رشد فردی و موفقیت

  F
طلائی ترین نکات برای خلق موفقیت و رشد فردی
در مقاله طلائی ترین نکات برای خلق رشد فردی و موفقیت  ، راهکار های موثر استاد موفقیت، جک کانفیلد برای خلق موفقیت فردی را مطالعه خواهید کرد که می تواند بهما کمک کند تا  بفهمیم چگونه زندگی بهتری داشته باشیم و رویایی را برای خود و اطرافیانتان خلق کنیم و از آن لذت ببریم.
هدف اصلی از زندگی رشد فردی و هر روز بهتر شدن است. سفر رشد فردی هیچ وقت به پایان نمی رسد همیشه چیزی در وجود ما هست که می توانیم بهترش کنیم، یعنی هیچگاه به نقطه ای نمی رسیم که دیگر هیچ رشدی امکان پذیر نباشد. اگر مایل به رشد فردی در کسب و کار و یا در زندگی خود هستید مقاله طلائی ترین نکات برای خلق موفقیت و رشد فردی استاد جک کانفیلد را در ادامه مطالعه کنید.

رشد فردی چیست؟

هر فردی تعریف خاصی از رشد فردی و موفقیت دارد و حتی بزرگ‌ترین افراد دنیا نیز از این موضوع مستثنا نیستند و هر کدام از آن ها نیز یک دیدگاه خاص در رابطه با این موضوع دارند. با این وجود اگر بخواهیم رشد شخصی  را به ساده ترین شکل ممکن بیان کنیم که تمام تعاریف را نیز در بر بگیرد می توانیم آن را این گونه بیان کنیم که:

تلاشی برای بهتر شدن و رسیدن به تعالی است، سعی و تلاش مکرر برای رسیدن به موفقیت و پیشرفت ، ارتقا شخصی و قرار گرفتن در مسیر درست است، کارکردن روی خودمان است و یا در نهایت پیدا کردن آگاهی نسبت به خود و نقاط ضعف و قوت خودمان است.

به همین خاطر رشد شخصیت را می توان یک مسیر به هم پیوسته دانست که انسان را از جایگاه مادی و معنوی و حتی روحی که در آن قرار دارد به مرتبه ای بالاتر و زندگی بهتری می رساند. بنا براین وقتی از رشد فردی در کسب و کار خود استفاده می کنیم نتایج بسیار خارق العاده ای به دست می آوریم.

زمانی که در مسیر رشد فردی در کسب و کار قرار می گیریم آثار زیادی در زندگی خود مشاهده می کنیم، زیرا تبدیل به یک فرد بهتر با توانایی های بیشتری می شویم که همه می توانند روی ما حساب باز کنند. ما برای اینکه رشد فردی خوبی داشته باشیم لازم نیست کارهای بسیار بزرگ و سختی انجام دهیم.

برایان تریسی در این مورد بیان می کند برای اینکه رشد فردی و موفقیت را تجربه کنید کافی است روزی یک درجه بهتر شوید با این کار در آخر سال شما 360 درجه بهتر می شوید. با این تفاسیر اگر شما فقط هر روز یک کار برای بهبود شخصیت خود انجام دهید بعد از یک سال خواهید دید به چه نتیجه خارق العاده ای دست پیدا کرده اید.

پیشنهاد ما به شما : لایف استایل 

 

 

آیا برای خلق یک زندگی هدفمند و پر از موفقیت آماده اید؟

 

اولین گام این  است که تصمیم بگیرید چه می خواهید؟ می خواهید چه کاری را انجام دهید ؟ می خواهید چه چیزی را تجربه کنید؟ و چه چیزی را کسب کنید؟ یا می خواهید چه فردی باشید؟ یکی از دلایل اصلی اینکه اکثر مردم نمی دانند چه می خواهند این است که مشخص نکرده اند که چه می خواهند. دانشمندان بعد از سالها تحقیق در مورد عملکرد نیمکره های مغز چگونه به ما برای رسیدن به خواسته هایمان کمک می کند. وقتی که ما اهداف خود را مشخص می کنیم مغز ما و جهان هستی به ما در تحقق آرزوهایمان کمک می کنند.

