یادداشت برداری دیجیتال

یادداشت برداری

مهم ترین کاربرد یادداشت برداری این است که شما می توانید با استفاده از آن اطلاعات را به بهترین شکل از حافظه کوتاه مدت خودتان به حافظه بلند مدتتان انتقال بدهید. اما چطور یادداشت برداری این امکان را به شما می دهد. شما از طریق مرور کردن می توانید اطلاعات را از حافظه کوتاه مدت خودتان به حافظه بلند مدتتان انتقال بدهید. یادداشت برداری کردن باعث  می شود که مرور کردن اطلاعات بسیار ساده تر شود. با این وجود استفاده از این روش مانند بازی های تقویت حافظه کوتاه مدت عمل می کند.

شما اگر اطلاعاتی را که یکبار خوانده اید  را یادداشت برداری نکنید، مجبورید که برای مرور کردن صفحات زیادی از کتاب را بخوانید. این کار باعث می شود که شما ناخودآگاه سراغ مرور کردن نروید. در حالی که اگر یادداشت برداری می کردید می توانستید حجم زیادی از اطلاعات را در مدت زمان خیلی کوتاه تری مرور کنید. شما هم می توانید از یادداشت برداری برای کتاب های درسی و هم برای کتاب های غیر درسی استفاده کنید. روش های مختلفی برای یادداشت برداری وجود دارد که در دوسته یادداشت برداری دیجیتال و کاغذی تقسیم می شود.

مزایای یادداشت برداری دیجیتال:

مزایای یادداشت برداری دیجیتال:

در دسترس بودن:

یکی از فواید یادداشت برداری ، این است که اگر شما این کار را روی موبایل یا تبلت خودتان انجام دهید،‌ همیشه این یادداشت ها همراهتان است و به راحتی می توانید از آنها برای خودتان استفاده کنید. شما حتی  می توانید زمانی که به روش تندخوانی مطالعه می کنید یا آموزش تندخوانی را می بینید از این روش برای بالا بردن بهره وری از آن استفاده کنید.

قابلیت به روز رسانی نوشته ها:

یکی از معضلات دانش آموزان به خصوص دانش آموزانی که کنکور دارند این است که یک مبحث را برای اولین بار می خوانند، نکاتی را از آن دریافت می کنند را یادداشت برداری می کنند، چند ماه بعد وقتی که مجدد درحال تست زنی هستند، نکاتی جدید از آن مبحث دریافت می کنند ولی چون در صفحه مربوطه جای کافی موجود نیست، مجبور می شوند که نکات را در صفحات دیگر بنویسند و یا در یک دفتر دیگر که همین موضوع باعث می شود که هنگام جمع بندی مطالب، با یادداشت های نا منظم رو به رو شوند که هیچ فایده ای برای آنها نخواهد داشت. در یادداشت برداری دیجیتال شما هر زمان که خواستید می توانید با فشردن دکمه اینتر هرجای صفحه خواستید مطالب و نکات جدیدتان را اضافه کنید.

 

استفاده کم تر از درختان:

استفاده کم تر از درختان:

یکی از مهم ترین خصوصیات یادداشت برداری دیجیتال این است که درختان کم تری قطع می شود و همین مسئله باعث می شود که در دراز مدت تعداد  قابل توجهی از درختان حفظ شوند. حفظ بیشتر درختان نیز مزیت های زیست محیطی بسیاری برای همه مردم خواهد داشت.

معایب یادداشت برداری دیجیتال:

یادداشت برداری دیجیتال مانند هرکار دیگر که مزیت های مختلفی دارد، معایبی هم دارد. برای مثال یکی از بزرگترین معایبی که به یادداشت برداری دیجتال وارد است، پرت شدن حواس است. از آنجا که این یادداشت برداری در موبایل یا تبلت انجام می شود در نهایت موجب می شود که حواستان پرت شود و افزایش قدرت تمرکز هنگام مطالعه  اتفاق نیفتد. این مسئله چیزی است که به خودتان بستگی دارد و شما می توانید  از آن برای رشد دادن خودتان استفاده کنید ویا به ضررتان از آن استفاده کنید. شما می توانید درحالت آفلاین از موبایل خودتان استفاده کنید و همچنین می توانید نوتیفیکیشن های خودتان را خاموش کنید.

