انضباط شخصی به چه معناست؟

 

 

 

انضباط شخصی موضوعی است که شاید خیلی از افراد به آن توجهی نمی کنند به همین خاطر با مشکلات زیادی روبرو می شوند. به طور مثال ممکن است برای خود هدف گذاری کنید،  اما بعد از یک مدت آن را رها کنند و یا حتی در ابتدای کار با خود بگویند این کار آن طور که باید جواب نمی دهد پس ادامه دادن اشتباه است، در صورتی که شاید اگر ادامه می دادند می توانشتند به موفقیت های فراوانی دست پیدا کنند.
با این تفاسیر تبدیل شدن به فردی که موضوع را رعایت کند باشد ممکن است کمی دشوار باشد. اما اگاهی از این موضوع می تواند کمی کار را برای ما ساده کند، به همین خاطر روانشناسان به بررسی وضعیت روانی افراد ، تربیت ، شرایط فعلی و موارد دیگر پرداخته اند تا بدانند چرا مردم این‌قدر در داشتن این مهارت مشکل دارند.
خبر خوب این است که اگرچه گاهی اوقات به نظر می رسد که در مورد جنبه های خاصی از زندگی خود هیچ کنترلی نداریم ، اما می توانیم اوضاع را تغییر دهیم. بنابراین نظم و انضباط شخصی یکی از مواردی است که با تکرار و تمرنی می توان به آن دست یافت و مانند هر چیزی که توسعه آن به زمان نیاز دارد ، شما نیز می توانید در زندگی و کسب وکار خود نظم و انضباط  داشته باشید و یا آن را بهبود ببخشید. اما بهتر است قبل از اینکه سراغ راه حل برویم ، به طور کلی این مهارت مهم  را تعریف کنیم.

انضباط شخصی

انضباط شخصی چیست؟

نظم و انضباط در اصل توانایی مداوم شما در کنترل اعمال و احساسات است. وقتی صحبت از مسائل مالی شما می شود ، این موضوع مربوط به پایبند بودن به روش های سرمایه گذاری و حتی خرج کردن  و مهارت مدیریت پول است. زمانی که شما در حال پیشرفت در زمینه نظم و انضباط شخصی خود هستید ، شما باید انگیزه خود را حفظ کنید تا احتمال موفقیت خود را بیشتر کنید.

رهبری موثر خود

انضباط شخصی

یادگیری رهبری مؤثر خود و دیگران همه به نظم و انضباط برمی گردد. شادی ، موفقیت از  افزایش تمرکز و کنترل ذهن نشاءت می گیرد. وقتی در مقابل یک وسوسه قرار بگیرید ممکن است دچار مشکل شوید و نتوانید آنطور که باید انضباط شخصی خود را کنترل کنید اما برعکس کسی که بتواند این مهارت را به دست آورید و بتواند خود را کنترل کند مشخص است که موفقیت نصیب او می شود. چرا؟ زیرا با نظم و انضباط و کنترل خود در واقع اهداف بیشتری را که واقعاً به آن اهمیت می دهیم ، محقق می کنیم زیرا خود انضباطی پل بین اهداف و موفقیت است.
افرادی که از درجه خود کنترلی بالاتری برخوردارند زمان کمتری را صرف بحث و گفت و گو در مورد افراط در رفتارها و کارها ی اشتباه خود می کنند.زیرا این افراد فعالیت‌هایی که با ارزش‌ها یا اهداف آن‌ها مطابقت ندارد را کنار می گذارند. آن‌ها اجازه نمی دهند احساساتشان بر انتخاب هایی که می کنند ، حکم‌فرما شود. آن‌ها معماران باورهای خود هستند که برای دستیابی به نتیجه دلخواه کارهای مفیدی را انجام می دهند. در نتیجه ، وسوسه های موجود، به راحتی حواسشان را پرت نمی کند زیرا این افراد تمایل دارند از زندگی خود راضی تر باشند.