 

 

آرزوهای بزرگ داشته باشید 

 

ارزو های بزرگ داشته باشید

 

برای خلق یک زندگی رویایی با پروسه ی مشخص کردن اهداف خود شروع  کنید. حداقل سه هدف خود را در این زمینه ها اهداف مالی, شغل , اوقات فراغت , سلامتی , روابط و رشد فردی مشخص کنید. اگر اهدافتان بیشتر از این‌هاست خودتان را محدود نکنید اهدافتان را بنویسید. به یاد داشته باشید می توانید اهداف کوتاه مدت و بلند مدت داشته باشید  که با یاد گیری نحوه هدف گذاری و برنامه ریزی می توانید این کار را انجام دهید.

به عنوان مثال: در زمینه ی مالی ممکن است هدف کوتاه مدت  تسویه 5000 دلار باشد یا در بلند مدت هدفتان 5میلیون دلار باشد. شما باید هر دو هدف را در ذهنتان حفظ کنید. اگرچه باید بیشتر بر هدف کوتاه مدت تمرکز کنید .

 

خودتان (تواناییهاو مهارت های خود را) تقویت کنید

 

یکی دیگر از مواردی که به رشد فردی کمک می کند  تقویت مهارت ها  و توانایی های خودمان است. وقتی که هدفتان را مشخص کردید مهم است که در راستای رسیدن به هدف اقداماتی انجام دهید. یکی از این اقدامات می تواند یادگیری یک مهارت جدید یا کارهایی باشد که برایتان مشکل و کمی ترسناک است؛ مانند سخنرانی در جمع ، اراه اندازی یک کسب و کار، کسب مدال المپیک و … . همه اهداف مهم هستند اما هدف نهایی متخصص شدن در زندگی است. ساختمانها تخریب می شوند ، شرکت ها ورشکسته می شوند، ماشین ها قدیمی و فرسوده می شوند، بدن پیر می شود و نام و شهرت رو به افول می رود اما، مهارت ها ی جدید، توانایی ها و آنچه یاد گرفته اید هرگز از بین نمی رود. به همین خاطر می توانیم معنای موفقیت در زندگی را درک کنیم.

 

داشتن هدف های بزرگ

اینها هدیه های واقعی و با ارزش موفقیت هستند. یکی از جملات انگیزشی جیم ران است که می گوید: هدفتان باید آنقدر بزرگ باشد که در پروسه ی رسیدن به آن شما به فردی ارزشمند تبدیل شوید. مهارت‌هایتان را ارتقا دهید. هرچقدر بیشتر تمرین کنید، در مهارت‌هایتان بهتر و قوی‌تر می‌شوید. پس حتما به فکر تمرین و بهتر کردن مهارت‌هایتان باشید. برای افزایش مهارت در یک دوره آموزشی جدید شرکت کنید. دوره‌های آموزشی یک راه عالی برای یاد گرفتن دانش و مهارت‌های جدید هستند، با آدم‌های جدید هم آشنا می‌شوید. لازم نیست که یک دوره بلندمدت باشد، می‌توانید در کارگاه‌ها و سمینارهای یکی-دو روزه شرکت کنید.

 

غلبه بر ترس هایتان

بر ترس هایتان غلبه کنید. اگر ترس‌هایتان را شناسایی کنید، حوزه‌هایی که نیاز به رشد دارید هم خواهید شناخت. در واقع ترس مثل قطب‌نمای رشد عمل می‌کند. اگر از چیزی می‌ترسیم، نشان‌دهنده چیزی است که باید در آن زمینه رشد کنیم. نقاط کورتان را شناسایی کنید. همان طور که از اسمش معلوم است، نقطه کور را نمی‌توانیم ببینیم. از نظر رشد فردی، نقاط کور چیزهایی هستند که از آن‌ها بی‌اطلاع هستیم. شناختن نقاط کور به ما کمک می‌کند تا در واقع چیزهایی که به بهبود نیاز دارند را بشناسیم.

