فواید و مزایای تندخوانی

تندخوانی نه تنها شامل توانایی خواندن مقادیر زیادی از اطلاعات با سرعت بالا در مدت زمان کم است بلکه توانایی جذب و درک اطلاعاتیست که به تازگی خوانده اید. این موضوع می تواند در طول مدرسه و در بسیاری از مشاغل به افزایش سرعت مطالعه روزانه نیاز دارند ، یک مزیت بزرگ باشد.

تندخوانی فواید بسیار زیادی دارد. از آنجایی که فواید تندخوانی بسیار بیشتر از مضرات آن است به شما پیشنهاد می‌کنیم که یادگیری این مهارت به جزئی از برنامه‌های خودتان تبدیل کنید

علاوه بر خواندن و حفظ اطلاعات زیاد با سرعت بیشتر ، تندخوانی فواید دیگری نیز دارد. از جمله این مزایا این است که با تندخوانی نیازی به بازگشت و بازخوانی قسمتهایی نیست که قبلاً به دفعات خوانده شده اند، کاهش مدت زمانی که چشمان شما روی کلمات خاص یا کلمات خاص باقی می ماند و بزرگتر کردن منطقه ای که هنگام خواندن چشمان شما روی آن قرار می گیرد. بعضی از افراد فقط می توانند یک یا دو کلمه را همزمان مدیریت کنند و دیگران می توانند خطوط را همزمان بخوانند. هرچه کلمات بیشتری در یک زمان بخوانید ، در نهایت سریعتر خواهید خواند.

 

۱-تولید محتوای بیشتر:

شما هر کسب وکاری که داشته باشید، تولید محتوا یکی از الزامات آن به حساب می‌آید و شما می‌توانید از طریق تولید محتوای بیشتر و مفیدتر مخاطبین بیشتری را برای خودتان ایجاد کنید و در نتیجه بتوانید فروش خودتان را بیشتر کنید. شما از طریق تولید محتوا می توانید سطح دانشتان را به دیگران نشان بدهید و کاری کنید که افراد به دلیل اینکه به تخصص شما ایمان دارند و مطمئن هستند که محصول شما می تواند به آنها در حل کردن مشکلشان کمک کند، از محصول یا خدماتتان استفاده کنند. برای آنکه بتوانید در کارتان تبدیل به یک متخصص شوید که همه پیچ و خم های کار را می‌داند به دو مورد نیاز دارید.

۱- دانش زیاد:

شما باید اطلاعات زیادی از کارتان داشته باشید تا بتوانید از طریق آن به دیگران کمک کنید تا بازدهی خودشان را افزایش دهند. برای انکه از سایر رقبای خودتان پیشی بگیرید نیاز دارید که این اطلاعات را با سرعت بیشتری به دست بیاورید. برای آنکه بتوانید انواع کتاب های مرجع و غیرمرجع را مطالعه کنید. برای این کار نیاز دارید که مهارت تندخوانی را به دست بیاورید و از طریق آن در مدت زمان کمی انواع کتاب ها را مطالعه کنید و از آن برای رشد خودتان و همچنین برای تولید محتوای با کیفیت تر استفاده کنید. شما می توانید به آموزش تندخوانی را در اپلیکیشن هوش مالی دسترسی داشته باشید.

۲- تجربه:

یکی دیگر از مواردی که به شما امکان تولید محتوای بیشتری را می دهد، کسب تجربه در حوزه خودتان است.

 

صرفه جویی در وقت:

شما می‌توانید با یادگیری تندخوانی یک کتاب را صرف چند ساعت بخوانید و روزانه بعد از اینکه از سرکارتان به خانه بازگشتید یک کتاب را به صورت کامل بخوانید و یا اینکه حداقل نیمی از کتاب را بخوانید. در صورتی که اگر شما مهارت تندخوانی را به صورت کامل کسب نکرده باشید پس از مدتی از کتاب خوانی خسته خواهید شد و در نتیجه کتاب را کنار می گذارید. وقتی که یک هفته با این متد کتاب بخوانید  احتمال دارد که به طور کلی از خواندن کتاب صرف نظر  کنید.

افزایش تمرکز:

یکی دیگر از فواید و مزایای تندخوانی افزایش قدرت تمرکز می باشد. وقتی که شما مشغول مطالعه می‌شوید و سعی می کنید رفته رفته سرعت خودتان را افزایش دهید به صورت ناخودآگاه با تمرکز بیشتری کتاب می خوانید. وقتی که قدرت تمرکز شما بالاتر می رود می توانید از این قدرتی که به دست آورده اید در تمامی کارها تان استفاده کنید.

