افزایش سرعت مطالعه

سلام ماهانی عزیز امروز می خواهیم درباره افزایش سرعت های مطالعه و موانعی که در این راه برای شما وجود دارد صحبت کنیم. به روز بودن و داشتن اطلاعات زیاد در هر شغلی شما به درآمد های بالایی در آن زمینه می‌رساند.

همچنین اگر شما بتوانید مهارت‌هایی مانند هوش هیجانی و قدرت و مفهوم مذاکره و مهارت های فروش را نیز علاوه بر اطلاعات تخصصی شغلتان به خودتان اضافه کنید، می‌توانید چندین برابر از رقبایتان کار کنید و پس از مدتی بازار را در دست خودتان بگیرید. به همین دلیل است که می گوییم درآمد شما با میزان مهارت های شما رابطه مستقیم دارد.

پس اگر شما هم مانند خیلی از افراد پارتی و یا پول زیادی برای محقق کردن خواسته هایتان ندارید اصلاً نباید نا امید شوید، چون که شما قادر خواهید بود که با آموزش دیدن پس از مدتی از تمام کسانی که با کمک دیگران به جایگاهی رسیده‌اند جلو بزنید. شاید با خودتان بگویید که این مسائل همگی کلیشه‌ای هستند اما اینطور نیست.

وقتی که شما بر روی خودتان سرمایه گذاری می‌کنید و سعی می‌کنید که مهارت‌های خودتان را ارتقا دهید و اطلاعات بیشتری به خودتان اضافه کنید و به آن اطلاعات عمل کنید، در واقع ارزش خودتان را بیشتر کرده‌اید و و در زمینه های مختلفی متوجه می شوید که اعتماد به نفس چیست و چگونه به شما کمک می کند.

برای آنکه به دست آوردن مهارت و اطلاعات مختلف دو راه وجود دارد

برای آنکه به دست آوردن مهارت و اطلاعات مختلف دو راه وجود دارد

۱-شاگردی کردن

این یکی از راه های سنتی برای کسب مهارت و اطلاعات است. برای مثال شما به شغل فروش قهوه علاقه دارید.

برای ورود به این کار و امید به اینکه روزی کافی شاپ خودتان را راه اندازی خواهید کرد می‌توانید به عنوان کارآموز استخدام یک کافی شاپ شوید و پس از شش ماه کار رایگان استخدام آنجا شوید و چندین سال کار کنید تا انواع وارد کنندگان و فروشندگان قهوه، اطلاعات مختلف درباره قهوه، چگونگی رفتار با مشتریان و … را آموزش ببیند.

۲-آموزش به همراه شاگردی کردن

راه دوم آموزش دیدن است. به این صورت که شما تمام اطلاعات درباره قهوه مانند انواع گونه‌های قهوه و … را آموزش ببینید و پس از آن در یک کافه به عنوان کارآموز مشغول به کار شوید.

در این شرایط شما تمام اطلاعات را از قبل دارید و فقط در کافه مشغول به یاد گرفتن اصول درست کردن قهوه می‌شوید و سعی می کنید کاربرد اطلاعاتی که از گذشته داشته اید را در کافه ببینید. همچنین می توانید مهارت هایی مثل برخورد با مشتریان و مذاکره و … را بخوانید و یاد بگیرید و تمرین کنید. در این شرایط پس از ۶ ماه از شما یک فرد متخصص ساخته می‌شود.

پیشنهاد ما به شما : آموزش مذاکره

 

 

به نظر شما ۶ ماه بهتر است یا چند سال؟

به نظر شما ۶ ماه بهتر است یا چند سال؟

شما برای آنکه بتوانید به بهترین شکل و در کم ترین زمان آموزش های زیادی ببینید نیاز به سرعت مطالعه و همچنین بهترین زمان برای مطالعه کتاب دارید. افزایش سرعت مطالعه از چند طریق به دست می آید:

مطالعه زیاد:

وقتی که شما برای مدت زیادی مثلاً ۱۰ سال کتاب های متعدد در حوزه‌های مختلف بخوانید ناخودآگاه سرعت مطالعه شما زیاد می‌شود به این علت که کتاب خواندن به عادت شما تبدیل شده است و چشمان شما و مغز شما با کتاب و خطوط آن به راحتی ارتباط برقرار می‌کند.