پیشنهاد ما به شما : موفقیت در کار

 

تمرین عادت های خوب

 

 

تمرین عادت های خوب

 

یکی از تمرین‌هایی که می‌توانید در  زمینه رشد فردی  انجام دهید این است که تمام چیزها، اتفاقات و افرادی که در طول روز شما را خسته، عصبی یا ناراحت می‌کنند شناسایی کنید. همین‌ها نقاط کور ما هستند. در قدم بعدی باید به آن‌ها رسیدگی کنید و راهکارهایی برای از بین بردن این نقاط کور بیابید. برای یافتن نقاط ضعف خود می توانید از نظر دیگران هم استفاده کنید. خانواده، دوستان، آشنایان و همکاران شما بدون تعصب و پیش داوری می توانند به شما در شناختن نقاط کور و ضعفتان کمک کنند. عادت های خوب را در خود ایجاد و تقویت کنید عاداتی مثل کتاب خواندن ، ورزش روزانه، مدیتیشن، سحرخیزی و غیره.

 

آرزوهایتان را به اهداف تبدیل کنید

ابتدا اهداف خود را مشخص کنید، سپس آنها را بنویسید. اهداف باید واضح و مشخص و قابل اندازه گیری باشند یعنی زمان و مکان آن ها را مشخص کنید. بعنوان مثال اگر شما به من بگویید پول زیادی می خواهید من یک دلار به شما می دهم و قاعدتا شما باید اعتراض کنید و بگویید منظورتان پول بیشتری بود مثلا 20000دلار .شما باید مبلغ مورد نظرتان را به من بگویید .رییس شما، دوستان ، همسرتان، مغزتان، جهان هستی نمی دانند چه می خواهید مگر اینکه دقیقا بگویید چه می خواهید و چه موقع آن را می خواهید؟ برای اینکه این روش را بهتر یاد بگیرید ما به شما مقاله هدف گذاری اسمارت smart را پیشنهاد می دهیم.

هدفتان دیگران را تحت تاثیر قرار می دهد و شما شروع به جذب افراد، منابع و موقعیت هایی می کنید که شما را برای رسیدن به اهدافتان کمک می کنند .

 

هر روز بر روی اهداف روزانه اتان کار کنید

 

چشمانتان را ببندید و بر رویاها و اهداف خود تمرکز کنید و از خودتان بپرسید امروز من برای رسیدن به اهدافم چه کارهایی باید انجام بدهم و بطور پیوسته تلاش کنید ولی برای رسیدن به اهداف خود، هر روز یک گام کوچک بردارید .

 

به رشد فردیتان متعهد بمانید

 

هیچکس به جز خودتان مسئول رشد فردی شما نیست. پس باید تصمیم بگیرید که می‌خواهید رشد کنید و به تصمیم‌تان پایبند بمانید. یادتان باشد که این رشد فردی  برنامه یک روزه نیست، باید برای تمام عمر روی آن برنامه ریزی  کنید. ممکن است که بلافاصله تغییری احساس نکنید، اما بعد از مدتی تاثیر این نمونه برنامه ریزی استراتژیک را در خودتان و زندگی‌تان خواهید دید و به موفقیت چشمگیری دست پیدا می کنید.

افرادی که برای ارتقاء سطح توانمندی‌ها و رشد فردی خود  اهمیت قائل هستند و در این زمینه تلاش می‌کنند، همواره افراد شاخصی به شمار می‌آیند. در واقع کسی که به توسعه دامنه توانمندی‌هایش توجه می‌کند، زندگی و اطراف خود را دچار تغییرات عمده‌ای خواهد کرد. چنین فردی از جایگاه شغلی و اجتماعی متمایزی برخوردار است و فردی موجه‌تر و دوست داشتنی تر است.

 

عوامل تأثیرگذار در موفقیت چیست؟

 

عوامل تأثیرگذار

 

 

داشتن برنامه

اگر در راستای خواسته‌ها و آرزوها و کارهایتان برنامه داشته باشید و بدانید که در چه زمانی چه‌کاری انجام دهید و چگونه عمل کنید، آنگاه از اهداف و خواسته‌هایتان مراقبت می‌کنید و مسیر را بهتر و آماده‌تر طی می‌کنید.

 

اعتماد به‌ نفس چیست؟

در انجام کارهایتان اعتمادبه‌نفس داشته و استعدادها و توانایی‌هایتان را باور داشته باشید. اگر توانایی‌هایتان را باور کنید با اعتمادبه‌نفس آن کار را انجام دهید، راحت‌تر موفق می‌شوید و پیشرفت خواهید کرد.

