برند گوچی

برند گوچی یکی از معروف ترین برند های جهان است که با سابقه ای یک صد ساله در صنعت مد،به یکی از پیشگامان این عرصه با فنون فروش معروفش تبدیل شده است. در ادامه ی مقاله به بررسی و تحقیق درباره ی تاریخچه ی این برند می پردازیم، پس با ما همراه باشید .

برند گوچی یکی از قدیمی ترین برند ها در زمینه ی مد و استایل است که ملیتی ایتالیایی دارد و برای اولین بار در ایتالیا تاسیس شده است. همه ی علاقه مندان به مد و زیبایی گوچی را با طراحی های لاکچری و زیبایش و البته چرم های اصل و دوست داشتنی اش می شناسند.

گوچی همان طور که به نمادی برای زیبایی تبدیل شده است، نمادی برای قدمت و استمرار نیز می باشد چون با تجربه ای 100 ساله به یکی افتخارات ایتالیا در زمینه ی مد تبدیل شده است.

گوچی از آن نوع برند ها می باشد که همیشه ‌100٪ توجه و رضایت را به بار داشته است تا جایی که از سال شروع به کارش یعنی سال 1921 تا به اکنون هیچ کدام از طراحان مد و منتقدان این عرصه، انتقادی شدید به آن وارد نکرده اند.

چون همیشه در نهایت زیبایی و کیفیت در بازار های ایتالیایی و جهانی عرضه شده است و همیشه همه ی نگاه ها را به خود معطوف کرده است. گوچی از آن نوع برند ها است که همه دوستش دارند و همه برای محصولات آن احترام خاصی قائل هستند.

چون همه می دانند مطمئنا برندی خاص است که توانسته در این بازار رقابتی در بین باقی برند ها، نه تنها دوام بیاورد بلکه همیشه جزو برند های اول و صاحب نام بازار و فشن شو ها و فروشگاه های مرکز خرید باشد.

برند گوچی از همان روزی که به عنوان فروشگاه محصولات چرمی وارد بازار شد تا همین الان که کل جهان را در برگرفته است همواره داستان و فراز و فرود های زیادی داشته است.

تا جایی که می شود گفت داستان و تاریخچه ی برند گوچی همچون فیلم های هالیوودی سرشار دیالوگ ها و سکانس های تاریخی است با این تفاوت که نقش اصلی این فیلم و این داستان به جای مارلون براندو و لئوناردو دیکاپریو کسی نیست جز آقای گوچیو گوچی بنیان گذار برند گوچی.

که البته بعد ها و با فوت ایشان آقای الساندرو میشل وظیفه ی مدیریت این برند را تا همین الان که درحال نوشتن این مقاله هستیم بر عهده دارد.

تاریخچه ی برند گوچی :

تاریخچه ی برند گوچی

آقای گوچی جوانی ایتالیایی بود که در سال 1881 متولد شده بود و پس از مهاجرت کردن به انگلستان و شهر لندن، در سال‌های ابتدایی قرن بیستم،مشغول شغل باربری شد در هتلی مشهور که ساووی نام داشت. گوچی پس از چند سال به پاریس رفت و همین شغل را در آنجا نیز انجام داد اما بعد از مدتی به این نتیجه رسید که این شغل مورد علاقه اش نیست .

همان طور که خودش در گفتگو های پایانی اش بیان کرده بود :

احساس می کردم در جایی غریب زندگی می کنم به دور انسان هایی که واقعا من را درک کنند. هیچ رابطه ای مابین ما شکل نمی گرفت، نمی توانستیم هم دیگر را درک کنیم چون من در جایی قرار گرفته بودم که مکان واقعیِ من نبود !! و من در آن سال ها یا باید میل به آن زندگی سراسر تکرار می دادم و یا از نو به راهی می رفتم که واقعا به آن عشق و علاقه دارم.

در آخر همین دلیل باعث شد که گوچیِ جوان دست از باربری بردارد ولی او یادش بود که همیشه در طول سال هایی که آنجا کار می کرد، توجه ش همیشه به کیف های چرمی مسافران جلب می شد و همواره ایده هایی جذاب از ساخت آن کیف ها به نحوی جدید که تا به آن زمان ساخته نشده بود به ذهنش می رسید.

به همین دلیل نیز برای تحت نظر داشتن فرایند تولید کیف های چرمی به یکی از بهترین کارخانه های لندن رفت و مدتی در آن جا کل فرایند را زیر نظر گرفت تا جایی که بعد از مدتی به این نتیجه رسید که می تواند این شغل را شروع کند.

