فهرست مطالب این مقاله

مدیریت زمان مدیران

مدیریت زمان مدیران

 

سلام ماهانی عزیز. یکی از بزرگترین مشکلاتی که مدیران سازمانها و ارگانها با آن روبرو هستند ، مبحث مدیریت زمان است. در این مقاله قصد داریم درباره تکنیک های مدیریت زمان مدیران با شما صحبت کنیم.

مطالب پیشنهادی: مدیریت زمان | 10 + 10 تکنیک کاربردی و برتر

اگر بخواهیم یکی از عناصر تاثیر گذار در مدیریت را نام ببریم ، یقینا زمان یکی از نخستین انتخاب های ما خواهد بود. بیشتر مدیران از کمبود زمان در مقابل کارهای بسیاری که در سازمان دارند ، رنج می برند و همین امر نیز باعث شده است که تقسیم وظایف سازمانی و یا حتی برنامه ریزی مدیریتی با اشتباهات بسیار زیادی روبرو شود و مدیران دچار درگیری های سازمانی پیچیده ای شوند.

برای حل مشکل زمان ، اولین راهکار برنامه ریزی است. اما بحث برنامه ریزی مسئله ای است که نیازمند بررسی و تحقیق دارد چرا که برنامه ریزی درست مانند یک قالب خام است که با توجه به هر موضوع صورت های مختلفی به خود می بیند. در بحث مدیریت نیز برنامه ریزی ساز و کارهای گسترده ای دارد و طبیعتا هیچگاه نمی توان برنامه ریزی مدیریتی را تبدیل به یک برنامه ریزی برای کارمندان کرد.

اما حالا که بحث برنامه ریزی برای مدیران شد ، سوال مطرح شده این است که یک مدیر چطور و چگونه باید برنامه ریزی کند تا که تمامی ارکان مدیریت را به درستی و با دیدی باز به ثمر برساند. برای مدیریت زمان پیش از هر چیزی باید زمان گذاشت و یک دور کامل تمامی نکات مربوط به مدیریت زمان را آموخت و بعد تمامی بند بند آن را اجرا کرد. اگر ما بتوانیم به چنین درکی از مدیریت زمان دست پیدا کنیم ، می توانیم بستر رشد و توسعه مدیریت خود را بنا کنیم.

10 تکنیک مدیریت زمان برای مدیران

10 تکنیک مدیریت زمان برای مدیران

تا به امروز تکنیک ها و راهکارهای بسیاری در باب مدیریت زمان مدیران ارائه شده است که در این مقاله ما تنها به ده مورد از مهم ترین نکات مربوط به مدیریت زمان مدیران می پردازیم.

زمان بخرید

زمان بخرید:

اولین چالشی که هر مدیر در زمینه مدیریت زمان تجربه می کند، کمبود زمان برای انجام کارهای مهم است. طبیعی است که مدیریت با حجمی از کارهای تعریف شده و تعریف ناشده روبروست که باید برای تک تک آن ها برنامه ریزی کرد، اما اگر این برنامه ریزی در راستای اصول مدیریت زمان نباشد، طبیعتا در انتها چیزی جز کمبود زمان حاصل نخواهد شد و مدیر دچار مشکلات بسیاری می شود.

برای رفع این مسئله بهترین راه این است که برنامه ریزی کنید اما نه برای اینکه چطور کارهایتان را به ثمر برسانید، بلکه برنامه ریزی کنید که چطور زمان برای خودتان بخرید و چطور زمان سیو کنید. نکته ای که شاید بسیاری از مدیران به آن توجه ندارند بحث زمان هایی است که شاید هیچ کس متوجه آن نباشد، اما از دست مدیران خارج می شود و آن ها در انتهای روز ، دچار مشکل می شوند. بعنوان مثال اگر مدیری هستید که در زمان وعده های غذایی ، وقت زیادی را صرف انتظار غذا و گفتگو با همکاران می کنید ، بدانید که این کار اشتباه است. یا اگر زمان زیادی را صرف تشریفات جلسه های خود میکنید به این نکته آگاه باشید که در طول روز زمان زیادی را بر روی کار غیر مفید و غیر مهم خود سپری کرده اید که هیچ سودی برای شما ندارد.

