برنامه ریزی روزانه

سلام ماهانی عزیز. امروز می خواهیم درباره برنامه ریزی روزانه با شما صحبت کنیم و تکنیک های مدیریت زمان را با هم بررسی کنیم که به وسیله آنها بتوانید به بهترین شکل زمان خودتان را مدیریت کنید.

همه ما یکسری خواسته در زندگیمان داریم که همیشه به آنها فکر می کنیم و دوست داریم که هر چه سریع تر آنها را برای خودمان محقق کنیم. یکی از مهم ترین ابزار هایی که به ما کمک می کند تا در مدت زمان کم تری به خواسته های خودمان برسیم این است که از برنامه ریزی روزانه استفاده کنیم. برنامه ریزی روزانه به ما این امکان را می دهد تا لیستی مشخص از کار ها در طول روز انجام دهیم.

فرق بین افراد موفق و افرادی که دستاورد های کم تری در زندگی خودشان خلق کرده اند، یا به عبارتی فاصله بین رویا و واقعیت، برنامه ریزی روزانه و عمل کردن به آن برنامه می باشد. داشتن برنامه ریزی روزانه به شما این امکان را می دهد تا از تک تک دقایقی که در اختیار دارید به بهترین شکل استفاده کنید. وقت طلاست! این عبارت را همه ما بارها در زندگی خودمان شنیده ایم.

زمان یکی از با ارزش ترین دارایی های ما می باشد که با هر نفسی که می کشیم مقداری از آن سوخت می شود. شاید وقتی که با این دید به آن نگاه کنیم کمی ترسناک به نظر برسد. اما ما زمانی می توانیم از این حقیقت به نفع خودمان استفاده کنیم که بتوانیم برای زمان خودمان برنامه داشته باشیم.

هدف گذاری کنید:

برنامه ریزی بدون هدف گذاری هیچ معنایی ندارد. زمانی که شما برای خودتان هدف گذاری می کنید به طبع کارهایی دارید که باید هر روز آنها را انجام دهید تا در نهایت به اهداف خودتان برسید. شما علاوه بر کار های روزمره که مشغول انجام آنها هستید، باید اقداماتی که شما را به اهدافتان می رساند را نیز انجام دهید. برای مثال یکی از اهداف شما این است که یکسال آینده برای خودتان کار راه بیاندازید، در نتیجه شما علاوه بر آنکه زمانی را مشغول به کار فعلیتان هستید، زمانی را برای انجام اقدامات مربوط به راه اندازی کسبوکارتان را در نظر بگیرید و در برنامه خودتان بگنجانید.

برای خودتان مأموریت های مختلف ایجاد کنید:

تعیین کردن ماموریت برای رسیدن به اهداف در برنامه ریزی روزانه یکی از کار هایی است که کیفیت برنامه ریزی روزانه شما را افزایش می دهد. منظور از ایجاد کردن ماموریت های مختلف، تعیین اقدامات کوچک برای رسیدن به اهداف. برای مثال اگر شما قصد شروع سرمایه گذاری را دارید، اولین کار و ماموریتی که باید برای خودتان در نظر بگیرید این است که در یک کارگزاری افتتاح حساب کنید.

یا اگر شما قصد شروع یک ورزش جدید را داشته باشید، ماموریت های شما می تواند به این صورت باشند که در ابتدا یکی از ماموریت های شما ثبت نام در یک باشگاه باشد، ماموریت دوم شما می تواند خرید لباس ورزشی باشد، ماموریت بعدی شما نیز این است که سه روز در هفته را به این کار اختصاص دهید. پس از آنکه شما برای خودتان هدف گذاری کردید و همچنین برای رسیدن به آنها ماموریت هایی را در نظر گرفتید نوبت به این موضوع می رسد تا این ماموریت ها را در برنامه ریزی روزانه خودتان جا دهید.

پیشنهاد ما به شما : نمونه برنامه ریزی استراتژیک

برای خودتان زمان بخرید و از وقت‌های تلف‌شده بکاهید:

برای خودتان زمان بخرید و از وقت‌های تلف‌شده بکاهید:

همه ما در طول روز ۲۴ ساعت زمان داریم. اما خیلی از افراد به بهترین شکل از این زمان برای رسیدن به خواسته هایشان استفاده می کنند و عده ای دیگر نیز از تمام این زمان استفاده نمی کنند و آن را هدر می دهند. برای آنکه بتوانید برای خودتان زمان بخرید باید سعی کنید که از زمان های مرده خودتان استفاده کنید. برای مثال زمان رفت و آمد برای کار، دانشگاه و … هستید را تخمین بزنید. و سپس سعی کنید که یک کار را در این مدت زمان انجام دهید. مثلاً شما می توانید در این زمان، خواندن یک زبان جدید را شروع کنید  و زمانی که در رفت و آمد هستید تعدادی لغت بخوانید. یا می توانید در این مدت زمان کتاب بخوانید.