نکاتی برای استفاده بهتر از یادداشت برداری دیجیتال:

یک برنامه عالی یادداشت برداری را انتخاب کنید

برنامه یادداشت برداری که انتخاب می کنید به شدت بر اینکه و چگونه هرگز یادداشت های خود را مشاهده خواهید کرد تأثیر می گذارد. برنامه اصلی یادداشت برداری که از قبل روی تلفن یا رایانه لوحی شما نصب شده است ، احتمالاً خیلی خوب نیست. مطمئناً شما قبلاً از آن استفاده کرده اید و بسیار خوب عمل می کند ، اما شاید شما نمی دانید چه ویژگی هایی را از دست می دهید که برنامه های صرفاً رضایت بخش را از برنامه های عالی جدا می کند.

انتخاب برنامه خوب:

انتخاب یک برنامه خوب برای یادداشت برداری دیجیتال است. هرچه برنامه ای که برای خودتان انتخاب کرده اید بهتر باشد و تجربه کاربری بهتری به شما بدهد پس از مدتی شما بیشتر ترغیب می شوید که از این نمونه برنامه ریزی استراتژیک استفاده کنید.دو برنامه ای که براساس آزمایش شخصی خودم از بسیاری از برنامه های یادداشت برداری در طول سالها بیشتر توصیه می کنم:

 

Microsoft OneNote ، اگر یک برنامه یادداشت برداری رایگان می خواهید .

Evernote ، اگر مخالف پرداخت هزینه اشتراک Premium نیستید.

شما می توانید هرکدام از این برنامه هارا که خواستید برای خودتان اهنتخاب کنید و از آن برای یادداشت برداری خودتان استفاده کنید

صندوق ورودی ایجاد کنید:

هنگامی که یک یادداشت را سریع یادداشت می کنید ، به مکانی برای ذخیره آن نیاز دارید که در آن گم نمی شود. یک پوشه Inbox در برنامه یادداشت برداری خود ایجاد کنید و آن را به عنوان مکان ذخیره پیش فرض تنظیم کنید. این کار باعث می شود که هرگز یادداشت برداری های شما از بین نروند و با خیال راحت هر زمان که خواستید به آن اطلاعات اضافه کنید.برای اضافه کردن اطلاعات بیشتر در مورد یادداشت های خود و مرتب کردن آنها ، مرتباً از صندوق ورودی استفاده کنید. در چند نکته بعدی نحوه انجام این کار را خواهید دید. نیازی نیست که صندوق ورودی را با یک برنامه مشخص تمیز کنید ، اما سعی کنید این کار را هنگامی انجام دهید که برنامه یادداشت برداری خود را روی صفحه ای کاملاً بزرگ باز کنید (به شماره 10 ، در زیر مراجعه کنید). دیدن کارهایی که انجام می دهید و دیدن همه گزینه هایی که دارید آسان تر است.

نیازی نیست برای Inbox Zero در یک برنامه یادداشت برداری عکس بگیرید. صندوق ورودی مکانی عالی برای ذخیره یادداشت هایی است که مرتباً دوباره مرور می کنید. به عنوان مثال ، من با نام و رمزهای ورود به سیستم دوستان و دوستان خود یادداشت می کنم ، بنابراین اگر دستگاه جدیدی به خانه آنها بیاورم یا پسورد ذخیره را پاک کنم ، می توانم بدون اینکه آنها را برای جزئیات بیشتر آزار دهم ، دوباره به شبکه بپیوندم. آن یادداشت در صندوق ورودی من یک خانه دائمی دارد.

 

یک میانبر در تلفن خود ایجاد کنید:

برای شروع یادداشت جدید در برنامه یادداشت برداری ، روی تلفن خود میانبر ایجاد کنید تا ضبط ایده ها و اطلاعات همیشه در دسترس شما باشد. در دستگاه های iOS ، می توانید یک میانبر Siri ایجاد کنید و در Android به دنبال گزینه New Note Widget در برنامه باشید. ایجاد کردن میانبر از آنجا که در صفحه اصلی شما می باشد به شما این امکان را می دهد تا هر زمان که به صفحه موبایل خودتان نگاه کردید به یاد مرور کردن اطلاعاتی که یادداشت کرده اید بیوفتید و زمانی برای مرور کردن آن اطلاعات در نظر بگیرید. همین موضوع یکی از مزیت های یادداشت برداری دیجیتال است که شما می توانید هر زمان که بخواهید آن اطلاعات را مرور کنید و به کمک آن برنامه ریزی روزانه نیز داشته باشید.

