یادداشت برداری به روش کرنل

سلام ماهانی عزیز. امروز می خواهیم درباره تاثیر یادداشت برداری در افزایش قدرت درک مطلب و تقویت حافظه کوتاه مدت صحبت کنیم و از طرفی یک روش بسیار موثر برای یادداشت برداری به نام یادداشت برداری به روش کرنل شما را معرفی کنیم. از این طریق شما خواهید توانست اطلاعات را به خوبی در حافظه کوتاه مدت خودتان ذخیره کنید و با مرور کردن یادداشت برداری هایتان اطلاعات را به حافظه بلند مدت خودتان بسپارید. یادداشت برداری به روش کرنل یکی از بهترین شیوه ها است که یکی از فواید یادداشت برداری از این روش این است که به شما این امکان را می دهد تا بتوانید بهره وری خودتان را در مطالعه کردن چندین برابر افزایش دهید.

 

تاریخچه روش یادداشت برداری کرنل در دانشگاه کرنل

یادداشت برداری به روش کرنل برای اولین بار توسط والتر پاوک رئیس مرکز مطالعات و فنون یادگیری دانشگاه کرنل، با هدف کمک کردن به دانشجویان ابداع شد. خیلی از افراد از والتر پاوک توسط یکی از تاثیر گذارترین افراد در حوزه آموزش مهارت های مطالعه می دانند.

پیشنهاد ما به شما : بهترین کتاب تند خوانی

روش های زیادی برای یادداشت برداری وجود دارند، مانند حاشیه نویسی، استفاده از نقشه ذهنی و دسته بندی کردن مطالب و … که در مقاله یادداشت برداری به طور مفصل به معرفی آنها پرداخته ایم. هدف از ابداع یادداشت برداری به روش کرنل این بوده است که اگر شما به شیوه های سنتی یادداشت برداری علاقه‌ای نداشتید و یا اینکه نتوانستید با برنامه های نقشه کشی ذهنی به خوبی ارتباط برقرار کنید، از یادداشت برداری به روش کرنل استفاده کنید و از آن  به عنوان یک روش جایگزین استفاده کنید. در واقع به کمک روش کرنل شما علاوه بر اینکه مطالب را در حجم کمی خلاصه می‌کنید، می‌توانید هنگام مرور هم آن‌ها را با این سیستم بهتر یاد بگیرید.

 

چگونه از روش یادداشت برداری کرنل استفاده کنیم؟

چگونه از روش یادداشت برداری کرنل استفاده کنیم؟

 

در یادداشت برداری به روش کرنل قرار نیست که عین مطالب کتاب را روی کاغذ  بیاورید. بلکه قرار است که اطلاعات را به گونه ای روی کاغذ بیاورید که بتوانید به صورت سازمان یافته ای مطالب را به مغز خودتان را بسپارید. در واقع زمانی که شما اطلاعات را به صورت دوره ای مرور می کنید، باعث می شوید که اطلاعات به حافظه بلند مدت شما انتفال پیدا کند. وقتی که شما یادداشت برداری هایتان را به روش کرنل انجام می دهید، هنگام مرور کردن یادداشت برداری ها باعث خواهید شد که اطلاعات به صورت سازمان یافته در حافظه کوتاه مدت شما ذخیره شود.

مرحله اول: بخش بندی کاغذ

پیشنهاد ما به شما : یادداشت برداری چیست؟

مرحله اول: بخش بندی کاغذ

در این مرحله شما باید درست مثل شکل زیر، کاغذ خود را به ۳ بخش مجزا تقسیم بندی کنید. پیشتر گفتیم که در این روش نظم و سازماندهی مطالب بیش از هرچیز دیگری اهمیت دارد. پس حتما از دستورالعمل زیر پیروی کنید تا نتیجه کار چیزی شبیه به کاغذ ما شود.

اولین مرحله یادداشت برداری به روش کرنل این است که یک کاغذ بردارید و آن را به سه قسمت تقسیم کنید. تقسیم بندی صفحه در این قسمت از اهمیت زیادی برخوردار است به این علت که شما وقتی که می توانید اطلاعات را به بهترین شکل در کاغذ دسته بندی کنید، در ذهنتان هم با همان کیفیت ذخیره می شود.

خطی در سمت راست کاغذ خود بکشید تا کاغذ را به دو ستون تقسیم بندی کنید.

