، آن زمان است که سوالی به ذهنتان میاد.  اون سوال این هست که ” کاریزما چیست” ؟ امروز می خواهیم در مورد کاریزما صحبت کنیم.و بگوییم که هدف از داشتن کاریزما چیست؟ و این که فرق کاریزما و غرور چیست ؟ با من همراه باشید.تا این موضوع را با هم بررسی کنیم.

تصویر کاریزما چیست

کاریزما چیست ؟!

کاریزما از واژه‌ای یونانی خاریسما گرفته‌ شده است.و در فرهنگ لغات این‌ چنین معنی می‌شود :

کاریزما مجموعه رفتارها و ویژگی‌هایی از اطمینان، اعتماد به نفس و … است.که فرد با این ویژگی‌ها جذاب و اثرگذار دیده می‌شود. درگذشته کاریزما به‌ دور از ، مثبت یا منفی بودن این اثرگذاری اتفاق عجیبی به نظر می‌رسید. و همیشه این سوال مطرح می شود.که چطور چنین افرادی بر تعداد افراد بسیاری چنین اثری می‌گذارند ؟

به طوری که اکثر مردم تحت تاثیر کاریزما این افراد قرار می گیرند و از آنها تاثیر می گیرند.

زمانی که زندگی نامه رهبران را بررسی می کنیم متوجه می شویم اولین چیزی که باعث تبدیل شدن آن ها به یک فرد کاریزماتیک شده است، یک باور درونی به مسیری ناشناخته بوده است. امروزه نیز شما می توانید با رعایت برخی از اصول به یک فرد کاریزماتیک تبدیل شوید و کاری کنید که افراد بسیار زیادی به پیروان شما تبدیل شوند. در ادامه این ویژگی ها را با شما در میان می گذاریم.

هیتلر، کاریزما

خوب است بدانید درباره : راز ثروتمند شدن یهودیان

” کاریزما چیست ؟ ” را در افراد مشهور دنیا بررسی کنیم !

اگر شخصیت رهبران بزرگی چون هیتلر را مورد بررسی قرار دهیم.به این تعریف می‌رسیم که این افراد دارای جذابیت و اثرگذاری زیادی بوده‌اند.تا حدی که افراد بسیاری در راستای خواسته‌هایشان تسلیم‌ می شدند. و به دستورات یا خواسته‌های آن ها پاسخ مثبت می‌دادند.

یک شخصیت کاریزماتیک شخصیتی است.که به‌ دور از تصورات اغلب افراد، پرهیجان، شاد و فعال هستند. و یک شخصیت ایمن و یا مطمئن دارند. یک انسان کاریزماتیک، شخصیت پایدار و مطمئنی دارد.که به نظر می‌رسد همین اطمینان موجب جذابیتشان می‌شود . به گونه ای می توان گفت ؛که اقتدار خاصی در لحن ،بیان و عمل آنها هست که اکثر مردم  را تحت تاثیر قرار می دهد.

یک انسان می‌تواند تمام ویژگی‌های مثبتی که گفتیم را داشته باشد.ولی کاریزماتیک نباشد. یک شخصیت کاریزماتیک فردی است که می‌تواند تعداد افراد بسیاری را با اهداف خود همراه و هم سو کند. تحقیقات زیادی در این‌ ارتباط انجام شده است.که یک فرد کاریزماتیک چه ویژگی‌هایی دارد که در این مقاله به ۴ ویژگی مهم این افراد اشاره خواهیم کرد.

پیشنهاد ما به شما : حافظه کوتاه مدت

چهار ویژگی افرادی که کاریزما دارند :

تصویر صحبت کردن قاطع

  • صحبت کردن قاطع:

اگر بخواهید در همان نگاه اول یک فرد کاریزماتیک را بشناسید.به صحبت‌ها و صدای او توجه کنید. این افراد با اعتماد به نفس بالا و قاطع صحبت می‌کنند.و به خاطر همین قاطعیت و اطمینان در فن بیان خود افراد بسیاری را به سمت خود جذب می‌کنند.و باعث می‌شوند افراد شنونده به صحبت‌هایشان اعتماد کرده.و با آن‌ها همراه شوند.

داشتن قاطعیت در لحن و بیان باعث می شود که اکثر آدم ها به این افراد اعتماد کنند. افرادی که کاریزما دارند ؛می توانند انسان های اطراف خود را تنها با قدرت بیان خود، با هدف و یا خواسته های خودشان هم سو و هم جهت کنند.

