برند پوما

داستان مقاله ی امروز ما در مورد برند پوما است برندی که با تلاش فراوان و سپری کردن یک مسیر بسیار سخت به جایگاهی رسید که حق آن را داشت. جایگاهی که در میان 3 برند برتر جهانی گرفت و در کار خود صاحب سبک شد.

همیشه شروع هر کاری نیاز به تفکر و تامل زیادی دارد چون اگر فرایند کار به این شکل پیش نرود به جایی می رسیم که باید از اول شروع کنیم و هرچه را که بافته بودیم دوباره باز کنیم!! این داستان یکی از بزرگ ترین برند های جهانی است. زمانی که در وسط راه برندینگ خود را تغییر دادند و میان دو برادر چالش و تضادی شکل گرفت که یا باید برند جمع می شد و یا آن چالش !!

در ادامه ی این مقاله به بررسی و تحلیل تاریخچه ی رشد و توسعه ی برند پوما می پردازیم،پس با ما همراه باشید چون در طول این مقاله داستان ها و چالش هایی را بازگو خواهیم کرد که برای شما و برند شخصی تان بسیار مفید خواهد بود. به طوری که می توانید با به خاطر سپردن این داستان ها،درگیر بسیاری از چالش ها و تله های راه مدیریت کسب و کار و برندتان نشوید.

 

تاریخچه ی برند پوما

تاریخچه ی برند پوما

درسال 1924 در یکی از شهر های آلمان دو برادر با کمک یک دیگر،شرکتی را احداث کردند که در آن به تولید کفش های ورزشی و رسمی می پرداختند.

 

بعد از چند سال همکاری و توسعه ی برند خوانوادگی شان به دلایلی که خبر از ناهماهنگی آنها می داد به جایی رسیدند که دیگر نمی توانستند باهم دیگر کار کنند که هیچ،دیگر نمی توانستند هم دیگر را تحمل نیز کنند. به همین دلیل فرار را بر قرار ترجیح دادند و تصمیم گرفتند که دیگر هیچ گاه با هم دیگر شراکتی نداشته باشند.

 

اتفاقی که در عمل نیز رخ داد و آدولف و رودلف داسلر دیگر هیچ گاه با هم دیگر تعامل نداشتند. به طوری که گویا هیچ گاه برادر نبوده اند. از همان جدایی مقدمات پوما چیده شد زمانی که برادر دیگر یعنی آدولف تصمیم گرفت برند آدیداس را تولید کنند. رودلف نیز در پی ساختن برندی رفت که در ابتدا آن را “رودا” نام نهاد که مخففی از ابتدای اسم و فامیل خود او بود اما بعد ها و بعد از مشاوره هایی که از مشاور های کسب و کار گرفت به این نتیجه رسید که نه تنها این اسم برای برندی که تا به این اندازه بلند پرواز است، مناسب نیست بلکه در جایی از مسیر می تواند مانع رشد برند نیز شود.

 

زیرا اولین چیزی که از برند به گوش افراد می خورد،اسم برند است و زمانی که برندی بر پایه ی اسم و نام خانوادگی یک شخص شروع به کار کرده باشد، براساس فنون فروش به طور قطع، جنبه ی خوبی در عموم جامعه پیدا نخواهد کرد تا زمانی که اسم برند از یک نام غیر شخصی،نشات گرفته باشد.

 

به همین دلیل رودلف در پی یک اسم مناسب بود تا برندی که آرمانش را در سر می پروراند به حقیقت مبدل کند و برای این مهم همان طور که گفته شد، اولین قدم انتخاب نامی مناسب برای برند بود. رودلف در اکثر مکان ها و کتاب ها به دنبال اسم بود چون از میزان اهمیت آن آگاهی پیدا کرده بود و بعد از تلاش های بسیاری با یک اسم رو به رو شد” پوما”  در اوایل کار این اسم زیاد برای او جالب و جذاب نبود اما بعد که از معنای آن باخبر شد با آغوشی باز این اسم را انتخاب کرد.

