بهترین زمان برای مطالعه در طول روز

بهترین زمان برای مطالعه  بسیار مهم است ولی باید به این نکته توجه کرد که تمام زمان ها برای مطالعه مناسب هستند و بهترین زمان برای مطالعه درهر کس متفاوت است. زمان مطالعه به عادتهای فردی بستگی دارد. همان طور که می دانیم برخی تمایل به خواندن کتاب در صبح و برخی دیگر در شب دارند که این موضوع باعث افزایش سرعت مطالعه در افراد می شود.

مطالعه دهه شصتی ها

اگر متولد دهه 60 و 70 باشید باید به خاطر بیاورید که معلمین می گفتند بهترین زمان برای خواند و یادگرفتن درس ها صبح زود است . اما علم به طور کلی این موضوع را رد می کند زیرا این زمان برای هر فردی متفاوت است و هر فردی در زمان خاصی یادگیری بالایی دارد، حتی سبک یادگیری افراد متفاوت است و نمی توان به همه یک نسخه یکسان داد.

 به همین خاطر ممکن است برای یک نفر بهترین ساعت مطالعه عصرهنگام باشد و یا برای برخی شب هنگام باشد و برای تعدادی دیگر صبح هنگام  بهترین زمان برای مطالعه کردن باشد.

به همین خاطر دقت به این موضوع می تواند یادگیری افراد را به شدت بالا ببرد زیرا بهترین زمان بازدهی مغز افراد در ساعات خاصی است . با این تفاسیر باید کشف کنیم چه زمانی بالاترین بازدهی را داریم تا با توجه به آن بتوانیم مطالعه کنیم و یا به طور کلی در این زمان ها کارهای خود را انجام دهیم تا بتوانیم موفق شویم.

با این وجود بهترین ساعت مطالعه با استراحت هایی در هنگام مطالعه معنا پیدا می کند، زیرا بعد از نیم ساعت مغز خسته می شود و یادگیری به شدت پایین می آید . به همین خاطر بهترین بازدهی مغز نیم ساعت است و بعد از آن به یک وقفه کوتاه نیاز دارد . با آگاهی از این موضوع می توانید بهترین ساعت مطالعه را  پیدا کنید و اصول مطالعه صحیح را رعایت کنید.

 توصیه های کلیدی انتخاب بهترین زمان برای مطالعه

چگونه بازده خود را از مطالعه افزایش دهیم؟

 

  • بهترین زمان مطالعه و خواندن کتاب زمانی است که روحیه ی خوبی دارید

تحقیقات نشان داده است که فعالیت هایی را که می توانیم در حالت شادی و یا به عبارت دیگر حالت سر زنده ای در عرض 60 ثانیه انجام دهیم و همچنین  کم کم یاد بگیریم  چگونه شاد زندگی کنیم .در حالت خستگی حداقل به مدت 90 دقیقه انجام می گیرد.

 

  • بعد از شناسایی بهترین زمان مطالعه آن را ثابت نگهدارید

بعد از شناسایی بهترین زمان مطالعه آن را ثابت نگهدارید

بدین معنی که بدن را عادت دهیم که راس ساعت مشخصی مطالعه را شروع کند. مانند اینکه در یک ساعت معین تمایل به میل کردن غذا دارد.بهترین زمان برای کتاب خواندن همین است.

 

  • بهترین زمان مطالعه خواندن بعد از یک استراحت مناسب است.

اگر که صبح زود را برای مطالعه انتخاب کرده باشید باید حتما شب قبل از آن استراحت کافی داشته باشید تا مغز انرژی کافی برای مطالعه داشته باشد.

  • هرگز با شکم خالی مطالعه نکنید

این توصیه را مخصوصا به دانش آموزان یا دانشجویان می گویم که بدون خوردن  صبحانه در کلاس درس حاضر نشوید.در واقع مغز انرژی لازم را برای یادگیری از قند خون می گیرد و در صورت نخوردن غذا قند خون پایین می آید بنابراین انرژی لازم به مغز نخواهد رسید. برای اینکه این موضوع را بهتر درک کنید بهتر است اطلاعاتی در مورد نیمکره های مغز پیدا کنید.

 

 

  • بلافاصله بعد از غذا خوردن بهترین زمان مطالعه نیست.