ستون سمت راست باید ۳۰ درصد و ستون سمت چپ ۷۰ درصد بقیه عرض کاغذ را در بر بگیرد

فراموش نکنید که خط را تا انتهای صفحه ادامه ندهید. قسمت خالی پایین صفحه برای نوشتن خلاصه مطلب است. حدوداً باید ۶ تا ۷ سانتی متر را در پایین صفحه خالی بگذارید.

اگر می خواستید که یک کتاب انگلیسی را از طریق روش کرنل خلاصه نویسی کنید می بایست از طرف چپ به راست، خلاصه نویسی را انجام دهید.

نام گذاری هر قسمت:

مرحله دوم : نام گذاری هر قسمت:

پس از آنکه خط کشی را انجام دادیم نوبت به آن می رسد که با هر قسمت آشنا شویم وببینیم که چه مطالبی را باید در هر قسمت بنویسیم.

ستون سمت راست

ستون سمت راست قسمتی است که باید در آن کلمات کلیدی را بنویسید. منظور از کلمات کلیدی کلمات یا عناوینی هستند که شما با دیدن آنها مطالب را به خاطر بیاورید. برای مثال اگر شما در حال مطالعه تاریخ هستید، کلمات کلیدی شما نوشتن تاریخ هایی که اتفاقات مهم در آن رخ داده است. اگر در حال مطالعه دروس روانشناسی هستید، نام بیماری های مختلف یا کسانی که درمانی را برای آن بیماری کشف کرده اند می تواند به شما در یادآوری مطالب کمک شایانی کند. به طور کلی باید در ستون سمت راست یا ستون کلمه کلیدی، عبارات و کلماتی را بنوسید که در به یاد آوردن و فهمیدن مطالب کلی به شما کمک خواهند کرد. این روش می تواند باعث افزایش سرعت مطالعه شما شود.

در واقع ستون سمت راست مشخص می‌کند که مثلا عباراتی که نوشته‌ایم کلمات کلیدی مربوط به آن مبحث هستند یا سوالاتی راجع به آن؟ بهترین استفاده از این راهنما زمانی است که شما در حال درس خواندن در شب امتحان هستید و دوست دارید خلاصه‌های خود را به خوبی مرور کنید تا برای فردا آماده باشید. در ستون سمت راست باید موضوعات و دسته بندی‌های اصلی را انجام دهید. حتی یادداشت کردن نکات مفیدی که  به بهبود یادگیری شما کمک می‌کنند هم در این ستون می‌تواند کارآمد باشد. علاوه بر آن سعی کنید که این بخش را در حین مرور و بعد از کلاس پر کنید.

 

مرحله سوم : ستون سمت چپ

در قسمت سمت چپ باید عبارت یا بهتر بگوییم کلمات کلیدی بنویسید که عنوانی را که در سمت چپ نوشته شده است را با جزئیات بیشتری به یاد شما بیاورد. برای مثال اگر شما در قسمت سمت راست فرمول انرژی را نوشته اید، در این قسمت می توانید خود فرمول و نام کاشف آن را بنویسید. این کار به شما این امکان را خواهد داد که سعی کنید به بهترین شکل تمامی مطالب را به خاطر بسپارید.

به طور کلی شما در قسمت سمت چپ یا قسمت یادداشت باید کلمات کلیدی، فرمول، نمودار و هر چیزی که به شما در بهتر به خاطر سپاردن اطلاعات کمک می کند و باعث افزایش  تمرکز و کنترل ذهن می شود را  یادداشت کنید. همچنین می توانید از جملات کوتاه هم استفاده کنید. همچنین شما می توانید در این قسمت سوالاتی که به ذهنتان آمده است را نیز یادداشت کنید.

 

مرحله چهارم : قسمت پایین صفحه

در قسمت پایین صفحه شما باید تلاش کنید تا به صورت خیلی خلاصه بگویید که دقیقاً چه اتفاقی افتاده است و شما از این مطلب چه چیزی را یاد گرفته اید. موضوع مهمی که در این قسمت وجود دارد این است که این قسمت را باید پس از اینکه قسمتی از کتاب را خواندید انجام دهید.

یکی از مهم ترین شیوه‌هایی که هنگام یادداشت برداری به روش کرنل باید به آن توجه داشته باشید این است که هنگام نوشتن از خودتان سوال کنید که نوشتن این مطالب چه اهمیتی برای من دارد؟ از چطور می تواند در بهتر به یاد‌آوردن اطلاعات کمک کند.