در آن زمان گوچی به دهه ی 40 زندگی اش نزدیک می شد یعنی زمانی که بسیاری از افراد خود را برای مرگی آرام آماده می کنند، بدهی های خود را صاف می کنند و به دنبال بیمه ی بازنشستگی می روند تا بلکه پشتوانه ی آن ها باشد !!! اما گوچی متفاوت بود !

البته این قاعده ی جهان هستی است، در طول تاریخ بشریت همیشه انسان هایی که تغییر آفرین بوده اند، متفاوت زندگی کرده اند و بعد ها متفاوت عمل کرده اند. گوچی نیز به همین شکل، پس تصمیم گرفت که برای تاسیس شرکت و کارخانه اش به ایتالیا و شهر فلورانس برگردد.

پیشنهاد مطالعه: برند ورساچه

ایتالیایی که نه تنها زادگاه او بود، بلکه مکانی بسیار مناسب بود برای تاسیس شرکت مد و چرم با کیفیت زیرا

1_ منابع چرم و مواد خام بسیار خوبی نسبت به کشور های دیگر در دسترس داشت.

و هم اینکه ایتالیا همان طور که خودتان می دانید همیشه مهد خوشتیپ ها و مدل های جذاب بوده است(برای اثبات این مهم تنها کافی است عکس بازیکن های فوتبال ایتالیا را در جام جهانی 2006 با بازیکن های دیگر کشور ها مقایسه کنید تا به خوشتیپ بودن ایتالیایی ها ایمان بیاورید)

2_به این صورت گوچی می توانست با پیشنهاد های خوب و به صرفه، از آن مدل ها خواهش کند که تبلیغ محصول او را انجام بدهند و در سطح شهر و مراسمات مختلف،از محصولات آن ها استفاده کنند.

گوچی بعد این فعل و انفعالات، اولین فروشگاه خود را در سال 1920 در شهر فلورانس ایتالیا(زادگاهش) تاسیس کرد و محصولات چرمی شرکت خود را در آن به فروش رساند.

گوچی در شرکت خود روش های غالب بازار را با نوآوری های خود ترکیب کرد و محصولی را آماده کرد که در نهایت زیبایی و کیفیت قرار داشت.

گوجی اما بعد از مدتی علارغم تولید کیف های چرمی تصمیم گرفت که اکسسوری های بسیار لوکس نیز تولید کند چون زمانی که در سطح شهر قدم می زد بسیاری از افراد را می دید که از اکسسوری های دیگر کشور ها استفاده می کنند که نه تنها کیفیت مناسبی ندارند بلکه کیفیت آن ها نیز آنقدر که باید و شاید بالا نیست.

پس بلافاصله و در همان شروع کار هنرمندان و کارگران حرفه‌ای صنعت چرم فلورانس را به استخدام گروه تولیدی خود درآورد تا کیفیت نهایی چرم و اکسسوری های تولیدی آن ها، زیر نظر آن کارشناسان و کارگران حرفه ای بررسی شود. تا بهترین محصول با بهترین کیفیت روانه ی بازار شود .

اولین مشتری های گوچی :

اولین مشتری های گوچی

بعد از آن که تعریف کیفیت محصولات گوچی به خاص و عام رسید و هیئت سوارکاری ایتالیا این خبر را شنید. تصمیم گرفت که برای همه ی سوارکاران ایتالیایی از این محصولات خریداری کند تا در مسابقات پیش رو از این محصولات استفاده کنند و به سوارکاری بپردازند.

بعد از این اتفاق بود که کفش های گوچی(با همان رنگ سبز و قرمز معروفش) به حدی خواستنی شد که برای خرید آن از همه ی ایتالیا صف کشیده شده بود.

گوچی در شبکه های اجتماعی :

علیرغم میل باطنی بسیاری از افراد،باید بپذیریم که در عصر کنونی حضور فعال در  شبکه های مجازی و اجتماعی و قدرت بسیار زیاد درآمد اینترنتی نقش بسیار پر رنگی در شکل گیری و اعتبار یک برند دارند.

تا جایی که میزان فالوور و ممبر به یک ارزش تبدیل شده است. یعنی برند هایی که فالور زیادی دارند هواداران و کاربران ساده اینستاگرام بیشتر جذب آن می شوند و با خود می گویند حتما خوب کار می کنند و با کیفیت به همین دلیل فالوور هایشان به این حد زیاد است.