چون بعد از صرف غذا تمام تمرکز دستگاه های بدن متوجه هضم و جذب غذا می شود بنایراین خون رسانی به مغز کم تر شده و در نتیجه قدرت تفکر و  تمرکز مغز کاهش پیدا می کند.طبق نظر بعضی کارشناسان تا حدود 30 دقیقه بعد از صرف غذا مطالعه نباید کرد.

 

  • ما نباید برای مدت طولانی روی یک موضوع مطالعه کنیم

ما نباید برای مدت طولانی روی یک موضوع مطالعه کنیم

این کار باعث خستگی فقط یک بخش از ذهن می شود و بخش های دیگر بیکار باقی می مانند.

 

 

  • حتما باید زمانی را به استرحت اختصاص دهیم تا با انرژِی بیشتری شروع به مطالعه کنیم.

زمان استراحت

زمان پیشنهادی برای مطالعه بین 50 تا 60 دقیقه می باشد که بعد از آن 10 الی 15 دقیقه استراحت لازم است.طبق تحقیقات انجام شده در این زمینه مرحله ای در یادگیری انسان وجود دارد که به آن فلات یادگیری گفته می شود و اگر اطلاعات را به صورت پی در پی در مغز وارد کنیم مغز به جایی می رسد که دیگر قادر به پردازش اطلاعات نیست.بنابراین با یک استراحت کوتاه باید به مغز این فرصت را داد تا اطلاعات دریافت شده را ثبت کند وخود را آماده درک اطلاعات جدید تر خواهد کرد. شما می  توانید این کار را با داشتن انضباط شخصی برای خود راحت تر کنید؛ به این صورت که خود را ملزم به رعایت این زمان ها کنید تا به نتیجه مطلوب برسید.

 

 

  • در حقیقت بهترین زمان مطالعه بعد از خواب شبانگاهی بازدهی مطلوبی ندارد

زیرا در نیمه های شب بدن انسان هورمون رشد ترشح می کند و اثرات آن تا کمی پس از بیدار شدن از خواب  هم وجود دارد.بنابراین از مطالعه در نیمه های شب خودداری کنید و بهتر است 20 تا 30 دقیقه بعد از بیدار شدن از خواب به مطالعه بپردازید.

این توصیه را حتما رعایت کنید.وقتی دچار خستگی هستید از مطالعه کردن بپرهیزید.این خستگی اظطراب و هیجانات را هم شامل خواهد شد.

در این زمان ها تمرکز حواس خود را از دست داده اید و بهتر ین کار انجام تمرینات تن آرامی و تمرکز ذهن می باشد.

به خصوص تمرین تمرکز که در مقاله های بعدی به طور مفصل درباره آن صحبت خواهم کرد.

 

یکی از بخش های روش صحیح مطالعه انتخاب زمان مناسب برای کتاب خواندن می باشد.مطالعه در زمان مناسب می تواند از راه های افزایش تمرکز هم محسوب شود.افزایش تمرکز هم خود از روش های تند خوانی است و این دو مثل یک داروی تقویت حافظه کوتاه مدت به حفظ مطالب کمک خواهند کرد و این اعتماد به نفس بیشتر را به دنبال می آورد.
بهترین زمان مطالعه در افراد مختلف متفاوت است اما نکاتی مثل روحیه،استراحت،تغذیه و… می تواند کمک خوبی برای پیدا کردن زمان مناسب برای مطالعه باشد. استاد ماهان تیموری در کمپین لایف استایل راه هایی را به شما پیشنهاد می دهد کخ می توانید به مرور زمان موارد لازم برای مطالعه صحیح را انجام دهید.

سوالات متداول :

نباید مدت طولانی بر روی یک موضوع مطاله کنیم زیرا باعث خستگی می شود بنابراین حتما باید زمانی را برای استراحت در نظر بگیرید تا با انرژی بیشتری شروع به مطالعه کنیم.

یکی از روش های صحیح مطالعه ،انتخاب زمان مناسب برای مطالعه است.مطالعه در زمان های مناسب می تواند یکی از روش های افزایش تمرکز نیز باشد.افزایش تمرکزهم خود از روش های تند خوانی است و این دو مانند یک داروی تقویت حافظه به حفظ مطالب ما کمک می کند. به حفظ مطالب کمک خواهند کرد و این اعتماد به نفس بیشتر را به دنبال می آورد.

همین حالا شروع کن!

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

آخرین فرصت ثبت نام در دوره میتوز