تصویر ثابت قدم بودن

  • ثابت‌ قدم بودن:

کاریزماتیک ها در عقاید و باورهایشان استوار و ثابت‌قدم‌اند. این افراد به هر نحوی روی عقاید خود پافشاری می‌کنند و امکان ندارد با تغییر شرایط از تصمیم خود منصرف شوند. به همین دلیل است که به هر آنچه بخواهند می‌رسند. دیر یا زود دارد اما انجام می دهند. دقیقا یکی از دلایلی که این افراد به اکثر خواسته های خودشان می رسند ،همین استمرار و ثابت قدمی در هدفشان می باشد.

تصویر آینده نگر بودن

  • آینده‌ نگر بودن:

افراد کاریزماتیک آینده را می‌بینند.و با توجه به آن عمل می‌کنند. تصمیمات امروزشان با توجه به برنامه و نتیجه‌ای که در آینده می‌بینند گرفته می‌شود. این شیوه‌ی عملکرد این افراد باعث می‌شود راحت‌تر و مطمئن‌تر تصمیم بگیرند. چون می‌دانند مقصدشان کجاست و چه اقداماتی باید انجام دهند.

تصویر جلوتراز دیگران در حرکتند

  • جلوتر از دیگران درحرکت‌اند:

کاریزماتیک ها انسان‌های عصر هجر نیستند. بلکه افرادی هستند که از آموزش‌های نوین، برنامه‌های محکم و شیوه‌ های مدیریتی جدید برای پیشبرد اهدافشان استفاده می‌کنند و می توانند به این پاسخ برسند که مدیریت چیست.آنها به شدت به یادگیری و آموزش دیدن علاقه مند هستند و همیشه برای یادگیری مطالب جدید ؛به شدت مشتاق هستند.

این افراد می‌دانند دانش برای آن‌ها قدرت است.و هیچ‌وقت از کنار این موضوع بی‌تفاوت عبور نمی‌کنند. سعی می‌کنند همه‌ چیز را بدانند.و با آگاهی تصمیم بگیرند. سطح آگاهی و دانش این افراد از کلامشان کاملاً مشخص است. این افراد مدام در حال مطرح کردن ایده های نو می باشند.

افرادی که از کاریزما برخوردار هستند ؛همیشه برای مشکلات و چالش هایی که برایشان اتفاق می افتاد نسبت به دانشی که دارند ،راه حل های خلاقانه و نوآورانه ایجاد و طراحی می کنند. همین مسئله تا حد زیادی برای جذابیت و کاریزماتیک بودن آنها کافی است.

تصور کنید که شخصی هست که برای هر چالش راه حل فوق العاده ای دارد ؛ قطعا برای همه چنین افرادی جذابیت دارند.

پیشنهاد ما به شما : تکنیک کالباسی چیست

کاریزماتیک بودن ذاتیآیا کاریزماتیک بودن ذاتی است؟

 

اگر بخواهیم در یک کلمه جواب بدهیم باید بگوییم :خیر. در واقع یک فرد می‌تواند به‌طور ذاتی مجموعه‌ای از رفتارها را برای جذب و اثرگذاری داشته باشد.اما این به معنی این نیست که این ویژگی ها کاملاً ذاتی است. شما می‌توانید با انجام کارهایی به یک فرد کاریزماتیک تبدیل شوید.

شاید تا به الآن نمی توانسیتم که به سوال کاریزما چیست جواب بدهیم. پس چطور باید کاریزمایتیک باشیم ؟ یکی از مهم‌ترین کارهایی که باید انجام دهید.کار کردن روی زبان بدن یا Body Language است. افراد با کاریزما به‌دقت روی زبان بدنشان توجه دارند.و می‌دانند کجا چه رفتاری را نشان دهند که اثر خود را بگذارند. شما هم می‌توانید با رعایت این نکات تبدیل به یک فرد با کاریزما شوید.و همه را تحت تأثیر خود قرار دهید.

همچنین بخوانید درباره : یهودیان چگونه ثروتمند شدند

تصویر زبان بدن

کاریزما یعنی چه و آیا من می‌توانم یک انسان کاریزماتیک باشم؟

چراکه نه !
شما می‌توانید یک انسان کاریزماتیک باشید. فرقی نمی‌کند اگر یک بانوی خانه‌دار هستید.و یا وزیر یا رئیس‌ جمهور یک کشور یا دانشجو یا کارمند ! شما برای اثرگذار بودن نیاز به کاریزما دارید. برای این‌ که به یک انسان کاریزماتیک تبدیل شوید نیاز به شناخت خصوصیات و رفتارهای این افراد دارید.