تقویت ذهن و هوش:

یکی از راه های تقویت ذهن و هوش این است که تلاش کنید در ذهن خودتان مسیرهای عصبی جدید به وجود بیاورید و سپس آن مسیر عصبی را تقویت کنید. از آنجایی که تندخوانی یک مهارت به حساب می‌آید وقتی که شما به طور کامل‌ آن را آموزش دیدید، مسیر عصبی جدید در ذهن شما به وجود می‌آید. شما پس از مدتی با تمرین کردن این مسیر را تقویت می کنید و در نتیجه باعث تقویت ذهن و هوش خودتان شوید.

تقویت حافظه:

یکی از فواید و مزایای تندخوانی، تقویت حافظه می‌باشد. شما با تقویت حافظه خودتان قادر خواهید بود که مطالب بیشتری را به ذهنتان بسپارید. اما تندخوانی چطور باعث تقویت حافظه می شود؟

یکی از راه های تقویت ذهن این است که تلاش کنید اطلاعات زیادی را وارد مغز خودتان کنید و آنها را به خاطر بسپارید. شما با استفاده از مهارت تندخوانی قادر خواهید بود که اطلاعات زیادی را در دقیقه وارد  ذهنتان کنید و پس از آن با استفاده از تکنیک‌ های یادداشت برداری مخصوصا یادداشت برداری به روش کرنل قادر خواهید بود اطلاعات را دسته بندی کنید و با کیفیت بهتری به ذهن خودتان بسپارید. وقتی که شما اطلاعاتی را که دریافت کرده اید دسته بندی می کنید و سعی می کنید که آنها را به خاطر بسپارید نوبت به آن می رسد که خودتان را به بهترین شکل رشد دهید.

وقتی مغز خود را برای سریعتر خواندن آموزش می دهید ، اتفاق شگفت انگیزی رخ می دهد. مغز شما در مرتب سازی اطلاعات و یافتن ارتباط با موضوعات  دیگری از اطلاعات ذخیره شده قبلی کارآمدتر می شود. هرچه سرعت خواندن خود را بیشتر کنید ، این روند سریعتر اتفاق می افتد و شما به طور خودکار با منطق متوجه خواهید شد که عادت دارید سریع به آنچه قبلاً پردازش می کردید پاسخ دهید.

 

افزایش خلاقیت

خواندن شما را تشویق می کند تا طرح ، یا استدلالی که مطرح می شود را بررسی کنید و به شما کمک می کند تا رمزگشایی کنید چه عواملی موثر است. این مربوط به همه اشکال زندگی است. وقتی که شما این استدلال ها را در ذهن خودتان تحلیل می کنی پس از مدتی به صورت ناخودآگاه مشاهده خواهید کرد خلاقیت شما افزایش یافته است و افزایش خلاقیت یکی از مهم ترین فواید و مزایای تندخوانی به حساب می آید که می تواند نیمکره های مغز را باهم به کار بیندازد.

برقرار ارتباط بیشتر:

 

کتاب خواندن حاوی اطلاعاتی است که  می توانید در مورد آن با دیگران صحبت کنید. همچنین از آنجا که مطالعه به بهبود واژگان شما کمک می کند ، می تواند به شما کمک کند یاد بگیرید چگونه بهتر ارتباط برقرار کنید. افرادی که مطالعه می کنند طیف وسیع تری از کلمات را برای بیان و انتقال احساسات خود دارند که همیشه به شما در جلب نظر دیگران کمک می کنند. به همین دلیل که شما با یادگیری تندخوانی قادر خواهید بود که مطالب بیشتر و کتابهای بیشتری را بخوانید، در نیتجه بهتر می توانید ارتباط برقرار کنید و این یکی از بهترین مزایای تندخوانی به حساب می‌آید.

 فشار کمتر به چشم:

اگر از قبل خواننده مشتاق هستید ، می دانید که اغلب خواندن زیاد ممکن است خسته کننده باشد. اگر بخواهید امروز کتاب خود را به پایان برسانید یا در مورد موضوعی بیشتر تحقیق کنید اما چشمان شما دیگر تحمل آن را ندارند ، چه می کنید؟

این زمانی است که خواندن سریع می تواند به شما کمک کند زیرا از طریق آن قادر خواهید بود که در زمان کم تری اطلاعات را به دست بیاورید و با رعایت اصول مطالعه نتیجه بهتری کسب می کنید. چون که چشمان شما خسته نخواهد شد. در نتیجه شما قادر خواهید بود که پس از خواندن کامل اطلاعات مطالب کتابتان را به صورت کامل انجام دهید.