 

چون پوما گربه ای است که می تواند در طول مسیری که می پیماید پرش هایی 20 متری داشته باشد و با پرش هایش طعمه ی خود را شکار کند. زمانی که رودلف به تولیدی خود که در حال تولید کردن کفش بود،نگاه کرد و بعد به این نام، به یکپارچگی در میان این دو رسید و نظاره کرد که واقعا اسم “پوما” به برند او می آید و باعث می شود که برندش رشد کند.پس تصمیم گرفت که در سال 1948 اسم برند خود را به پوما تغییر دهد.

 

از همین جا رقابت شدیدی میان برند آدیداس و پوما شکل گرفت چون صاحب این دو برند برادر هایی بودند که دست روزگار و تضاد های انتخابی، باعث شده بود از هم دیگر جدا شوند و مسیر جدیدی را در پیش بگیرند. که البته این رقابت تا همین الان نیز ادامه دارد و در بسیاری از موارد شاهد هستیم که پوما و آدیداس بر سر اسپانسر شدن یک مورد و سیلیبریتی مشهور،باهم دیگر رقابت می کنند.

رقابتی که نه تنها باعث افول این دو برند نمی شد و نمی شود بلکه باعث شد که هر دوی این برند ها روز به روز رشد کنند و راه خود را قوی تر ادامه دهند. چون خبر داشتند که اگر این روال رشد را ادامه ندهند همین باعث می شود که رقیب سرسختشان از آن ها جلو بزند و حجم بازار بیشتری را در اختیار خود بگیرد.

 

البته این رقابت به غیر از اینکه به نفع خود آن ها بود بسیار برای مخاطب ها و خریدار ها نیز مفید بود چون اگر در یک بازار تنها یک فروشنده وجود داشته باشد در اصطلاح به او انحصار گر می گویند و می تواند هر طور که دوست داشته باشد قیمت برای محصولاتش بگذارد و کیفیت را نیز به دلیل اینکه هرچه بالاتر رود بر هزینه های تولید افزوده می شود،پایین و پایین تر می آورد.

اما زمانی که چند فروشنده و تولید کننده در بازار وجود داشته باشند برند ها برای رقابت نیز که شده سعی می کنند بر کیفیت محصول خود اضافه کنند و به این شکل شرایطی را آماده کنند که مخاطب ها دلیلی داشته باشند برای خرید کردن از آنها. و به این شکل روز به روز بر کیفیت محصولات افزوده می شود و این به سود خریدار است.

 

اتفاقی که به صورت عملی نیز در حال دیدن آن هستید زیرا هرساله نوعی جدید از لباس ها و کفش ها برای ارسال به بازار آماده می شود و هر ساله نیز بر کیفیت کار ها چه از لحاظ زیبایی چه جنس و کیفیت افزوده می شود.

 

نحوه ی بازاریابی برند پوما

 

بازاریابی محتوا و دیجیتال مارکتینگ یکی از 3 راس هرم موفقیت در کسب و کار است. به طوری که اگر تمام مراحل دیگر را به بهترین نحوه ی ممکن انجام دهید اما در تبدیل کردن مخاطب ها به خریدار دائمی مشکل داشته باشید هیچ گاه نمی توانید آن فروش و موفقیتی که انتظارش را دارید داشته باشید. به همین دلیل و علم بر این موضوع، برند ها همیشه سعی کرده اند با استخدام کردن بهترین نیرو ها از بهترین مناطق دنیا، بهترین و کاربردی ترین ایده ها را دریافت کنند تا شرایطی را آماده کنند که بتوانند بهترین نتیجه را در کسب و کار و برندشان بگیرند.

 

نکته ای که در اینجا وجود دارد این است که هر کدام از برند ها یک روش خاص برای تولید تبلیغات و اسپانسر شدن را در پیش می گیرد. برخی صرفا در کانال های تلویزیونی تبلیغ می کنند برخی در شبکه های مجازی و …

اما ایدئولوژی برند پوما به دلیل اینکه بیشتر محصولاتشان،ورزشی است. طوری شکل گرفته است که بیشتر تمرکزشان را بر اسپانسر شدن برای باشگاه های ورزشی و شخصیت های ورزشی می گذارند. و بیشتر سرمایه ی تبلیغات و ساخت برندینگ خود را نیز در همین راه صرف می کنند.

