زندگینامه استیو جابز؛ زندگی پر فراز و نشیب بنیانگذار اپل چگونه گذشت؟

زمانی که از فوتبال حرف می زنیم،اولین نامی که به ذهن ما خطور می کند رونالدو است. زمانی که از بسکتبال حرف به میدان می آید، اسم لبرن جیمز ناخودآگاه به ذهن ما خطور می کند و زمانی که بحث ما درمورد نرم افزار و تکنولوژی است،استیو جابز اولین اسمی است که ذهن ما را به سوی خود می برد .

اما واقعا استیو جابز چه کسی بود ؟؟؟ و چگونه توانست در طول زندگی کوتاهی که داشت،طوری زندگی کند که برای همیشه نام و برندش(اپل) ماندگار بماند ؟؟

با ما در ادامه ی مقاله همراه باشید چون به تمام این سوالات پاسخ خواهیم داد و تاریخچه ی بزرگ ترین میراث استیو جابز که همان اپل است را،توضیح خواهیم داد

تاریخچه اپل

 

تاریخچه اپل| دسترسی در هر زمان

 

اپل یک شرکت چند ملیتی آمریکایی است که توسط استیو جابز ساخته شد و سپس به یکی از بهترین برندهای دنیا در زمینه سیستم عامل و گوشی های موبایل تبدیل شد. نماد سیب گاز زده شده  اپل یکی از معروف ترین و نوستالوژیک ترین نماد برند های جهانی برای مصرف کنندگان تبدیل شده است و می‌توان گفت که برند اپل تمامی ویژگی های یک برند خوب جهانی را داراست.

 

بیوگرافی استیو جابز

 

زندگی نامه استیو جابز

 

 

همه چیز از24 فوریه ی 1955 آغاز شد.زمانی که در نتیجه ی رابطه ی دو هم دانشگاهی، کودکی به دنیا آمد. بعد از تولدش،به دلیل اینکه خانواده مادری‌اش از مسیحی های تندرو بودند و اجازه نمی‌دانند دخترشان با پسری مسلمان و عرب زبان ازدواج کند. پدر و مادرش تصمیم گرفتند، مسئولیت بزرگ کردنش را به زن و شوهری که در شهر سانفرانسیسکو زندگی می کردند،بسپارند.
زن و شوهری که نقش پدر خوانده و مادر خوانده استیو جابز را بازی کردند و در رشد و نموی او تاثیر زیادی داشتند.

استیو جابزی که در اکثر موارد یک گیاه خوار تمام عیار بود در سن 56 سالگی یعنی در سال 2011 به دلیل توموری که گریبان گیرش شده بود برای همیشه از دنیا رفت.

 

زندگی نامه استیو جابز در کودکی

در مورد کودکی بنیان گذار اپل ،اطلاعات زیادی در دسترس نیست. اما گفته ها حاکی از آن است که استیو از همان کودکی و با دیدن پدر خوانده اش آقای پل جابز،که یک مکانیک ماهر در کارخانه ساخت لیزر بود ،مقدمات کار با دست ها و شروع فعالیت در الکترونیک را آموزش دید.

با همه ی این ها استیو جابز بعد ها فاش می کند که در تمام دوران کودکی ام احساس می کردم با وجود پدر و مادر خوانده ام، پسری یتیم هستم که باید به تنهایی تغییری در زندگی ام ایجاد کنم و البته همین طور هم شد زیرا استیو جابز از همان کودکی، به فکر ساختن یک زندگی رویایی برای خود و فرزندان آینده اش بود !

تا فرزندان او با چالش هایی که خودش درگیرشان بوده است روبه رو نشوند.

پینشهاد ما به شما: ثروت ریچارد برانسون

زندگینامه استیو جابز : شروع انقلابی به نام اپل

 

شروع انقلابی به نام اپل

 

در سال ۱۹۷۶، وقتی استیو جابز ۲۱ سال و استیو وازنیک(رفیق صمیمی و اولین همکار جابز) ۲۵ سال سن داشتند، شرکت رایانه‌ای اپل را که شروعی بود برای یک تغییر بزرگ، در پارکینگ خانوادهٔ جابز، بنیان گذاشتند.