 راهکارهای افزایش بازدهی در مرور کردن

راهکارهای افزایش بازدهی در مرور کردن:

مرور کردن اطلاعات مهم ترین کاری است که شما پس از مطالعه خودتان باید انجام دهنید. مرور کردن باعث می شود که شما بهتر اطلاعات را از طریق حافظه کوتاه مدت خودتان به حافظه بلند مدتتان انتقال بدهید. از آن جهت که شرط انتقال اطلاعات و ثبت شدن آنها در حافظه بلند مدت تکرار است. اصلاً به همین دلیل است که در تمامی روش های مطالعاتی که وجود دارد به یادداشت برداری تاکید شده است زیرا باعث تقویت حافظه کوتاه مدت در بزرگسالان می شود.

 

اول اینکه بهتر است متن ستون سمت چپ را به وسیله یک کاغذ بپوشانید. سپس سعی کنید با کلمات کلیدی که در سمت راست یادداشت کرده اید، مطالب مربوط به ستون سمت چپ را حدس بزنید. این موضوع حافظه کوتاه مدت شما را تحریک خواهد کرد به کمک آن شما می‌توانید مطالب را به حافظه بلند مدت خود انتقال دهید. این یعنی مطالب هیچگاه از یاد شما نخواهند رفت و پس از کمی فکر کردن تمامی مطالب را به خاطر خواهید آورد.

 

برنامه ریزی برای مرور کردن:

یکی دیگر از مهم ترین مواردی که نه تنها در یادداشت برداری به روش کرنل به آن توجه داشته باشید، این است که برای مرور کردن یادداشت هایتان باید  هدف گذاری و برنامه ریزی در نظر داشته باشید. تا بتوانید مطالب را به صورت دوره ای تکرار کنید و به بهترین شکل به حافظه بلند مدتتان انتقال دهید.

 

 

مزایای استفاده از روش یادداشت برداری کرنل

مزایای استفاده از روش یادداشت برداری کرنل

همیشه یکی از راه هایی که باعث می شود که ما یک کار را انجام بدهیم یا ندهیم این است که مزایایی که آنکار برای ما دارد را بدانیم.

 

صرفه جویی در زمان و انرژی

یکی از مهم ترین مزایای یادداشت برداری به روش کرونل این است که بعد از اینکه یادداشت برداری را کامل کردید، وقت آن است که طی مدت زمان خاصی آن را مرور کنید تا به خاطر بسپارید. این یعنی شما دیگر نیازی ندارید که برای مرور مطالب، کتاب‌های حجیم را مطالعه کنید و دوباره بخوانید.

دسترسی راحت‌تر برای امتحانات

حتما برای شما هم اتفاق افتاده که شب امتحان بخواهید درس بخوانید، اما مطالب را آنقدر پراکنده یادداشت کرده باشید که مجبور شوید به سراغ کتاب اصلی بروید. در این صورت شما احتمالا احساس ناامیدی خواهید کرد. چرا که زمان خیلی کوتاهی در اختیار دارید ولی حجم زیادی از مطالب را باید مطالعه کنید.  در صورتی که اگر نکات یادداشت برداری به روش کرنل را به خوبی رعایت می کردید، تمام نکات مهم کتاب را به صورت سازمان یافته در اختیار داشتید. برای اینکه همچین اتفاقاتی برایتان رخ ندهد می‌توانید با استفاده از یادداشت برداری به  روش کرنل مطالب مهم را در طول ترم یادداشت برداری کنید. این یادداشت‌ها به دلیل اینکه کاملا مرتب و سازماندهی شده است، به شما کمک می‌کند تا در زمان کوتاهی که در اختیار دارید مطالب را به خوبی جمع بندی کنید.

پیشنهاد ما به شما : یادداشت برداری از سخنرانی

یادگیری فعال خواهید داشت

یادگیری فعال زمانی اتفاق می‌افتد که شما بتوانید از ابزارهای موجود برای افزایش یادگیری خود استفاده کنید. مثلا دانستن این که چطور نقشه ذهنی بکشیم به ما کمک خواهد کرد که بتوانیم مطالب را به خوبی در یک شکل خلاصه نویسی کنیم. اما همین موضوع در مورد روش یادداشت برداری به روش کرنل هم صدق می‌کند. در واقع شما زمانی که در حال خلاصه نویسی به این روش هستید، سعی می‌کنید مطالب را یک بار در ذهن خود آنالیز کنید و مهمتر از آن یک بار دیگر به زبان خود بیان کنید.