آموزش تندخوانی رایگان : اگر شما هم جز کسانی بوده‌اید که تا به امروز فرصت مطالعه کتاب‌های زیادی نداشته و یا به کتاب خوانی علاقه‌ای نداشته اید و به جز کتاب درسی و چند کتاب معروف انگشت شمار، کتابی دیگری نخوانده‌اید، بهترین راه آموزش تند خوانی است.

آموزش تند خوانی به شما این امکان را خواهد داد که مسیر ۱۰ ساله یک کتاب خوان حرفه‌ای را در سه ماه طی کنید و به یک کتاب خوان ماهر تبدیل شوید که تخصصی ترین کتاب‌ها را فقط در چند ساعت می‌خواند.

اگر هدف شما افزایش سرعت مطالعه است، باید در ابتدا وضعیت موجود و پس از آن وضعیت مطلوب را برای خودتان مشخص کنید. برای اینکه وضعیت موجود خودتان را مشخص کنید بهترین کار این است که تعداد کلماتی در دقیقه می‌توانید بخوانید را محاسبه کنید.

برای این کار شما باید تعداد صفحاتی که خوانده‌اید را ضرب‌در تعداد لغات هر صفحه کنید و سپس عدد به دست آمده را تقسیم بر دقایقی که صرف خواندن شده است بکنید.

در این شرایط سرعت خوانش شما به دست می‌آید. پس از آنکه به طور دقیق مشخص کردید که سرعت مطالعه شما چقدر است نوبت به این مسئله می‌رسد که مشخص کنید هدف شما خواندن چند کلمه در دقیقه است؟

پس از آنکه توانستید هدف خودتان را در زمینه تندخوانی مشخص  و در مورد آن هدفگذاری کنید ، نوبت به آماده سازی ذهن می‌رسد. یکی از عمده مشکلاتی که در زمینه تندخوانی وجود دارد این است که افراد باور ندارند که می توانند هزار کلمه در دقیقه بخوانند و از آنجایی که یکی از اقداماتی که شما را به هدفتان می رساند این است که ابتدا باید به خودتان باور داشته باشید که می توانید به هدفتان برسانید. یکی از مهم ترین مراحل آماده سازی ذهن، دور ریختن افکار منفی است.

دور ریختن افکار منفی

دور ریختن افکار منفی

دور ریختن افکار منفی یکی از سخت‌ ترین قسمت‌ها از لحاظ ذهنیت می‌باشد. در این قسمت باید سعی کنید که تمامی صدا‌هایی که در ذهنتان به شما می گوید تو نمی‌توانی، اصلاً اگر هم تند بخوانی قرار است کجای دنیا را بگیری و … دور کنید. برای اینکار می‌توانید کار های مختلفی را انجام دهید. برای مثال می‌توانید نفس عمیق بکشید و فقط به دم و بازدمتان توجه کنید.

در این شرایط شما بودن در زمان حال را تمرین می‌کنید. کار دیگری که می توانید برای دور ریختن افکار منفی و در نتیجه افزایش سرعت مطالعه انجام دهید، عوض کردن محیطتتان است. بگذارید عوض کردن محیط را با یک مثال توضیح دهیم، زمانی را به یاد بیاورید که در محل خودتان هستید و قصد دارید که به خانه‌ خودتان بروید. در چنین شرایطی آیا شما به پیدا کردن آدرس توجهی می‌کنید؟

خیلی از شما امکان دارد در این شرایط در حال گوش دادن به موسیقی باشید و با تمام وجود غرق در آن شده باشید، برخی از شما احتمال دارد که با یکی از دوستانتان در حال صحبت باشید و یا جلسه صبح فردا با مدیرتان ذهنتان را مشغول به خود کرده باشد.

همان طور که می‌بینید شما به این مسیر عادت کرده‌اید و دیگر ذهنتان نیازی نمی‌بیند که خودش را درگیر آن کند و به همین علت به مسائل دیگری فکر می‌کند، این مسائل می‌تواند مانند مثال‌هایی که زدیم مثبت باشید و یا منفی باشد.

رفتار شما وقتی که در شهری به جز محل سکونتتان به دنبال آدرس می‌گردید چگونه است؟ در چنین شرایطی شما به دلیل تغییر محیط تمام حواستان را برای پیدا کردن آدرس گذاشته اید  و به موضوع دیگری به جز آن فکر نمی کنید.