 

سطح بالاتری از اعتماد به نفس:

من معتقدم این نتیجه دانستن این نکته است که شما می توانید هر جنبه ای از زندگی را سریعتر یاد بگیرید.به محض اینکه توانایی خواندن سریعتر و درک بیشتر را داشته باشید. وقتی توانایی خواندن و یادگیری سریعتر را بهبود ببخشید ، متوجه خواهید شد که درهای بیشتری به روی شما باز می شود و گزینه های بیشتری در زندگی به دست می آورید. دلیل این امر آنست که هر کتاب یا مقاله ، چه داستانی باشد و چه غیر داستانی ،

به ما کمک می کند تا آگاهی خود را جابجا کنیم و شروع به دیدن عمق بیشتری در زندگی خود می کنیم. این عمق یافت شده جدید ، اعتماد به نفس ما را افزایش می دهد. هرچه آگاهی بیشتری به دست بیاوریم و خودمان را درحوزه های مختلف تقویت کنیم در نتیجه اعتماد به نفس ما افزایش پیدا خواهد کرد. همین افزایش اعتماد به نفس یکی از بهترین فواید و مزایای تندخوانی است که نمی توان از آن به راحتی چشم پوشی کرد.

رهبری اندیشه تان:

هرچه بیشتر بدانید، می توانید نوآوری بیشتری داشته باشید.

یکی دیگر از فواید تندخوانی بالا بردن سطح ابتکار فرد است. رهبران در هر حوزه های مبتکرانه عمل می کنند. آن ها نوآور هستند، چون آن ها از چیزی که می دانند استفاده می کنند. آن ها ایده پردازی می کنند. ایده پردازی توانایی برقراری ارتباط بین جنبه های مختلف و اطلاعات مختلف زندگی به حساب می‌آید.

تینا سیلیگ می گوید «توانایی در برقراری ارتباط و ترکیب ایده ها و اهداف ناآشکار برای نوآوری لازم است و بخش مهم فرآیند تفکر خلاقانه محسوب می شود. علاوه بر این که باعث می شود بتوانید به مشکلات به شکل دیگری بنگرید، تخیل شما را درگیر می کند و بنابراین باعث آزادسازی قدرت ابتکار شما می‎شود.»

پس می توانیم از جمله فواید و مزایای تندخوانی به توانایی ایجاد ارتباط بین موضوعات مختلف و دادن ایده های جدید اشاره کرد که با داشتن هدفگذاری و برنامه ریزی به در این روش به این مهم دست یافت.

 

تندخوانی  و موفقیت در کنکور:

یکی از بهترین خواص تندخوانی به ویژه برای کسانی که یک آزمون مهم مانند کنکور پیش روی خودشان می بینند بهترین سلاح به حساب می‌ آید. اگر شما هم یک ازمون مهم مانند کنکور پیش روی خودتان دارید می توانید از تندخوانی استفاده کنید و درس‌های خودتان را در مدت زمان کمی به صورت کامل بخوانید و بقیه وقت خودتان را مشغول تست زدن برای آن درس‌ها کنید و یا مشغول خواندن و حل کردن مسائل ریاضی و… باشید. شما می توانید با استفاده از تندخوانی تمامی مطالب درسی را در مدت کوتاهی بخوانید و پس از آن مشغول مرور و تست زنی شوید. تندخوانی یکی از مهم ترین مهارت هایی است که هر شخصی باید به دست بیاورد.

در این مقاله به فواید مختلف تندخوانی اشاره کردیم و به شما پیشنهاد می کنیم که این مهارت را برای ارتقای سطح زندگی یاد بگیرید و از خواندن کتاب های مختلف لذت ببرید. همچنین استاد ماهان تیموری همیشه به این موضوع اشاره دارد که تند خوانی می تواند مهارت بسیار خوبی برای رشد و پیشرفت افراد باشد.

 

سوالات متداول :

یکی از مهم ترین مزایای تندخوانی این است که می توانیم دانش زیادی را به دست آوریم و در نهایت به وسیله آن می توانیم به یک متخصص تبدیل شویم.

به طور کلی برای هر آزمونی ما نیاز داریم که مطالب کتاب را بخوانیم و سپس نمونه سوال حل کنیم. تندخوانی به ما این امکان را می دهد که کتاب را در مدت زمان کم تری بخوانیم و در نهایت فرصت بیشتری برای حل نمونه سوال و مرور داشته باشیم.

بله یکی از مهم ترین مزایای تندخوانی همین امر است شما می توانید با استفاده از تندخوانی، مطالب زیادی وارد ذهنتان بکنید و با برقراری ارتباط بین این ایده ها، خلاقیت خودتان را رشد دهید.

خیر اگر تندخوانی به درستی انجام شود نتیجه برعکس است و شما با تمرکز زیاد تری کتاب را می خوانید.

همین حالا شروع کن!

دیدگاهتان را بنویسید

آخرین فرصت ثبت نام در دوره میتوز