در ادامه 4 راهکار ارائه کرده‌ایم.تا با استفاده از این راهکارها بتوانید روز به‌ روز کاریزما خود را تقویت کنید.و تبدیل به انسان اثرگذاری شوید که دنیا را تحت تأثیر خود قرار می‌دهد:

تصویر شنونده باشید تا گوینده

  • شنونده باشید تا گوینده:

برخلاف تصور افراد یک شخصیت کاریزماتیک زیاد صحبت نمی‌کند.اما وقتی صحبت می‌کند سخنان ارزشمندی می‌زند که همه را میخکوب می‌کند. افراد پرحرف، نه جذاب هستند.و نه اثرگذار، بلکه افراد کاریزماتیک، کم صحبت می‌کنند و سنجیده.

ویژگی‌های یک شنونده‌ی واقعی را در مقاله‌ای به‌طور کامل توضیح خواهم داد.اما تا اینجا بدانید که باید ارتباط چشمی برقرار کنید. تمرکزتان روی فرد مورد نظر باشد. لبخند بزنید.و به‌ طور کلی به صحبت‌هایی که طرف مقابل می‌زند به‌طور کامل توجه کنید.

پیشنهاد ما به شما : فواید یادداشت برداری

  • طرف مقابل شما مهم‌ترین انسان روی زمین است:

با این نگاه با دیگران ارتباط برقرار کنید.و به آن‌ها توجه کنید که آن‌ها مهم‌ترین انسان روی زمین هستند. شاید بگویید سخت است.اما به‌ مرور و با تمرین به این مهارت دست پیدا خواهید کرد. بیشتر بگذارید دیگران صحبت کنند تا اینکه به توصیف خود بپردازید.

این را به خاطر بسپارید یک فرد کاریزماتیک انسان آگاهی است.که این آگاهی را از همین ارتباط‌ موثر و صحبت با انسان‌های مختلف کسب کرده است. زیاد به صحبت کردن از خودتان پافشاری نکنید.و در مقابل طوری رفتار کنید که صحبت‌های طرف مقابل برایتان جذاب و شنیدنی هستند.

  • کمک کردن و یاری‌ رساندن مهم‌ترین خصلت یک کاریزماتیک است:

دیگران برایتان مهم اند.و اگر همین یک اصل را به‌ خوبی رعایت کنید.خواهید دید افراد زیادی را جذب خود کرده‌اید که واقعاً دوستتان دارند.و به صحبت‌های شما گوش می‌دهند. هدف از ارتباطتان کمک و یاری‌رساندن باشد،به‌ دور از فخرفروشی و تظاهر.

یک رفتار صادقانه کاملاً به دل می‌نشیند و نیازی به‌ زحمت زیاد نیست.بنابراین ،مطمئن باشید که اگر در کلام خودتان فخر فروشی و یا تظاهر دیده شود ،دیگر به چشم یک فرد تاثیر گذار به شما نگاه نخواهند کرد.توجه داشته باشید که کاریزما یک مبحث عاطفی است و شما دقیقا با فخرفروشی خودتان را از چشم افراد می اندازید.

.

  • تشویق و تکریم را فراموش نکنید:

نکات مثبت افراد را شناسایی کنید و به آن‌ها بگویید صادقانه و به‌ دور از اغراق، این کار شما را در ذهن افراد ثبت می‌کند.

توجه داشته باشید که زمانی که تصمیم به  تعریف از ویژگی افراد می کنید ،در این کار اغراق نکنید. زیرا همین امر ،اگر به صورت اغراق آمیز و یا غلو شده باشد دیگر جنبه طبیعی خودش را نخواهد داشت پس در نتیجه آن اثرگذاری لازم را هم نخواهد داشت.

شخصیت کاریزماتیک چه سودی برای ما دارد؟

کاریزما یعنی چه ؟ وقتی شما وارد مهمانی می شوید.آیا توجهات به سمت شما جلب می شود.و افراد دوست دارند با شما ارتباط برقرار کنند. این از ویژگی های شخصیت کاریزماتیک می باشد. شخصیت کاریزماتیک موجب می شود.که افراد به شما اعتماد کنند، موجب پیشرفت و مقبولیت شما در بین افراد می شود.و به شما در رسیدن به اهدافتون کمک می کند.

دقیقا همین شخصیت کاریزماتیک می باشد که فرق بین یک رهبر یا دنباله رو را تعیین می کند.

شخصیت کاریزماتیک دارای مجموعه ای از کارهای خاص می باشد. که برای برخی احساس مهم بودن دست می دهد، برخی توجهات را به خود جلب می کنند. و در برخی احساس خاص بودن دست می دهد. شخصیت کاریزماتیک الگویی برای سایرین محسوب می شود. و همانطور که در بالا به آن اشاره شد.شخصیت های کاریزماتیک در بیان احساسات خود ابایی ندارند.و می دانند که کجا و چگونه این کار را انجام دهند.

افرادی مثل استیو جابز و مارتین لوتر کینگ، شخصیت کاریزماتیک داشتند.و این دو نمونه نشان می دهد که تبدیل شدن به یک شخصیت کاریزماتیک کاملا اکتسابی می باشد.

