برند فیلا

برند فیلا موضوع مقاله ی امروز ما است. برندی که بیشتر از یک قرن است که در دنیای برندینگ و کسب و کار،جزو برند های اول است و همواره سعی کرده است جزو برترین های عرصه ی کسب و کار و کمپانی های تولید کفش و لباس های ورزشی باشد.

با تجربه و سابقه ای که برند فیلا دارد مطمئنا می تواند به عنوان یک الگو برای دیگربرند ها که به تازگی قصد دارند کسب و کار خودشان را شروع کنند،مطرح شود.پس شمارا دعوت می کنم که ادامه ی مقاله را با ما همراه باشید چون با خواندن این مقاله می توانید،تجربه های برندی را که تمام چالش ها را سپری کرده و خود به جایگاهی رسیده است که در تمام دنیا از آن به عنوان یک برند موفق یاد می شود،بیاموزید و با تقلید و الگو برداری از آن تجربه ها سریع تر در مسیر برندینگ خودتان قدم بردارید و در زمان کوتاه تری به آنچه که می خواهید برسید

چون همان طور که می دانید کسب و کار های موفق و صاحبان کسب و کار موفق،به جای اینکه چند سال به آزمون و خطا بپردازند. زمان کوتاهی را برای آموزش دیدن خودشان می گذارند و با استفاده از تجربه ی استادان و صاحبان کسب و کار برتر، که در آن آموزشات می آموزند، در زمان کوتاه تری به موفقیتی که در ذهنشان است می رسند.

 

تاریخچه ی برند فیلا “Fila”

برند فیلا جز بزرگترین برندهایی است که پوشاک ورزشی را تولید می کند. بیشتر افراد این برند را با حضور در والیبال می شناسند. برند فیلا در سال ۱۹۱۱ توسط برادران فیلا در شهر بی بلا استان پیمونت کشور ایتالیا راه اندازی شد. فیلا امروزه توانسته است در ۱۱ کشور نماینده رسمی داشته باشد.

داستان راه اندازی فیلا

داستان راه اندازی فیلا

کسی فکرش را نمی کرد پناهنده هایی که در زمان جنگ و شرایط نامساعد کره ی جنوبی به ایتالیا مهاجرت کرده بودند یک روزی خالق کمپانی نامیده شوند که یکی از بهترین و معروف ترین برند های جهان است.  جریان از این قرار است که در سال 1911 دو برادری که سال ها قبل از کره جنوبی (کشوری از آسیای شرقی ) به ایتالیا آمده بودند. بعد از عوض کردن شغل های زیادی و بسیار از این شاخه به آن شاخه پریدن،تصمیم گرفتند با حداقل امکانات کارخانه تولید پارچه را در ایتالیا راه اندازی کنند.

پیشنهاد مطالعه: برند ریبوک

 

در ابتدای کار بسیاری به آنها ایمان نداشتند و به آنها بازخورد های این چنینی می دانند که : چگونه غریبه ها می توانند با ایتالیایی های اصیل رقابت کنند؟؟ یا تا زمانی که شرکتی ایتالیایی در این کشور باشد،هیچ شخص ایتالیایی از شما خرید نخواهد کرد و این گونه بازخورد های دیگر که غیر مستقیم آنها را نا امید می کردند و آیه ی یاس برای آنها می خواندند.

 

اما بعد از مدتی که کارخانه پارچه بافی شروع به کار کرد. این دو برادر سیاستی را در پیش گرفتند که واقعا قابل تقدیر است. این دو برادر بعد از آنکه مدتی شروع به کار کردند.به بررسی بازار پارچه ی ایتالیا پرداختند و به این نتیجه رسیدند که در ایتالیا پارچه زیاد است و کارخانه هایی که در این زمینه به فعالیت می پردازند،رقابت بسیار شدیدی را باهم دیگه دارند.