بعد از تلاش های فراوان و شبانه روزی و بعد از شکست ها و نا امیدی های زیادی که در مسیر به آن ها تحمیل شد. استیو جابز و همکار صمیمی اش، اولین رایانه شخصی را که نام اپل را برای آن انتخاب کرده بودند،ساختند !
بعد از تولید و ساخت اولین رایانه،نگاه آن ها نسبت به آینده ی کاریشان بسیار جدی تر شد تا جایی که بعد از تولید اولین اپل تاریخ،سیر رشد و موفقیت تمام کسب و کار آن ها را گرفت.

چون آنها با این واقعیت روبه رو شده بودند که بله ممکن است و در جهان هر چیزی احتمال دارد و همین ایمان باعث شد که عطش و عشق آنها چند برابر شود.

آقای جابز و وازنیک قیمت اولین رایانه ی خود،که در سال 1976 تولید کردند را 666 دلار و 66 سنت اعلام کردند و این اولین دریافتی آنها از تلاش های بی وقفه و پی در پی بود .

در سال ۱۹۸۰، اپل عرضهٔ اولیه سهام خود را در بازار بورس ارائه کرد و در گروه سهامی عام قرار گرفت. زمانیکه این مهم صورت گرفت بیشتر از 300 نفر سرمایه گذار به خرید سهام این شرکت نوظهور اقدام کردند و همین باعث شد که رشد سهام این شرکت،روز به روز افزایش پیدا کند. تا جایی که تمام آن 300 نفر به ثروت زیادی رسیدند !

پیشنهاد ما به شما: موانع رسیدن به هدف چیست

زندگینامه استیو جابز : شروع تنش ها در اپل

 

شروع تنش ها در اپل

 

استیو جابز بعد از آنکه برندش به یک برند معروف،تبدیل شد تصمیم گرفت برای پست های مدیریت کمپانی اش،بهترین ها را جذب کند حتی اگر بهترین ها در یکی از کمپانی های مشهور همچون کوکاکولا،فعالیت داشتند.
استیو جابز به همین دلیل به مذاکره با آقای جان اسکالی که یکی از مدیران کمپانی کوکاکولا بود نشست و با این چند جمله او را به سمت خود کشاند. جابز به او گفته بود: تو می‌خواهی ادامه زندگی‌ات را با فروختن آب-شکر سپری کنی، یا نه؛می‌خواهی شانس این را داشته باشی که دنیا را با یک کمپانی بزرگ عوض کنی؟

اما با جذب جان اسکالی تنش ها به اوج خود رسید. زیرا بعد از مدتی اسکالی از عملکرد های استیو جابز انتقاد هایی کرد و استیو جابز نیز به دلیل دخالت های اسکالی در شیوه مدیریتش به شدت از دست او ناراحت بود ! به همین دلیل بعد از تنش هایی که دامنه دار بود، اسکالی به کارکنان،سهام داران و مدیران ارشد اپل عنوان کرد که یا من باید اینجا باشم یا آقای جابز؛ شما باید از میان ما یک نفر را برای ادامه ی حضور در اپل،انتخاب کنید !!!!
بعد از انتخاباتی که شکل گرفت،استیو جابز از پروژه ای که خود خالق و ایده پردازش بود،اخراج شد !!!

زندگینامه استیو جابز : آغازی دوباره

 

آغازی دوباره از استیو جابز

 

جایی نوشته شده بود،مردان بزرگ از دل چالش ها بیرون می آیند.
با خواندن زندگی نامه استیو جابز،این جمله را دقیقا در زندگی شخصی اش می تواند نظاره کرد ! تصور اینکه استیو جابز بعد از این ضربه دوباره سر پا شود و با ساخت برندی جدید،نیازی در اپل ایجاد کند که باید برای رفع کردن نیازش،دوباره به برند جدید استیو جابز مراجعه کند واقعا سخت است ! بله همانند فرایندی که دارد واقعا باور کردن آن نیز سخت است !!!