در واقع زمانی که شما در یک مکان جدید مشغول به مطالعه می‌شوید ذهن شما به جز کتاب خواندن و توجه ناگهانی به محیط به مسئله دیگری توجه نمی کند. و همین مسئله یکی از راه‌ها برای دور ریختن افکار منفی می‌باشد.

متقاعد سازی ذهن

همانطور که گفتیم شما باید در ذهنتان ببینید که به هدفتان رسیده‌اید. به همین دلیل متقاعدسازی ذهن یکی از واجب ترین مراحل آماده سازی ذهنی است. شرط متقاعد سازی ذهن شما میزان خودشناسی است. هرچه بیشتر به روحیات و شخصیت‌ و دستاورد‌های خودتان آگاهی داشته باشید ساده تر خواهید توانست که خودتان را متقاعد کنید.

برای مثال شما سعید را تصور کنید که یک پسر جوان و ورزشکار است که از تناسب اندام خوبی برخوردار است. سعید قصد دارد که تندخوانی را فرا گرفته و بدین سبب موجب افزایش سرعت مطالعه‌اش شود ولی باورهای بازدارنده به او اجازه نمی‌دهند.

در چنین شرایطی او با داشتن خودشناسی کامل می‌تواند با صدایی بلند و لحنی انگیزشی به ذهن خودش بگوید که تندخوانی اگر هم سخت باشد اما به سختی چندین سال تمرین سخت نیست، می‌خواهم آن را آموزش ببینم و در نهایت بتوانم در دقیقه بخوانم. در چنین شرایطی ذهن شما چون از دستاوردهای گذشته خودتان با لحن مورد علاقه خودتان با او صحبت کرده‌اید راحت تر متقاعد می شود.

دست اندازهای افزایش سرعت مطالعه

دست اندازهای افزایش سرعت مطالعه

در بسیاری از بزرگ راه ها و یا آزاد راه ها بر خلاف خیابان های شهر دست اندازی وجود ندارد. علت این قضیه هم بسیار ساده است.

شما در بزرگراه ها و یا آزاد راه ها به سرعت زیادی رسیده اید و اگر ناگهان از شما خواسته شود که سرعت خودتان را کاهش دهید،احتمال تصادفات تا چندین برابر افزایش می‌یابد. اما در خیابان‌های معمولی شهر تا چشم کار می‌کند دست انداز های مختلفی وجود دارد که به شما اجازه ندهد سرعت خودتان را زیاد از حد افزایش دهید.

در بحث افزایش سرعت مطالعه نیز این موضوع صادق است. هنگامی که شما شروع به کتاب‌خوانی می کنید و یا به تازگی آموزش تندخوانی را شروع می‌کنید، موانع زیادی وجود دارند که به شما اجازه نمی‌دهد که سرعت مطالعه خودتان را افزایش دهید.

وقتی که شما با این موانع آشنا می‌شوید دیگر نباید درگیر آنها شوید بلکه باید به خودتان اجازه بدهید که به راحتی سرعت خودتان را افزایش دهید.

 

پیشنهاد ما به شما : فواید تندخوانی

 

برگشت به عقب

یکی از عمده مشکلاتی که اجازه نمی‌دهد شما سرعت مطالعه خودتان را افزایش دهید همین برگشت به عقب است.

اصولاً وقتی که شما یک قسمتی از کتاب را متوجه نمی‌شوید، دوباره به انتها بازگشته و باز هم آن قسمت را مطالعه می‌کنید، این کار نه تنها سرعت شما را کاهش می دهد بلکه اگر در مرور زمان بارها و بارها تکرار شود باعث کاهش اعتماد به نفس شما می‌شود.

این در حالی است که تا به الآن تحقیقات علمی ثابت نکرده که شما خواهید توانست با یک بار اضافه خواندن آن مطلب را بهتر متوجه شوید. برای که این کار رفع شود شما دو راه دارید:

از یک راهنما استفاده کنید

هنگام تندخوانی شما علاوه بر چشمانتان باید از یک وسیله‌ دیگر هم برای دنبال کردن خطوط استفاده کنید. برای مثال شما می‌توانید از انگشتان خودتان کمک بگیرید و یا سعی کنید که از یک شی خارجی مانند مداد استفاده کنید. این کار باعث می‌شود که شما با سرعت بیشتری بخوانید و احتمال بازگشت شما به عقب را کاهش می‌دهد.