 

 

سازماندهی در صفحه بزرگ:

سازماندهی در صفحه بزرگ:

در حالت ایده آل ، برنامه یادداشت برداری شما دارای یک برنامه دسک تاپ و وب خواهد بود. هنگام مرتب سازی در صندوق ورودی و سازماندهی یادداشت های خود ، از یکی از آنها استفاده کنید (به طور کلی ، برنامه های دسک تاپ برای این منظور بهتر هستند). داشتن یک صفحه نمایش بزرگ به شما کمک می کند تا بیشتر برنامه را مشاهده کنید ، بنابراین بیشتر ساختار پوشه ، برچسب ها و سایر اطلاعاتی را که به یادداشت ها اضافه می کنید، را می توانید به بهترین شکل سازماندهی کنید. این که شما می توانید حجم زیادی از اطلاعات را در آن واحد ببینید در واقع به شما این امکان داده خواهد شد که بتوانید بین اطلاعات مختلف ارتباط برقرار کنید و به درک مطلب خودتان کمک کنید.

مدل سازی کنید:

در فرآیند یادداشت برداری شما هر چه تلاش کنید تا  اطلاعات را مدل سازی کنید به شما این امکان داده خواهد شد که این اطلاعات را راحت تر به خاطر بسپارید و در زمان مرور آنها را سریع تر به حافظه بلند مدتتان بسپارید. همچنین مدل سازی کردن اطلاعات به شما این امکان را میدهد که راحت تر در زمان نیاز به اطلاعات، آنها را راحت تر به خاطر بیاورید. اگر بخواهیم یک مثال برای مدل سازی بزنیم می توانیم به شما بگوییم که شما تصور کنید که کتاب هایی که یک شاعر نوشته است را حفظ کنید. برای مدل سازی کردن این اطلاعات شما می توانید اولین حرف هرکتاب را به هم وصل کنید و از طریق آن یک عبارت بنویسید و سپس سعی کنید که این اطلاعات را حفظ کنید. با این تفاسیر  مدل سازی همچنین می تواند حافظه تصویری شما را نیز تقویت کند.

روشی را انتخاب کنید:

هر کس ویژگی های منحصر به فردی برای یادگیری دارد. شما نیز باید هر طور که راحت تر هستید در این برنامه ها یادداشت کنید. البته اگر تازه در ابتدای کار هستید و روش خودتان را کشف نکرده اید روش های مختلفی وجود دارد که می توانید از آنها استفاده کنید.

۱-یادداشت برداری دیجیتال به روش کرنل:

برای روش کرنل ، یادداشت های خود را به سه بخش تقسیم می کنید. سمت راست قسمت “یادداشت ها” است ، جایی که یادداشت های خود را از کلاس می نویسید. سمت چپ صفحه بخش “نشانه ها” است. این بعد از کلاس توسعه داده می شود و شامل “سوالات محرک” است که به شما کمک می کند مطالب را برای مرور در آینده به خاطر بسپارید. در پایین صفحه ، یک بخش “خلاصه” ایجاد کنید و خلاصه ای از همه یادداشت های خود را بنویسید.

۲- یادداشت برداری دیجیتال از طریق دسته بندی کردن مطالب:

یکی دیگر از شیوه هایی که شما می توانید در یادداشت برداری دیجیتال از آن استفاده کنید، روش دسته بندی کردن مطالب است. برای دسته بندی کردن در ابتدا باید مطالب کلی را بنویسید و پس از آن شروع به نوشتن جزئیات کنید. این کار نه تنها یک نسخه یادداشت برداری دیجیتال به شما می دهد بلکه به شما این امکان را می دهد که اطلاعات را به صورت دسته بندی شده به سمت حافظه بلندمدت خودتان ارسال کنید.

استفاده از تصاویر

استفاده از تصاویر

اگرچه ممکن است مطالب آموزشی و ارائه های کلاس شامل نمودارها ، تصاویر و سایر گرافیک ها باشد ، اما به دلیل محدودیت زمانی ، آنها را اغلب در یادداشت های دست نویس خود قرار نمی دهیم. با یادداشت برداری دیجیتال ، قرار دادن چندرسانه ای در یادداشت هایتان بسیار ساده تر است – به سادگی یک تصویر از یک پاورپوینت یا یک وب سایت را در دفترچه یادداشت دیجیتال خود کپی و جای گذاری کنید.همچنین می توانید با کدگذاری موضوعی و هدرهای مختلف از رنگ به نفع خود استفاده کنید. یادداشت های شما علاوه بر جذابیت و نگاه کردن به آنها دلپذیرتر خواهد بود ، هنگامی که برای مطالعه می نشینید می توانید یادداشت های خود را سازماندهی کنید.