بیان مطالب به زبان خود باعث فعال شدن آنها در ناخودآگاه ما خواهد شد. در واقع این موضوع هم مثل مورد اول به ما کمک می‌کند که مطالب را به خوبی در ذهن خودمان تثبیت کنیم.

در یک کلام می‌توان گفت که روش کرنل در کنار نقشه‌های ذهنی از بهترین روش‌های خلاصه نویسی برای امتحان به حساب می‌آیند.

تحقیقات انجام شده بر روش یادداشت برداری کرنل

تحقیقات انجام شده بر روش یادداشت برداری کرنل

بر اساس ویکی‌پدیا، در تحقیقی که در سال ۲۰۱۰ در دانشگاه ویچیتا انجام شد، مشخص شد که یادداشت برداری به روش کرنل به دانش‌آموزان یک کلاس زبان کمک کرده ‌است که بتوانند بهتر از سایرین که از روش‌های سنتی یادداشت برداری استفاده می‌کردند، از مطالبی که آموخته‌اند، جهت استفاده در محیط‌های مختلف استفاده کنند. درواقع روش کرنل به دلیل اینکه درست مثل نقشه کشی ذهنی شما را بیشتر از سایر روش های خلاصه نویسی درگیر مطالب و عبارات کلیدی می‌کند، یادگیری و استفاده از مطالب را نیز برای شما آسانتر خواهد کرد. بدین ترتیب می‌توان گفت که به کمک این روش ما یاد می‌گیریم که چگونه با یکبار خواندن یاد بگیریم.

پیشنهاد ما به شما : مزایای تندخوانی

سیستم یادداشت برداری به روش کرنل معمولا مناسب کسانی است که در مقاطع بالای آموزشی مثل دانشگاه یا دبیرستان در حال تحصیل هستند. دلیل اصلی آن هم حجم بالای کتاب‌ها و منابع درسی در این مقاطع است. استفاده از روش کرنل علاوه بر اینکه می‌تواند به خلاصه کردن مطالب کمک کند، باعث افزایش یادگیری افراد هم خواهد شد. چرا؟ چون به کمک این سیستم شما تمام مطالب را به شکل کاملا سازماندهی شده و منظم بر روی کاغذ یادداشت می‌کنید. باورتان نمی‌شود؟ اشکالی ندارد، چون حالا وقت یادگیری روش کرنل فرارسیده است.

به طور کلی تمام استراتژی‌هایی که برای خلاصه نویسی و یادداشت برداری مورد استفاده قرار می‌گیرد می‌توانند کاربرد و اثر خود را در کیفیت آموزش شما داشته باشند. پس بهتر است که تنها به یک روش متکی نباشید. برای مثال ما به شما پیشنهاد می‌کنیم از نقشه کشی ذهنی در کنار روش یادداشت برداری کرنل استفاده کنید. این باعث خواهد شد که این دو روش، علاوه بر اینکه بسیار شبیه به هم هستند، نقاط ضعف یکدیگر را هم بپوشانند.

شما می توانید مقالات بیشتر در مورد یادداشت برداری را از وب سایت ماهان تیموری دنبال کنید.

 

سوالات متداول :

در یادداشت برداری به روش کرنل قرار نیست که عین مطالب کتاب را روی کاغذ  بیاورید. بلکه قرار است که اطلاعات را به گونه ای روی کاغذ بیاورید که بتوانید به صورت سازمان یافته ای مطالب را به مغز خودتان را بسپارید. در واقع زمانی که شما اطلاعات را به صورت دوره ای مرور می کنید، باعث می شوید که اطلاعات به حافظه بلند مدت شما انتفال پیدا کند. وقتی که شما یادداشت برداری هایتان را به روش کرنل انجام می دهید، هنگام مرور کردن یادداشت برداری ها باعثث خواهید شد که اطلاعات به صورت سازمان یافته در حافظه کوتاه مدت شما ذخیره شود.

صرفه جویی در زمان و انرژی- دسترسی راحت تر برای امتحانات- یادگیری فعال خواهید داشت-

 

 

همین حالا شروع کن!

دیدگاهتان را بنویسید

آخرین فرصت ثبت نام در دوره میتوز