علامت بذارید

پیشنهاد ما به شما : تندخوانی کتاب

علامت بزنید

به جای خط کشیدن زیر مطالبی که احساس می کنید درآینده به درد شما می‌خورد و نکته خیلی خوبی را برای شما بیان کرده است، کنار آنها یک تیک بزنید.

این کار به خودی خود موجب افزایش سرعت مطالعه شما خواهد شد. همچنین به جای دوباره خواندن مطالبی که احساسا می کنید آنها را به خوبی متوجه نشده‌اید بهتر است که کنار آن قسمتی که متوجه نشده اید سریع یک ضربدر بزنید و آن قسمت را رها کنید. وقتی که کتاب تمام شد می‌توانید بار دیگر این علامت های خودتان را مطالعه کنید.

 

راهکار های افزایش سرعت مطالعه

نگاه کلی به متن:

شما در جاده‌ای که قبلاً در آن رانندگی کرده‌اید با سرعت بیشتری رانندگی می‌کنید یا در جاده‌ای که هیچ شناختی نسبت به آن ندارید؟ یکی از مهم‌ترین راهکار های افزایش سرعت مطالعه نگاه کلی به متن است. نگاه کلی به متن حکم آشنا شدن با جاده را دارد. شما قبل از خواندن باید کتاب را بدون نگاه به متن آن تورق کنید و با پیچ‌وخم ها، نوع فونت، ترتیب قرارگیری پاراگراف‌ها و… آشنا شوید.

نکته برداری

نکته برداری:

یکی از مهم‌ترین نکاتی که باید به آن توجه کنید انجام فرآیند نکته برداری است. فواید یادداشت برداری و یا نکته برداری برای هماگان آشکار است.

برای مثال فرآیند مرورکردن شما در آینده را افزایش می‌دهد و همچنین موجب افزایش تمرکز درحین مطالعه می‌شود. این تکنیک مطالعه اگر به درستی انجام نشود می‌تواند باعث کاهش سرعت مطالعه شما شود. در این مورد باید تلاش کنید تا پس از اینکه مطالب را به طور کامل خواندید و قصد داشتید تا مطالعه خودتان را به پایان برسانید، در همین زمان شروع کنید و هر‌آنچه که در ذهن دارید را روی کاغذ بیاورید.

افزایش سرعت مطالعه کنکور:

یکی از مهم‌ترین مهارت‌هایی که هر دانش‌آموز کنکوری باید آن را فرا بگیرد تندخوانی است. زیرا تندخوانی باعث افزایش سرعت مطالعه و تست زنی دانش آموزان خواهد شد. دانش آموزان می‌توانند از طریق تندخوانی مطالب را سریع‌تر بخوانند و در زمان باقی مانده فقط به مرور و تست زدن مشغول شوند. همچنین این مهارتی است که در تمام دوران دانشجویی خودشان  و پس از آن در ادامه زندگی نیز می توانند از آن استفاده کنند.

شما می توانید از قسمت محصولات سایت ماهان تیموری نرم افزار تندخوانی را دریافت کنید.

سوالات متداول

مطالعه زیاد – دور ریختن افکار منفی- متقاعد سازی ذهن

برگشت به عقب- استفاده نکردن  از یک راهنما – استفاده نکردن از تکنیک بلند خوانی

یکی از مهم‌ترین نکاتی که باید به آن توجه کنید انجام فرآیند نکته برداری است. نکته براداری مزیت‌های مختلفی دارد.برای مثال فرآیند مرورکردن شما در آینده را افزایش می‌دهد و همچنین موجب افزایش تمرکز درحین مطالعه می‌شود. این تکنیک مطالعه اگر به درستی انجام نشود می‌تواند باعث کاهش سرعت مطالعه شما شود. در این مورد باید تلاش کنید تا پس از اینکه مطالب را به طور کامل خواندید و قصد داشتید تا مطالعه خودتان را به پایان برسانید، در همین زمان شروع کنید و هر‌آنچه که در ذهن دارید را روی کاغذ بیاورید.

 

 

 

همین حالا شروع کن!

دیدگاهتان را بنویسید