پیشنهاد ما به شما : بهترین ارز دیچتال برای سرمایه گذاری

تصویر غرور با کاریزما

فرق غرور با کاریزما

اینطور به نظر می رسد.که افرادی که شخصیت کاریزماتیک دارند انسان های مغروری هستند.ولی باید به شما بگویم که اینطور نیست ، آنان مغرور نیستند بلکه افرادی هستند که اعتماد به نفس بالایی دارند.و همین امری خجالتی بودن و برقراری ارتباط موثر و تاثیر گذاری بر دیگران را برای آنان راحت می کند.

رابطه اعتماد به نفس و کاریزما:

مهم ترین اصلی که باعث می شود تا شما به یک فرد کاریزماتیک تبدلیل شوید، اعتماد به نفس می باشد. شاید از خودتان بپرسید که چطور باید اعتماد به نفس خودم را افزایش دهم.

اعتماد به نفس با مهارت های شما رابطبه مستقیم دارد. برای مثال هر چه مهارت و دانش شما در حوزه کاری خودتان زیاد باشد، اعتماد به نفس شما  در آن زمینه افزایش می یابد. در نهایت تمامی رفتار های شما، لحن گفتار شما، بیان بدنی شما به یک فرد کاریزماتیک تبدیل می شود. 

پس اولین کاری که برای تبدیل شدن به فرد کاریزماتیک نیاز دارید این است که در هر حوزه ای که فعالیت می کنید به قدر کافی متخصص شوید. برای مثال مسی یا رونالدو در فوتبال، مهران مدیری در سینما، احد عظیم زاده در کسب و کار و تجارت و مثال های دیگری که به دلیل تخصص بالایی که دارند، ناخودآگاه تبدیل به یک فرد کارزیماتیک تبدیل شده اند. 

مردم با دیدن اعتماد به نفس بالای شما میل پیدا می کنند.که به شما نزدیک شوند و این امری است.که افراد کاریزماتیک را از دیگران متمایز می کند.

بنابراین با توجه به آنچه در مقاله گفته شد، یک فرد می تواند چهره ای کاریزماتیک داشته باشد.و این امر به هیچ عنوان ذاتی و مختص افراد  خاص نمی باشد.

تنها کافی است اصول کلی برای تبدیل خود به یک شخص کاریزماتیک را رعایت کنیم تا بتوانیم در زمره این افراد قرار بگیریم.

خواهشمندیم با دیدگاه سازنده خود ما را در ارائه هرچه بهتر مقالات یاری نمایید.

پیشنهاد ما به شما : چالش با پول

سوالات متداول :

کاریزما چیست؟

کاریزما مجموعه رفتارها و ویژگی‌هایی از اطمینان، نعمت و برکت است.که فرد با این ویژگی‌ها جذاب و اثرگذار دیده می‌شود. درگذشته کاریزما به‌ دور از مثبت یا منفی بودن این اثرگذاری اتفاق عجیبی به نظر می‌رسید.

آیا کاریزماتیک بودن ذاتی است؟

خیر. در واقع یک فرد می‌تواند به‌طور ذاتی مجموعه‌ای از رفتارها را برای جذب و اثرگذاری داشته باشد.اما این به معنی این نیست که این ویژگی ها کاملاً ذاتی است. شما می‌توانید با انجام کارهایی به یک فرد کاریزماتیک تبدیل شوید.

 

آیا من می توانم یک انسان موفق باشم؟

شما می‌توانید یک انسان کاریزماتیک باشید. فرقی نمی‌کند اگر یک بانوی خانه‌دار هستید.و یا وزیر یا رئیس‌ جمهور یک کشور یا دانشجو یا کارمند ! شما برای اثرگذار بودن نیاز به کاریزما دارید. برای این‌ که به یک انسان کاریزماتیک تبدیل شوید نیاز به شناخت خصوصیات و رفتارهای این افراد دارید.

 

اشتراک گذاری در linkedin
لینکدین
اشتراک گذاری در whatsapp
واتساپ
اشتراک گذاری در email
ایمیل
اشتراک گذاری در telegram
تلگرام

26 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

جادوی اثر مرکب در تکنیک های مذاکره

دوست من سلام

امیدوارم حالت عالی باشه

با ما همراه شو

و سرمایت رو چند برابر کن

دوره سرمایه گذاری پلاس

دوست من سلام

امیدوارم حالت عالی باشه

50 درصد تخفیف برای دوره هوش مالی پلاس

لطفا شماره تلفن خود را درست وارد کنید تا هدیه از طرف ماهان تیموری در پنل کاربری قرار بگیرد