 

اما متوجه شدند اگر برندی جدید میل به رشد و توسعه ی برندش را داشته باشد باید به جای کمیت بر کیفیت بسیار کار کند چون در بازار پارچه ی ایتالیا، بر روی کیفیت زیاد فوکوس نشده است و از آن طرف مردم ایتالیا بارها اعلام کرده بودند که به پارچه هایی با کیفیت بسیار علاقه مند و نیازمند هستند.

 

چون برای داشتن پارچه های اصل و باکیفیت باید به کشور های همسایه می رفتند یا راضی می شدند به لباس و پوشاک های بی کیفیت داخلی!! همین دلیل باعث شد که برند فیلا، تمرکزش را بر روی کیفیت بگذارد و همین باعث شد که بعد از مدتی به بازاری باکیفیت معروف شود.

 

به همین دلیل علارغم تصور اولیه،سیل مردم و خریداران به سوی 2 برادر فیلا سرازیر شد. تا جایی که بعد از مدتی آن ها به یکی از پرطرف دار ترین تولیدی های ایتالیا تبدیل شده بودند. تولیدی که به مکانی و محصولاتی لوکس و با کیفیت معروف شده بود.

 

برادران فیلا بعد از آنکه این محبوبیت را دیدند به این فکر افتادند که تولیدی خودشان را به یک برند معروف جهانی تبدیل کنند درحالی که بسیاری هنوز به آنها باور نداشتند اما آن دو برادر به این مهم دست زدند و قدم در راهِ ساختِ برند فیلا گذاشتند.

فلسفه ی لوگوی برند فیلا

فلسفه ی لوگوی برند فیلا

رنگ قرمز به معنای شور و قدرت است و رنگ آبی اگر در طراحی یک لوگو به کار رود نشان دهنده ی قابل اطمینان بودن آن برند است. این دو یعنی رنگ آبی و قرمز نقش پر رنگی در لوگوی برند فیلا دارند. و دلیل استفاده از رنگ ها در برند نیز همین موارد است.

تا برند به شکلی  قابل اعتماد تر و پر قدرت تر نشان داده شود. از آنجایی که اسم برند ها هرچه کوتاه تر و ساده تر باشد، خالقان این برند اسم کوتاه و جذاب فیلا را انتخاب کردند . تا معنا و یادگار خالق های این برند تا ابد  زنده بماند و همه با خواندن و یا دیدن محصولی از برند فیلا به یاد برادران فیلا بیافتند.

 

برادرانی که شروع این برند را در نزدیکی کوه های آلپ ایتالیا رقم زدند و به همین دلیل در طراحی لوگو نیز  A   آخر را طوری نوشتند که خواننده و بیننده به یاد کوه و از جمله کوه های آلپ بیافتد تا هم نشان دهند که برند ما همچون کوه مستحکم و محکم است و هم اینکه ارادت خود را به کوه های آلپ نشان داده باشند.

 

سیلیبرتی هایی که با برند فیلا همکاری داشتند

سیلیبرتی هایی که با برند فیلا همکاری داشتند

جی جی حدید، کیم کارداشیان و کندل جنر را به طور قطع می شناسید. مدل هایی که با استفاده از اصول بازاریابی شبکه اجتماعی و فالورهای فراوان در پلتفرم های مجازی به شهرت و ثروتی اعجاب انگیز رسیده اند. تا جایی که کندل جنر به جوان ترین شخصی تبدیل شد که به اولین میلیارد دلار خود رسید،آن هم فقط در 23 سالگی !!!! آمار و پول های عجیبی در سال های اخیر توسط خانواده ی کارداشیان جابه جا شده است که حتما خودتان از آن آگاهی دارید پس این موضوع را ببندیم بهتر است…

 

اما لازم است گفته شود مدل هایی که در بالا از آن ها اسم برده شد همگی برای برند فیلا تبلیغات فراوانی کرده اند و در این راستا در بسیاری از فشن شو ها و هفته های مد در اروپا،با لباس برند فیلا بر روی فرش قرمز قدم برداشته اند. اما این صبر کنید این پایان توضیحات این بخش نیست زیرا در مورد جی جی حدید نیز نکته ای وجود دارد که شایان ذکر است.