پس اولین نکته و اولین راهکار اساسی در بحث مدیریت زمان آن هم برای مدیران این است که تمام تلاش و برنامه ریزی خود را بر روی خرید زمان متمرکز کنند. خرید زمان به شما دو قدرت مهم میدهد. قدرت مدیریت زمان و قدرت تسلط بر روی کارها. اگر شما بتوانید عادت مربوط به حذف زمان های هرز را در برنامه ریزی خودتان به انجام برسانید ، آنگاه می توانید سایر عادت های منفی خود را نیز از بین برده و به یک برایند مثبت دست پیدا کنید.

یک لیست بسازید:

همه مدیران با ماتریس آیزنهاور آشنا هستند. اگر به این مسئله آشنایی ندارید، می توانید مقاله جامع ماتریس آیزنهاور را مطالعه کنید. ماتریس آیزنهاور می تواند یک شمای صحیح و دقیق از وظایف مدیریتی شما در اختیار شما قرار دهد. برای اینکه شما بتوانید بهترین نتیجه ها را از کار مدیریتی دریافت کنید. باید یک لیست بسازید.

یک لیست از وظایف ، برنامه ها ، دیدارها و جلسه ها تعیین کنید و روبروی هر کدام با توجه به ماتریس آیزنهاور طراحی برنامه داشته باشید. این مسئله باعث می شود که شما برای مدیریت زمان خود یک برنامه ریزی بر اساس اولویت داشته باشید.

این را بخاطر داشته باشید که برنامه ریزی بر اساس اولویت به شما قدرت توسعه میدهد. زمانی شما میتوانید به رشد در مجموعه دست پیدا کنید که در کمترین زمان ممکن به مهم ترین کارهای خودتان رسیدگی کنید.

از تمایل به انجام چند کار بپرهیزید:

از تمایل به انجام چند کار بپرهیزید:

این یکی از ساده ترین نکات مدیریت زمان برای کار است ، اما پیگیری آن می تواند یکی از سخت ترین نکات باشد. بر روی وظیفه مورد نظر تمرکز کنید و تمام حواس را پرت کنید. اگر چه ممکن است چند وظیفه بودن وسوسه انگیز باشد، اما هنگامی که این کار را انجام می دهید فقط به پای خود شلیک می کنید. هنگام جابجایی از یک کار به کار دیگر، شما وقت خود را از دست می دهید و بهره وری را کاهش می دهید.

برای کارها محدودیت زمانی تعیین کنید:

لیستی که برای خودتان تهییه می کنید باید زمان دار باشد. یعنی اینکه شما باید مشخص کنید چه کاری را در چه زمانی شروع می کنید و در چه زمانی قصد دارید که آن کار را به انتها برسانید. برای مثال شما در برنامه خودتان مشخص می کنید که جلسه با تامین کننده خودتان بابت برنامه ریزی سال جدید را در دو روز به تاریخ مشخص انجام می دهید.

اگر می خواهید یک سرعت ثابت را برای گردش کار خود تنظیم کنید ، Pomodoro Technique می تواند به شما کمک کند تا لیست کارهای خود را در چند قطعه 25 دقیقه ای بررسی کنید ، و بین هر دوره از وقفه های کوتاه مدت و پس از اتمام چهار دوره ، یک وقفه طولانی تر انجام دهید. این روش با ایجاد وقفه های مکرر ، باعث کاهش فشار ذهنی و حفظ انگیزه می شود. در آن ۲۵ دقیقه درب خود را ببندید تا وقفه ها محدود شود. همه برگه ها را بجز مواردی که در حال حاضر روی آنها کار می کنید ، ببندید. اعلان های پیام رسانی را خاموش کنید و تماس های تلفنی شخصی خود را برای ناهار بگذارید.