تکنیک پومودرو:

در واقع تکنیک پومودرو می تواند عملگرایی شما را چندین برابر افزایش دهد. در تکنیک پومودرو شما زمانتان را بازه های زمانی ۲۵ دقیقه تقسیم می کنید و تلاش می کنید که در این بازه نهایت انرژی خودتان را بگذارید و با کیفیت و  افزایش تمرکز  و کنترل ذهن  مشغول به انجام کار شوید. سپس در یک بازه ۵ دقیقه ای استراحت کنید. پس از چند بار که این کار را تکرار کردید می توانید یک استراحت طولانی داشته باشید و یک ساعت استراحت کنید.

همچنین شما می توانید به جای استفاده از بازه های ۲۵ دقیقه ای، از بازه های ۵۰ دقیقه استفاده کنید و پس از ۵۰ دقیقه کار،‌۱۰ دقیقه به استراحت مشغول شوید.

قورباغه ات را بخور:

قرار دادن کارهای سخت در ابتدای برنامه به شما این امکان را می دهد که انرژی بیشتری برای ادامه روزتان داشته باشید.   پس سعی کنید که تمامی کار های سختتان را در ابتدای روز انجام دهید.

پیشنهاد ما به شما : قورباغه ات را قورت بده

به خودتان جایزه بدهید:

به خودتان جایزه بدهید:

برای آنکه انرژی داشته باشید تا با شوق بسیار به برنامه روزانه ای که ریخته اید عمل کنید باید یک جایزه برای خودتان در نظر بگیرید. از آنجایی که مغز بسیار در برابر تغییر مقاومت می کند، شما می توانید با وعده انجام دادن کاری که از آن لذت می برید، مغزتان را متقاعد کنید که کار را انجام دهد و به برنامه عمل کند با این کار شما عملکرد نیمکره های مغز خود را تقویت می کنید.

 

اولویت‌بندی کنید:

برخی کارها باید هرچه سریع‌تر انجام شوند و برخی هم می تواند در زمان دیگر انجام شود. در برنامه ریزی روزانه‌تان به اولویت‌های خودتان توجه کنید و سپس مدیریت زمان کنید.

در کنار برخی کارها و وظایف روزانه، گاهی کارهای از پیش ندانسته هم برای‌تان پیش می‌آید که لازم است وقتی برای آنها در برنامه تان در نظر بگیرید حتی اگر آنها در برنامه تان وجود نداشته باشند شما می توانید این کار را به کمک  انضباط شخصی انجام دهید.

بهترین کار این است که برای انعطاف‌پذیری بیشتر در برنامه تان با وقفه‌های مناسب وقت‌های آزاد داشته باشید تا در صورت پیشامد یک کار ضروریِ غیرمنتظره، آن زمان‌ها را برای این کار خرج کنید. اگر هم کاری پیش نیامد می‌توانید این زمان‌های آزاد را به کارهای مورد علاقه‌تان و مواردی که به پیشبرد اهداف بلندمدت‌تان کمک می‌کنند اختصاص دهید.

کلام آخر

همان طور که می دانید زمان یکی از گران بها ترین دارایی های ماست و می توانیم با استفاده از برنامه ریزی در حفظ این دارایی و به دنبال آن به دست آوردن دستاورد های بیشتر استفاده کنیم.

به نظر شما چه راه های دیگری برای برنامه ریزی روزانه وجود دارد؟

لطفا نظر ارزشمند خود را با تیم ماهان تیموری در میان بگذارید.

سوالات متداول

تعیین کردن ماموریت برای رسیدن به اهداف در برنامه ریزی روزانه یکی از کار هایی است که کیفیت برنامه ریزی روزانه شما را افزایش می دهد. منظور از ایجاد کردن ماموریت های مختلف، تعیین اقدامات کوچک برای رسیدن به اهداف.

برای آنکه بتوانید برای خودتان زمان بخرید باید سعی کنید که از زمان های مرده خودتان استفاده کنید. برای مثال زمان رفت و آمد برای کار، دانشگاه و … هستید را تخمین بزنید. و سپس سعی کنید که یک کار را در این مدت زمان انجام دهید. مثلاً شما می توانید در این زمان، خواندن یک زبان جدید را شروع کنید  و زمانی که در رفت و آمد هستید تعدادی لغت بخوانید. یا می توانید در این مدت زمان کتاب بخوانید.

در واقع تکنیک پومودرو می تواند عملگرایی شما را چندین برابر افزایش دهد. در تکنیک پومودرو شما زمانتان را بازه های زمانی ۲۵ دقیقه تقسیم می کنید و تلاش می کنید که در این بازه نهایت انرژی خودتان را بگذارید و با کیفیت و تمرکز بالا مشغول به انجام کار شوید. سپس در یک بازه ۵ دقیقه ای استراحت کنید. پس از چند بار که این کار را تکرار کردید می توانید یک استراحت طولانی داشته باشید و یک ساعت استراحت کنید

برای آنکه انرژی داشته باشید تا با شوق بسیار به برنامه روزانه ای که ریخته اید عمل کنید باید یک جایزه برای خودتان در نظر بگیرید. از آنجایی که مغز بسیار در برابر تغییر مقاومت می کند، شما می توانید با وعده انجام دادن کاری که از آن لذت می برید، مغزتان را متقاعد کنید که کار را انجام دهد و به برنامه عمل کند.

همین حالا شروع کن!

دیدگاهتان را بنویسید

آخرین فرصت ثبت نام در دوره میتوز