اما استیو جابز خالق عجایب بود،خالق شگفتی ها !!
چون با احداث شرکت نکست و تولید کردن سیستم عامل و فناوری جدید در تولیدی جدیدش،
شرایطی را آماده کرد که اپل دوباره برای رشد کردن خود به استیو جابز و نبوغش نیاز داشته باشد!

پیشنهاد ما به شما : دارن هاردی

 

در همین راستا در ۲۰ دسامبر ۱۹۹۶ شرکت اپل، شرکت نکست را که تا آن زمان همان طور که ذکر شد سیستم عامل جدیدی را به بازار وارد کرده بود. به مبلغ ۴۲۹ میلیون دلار خرید. در طی این فرایند و خرید و فروش،استیو جابز افسانه ای دوباره به اپل(خانه ی خودش) بازگشت. اما این بار علارغم تمام نیازی که به او داشتند از قبول کردن پست مدیر عاملی،خود داری کرد چون عقیده دشت باید تفاوت ها دیده شود تا قدردان او باشند.اما بعد از مدتی و با اصرار های فراوان سهام داران و مدیران ارشد پذیرفت که به صورت موقت و 2 ساله این پست را قبول کند !

در این 2 سال موفقیت های زیادی از جمله تولید آی مک داشت و همین مورد باعث شد که دوباره به او پیشنهاد مدیر عاملی دائم پیشنهاد شود که البته این بار مورد پذیرش خود او نیز قرار گرفت.
چون در این سال های نبودش،به اهمیت وجودش پی برده بودند و دوباره به مانند روزهای اول،فنجان تک تک اعضا برای او و گفته هایش خالی بود!

استیو جابز بعد از پذیرش این سمت، اتفاقات و انقلاب بزرگی در اپل بوجود آورد.به طوری که در سال 2001 آی پاد تولید شد، در سال 2003 از آی تیونزاستور پرده برداری شد، در سال 2007 گوشی های موبایل آیفون ساخته شد و سال 2010 نیز هم زمان بود با تولید آی پد و عرضه اش به بازار جهانی.

محصولاتی که پس از پیوستن دوباره استیو جابز به اپل تولید شد

  1. آیپاد (iPod): اولین نسخه از آیپاد در سال ۲۰۰۱ روانه بازار شد. این دستگاه، یک موسیقی‌پخش قابل حمل بود که توانست با وجود رقابت شدید با سایر شرکت‌های تولید کننده موسیقی‌پخش‌های قابل حمل، با موفقیت عرضه شود. آیپاد در طول سال‌ها با ارائه نسخه‌های مختلفی از خود، تبدیل به یکی از محصولات موفق و پرفروش شرکت اپل شد.
  2. آیفون (iPhone): آیفون، یکی از محصولات بزرگ و موفق شرکت اپل است. اولین نسخه از آیفون در سال ۲۰۰۷ معرفی شد و توانست با طراحی زیبا، عملکرد قابل توجه و نرم‌افزارهای کاربردی، بازار تلفن‌های همراه را تغییر دهد. هم اکنون آیفون یکی از پرفروش ترین موبایل های سراسر جهان به شما می آید.
  3. آیپد (iPad): آیپد، یک تبلت کامپیوتری با سیستم عامل iOS است که توسط شرکت اپل تولید می‌شود. اولین نسخه از آیپد در سال ۲۰۱۰ معرفی شد و با صفحه‌نمایش بزرگ و قابلیت‌های متعدد، به عنوان یک جایگزین برای کامپیوترهای شخصی و لپ‌تاپ‌ها معرفی شد. آیپد امروزه به عنوان یکی از تبلت‌های محبوب و موفق در بازار جهانی است.
  4. ایرپاد (AirPods): ایرپاد، یکی از محصولات جدید شرکت اپل است که در سال ۲۰۱۶ معرفی شد. این دستگاه، یک هدفون بی‌سیم با کیفیت صدای بالا و قابلیت‌های متعدد است. ایرپاد‌ها با طراحی کوچک و منحصربفرد خود، بسیار محبوب شده‌اند و به عنوان یکی از محصولات پرفروش شرکت اپل در دسترس کاربران است.
  5. آی‌واچ (Apple Watch): آی‌واچ، یکی از محصولات جدید شرکت اپل است که در سال ۲۰۱۵ معرفی شد. این دستگاه، یک ساعت هوشمند است که به کاربران اجازه می‌دهد با استفاده از آن از قابلیت‌هایی مانند تماس گرفتن، پیام‌رسانی، موسیقی گوش دادن و … استفاده کنند. آی‌واچ با طراحی زیبا و متنوع، به عنوان یکی از محصولات محبوب و پرفروش شرکت اپل در دسترس کاربران است.