منظم باشید:

برای مدیریت زمان مدیران، باید سعی کنید که دفترکار و میز کارتان را مرتب کنید  و در محیطی مرتب کار کنید. وقتی که دفتر کار شما شلوغ باشد، در آن واحد سه مورد را برای خودتان سخت می کنید. اولین مورد آن است که شما نمی توانید کاریزمای خودتان را در محل کارتان حفظ کنید، دومین مورد آن هم از دست دادن تمرکزتان است و در نهایت سومین مورد و یا مهم ترین اتفاقی که برای شما رخ می دهد این است که مدیریت زمان برای کار های بی اهمیت مانند پیدا کردن یک کاغد از دست شما خارج می شود حواس پرتی ها را از بین ببرید. با قدم های کوچک شروع کنید برای مثال رسانه های اجتماعی ، وبگردی ، همکاران ، پیام های متنی ، پیام رسانی فوری و … را ازبین ببرید.. نکته کلیدی در مدیریت زمان مدیران ، ابتکار عمل در مورد خلاص شدن از شر آنها است. چیزهای کوچک تفاوت ایجاد ایجاد می کند. یک سیستم بایگانی برای اسناد ایجاد کنید. اشتراک ایمیل هایی را که دیگر نیازی به آن ندارید لغو کنید. فقط فکر کنید – فقط یکبار باید این کار را انجام دهید اما برای همیشه از مزایای آن بهره مند می شوید.

مدیریت زمان هدر رفته:

مدیریت زمان مدیران اگر ضعیف انجام شود باعث اتلاف وقت می شود. به عنوان مثال ، با مکالمه با دوستان در شبکه های اجتماعی هنگام انجام تکلیف ، حواس خود را پرت کرده و وقت را تلف می کنید. برای آنکه بتوانید از اتلاف وقت جلو گیری کنید. باید برای خودتان یک سیستم ایجاد کنید. در این سیستمی که برای کسب و کار خودتان می سازید باید برای تک تک پروژه ها افرادی را مسئول قراردهید تا بقیه افراد شرکت شما با آنها ارتباط برقرار کنند.  شما فقط در زمانی که برای تحویل این پروژه در نظر گرفته اید درگیر آن شوید. شاید سیستم سازی یک تا چند ماه زمان شما را بگیرد اما کاری است که وقتی آن را انجام می دهید، می توانید با دغدغه کم تری به کارهای دیگر ی بپردازید.

کنترل خواب:

کنترل خواب:

خواب یک عامل مضر است که می تواند روی بسیاری از موارد هم مثبت و هم تأثیر منفی بگذارد که مدیریت زمان مدیران یکی از آنهاست. وقتی شش تا هشت ساعت خواب آرام دارید ، نه تنها احساس شادابی و جوانی می کنید بلکه به یک سبک زندگی سالم نیز کمک می کند. برعکس ، وقتی خواب کافی ندارید ، همچنین خطرهای بیماری مانند دیابت ، آپنه انسدادی خواب ، چاقی و موارد دیگر را افزایش می دهید.

ذهن و بدن انسان تصمیمات بهتری می گیرند و هنگامی که به خوبی استراحت کنند ، عملکرد بهتری دارند. شما می توانید به سرعت تصمیم بگیرید که چه زمانی و چگونه انجام دهید. برای خواب خود برنامه ای تنظیم کنید و هر روز به آن پایبند باشید. سعی کنید همزمان به رختخواب بروید و از خواب بیدار شوید. برنامه های زیادی مانند Calm ، Sleep Cycle وجود دارد که الگوی خواب شما را ردیابی می کند ، به شما کمک می کند تا یک خواب آرام داشته باشید و شما را به عنوان فردی با تمرکز بیشتر بیدار می کند . برای مدیریت زمان مدیران باید تلاش کنید تا خواب خودتان را کنترل کنید.