 

تا جایی که اگر اهل فوتبال یا مشاهده کردنِ شبکه های ورزشی باشید حتما برای 1 بار هم که شده با آرم گربه ای که بر روی کفش ها یا پیراهن های ورزشی نقش بسته است،روبه رو شده اید. چون پوما در طول سال های اخیر اسپانسر خیلی از باشگاه های معروف ورزشی و شخصیت های برتر و معروف ورزشی شده است.

 

چون پوما بعد از امتحان کردن انواع و اقسام تبلیغات و روش های بازاریابی به این نتیجه رسید که تبلیغ دادن به شخصیت ها و آن ها را علاقه مند به برند خود نشان دادن،بسیار تاثیر گذار تر از آن است که برندشان بر روی برج ایفل نقش ببند یا در خیابان های ونیز ایتالیا پرچم و نمادشان به اهتزاز در بیاید.

 

به همین دلیل پوما همیشه به دنبال بهترین ها بوده است از باشگاه های فوتبالی گرفته که با باشگاه هایی همچون آرسنال انگلیس  و چلسی قرارداد داشته است تا بازیکن های ورزشی که طرف قرار داد با برند پوما بوده اند. از جیجی بوفون افسانه ای که یکی از بهترین دروازبان های تاریخ است گرفته تا زلاتان ابراهیموویچ مغرور که واقعا راضی نگه داشتنش بسیار سخت است. از بین شخصیت های غیر فوتبالی نیز لازم می دانیم به نوواک جوکوویچ مرد شماره یک تنیس جهان اشاره کنیم که در طی سال های طولانی برای برند پوما فعالیت کرد و لباس و کفش های این برند راد پوشید.

 

اما شخصیتی که برای همه ی جامعه ی ورزشی آشنا است و به یکی از رکورداران تاریخی در دوومیدانی تبدیل شده است نیز با برند پوما طرف قرداد بود و با همین برند توانست رکورد جهانی را به ثبت برساند که تا سال ها پای برجا خواهد ماند. آن شخص یوسین بولت جامائیکایی است مردی که تمام افتخارات جهانی را کسب و کرد و در طی فعالیتش طوری مسابقه داد که حتی قبل از مسابقه مدال طلای او را حتمی و 100% می دانستند.

یوسین بولت با لباس طرح و برند پوما انواع طلا بدست آورد و برای این برند جهانی بسیار اعتبار به دست آوردذ. چون زمانی که بیننده تلویزیون ببیند که قهرمان المپیک یا یکی از بهترین فوتبالیست های جهان این لباس و طرح را پوشیده است. به خود می گوید چرا من نه ؟؟ چرا من لباسی از این برند را نپوشم ؟؟ حتما کیفیت بالایی دارد که بوفون یا بولت این لباس را پوشیده اند یا از این کفش ها استفاده می کنند.

 

یا به دلیل علاقه ای که به آن شخصیت ها دارند. سعی می کنند که آن ها نیز از لباس و کفش های برند پوما استفاده کنند تا بلکه شبیه الگوی ورزشی و زندگی خود شوند و یا با کیفیت بالایی که این محصولات دارند کارایی و کیفیت کار خود را افزایش دهند.

 

تاریخچه ی فعالیت پوما در ایران

تاریخچه ی فعالیت پوما در ایران

همه چیز به روز های قبل از حماسه ی ملبورن بر می گردد. همان روز هایی که زوج علی دایی و خداداد عزیزی داد همه ی دفاع های آسیایی را در آورده بود. همان روزهایی که فرار های مهدوی کیا باعث شده بود بسیاری از علاقه مندان و کودکان در این که اسم او مهدی است یا فرار به شک بیافتند.

بله همه چیز به جام جهانی 1998 فرانسه برمی گردد زمانی که تیم ملی ایران بعد از یک صعود تاریخی و برد برابر استرالیا به جام جهانی صعود کرد و در آن بازی ها اولین برد تاریخ فوتبال ایران را در ادوار جام جهانی ثبت کرد.  در آن روز ها تیم ملی ایران بعد از یک وقفه ی طولانی به جام جهانی صعود کرده بود و به همین دلیل و البته نحوه ی صعودش، باعث شده بود که تمام مقامات شرایطی را آماده کنند که بچه های تیم ملی از یکی از بهترین برند های لباس جهانی لباس تحویل بگیرند.