“شما بر کنترل ذهن خود قدرت دارید اما نمی توانید عوامل بیرونی را کنترل کنید. اگر این موضوع را درک کنید ، قطعا قدرت پیدا خواهید کرد. ” ~ مارکوس اورلیوس

انضباط شخصی

استراتژی داشتن انضباط شخصی

استراتژی های خاصی وجود دارد که می توانیم برای نظم  بیشتر از آن استفاده کنیم و در نهایت درک کنیم چگونه شاد زندگی کنیم؟  اگر به دنبال کنترل عادات و انتخاب های خود هستید ، در ادامه به چند مورد اشاره می کنیم که به شما در ایجاد این مهارت کمک می کند.

مرحله اول: شناسایی نقاط قوت و ضعف خود

همه ما نقاط ضعفی داریم. به طور مثال ممکن است تمایل داشته باشیم از دخانیات استفاده کنیم ، غذای ناسالم بخوریم ، بیش از حد از شبکه های اجتماعی استفاده بکنیم، که همه آن ها تأثیر مشابهی روی ما دارند.
خودآگاهی یک ابزار قدرتمند برای گسترش منطقه راحتی است ، اما نیاز به تمرکز مداوم و پذیرش کاستی های شما ، هر چه که باشد ، دارد. دوستی در این مورد تعریف می کرد من از حساسیت بد و آسم رنج می بردم و در بینایی خود دچار مشکل شده بودم. من برای بهبود عملکرد ریه ام سخت تمرین کردم و از پولی که برای جراحی لیزیک چشم پس انداز کرده بودم استفاده کردم تا این مشکل را نیز حل کنم.
اغلب افراد یا سعی می کنند وانمود کنند که نقاط ضعفی ندارد یا با طرز فکر ثابت خود را تسلیم  زندگی می کنند . اما مهم‌تر از همه ،بهتر است اشکالات خود را بپذیرید. تا زمانی که این کار را نکنید نمی توانید بر آن‌ها غلبه کنید.

انضباط شخصی

گام دوم: وسوسه ها را برطرف کنید.

ممکن است احمقانه به نظر برسد ، اما این عبارت به طور قدرتمندی در حال راهنمایی کردن ماست. به سادگی می توان با حذف بزرگترین وسوسه هایی که با آن ها دست و پنجه نرم می کنیم، انضباط شخصی خود را تا حد زیادی بهبود ببخشید. وقتی تصمیم گرفتیدکه هدف والایی را دنبال کنید ، همه چیز در زندگی شما باید تغییر کند.
اگر می خواهید غذای سالم تری بخورید .

غذاهای نا مطلوب را در سطل زباله بیندازید. اگر می خواهید بهره وری خود را در محل کار افزایش دهید ، مدیریت کارهایتان را بهبود بخشید ، اعلان های رسانه های اجتماعی را خاموش کنید و تلفن همراه خود را خاموش کنید.در کارهای خود اولویت بندی را اجرا کنید. هرچه حواس پرتی های شما کمتر باشد ، تمرکز بیشتری بر تحقق اهداف خود خواهید داشت. به این ترتیتب با کنار گذاشتن موارد این چنیننی ، خود را برای موفقیت آماده کنید.

پیشنهاد ما به شما : عادت های اتمی 

قدم سوم: برای انضباط شخصی اهداف مشخصی را تعیین کنید و یک برنامه اجرایی داشته باشید.

 

تعیین اهداف مشخص برای انضباط شخصی

 

اگر امیدوار هستید که بتوانید به درجات بیشتری ازانضباط در کارهای خود  دست یابید ، باید همانند هر هدفی دیدی واضح از آنچه که می خواهید انجام دهید، داشته باشید. شما همچنین باید درک کنید که معنی موفقیت چیست. از این گذشته ، اگر نمی دانید کجا می روید ، به راحتی دچار مشکل می شوید. بنابراین یک برنامه برای کارهای خود داشته باشید.

گام چهارم .تمرین روزانه را انجام دهید.

