روش تدریس

احتمالاً برای شما هم پیش آمده است که در دوران مدرسه و دبیرستان از برخی از درس ها و معلمین خودتان بیشتر خوشتان می آمد و سعی می کردید که درس انها را بیشتر بخوانید. شاید هم برخی از شما رشته دانشگاهی خودتان را بر اساس همین علاقه انتخاب کرده باشید. اما چرا ما از برخی از معلمین بیشتر از سایرین راضی بودیم؟ پاسخ در روش تدریس آنها نهفته است. در مقاله قصد داریم، بهترین روش های تدریس را برای شما بازگو کنیم.

 

تعریف روش تدریس:

روش تدریس عبارت است از روشی که معلم از آن برای انتقال مباحث درسی به دانش آموزان با هدف حداکثر بازدهی و یادگیری دانش آموزان استفاده می کند. هر کدام از معلمین حرفه ای روش منحصر به فرد دارند.

پیشنهاد ما به شما : بهترین زمان کتاب خواندن

بهترین روش تدریس:

بهترین روش ، روشی است که شما در آن سه پارامتر زیر وجود داشته باشد:

وجود تعامل بین مدرس و یادگیرنده:

وجود تعامل بین مدرس و یادگیرنده

یکی از عواملی که باعث می شود دانش آموزان در کلاس درس مدرسه یا دانش جویان در کلاس دانشگاه بخوابند این است که اساتید بدون هیچ تعاملی کلاس را اداره می کنند. یعنی مدام از نکاتی می خوانند و از دانش جویان می خواهند که آنها را برای اینکه در امتحانات آنها می آید.

صحبت های مداوم و غالباً خشک اساتید باعث می شود که بازدهی و نیمکره های مغز دانش آموزان در کلاس درس به درستی درگیر نشود. این در صورتی است که اگر استاد بتواند به اندازه با شاگردان خودش شوخی کند، مطالب را به صورت جذاب برای آنها تعریف کند و کاری کند که برای آنها سوال پیش بیاید، می تواند این کلاس درس را به یک تفریح برای آنها تبدیل کند.

تنها در این صورت است که اغلب دانش اموزان و دانشجویان سعی می کنند که درس ها را به خوبی بخوانند. بدون اینکه هیچ زوری بالای سرشان باشد.

 

وجود اهداف از قبل تعیین شده:

همانطور که در زندگی شخصی یا کسب و کار، هدف گذاری باعث می شود که شما به خواسته های خودتان برسید، در تدریس نیز اگر هدفتان را از برگزراری کلاس بدانید، می توانید بازدهی خودتان را چندین درجه ارتقا دهید.

البته اگر شما هدفتان را از این جلسه، قبل از شروع کلاس برای دانش جویان به طور کلی بیان کنید، می توانید کاری کنید که این بچه ها با ذهنی باز در محل کار ببینند.

ساده سازی مفاهیم برای یادگیری:

ساده سازی مفاهیم برای یادگیری

 

همیشه دانشجویان و دانش اموزان خودتان را مانند کودکی در نظر بگیرید که تازه قصد دارد راه رفتن را شروع کند. سعی کنید با صبوری و خونسردی بسیار مطالب را به آنها انتقال دهید.

از آنجایی که یادیگیری هر قسمت جدید، احساس خوبی را به دانش آموزان منتقل می کند،ساده سازی مطالب از مهم ترین کارهایی است که یک استاد خوب در روش تدریس خود از آن استفاده می کند.

 

اگر روش تدریس جذابی داشته باشیم چه اتفاقی می افتد؟

نتایج بزرگ دانش آموزان:

شاید بزرگترین نتیجه ای که در پی داشتن روش تدریس جذاب پدید می آید، نتایج دانش آموزان است. زمانی که دانش آموزان می توانند با استفاده از تدریس های شما در آخر سال نمره خوبی بگیرد، یا اینکه به این درس علاقه مند شده باشند، یا درصد خوبی را در کنکور به دست بیاورند، حس غرور سراسر وجود شما را فرا می گیرد  و از اعماق برای دانش آموزتان خوشحال می شوید زیرا آن ها هم به این نتیجه رسیده اند که اعتماد به نفس چیست؟

درآمد خوب:

هرکاری درآمد خوبی دارد. برخی می توانند از آ‌ن استفاده کنند و برخی فقط پول محدودی را به دست می آورند. معلم بودن و استاد بودن نیز همین است. اگر شما بتوانید به خوبی موارد را به دانش آموزان انتقال دهید و آنها در کلاس شما حال خوبی داشته باشند و به وسیله روش تدریس شما نتیجه خوبی هم به دست بیاورند پس از مدتی نا خودآگاه نام شما بر سر زبان ها می افتد و بدین ترتیب کلاس های بیشتری برای شما به وجود می آیند که می توانید با استفاده از آنها درآمد خودتان را افزایش دهید.

متمایز شدن:

تمایز داشتن یعنی اینکه چیزی در شما وجود داشته باشد که در سایر رقابایتان نیست. برای مثال شرکت اپل در  ویندوزش نسبت همه موبایل های اندرویدی متمایز است. شما می توانید به عنوان یک استاد، روش خودتان را به عنوان نقطه تمایز قرار دهید.

در هر کسب و  کاری داشتن نقطه تمایز می تواند شما را از دیگران پیشی بیاندازد.