 

شرایطی که بعد از جام جهانی دیگر از بین رفت و تیم ملی تا سال 2006 و جام جهانی دیگری، رنگ لباس های اورجینال و اصل را ندید. یعنی تا همان سالی که بعد از پیگیری های شدید و جدی آقای دادکان که واقعا یکی از بهترین مدیر های تاریخ فوتبال ایران بوده است. تیم فوتبال ایران با برند پوما قراردادی را امضا کرد که بر حسب آن، پول زیادی به ایران رسید تا مدیران ایرانی بتوانند بهترین مقدمات را برای آمادگی هرچه بهتر تیم ملی آماده کنند.

 

البته علارغم این مورد،تیم ملی می توانست به جای پوشیدن لباس های برند های ایرانی یا فیک، از لباس های باکیفیت برند پوما استفاده کند.و همین باعث شود که تیم ملی با جنبه ی بسیار بهتری وارد مسابقات شود و هم اینکه بتواند در مسابقات عمل کرد بهتری داشته باشند. چون لباس های فیک وزن بیشتری دارند،زود عرق می گیرند و همین موارد باعث می شود بازیکن ها عمل کرد کند تری داشته باشند. در مقابل با تیم هایی که از بهترین امکانات و تجهیزات استفاده می کنند.

 

تنوع محصولات برند پوما

تنوع محصولات برند پوما

در برند پوما به غیر از تولید کیف و کفش ورزشی در سال های اخیر لباس های ورزشی به صورت ست و کامل تولید می شود. یعنی تمام امکاناتی که یک ورزشکار برای اجرای کارش به آن نیاز دارد را برند پوما تولید و پخش می کند. البته کار به همین جا ختم نمی شود و برند پوما در این چند سال با تولید قایق های بادبانی مسابقه ای در این چند سال یک قدم جلوتر رفته است و شرایطی را آماده کرده است که هر کجا که ورزشی وجود داشته باشد حتما نماد پوما در آن جا دیده شود.

 

شعار و فلسفه ی برند پوما

شعار و فلسفه ی برند پوما

هر برندی برای اینکه تمایزی در کار خود به نمایش بگذارد یک شعار یا فلسفه دارد که عملا می توان از آن به عنوان شعار تبلیغاتی نیز نام برد. در اکثر مواقع شعار تبلیغاتی با لوگوی آن برند کاملا هم خوانی دارد و هردو پیرو یک بحث هستند. موردی که در پوما نیز به چشم می خورد. چون همان طور که گفتیم لوگوی برند پوما،تداعی نوعی گربه در آمریکا است که با پرواز هایی 20 متری و چابکی و سرعت بسیار،مشهور خاص و عام شده است.

 

شعار برند پوما نیز دقیقا به همین شکل است یعنی در کل ساختمان های این برند، در سراسر جهان این شعار به صورتی بولد شده نوشته شده است : پوما یعنی چابکی، سرعت، قدرت و خلاقیت .

 

پیشنهاد مطالعه : برند ریبوک

 

سخن پایانی

 

از این اینکه برای آموزش خودتان زمان گذاشتید و این مقاله از مجموعه ماهان تیموری را تا انتها با ما همراه بودید بسیار خوشحالیم، چون همان طور که قول داده بودیم داستان برند پوما، داستانی جالب و جذاب است و پر از دانش ها و تجربه هایی که می شود آموخت. در انتهای این مقاله لازم می دانیم به این نکته اشاره کنیم که تمام برند ها برای موفقیت خودشان زمان گذاشته اند و همین مورد یعنی صرف کردن زمان و انرژی در آنها باعث شده است که برند ها روز به روز به موفقیت نزدیک تر شوند و جهانی تر شوند.

 

پس اگر برندی تازه تشکیل دارید یا قصد دارید که کسب و کار خودتان را داشته باشید لطفا قدم به قدم حرکت کنید و در پیوسته به دامنه ی برندیگ خودتان اضافه کنید تا به یک باره در یک دامنه ی سخت کاری قرار نگیرید چون در این شرایط احتمال موفقیت شما بسیار کاهش پیدا می کند. با تشکر/ زنده و پایدار باشید.

همین حالا شروع کن!

دیدگاهتان را بنویسید

آخرین فرصت ثبت نام در دوره میتوز