ما با این مهارت مهم به دنیا نیامده ایم ؛به همین خاطر اگر می خواهیم این عادت را در خود شکل دهیم ، نیاز به تمرین و تکرار روزانه داریم. اما تلاش و تمرکز که نظم و انضباط شخصی به آن نیاز دارد می‌تواند خسته کننده باشد. با گذشت زمان ، کنترل اراده شما دشوارتر می شود. هرچه وسوسه یا تصمیم بزرگ‌تر باشد ، مقابله با سایر وظایفی که نیاز به خود کنترلی دارد چالش برانگیزتر خواهد بود.
بنابراین ، برای ایجاد نظم و انضباط در خود از طریق تلاش روزمره در یک حوزه معین که مرتبط با هدف شماست ، تلاش کنید. این موضوع به مرحله سوم برمی گردد. برای تمرین باید برنامه ریزی روزانه برای این موضوع داشته باشید. آن را در تقویم خود و یا لیست کارهای خود قرار دهید . با تمرین ، هر کسی می‌تواند هر روز منطقه امن خود را جابجا کند.

انضباط شخصی

گام پنجم: ایجاد عادات جدید

به دست آوردن  این مهارت برای القای یک عادت جدید در ابتدا می‌تواند دلهره آور باشد ، به خصوص اگر روی کل کار موردنظر تمرکز کنید. برای جلوگیری از ترس ، هدف خود را به مراحل کوچک و قابل انجام تقسیم کنید. به جای تلاش برای تغییر همه چیز در یک لحظه ، بر انجام مداوم یک کار تمرکز کنید و با درنظر گرفتن این هدف بر نظم و انضباط خود مسلط شوید.
اگر سعی می کنید تناسب اندام داشته باشید اما به طور منظم (یا همیشه) ورزش نکنید ، روزانه ده یا پانزده دقیقه ورزش کنید.

اگر سعی می کنید عادت بهتری برای خواب داشته باشید ، هر شب سی دقیقه زودتر بخوابید. اگر می خواهید غذای سالم تری بخورید ، عادت های خرید مواد غذایی خود را تغییر دهید و وعده های غذایی را زودتر آماده کنید .در اصل شما باید قدم های گوچکی بردارید . با این روش در نهایت ، وقتی ذهنیت و رفتار شما تغییر می کند ، می توانید اهداف بیشتری را به دست آورید و در کل هدف گذاری و برنامه ریزی درستی داشته باشید.

انضباط شخصی

چطور انضباط شخصی خود را بهبود ببخشیم؟

برای داشتن انضباط شخصی اهداف خود را در جایی قرار دهید که بتوانید هر روز آن‌ها را ببینید.
نوشتن یک هدف آن را بیشتر واقعی می کند. آن را در جایی که اغلب مشاهده می کنید به شما انگیزه می دهد قرار دهید به طور مثال می توانید آن را در میز کار ، اتاق خواب ، ماشین و … جلو چشم خود بگذارید. بهتر است اهداف خود را در برنامه ریزی های سالانه خود قرار دهید. همچنین می توانید یادآوری های را روی تلفن خود تنظیم کنید تا هفته ای یک بار یا بیشتر هدفتان را به شما نشان دهد.
با افزودن جملات انگیزشی از افرادی که آن‌ها را تحسین می کنید ،این مهارت را افزایش دهید. آیا مطمئن نیستید که اهداف درستی دارید؟ مدتی را صرف گذر از اهداف خود کنید تا مطمئن شوید که آن‌ها با چیزهایی که واقعاً برای خودتان می خواهید مطابقت دارد.

به خودتان بگویید که چرا شروع کرده اید

هدف نهایی خود را در ذهن داشته باشید تا در زمان مناسب اقدامات لازم را انجام دهید. دائماً به خود یادآوری کنید – مخصوصاً وقتی مشکل می شود – چگونه و چرا این هدف را تعیین کرده اید و پس از اتمام کار به چه چیزی خواهید رسید. تصور کنید که کنترل کامل زندگی خود را در دست گرفته اید و هر هدفی را که تعیین کرده اید به انجام رسانده اید. یادآوری هایی را روی تلفن خود قرار دهید تا به شما بگوید چقدر پیشرفت کرده اید. تأییدیه ها همچنین راهی عالی برای متمرکز نگه داشتن شما برای داشتن انضباط شخصی است.