 

سرمایه گذاری در شرکت پیکسار

سرمایه‌گذاری استیو جابز در شرکت پیکسار در سال 1986، همچنان یکی از بهترین سرمایه‌گذاری‌هایی است که تاکنون در صنعت سینما و تولید فیلم صورت گرفته است. با ورود استیو جابز به پیکسار، شرکت از یک شرکت کوچک و دچار مشکلات مالی به یکی از برترین شرکت‌های تولید فیلم و انیمیشن در جهان تبدیل شد.

استیو جابز در پیکسار با تمرکز بر تولید انیمیشن‌های کامپیوتری، به‌طور بسیار موفقیت‌آمیزی فیلم‌هایی مانند Toy Story، Finding Nemo، The Incredibles و Up را تولید کرد. این فیلم‌ها همگی در گردش پول زیادی قرار گرفتند و موفقیت‌های بزرگی را برای پیکسار به ارمغان آوردند. به عنوان نمونه، فیلم Finding Nemo با فروش در سراسر جهان حدود ۸۰۰ میلیون دلار، یکی از موفق‌ترین فیلم‌های تاریخ شرکت پیکسار است.

به علاوه، با ورود استیو جابز به پیکسار، این شرکت از طریق معاملات تبدیل به شرکتی مستقل شده و سهام آن به ارزش بیش از ۷ برابر افزایش یافته است. در سال ۲۰۱۹، پیکسار همچنان به عنوان یک شرکت مستقل تحت مدیریت شرکت مادر آن، والت دیزنی، فعالیت می‌کند. به طور کلی، می‌توان گفت که سرمایه‌گذاری استیو جابز در پیکسار، به عنوان یکی از بهترین و موفق‌ترین سرمایه‌گذاری‌های او در صنعت تولید فیلم و سینما است.

 

 

 

کلام آخر

استیو جابز یکی از دوست داران و الگوهایی است که باید از او اوج گرفتن و به هدف رسیدن را یاد گرفت !

کسی که با سرمایه ای صفر در پارکینک خانه اش شروع کرد اما اکنون برند او پر طرفدار ترین محصولی است که علاقه مندان به موبایل و تکنولوژی استفاده می کنند.
به طوری که در اکثر نقاط جهان،آیفون در رده ی اول فروش قرار دارد و قیمت برند او میلیون ها دلار می ارزد.
بله هیچ کدام از این افتخارات یک شبه به دست نیامدند و نیاز به فداکاری و کار و تلاش داشت که استیو انجامش داد.

امیدوارم از خواندن این مقاله نهایت استفاده را برده باشید. خوشحال می شویم اگر بازخورد و سوالات احتمالی خود را در بخش نظرات سایت ماهان تیموری برای ما بارگذاری کنید.مطمئن باشید کارشناسان ما در سریع ترین زمان ممکن به آنها پاسخ می دهند.

تاریخچه جالب برند آدیداس adidas جیمز دایسون برند شنل برند اچ اند ام
برند گوچی برند بولگاری برند زارا برند مانگو
برند هرمس برند ریبوک داستان استارباکس برند فندی
برند کنزو برند کانن فیل نایت برند پرادا
برند دیور برند ورساچه برند ویرجین برند سامسونگ
برند کلوین کلاین برند هوگو باس برند اکو برند سونی
برند تام فورد برند پوما برند فیلا برند کوچ
برند تیسوت برند هوآوی برند برشکا برند ونس
برند رولکس برند یاماها برند کانورس برند لگو
برند کارتیه برند آرمانی برند لاگست برند دیزل

 

همین حالا شروع کن!

دیدگاهتان را بنویسید

آخرین فرصت ثبت نام در دوره میتوز