پیشنهاد ما به شما : زندگینامه استیو جابز

چطور روش تدریس خودمان را پیدا کنیم؟

چطور روش تدریس خودمان را پیدا کنیم؟

به یاد داشته باشید، هر چه شما طبق روش تدریس غلطی پیش بروید، تغییر دادنش سخت تر خواهد بود. به همین منظور اگر تا به حال روش خودتان را پیدا نکرده اید به شما پیشنهاد می کنیم که در کنار روش فعلیتان، راهکار هایی که در ادامه به آنها می پردازیم را به روش تدریستان اضافه کنید .

 

خودتان را بشناسید:

شما در چه حالتی بهترین خودتان هستید یا خیر زیرا این موضوع یکی از نکات رشد فردی است. بسیاری از اساتید زمانی که با دانش آموزان شوخی می کنند، راحت تر می توانند مطالب درسی را ارائه دهند. برخی از اساتید نیز با سخت گیری می توانند مطالب را به دانش آموزان آموزش دهند.

برای مثال اگر حال خوب دانش آموزان، ارزش شما باشد تلاش می کنید که هر طور که شده، روش تدریستان را طوری انتخاب کنید که حال درونی دانش آموزان خوب باشد. اگر شما در زندگی خودتان نیز فرد نتیجه گرایی هستید، تلاش می کنید که در روش تدریستان به خوبی سخت گیری کنید.

زمانی که بتوانید شخصیت خودتان را به خوبی بشناسید، می توانید به خوبی روش تدریس خودتان را بسازید.

گوش کنید:

همه اساتید فقط حرف می زنند. اگر شما به جای حرف زدن سعی کنید که به دانش آموزان خودتان گوش کنید، می توانید روش تدریس بهتری داشته باشید.

گوش دادن فقط به معنای شنیدن صحبت ها نیست. بلکه طرز نشستن، میزان یادگیری، نوع نگاه و صحبت های دانش آموزان، تمیزی یا کثیفی میزها و … همگی برای شما پیامی دارند که باید آنها را تشخیص دهید.

شما اگر بتوانید درست دانش آموزان خودتان را بشنوید، در واقع می توانید روش تدریسی مناسب با جو کلی کلاس طراحی کنید و طبق آن آموزش دهید و در نهایت نتایج خارق العاده را داشته باشید.

پیشنهاد ما به شما: اهمال کاری چیست

انواع و اقسام روش های تدریس:

در ادامه برخی از روش های تدریس معروف را با هم مرور می کنیم. امکان دارد که برخی از شما از این روش ها برای تدریس استفاده کرده باشید یا این که در گذشته، روش تدریس اساتید شما به این نحو بوده باشد.

روش تدریس آزمایشی:

در این روش تدریس تلاش می شود که تمامی اتفاقات را دانش آموزان، تجربه کنند. در درس هایی که آزمایشگاه دارند. این شیوه زیاد استفاده می شود. در این روش اگر شما کاری کنید که دانش جویان بتوانند با امکانات ساده تر از آزمایشگاه این روش ها را در خانه امتحان کنند، می توانید علاقه آنها را بیشتر کنید.

علاقه مند شدن شاگردان، بازدهی بیشتر در کلاس و … از مزایای این روش تدریس است. یکی از معایب این شیوه این است که نمی توان تمامی درس ها را به این روش تدریس کرد.

روش تدریس مستقیم:

در این روش، استاد به شکل سنتی مطالب را به دیگران تدریس می کند و دانشجویان نقش شنونده را ایفا می کنند. تقریبا می توان گفت که تقریبا تمامی دانش اموزان و اساتید این روش را تجربه کرده اند. نا گفته نماند که این روش یادگیری را کم تر می کند.

آموزش آماری:

آموزش آماری

این روش تدریس باعث می شود که درس برای دانش آموزان جذاب تر باشد. رئوس مطالب گرافیکی شامل مواردی مانند نقشه ذهنی ، نمودار جریان و نمودارهای ون است که باعث افزایش قدرت ذهن انسان می شود. بحث در مورد یک خلاصه گرافیکی یک روش خارق العاده برای پایان دادن به نمایش شما و گفتن آن است. سپس می توانید در پایان درس خود یک بار دیگر به آن مراجعه کنید.

روش تدریس امتحان محور:

روش تدریس امتحان محور

در این روش تدریس استاد در کلاس مطالب را درس می دهد و برای جلسه بعد قسمتی را معین می کند که از آن امتحان بگیرد. این روش اگر به صورت همیشگی انجام شود می تواند خیلی موثر باشد.

برخی از اساتید با توجه به شخصیت و طرز فکر خودشان از این روش استفاده می کنند. برای مثال اگر دانش اموزان به سوالات آنها پاسخ ندهد، آنها را تنبیه بدنی می کند، استادی که اعتقاد دارد نباید شخصیت دانش آموز خرد شود، به او جریمه می دهد.

روش تدریس کار گروهی:

روش تدریس کار گروهی

کار گروهی جدید نیست اما کار گروهی مولد نادر است. برای افزایش بهره وری گروه های خود ، باید در مورد وظایفی که به آنها اختصاص می دهید و نقش فردی که هر یک از اعضای گروه بازی می کند انتخاب کنید. فقط باید از گروه ها بخواهید کارهایی را انجام دهند که همه اعضای گروه بتوانند با موفقیت انجام دهند.

 

نتایج بزرگ دانش آموزان

کلام آخر

در نهایت ما در تیم ماهان تیموری باید به شما بگوییم که هر روشی احساس می کنید در آن راحت هستید و دانش آموزان هم نتایج خوبی به دست‌ آورده اند می توانید از این شیوه استفاده کنید.

همین حالا شروع کن!

دیدگاهتان را بنویسید