نکته آخر

در مقاله یادداشت برداری دیجیتال مزایا و معایب یادداشت برداری دیجیتال را به شما گفتیم و از طرفی روش هایی را به شما معرفی کردیم که بتوانید از طریق آنها کیفیت یادداشت های خودتان را افزایش دهید. اینکه از یادداشت برداری دیجیتال استفاده کنید یا از یادداشت برداری کاغذی به شما پیشنهاد می کنیم که از یادداشت برداری دیجیتال استفاده کنید. چون که یادداشت برداری کاغذی پس از مدتی گم می شود و یا به هردلیلی از بین میرود اما یادداشت برداری دیجیتال راه های بازگرداندن اطلاعات وجود دارد.

البته اگر در سال کنکور هستید به این علت که مشاورین احتمال دارند که موبایل شما را بگیرند همان یادداشت برداری کاغذی را پیشنهاد می کیم، در غیر این صورت در هر پایه ای که هستید و یا اینکه مشغول مطالعه آزاد هستید به شما روش یادداشت برداری دیجیتال را پیشنهاد می کنیم زیرا خود ما نیز در موسسه ماهان تیموری نیز از یادداشت برداری دیجیتال استفاده زیادی می کنیم.

سوالات متداول

یادداشت برداری کردن باعث  می شود که مرور کردن اطلاعات بسیار ساده تر شود. شما اگر اطلاعاتی را که یکبار خوانده اید  را یادداشت برداری نکنید، مجبورید که برای مرور کردن صفحات زیادی از کتاب را بخوانید. این کار باعث می شود که شما ناخودآگاه سراغ مرور کردن نروید. در حالی که اگر یادداشت برداری می کردید می توانستید حجم زیادی از اطلاعات را در مدت زمان خیلی کوتاه تری مرور کنید. شما هم می توانید از یادداشت برداری برای کتاب های درسی و هم برای کتاب های غیر درسی استفاده کنید

دردسترس بودن- قابلیت بروز رسانی نوشته ها- جلوگیری از قطع شدن درخت ها

یادداشت برداری دیجیتال مانند هرکار دیگر که مزیت های مختلفی دارد، معایبی هم دارد. برای مثال یکی از بزرگترین معایبی که به یادداشت برداری دیجتال وارد است، پرت شدن حواس است. از آنجا که این یادداشت برداری در موبایل یا تبلت انجام می شود در نهایت موجب می شود که حواستان پرت شود. و تمرکزتان را هنگام مطالعه کردن از دست بدهید. این مسئله چیزی است که به خودتان بستگی دارد و شما می توانید  از آن برای رشد دادن خودتان استفاده کنید ویا به ضررتان از آن استفاده کنید. شما می توانید درحالت آفلاین از موبایل خودتان استفاده کنید و همچنین می توانید نوتیفیکیشن های خودتان را خاموش کنید.

در فرآیند یادداشت برداری شما هر چه تلاش کنید تا  اطلاعات را مدل سازی کنید به شما این امکان داده خواهد شد که این اطلاعات را راحت تر به خاطر بسپارید و در زمان مرور آنها را سریع تر به حافظه بلند مدتتان بسپارید. همچنین مدل سازی کردن اطلاعات به شما این امکان را میدهد که راحت تر در زمان نیاز به اطلاعات، آنها را راحت تر به خاطر بیاورید. اگر بخواهیم یک مثال برای مدل سازی بزنیم می توانیم به شما بگوییم که شما تصور کنید که کتاب هایی که یک شاعر نوشته است را حفظ کنید. برای مدل سازی کردن این اطلاعات شما می توانید اولین حرف هرکتاب را به هم وصل کنید و از طریق آن یک عبارت بنویسید و سپس سعی کنید که این اطلاعات را حفظ کنید.

 

همین حالا شروع کن!

دیدگاهتان را بنویسید

آخرین فرصت ثبت نام در دوره میتوز