ابتدا اهداف کوچکی تعیین کنید

قبل از رسیدن به هدفی بزرگ ، با تعیین و دستیابی به یک هدف کوچک ، اعتماد به نفس خود را تقویت کنید. به عنوان مثال ، اگر هدف نهایی شما دویدن به طول دو کیلومتر بدون توقف است ، یک هدف اولیه را برای دویدن یک چهارم کیلومتر بدون توقف تعیین کنید. کمی صبور باشید و سعی کنید از این روند ناامید نشوید. دستیابی به آن اهداف کوچک می‌تواند انگیزه لازم را برای ادامه کار به شما بدهد.

پیشنهاد ما به شما : دوره هدف گذاری ماهان تیموری

اولویت بندی را تمرین کنید

 

اولویت بندی

 

تصمیم بگیرید که بیشترین تلاش برای انجام چه کارهایی ارزش دارد .اگر برنامه مطالعه ای را تنظیم کنید ، می فهمید اهمال کاری چیست و  احتمال اینکه کارهای باارزش را به تعویق بیندازید به شدت پایین می آید. کارهایی را که لزوما دوست ندارید و انجام آن ها از واجبات است پس بهتر است انجام این موارد را در اولویت قرار دهید و به جای به تعویق انداختن، آن ها را زودتر انجام دهید.

نتیجه گیری

این مهارت به شما این امکان را می دهد تا بر اهداف خود متمرکز بمانید و بر خود و واکنش هایی که از خود در هر شرایطی نشان می دهید ، کنترل بیشتری داشته باشید. داشتن نظم مانند ماهیچه است: هرچه بیشتر تمرین کنید ، قوی تر می شوید. عدم رعایت نظم و انضباط شخصی می‌تواند باعث کاهش عزت نفس شود.
بر اساس مقاله ای در Science Psychology ، نظم و انضباط پیش بینی بهتری از موفقیت تحصیلی نسبت به IQ دارد. یک مطالعه نشان داد که نوجوانان با نظم و انضباط فوق العاده نسبت به همتایان خود که گاهی خوب هستند گاهی بد ، عملکرد بهتری دارند.
نظم و انضباط در مورد انتخاب عاقلانه است.
از غذایی که می خورید تا میزان ورزش شما بستگی به میزان نظم و انضباط شما دارد. پذیرش اساسی ترین چالشی است که افراد با آن روبرو هستند. آن‌ها نمی توانند وضعیت فعلی خود را به درستی درک کرده و بپذیرند. مهم است که حوزه ای را که در آن ضعیف تر هستید، شناسایی کنید. پس بهتر است موقعیت فعلی خود را ارزیابی کنید. نقطه شروع خود را بپذیرید و برای بهبود برنامه خود در این زمینه برنامه ای طراحی کنید.

کلام آخر

پشتکار به شما این امکان را می دهد که حتی در مواقعی که انگیزه ای برای انجام این کار ندارید ، دست به کار شوید و بنابراین اراده خود را همچنان بالا ببرید. نظم و انضباط شخصی وقتی با هدف گذاری ، اشتیاق و برنامه ریزی ترکیب شود بسیار قدرتمند می شود.
اهداف خود را یکبار دیگر بنویسید و مطمئن شوید که هر کاری از دستتان بر می آید انجام می دهید تا به آن‌ها پایبند باشید. همیشه سعی کنید کارهای سخت را ابتدا انجام دهید. برای برخی ، تصور هدف تعیین کننده ممکن است خسته کننده باشد. برای حمایت از خود کمک بگیرید تا شما نیز بتوانید رضایت از دستیابی به هدفی را که برای شما مهم است ، تجربه کنید.

به نظر شما از چه راه های دیگری می توان انضباط شخصی ایجاد کرد؟

لطفاً نظر ارزشمند خود را با تیم ماهان تیموری در میان بگذارید.

 

سوالات متداول

چون انضباط شخصی باعث می شود عادتهای جدیدی ایجاد کنیم و هدفمند بشویم و به صورت مستمر کارهای لازم را انجام بدهیم موفقیت را برای ما راحت تر و سریع تر می کند

انضباط شخصی باعث می شود بین زندگی و کار خود تعادل برقرار کنیم ، هر کاری را در زمان خود انجام دهیم .کارهای بیهوده را کنار بگذاریم و در نتیجه به اهداف و خواسته های خود در زندگی دست پیدا کنیم.

همین حالا شروع کن!

دیدگاهتان را بنویسید