 

سخت، اما هوشمندانه کار کنید:

سخت، اما هوشمندانه کار کنید:

دیگر دوره اینکه همه کارها را مدیر انجام دهد و هر مدیری که سرش شلوغ تر بود، احتمالأ موفق تر میشد گذشته است. شما به عنوان مدیر نه تنها نباید سخت کار کنید بلکه باید تلاش کنید تا کارهای سخت را هوشمندانه انجام دهید. تکنیک هایی که تا به اینجا برای شما توضیح دادیم به شما این کمک را  می کند که این کارها را انجام دهید. دفعه بعدی که مدیریت زمان برایتان دشوار است ، یک نفس عمیق بکشید و یک کار را به عهده بگیرید ، آن را به اتمام برسانید و کار دیگری را شروع کنید بدون اینکه بیش از حد به خود فشار بیاورید.

 از تقویم آنلاین استفاده کنید

 از تقویم آنلاین استفاده کنید

یکی از بهترین نکات مدیریت زمان مدیران ، شروع استفاده از تقویم آنلاین است. مدت ها پیش تقویم ها به عنوان ابزاری اساسی برای مدیریت زمان مورد استفاده قرار می گرفتند. با ظهور تقویم های آنلاین ، شخص می تواند به راحتی برنامه خود را مدیریت کند ، تاریخ ها و رویدادهای مهم را علامت گذاری کند ، یادآوری ها را تنظیم کند ، بلوک های زمانی ایجاد کند و موارد دیگر.

بهترین قسمت این است که تقویم های آنلاین می توانند با برنامه های شخص ثالث ادغام شوند و از چندین دستگاه قابل دسترسی هستند. گزینه های زیادی برای انتخاب وجود دارد مانند Google Calendar ، Outlook Calendar ، Apple Calendar اما تقویم پروژه در ProofHub نحوه مدیریت برنامه شما ، برنامه ریزی رویدادها و پیگیری تاریخ های مهم و قابل تحویل در پروژه را ساده می کند تا همیشه از موعد مقرر جلوتر باشید.

اگر نکاتی که در این مقاله به شما آموزش دادیم رعایت کنید می توانید به بهترین شکل زمان خودتان و همچنین زمان کارمندانتان را به درستی مدیریت کنید.

مقالات مرتبط

اموزش رایگان اینستاگرام

آموزش اینستاگرام

آموزش اینستاگرام     فروش، قلب کسب و کار است و شما هر چه به سلامت این قلب بیشتر توجه داشته باشید می توانید

هدف گذاری و تصمیم گیری

هدف گذاری و تصمیم گیری

سلام ماهانی عزیز امروز می خواهیم درباره هدف گذاری و تصمیم گیری با شما صحبت کنیم و ارتباط میان این دو حوزه را با

راز موفقیت استیو جابز

راز موفقیت استیو جابز

سلام ماهانی عزیز . امروز می‌خواهیم باهم دیگر درباره یکی از افراد موفق یعنی استیو جابز صحبت کنیم و راز های موفقیت استیو جابز

یادداشت برداری از سخنرانی

یادداشت برداری از سخنرانی

سلام ماهانی عزیز یکی از مشکلاتی که اکثر دانش آموزان و دانشجویان با آن درگیر هستند، حواس پرتی سرکلاس است. امروز می خواهیم در

اعتماد به نفس مدیران

اعتماد به نفس مدیران

سلام ماهانی عزیز. امروز می‌خواهیم درباره تعریف اعتماد به نفس و افزایش اعتماد به نفس در مدیریت با شما صحبت کنیم و با شما

مدیریت زمان کارمندان

مدیریت زمان کارمندان

سلام ماهانی عزیز امروز می‌خواهیم درباره مدیریت زمان کارمندان و باورهای اشتباهی که درباره آن وجود دارد و همچنین درباره تاثیر مدیریت زمان بر

چگونه شاد زندگی کنیم؟

چگونه شاد زندگی کنیم؟

سلام ماهانی عزیز. امروز می‌خواهیم مفهوم شادی در زندگی را با هم بررسی کنیم  و همچنین به سوال چگونه شاد زندگی کنیم پاسخ دهیم.