 

جی جی حدید مدل مشهور آمریکایی که از پدری فلسطینی تبار و مادری هلندی زاده شده است در سال 2015 با زین مالک خواننده ی مشهور و صاحب سبک ازدواج کرد. تا اینجا نکته ی خاصی وجود ندارد اما زمانی که فرزند مشترک جی جی و زین زاده شد، آن ها پیشنهاد برند فیلا را برای تبلیغات لباس و پوشاک های بچگانه قبول کردند و از این راه به تبلیغ محصولات بچگانه و کودکانه نیز پرداختند.

 

چرا فیلا به کره ی جنوبی واگذار شد

سیلیبرتی هایی که با برند فیلا همکاری داشتند

هر برندی در یک مقطع از تاریخ خودش درگیر بحران ها و ضعف هالی زیادی می شود که همین باعث می شود که در آن برهه  هر شخصی بتواند با تدابیر خودش،شرایط را به وضعیت مطلوب برگرداند. اعتبار بسیار زیادی را برای خود درست می کند. داستان برند فیلا نیز به همین شکل است چون بعد از آن بحرانی که در سال های 2006 و 2007 دست و پای آن هارا گرفت. مردی از کره جنوبی ظاهر شد و شرایطی را فراهم کرد که بحران سختی که درگیرش شده بودند برای همیشه حل شد.

 

همین حل کردن چالش باعث شد که سهام داران برند فیلا، نسبت به کادر مدیریتی بی اعتماد شوند و دیگر نتوانند با آنها ادامه دهند. همین دلیل باعث شد که همه ی کادر مدیریتی برای اداره کردن برند فیلا،دست به دامان آقای یون سو یون بشوند و از او خواهش کنند که مدیریت برند فیلا را برعهده بگیرد.

تا دیگر برند درگیر مشکلات به این شدت بحرانی نشود و یا اگر شد مسئولان و سهام داران ایمان داشته باشند که شخصی در راس هرم وجود دارد و می تواند به صورت 100% این چالش و بحران را حل کند. در این میان آقای یون سو یون تصمیم گرفت که تمام امتیازات برند فیلا را خریداری کند و شرایطی را فراهم کند که این برند در اصل ایتالیایی، به اصالت کره ای خود برگردد و از آن زمان تا اکنون نیز دیگر برند درگیر چنین چالش هایی نشده است و اقای یون سو یون نیز کماکان ،مدیر این مجموعه ی بزرگ و جهانی است.

پیشنهاد مطالعه: موسس شرکت نایک

 

 

انریکو فراچی چه نقشی در برند فیلا دارد ؟

انریکو فراچی چه نقشی در برند فیلا دارد ؟

مدیر ها زیاد هستند اما مدیران لایقی که تغییر آفرین باشند بسیار اندک و کم. پس برند فیلا بسیار خوش شانس است که در طول تاریخ خود،علارغم آقای یون سو یون از وجود مدیری لایق همچون انریکو فراچی نیز استفاده برده است.

چون در سال های دهه 60 که برند فیلا در مقام سوم برند ها،برای تولید کیف و کفش ورزشی  قرار داشت به سمت مدیریت رسید. دقیقا در زمانی که فشار ها بر روی کادر مدیرتی به شدت خود رسیده بود و شرایطی آماده شده بود که برند فیلا در مرز برشکستگی قرار داشت.

 

اما در همین زمان آقای انریکو فراچی به عنوان مدیر،فیلا انتخاب شد. انریکو فرصتی برای استراحت و خوشحالی از به مقام مدیریت رسیدن نداشت چون بالافاصله اگر اقدام نمی کرد شاید دیگر برندی وجود نداشت که او بخواهد مدیریتش را برعهده بگیرد.