 

تلاش و کوشش

 

تلاش و کوشش

 

برای رسیدن به آنچه می‌خواهید باید بسیار تلاش کرد، نباید از تلاش ایستاد و همین‌که پیگیرانه به مسیر خود ادامه دهیم، ضامن موفقیت است. تلاش و کوشش برای هدفی که برای آن برنامه داشته باشید و طبق برنامه پیش برید .

شهامت

باید در رسیدن به آنچه می‌خواهید و برای آن تلاش می‌کنید، نترسید. شهامت در کار یکی از اساس موفقیت است. باید از شکست نیز نترسید و تسلیم نشوید و باشهامت برای کسب موفقیت به مسیرتان با برنامه ادامه دهید.

 

خود تبریکی

خود تبریکی به معنای نگاه کردن به کارهای خود و از خود بابت موفقیت‌ها سپاسگزار بودن، است. خود سپاسگزاری به معنی از خودراضی بودن و مغرور بودن نیست. آدمی باید موفقیت‌هایش را لیست کند و هرازگاهی به آن‌ها نگاه بیاندازد تا هم اعتماد به‌ نفسش بیشتر شود و هم شهامت پیمودن مسیر موفقیت را به دست آورد. تقدیرنامه‌ها و سپاس‌نامه‌ها را دور نیندازید؛ چراکه دیدن این تقدیر و تشکرها روح آدمی را زنده کرده و به او امید می‌بخشد.

پیشنهاد ما به شما : انسان موفق انسان هدفمند

 

ویژگی‌های انسان موفق

 

ویژگی‌های انسان موفق

 

آدمی برای کسب موفقیت باید دید و بینش بسیار داشته و اندیشه‌هایی بلند نظرانه در پیرامون تفکرات و اهداف خود داشته باشد. اهداف خود را کوچک نکنید زیرا موفقیت در بلندی‌ها و افق‌هاست.

در یک کلام رشد فردی یعنی عمل کردن به آموخته‌ها. اگر مطالب بسیاری را یاد بگیرید، در کلاس‌های متعددی شرکت کنید، تحت تعلیم بهترین اساتید قرار بگیرید ولی به آنچه که می‌آموزید عمل نکنید، خودتان را گول زده‌اید، شما حرکت نمی‌کنید، درجا می‌زنید. بنابراین در جهت اهداف و خواسته هایتان قدم بردارید و از همین امروز تصمیم بگیرید و اهداف خودتان را تعیین کنید و برای به دست آوردن آنها برنامه ریزی و تلاش کنید. سعی کنید همیشه از خودتان برای رسیدن به اهدافتان انتظار داشته باشید. آرزوی ما در تیم ماهان تیموری هرچه بیشتر موفق شدن سماست.

سوالات متداول :

ابتدا اهداف خود را مشخص کنید، سپس آنها را بنویسید. اهداف باید واضح و مشخص و قابل اندازه گیری باشند یعنی زمان و مکان آن ها را مشخص کنید

زیرا هدفتان دیگران را تحت تاثیر قرار می دهد و شما شروع به جذب افراد، منابع و موقعیت هایی می کنید که شما را برای رسیدن به اهدافتان کمک می کنند .

داشتن برنامه- اعتماد به نفس – تلاش و کوشش – شهامت – خود تبریکی

 

همین حالا شروع کن!

4 پاسخ

  1. سلام دوست عزیز امیدوارم عالی باشید
   خیلی ممنون از توجه شما
   بله کاملا حق با شماست و همین باعث میشه اولین قدم همیشه سخت ترین قدم باشه
   برای غلبه بر ترسهایی که در وجود ما شکل میگیرد مثل ترس از شکست باید خودمون رو تقویت کنیم
   به این معنی که دانش و مهارت رو در خودمان افزایش بدیم
   و این دقیقا رسالت مجموعه ماهان تیموری است .

 1. با درود – تشکر از ارائه نکات کلیدی و مهم در خلق موفقیت – همانطور که بیان نمودید باید شرع کرد و از همین الان نه یک ساعت بعد و نه شب در خانه و نا از فردا از هم اکنون اهداف عالی داشت برای آن برنامه ریزی کرد و به هر شکلی شده در مسیر آن قدمهای کوچه برداشت .

دیدگاهتان را بنویسید