تقویت ذهن ناخودآگاه

تقویت ذهن ناخودآگاه

  سلام ماهانی عزیز، امروز می خواهیم با هم درباره ذهن ناخودآگاه و راه های تقویت ذهن ناخودآگاه صحبت کنیم.   ذهن خودآگاه و

برقرار کردن ارتباط با مدیر

سلام ماهانی عزیز امروز می‌خواهیم روش‌هایی را بررسی کنیم که از طریق آنها می‌توانیم روش برقرار کردن ارتباط با مدیر را با هم بررسی

ارتباط با کارمندان

سلام ماهانی عزیز. امروز می ‌خواهیم درباره این موضوع صحبت کنیم که یک مدیر چطور می ‌تواند با کارمندان خود ارتباط بگیرد و بتواند

در مورد موفقیت

سلام ماهانی عزیز امروز می‌خواهیم به طور کلی در مورد موفقیت صحبت کنیم. در این مقاله می‌خواهیم با هم نکاتی ساده از موفقیت را

راز موفقیت

راز موفقیت

سلام ماهانی عزیز. توی این مقاله قراره در مورد راز موفقیت صحبت کنیم. اگر شما هم دلتون میخواد که با راز موفقیت آشنا بشید

کنترل مخارج زندگی

سلام ماهانی عزیز. اگر دخلت به خرجت نمیخوره و اگه هر چی پول در میاری، همه رو خرج می‌کنی و هیچ مدیریت مخارجی نداره،

آمیخته‌ی بازاریابی چیست؟

آمیخته‌ی بازاریابی چیست؟

سلام ماهانی عزیز . تا حالا چیزی در مورد راز آمیخته‌ی بازاریابی شنیدی؟ این آموزش رو دنبال کن و چند برابر در فروش و

صندوق سرمایه گذاری چیست؟

صندوق سرمایه گذاری چیست؟

سلام ماهانی عزیز. اگه دوس داری ارزش پول خودتو از دست ندی، باید اون رو سرمایه گذاری کنی. اما اگر گرفتاریات زیاده و نمیتونی

مدیریت ارتباط با مشتری چه تاثیری در بازاریابی دارد؟

مدیریت ارتباط با مشتری چه تاثیری در بازاریابی دارد؟

سلام ماهانی عزیز. تا حالا به این فکر کردی که چطوری میتونی مشتری بیشتری جذب کنی؟ یا تا حالا به این فکر کردی که

آموزش تحلیل تکنیکال بورس

آموزش تحلیل تکنیکال بورس

سلام ماهانی عزیز. آیا تا به حال در مورد تحلیل تکنیکال چیزی شنیدی؟ من امروز میخوام رازی رو بهت بگم که تنها حرفه ای‌های

آموزش تبلیغات | چگونه یک کمپین تبلیغاتی راه اندازی کنیم؟

آموزش تبلیغات

سلام ماهانی عزیز. آموزش تبلیغات یکی از کلیدهای طلایی رسیدن به موفقیت توی هر کسب و کاریه. اگر دوس داری با کمترین هزینه تبلیغات

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

تخفیف ویژه

50 درصد تخفیف

با تغییر باور های مالی درامدت رو افزایش بده

دوست من سلام

امیدوارم حالت عالی باشه

با ما همراه شو

و سرمایت رو چند برابر کن

دوره سرمایه گذاری پلاس

دوست من سلام

امیدوارم حالت عالی باشه

50 درصد تخفیف برای دوره هوش مالی پلاس

لطفا شماره تلفن خود را درست وارد کنید تا هدیه از طرف ماهان تیموری در پنل کاربری قرار بگیرد