 

شاید هر کس دیگه ای بود این پیشنهاد مدیریتی را قبول نمی کرد چون در آن سال ها احتمال شکست بسیار بالا بود و هر لحظه احتمال داشت که همه چیز بر باد رود اما انریکو فراچی با ایمان و تعهد بالایی شروع به کار کرد و نه تنها شرکت در زمان مدیریت او رو به افول نرفت بلکه با استفاده از تکنیک های بازاریابی حضوری هر روز رشد کرد و کامل و کامل تر شد  و دوره ی مدیریت او به 10 نیز کشیده شد.

 

در طی دوره ی مدیریت او اتفاق های بسیار خوبی برای برند فیبا رخ داد تا جایی که برند از این رو به آن رو شد. چون سیساست های مدیریتی و تمایزی را به بهترین شکل ممکن انجام می داد و از حداکثر توان سازمان به نحوی استفاده می کرد که سازمانی پویا با کارمندانی سازنده و خلاق دور هم دیگر جمع شده بودند.

در چنین شرایطی حتما رشد و نمو در سازمان جوانه می زند. اما به غیر از سازماندهی دوباره و مناسب سازمان، آقای انریکو فراچی دست به چند اقدام دیگر نیز زد که واقعا قابل تقدیر است. این اقدامات را در زیر به اختصار توضیح می دهیم.

1)تمرکز بر روی تولید کیف و کفش

تمرکز بر روی تولید کیف و کفش

انریکو بعد از تجزیه و تحلیل کردن داده های برند، به این نتیجه رسید که پر فروش ترین محصولی که در برند تولید می شود کیف و کفش هستند. به همین دلیل تصمیم گرفت در آن شرایط بسیار حاد و خاص، برند فیلا تنها آن محصولاتی را تولید کند که با کم ترین میزان هزینه برای برند،بیشترین سود را در کوتاه ترین زمان ممکن بدست بیاورد.

 

2)حمایت مالی از تنیسور های برتر جهان

 

اتفاقی که قبل از آن هیچ برند دیگری انجام نداده بود و همین باعث شده بود که هیچ کسی نیز به سمت دنیای تنیس نرود. زمانی که انریکو فراچی با این حقیقت و فرصت روبه رو شد، تصمیم گرفت در سریع ترین زمان ممکن قرار دادی بلند مدت با تنیسور ها و مسئولان برگزاری تنیس جهانی عقد کند.

دقیقا بعد از این قرار داد سیل فروش در برند فیلا شروع شد و علاقه مندان به تنیس که در دنیای غرب بسیار زیاد نیز هستند شروع کردند به خرید از برند فیلا و همین باعث شد که فروش و اعتبار برند فیلا در بین ورزشکاران چند برابر افزایش پیدا کند.

 

سخن پایانی

بسیار خوشحالیم که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید. این مقاله بدون شک می تواند کمک شایانی به شما بکند که در کسب و کار و برندینگ شخصی خودتان بسیار موفق تر از چیزی باشید که تا امروز بودید. به همین دلیل توصیه می کنم 4 نکته و استراتژی موجود در این مقاله را بیابید و آن هارا در کسب و کارتان به کار ببرید. مطمئن باشید الگو گرفتن از بزرگان این عرصه بسیار بهتر از این است که خودتان قدم بردارید و درگیر شکست ها و اشتباهات احتمالی شوید.

در انتهای مقاله لازم می دانم که به این نکته اشاره کنم اگر سوالی یا چالشی دارید حتما در بخش نظرات کاربران برای ما بارگذاری کنید. مطمئن باشید کارشناسان ماهان تیموری در سریع ترین زمان ممکن به همه ی سوالات شما پاسخ خواهند داد.

همین حالا شروع کن!

دیدگاهتان را بنویسید