گوچی همیشه به صورت آنلاین در بازار و در دل مردم حضور داشته است به همین دلیل نیز سریع خود را با بازار وفق داده است همیشه. تا جایی که جزو اولین هایی بود که وارد شبکه های مجازی شد و اکنون نیز به دلیل همان حضور و فعالیت مداوم و مستمر در این شبکه ها، جزو بهترین و پر طرفدار ترین برند ها از لحاظ فالوور می باشد.

 

استفاده از استعداد ها :

همان طور که در بخش قبلی به آن ذکر شد برند گوچی در شبکه های اجتماعی فعالیت بسیار خوبی دارد. اما دلیل این عامل چیست ؟؟؟

دلیل اینکه گفتیم گوچی به تغییرات نزدیک است و در کوتاه ترین زمان ممکن خود را با تغییرات وفق می دهد چیست ؟؟ بدون شک استفاده از کادر و تیم ایده پردازی است که از ارنج سنی بسیار کمی برخوردار هستند و می توانند سریع فرصت ها را به بزرگان گوچی اعلام کنند تا آن ها در پی راه حلی برای پیشی گرفتن از رقبا باشند.

به عنوان مثال همین تیم ایده پرداز گوچی، هر ساله جایزه ها و کمپین های تبلیغاتی را راه اندازی می کند تا صرفا جوان ها را جذب برند کنند. چون جوان عاشق زیبایی است و عاشق اینکه به او بها داده شود و این دقیقا چیزی است که گوچی به آن عمل می کند و با استفاده از همین مورد نیز همیشه موفق تر از بقیه رقبا بوده است !!

 

توجه به جزئیات :

اگر یک بار هم به فروشگاه های گوچی ورود کرده باشید حتما با این صحنه مواجه شده اید که فروشنده هایِ خوشتیپِ گوچی همگی در جلوی در منتظر ایستاده اند. تا به محض ورود مشتری به عنوان همراه و همیار آن ها در سالن فروشگاه قدم بردارند.

تا به همه ی سوالات مشتری ها پاسخ دهند و دیگر مشتری ها منتظر نباشند تا فروشنده بعد از 10 دقیقه و راه انداختن مشتری های دیگر بیاید و با پیشانی عرق کرده، قیمت محصول را بگوید آن هم با اخمی در صورت.

ایده ی این بدرقه و همراه از اینجا آمد که گوچی به این راز پی برد که ثروتمندان دوست دارند به آن ها احترام گذاشته شود و زمان آن ها در یک فروشگاه به هدر نرود حتی برای مدتی بسیار کوتاه !!!

بعد از طوفان فکری که در تیم ایده پردازی صورت گرفت به این نتیجه رسیدند که می توانند فروشنده هایی را اختیار کنند که در کل مسیر خرید، همراه خریدار باشد و او را تنها نگذارد.

به این شکل نه تنها خریدار احساس سردرگمی نمی کند بلکه با تبسمی بر چهره و خوشحالی،قیمت هایش را می پرسد و محصولات مورد علاقه و مورد انتخابش را خریداری می کند.

استفاده از سلبریتی ها و شخصیت های معروف :

هر برندی نقشه هایی برای بازاریابی و فروش خود دارد و از هزینه جذب مشتری باخبر است. تا جایی که برخی صرفا به دنبال بازاریابی دهان به دهان یا همان فروش به وسیله ی نتورک مارکتینگ هستند و بسیاری دیگر نیز با تابلو و بنر های سطح شهر، تبلیغ برند و شرکت خود را به عموم می رسانند.

اما مطمئنا بنر های سطح شهر و عکس نوشته های کوچه و خیابان برای کمپانی و برند های معروف بسیار کوچک است و آن ها باید بیشتر دیده شوند چون به اندازه ای قدرت و ثروت دارند که این مهم را ممکن کنند.

به همین دلیل گوچی هر ساله با سلبریتی های زیادی که اط پیج اینستاگرام بسیار خوبی برخوردارند یا چهره ی زیبایی دارند قرارداد امضا می کند تا آن ها با دریافت حق تبلیغات، محصولات گوچی را در روزمره ی زندگی خود استفاده کنند و یا عکس هایی با آن محصولات در پیج اینستاگرام خود بارگذاری کنند.

در هر صورت این قدرت برند گوچی را می رساند که می تواند با هر شخصیتی که دوست داشته باشد قرارداد همکاری امضا کند و با آنها همکاری داشته باشد.

چیزی که بسیاری از برند های دیگر در آرزوی آن قرار دارند و هیچ گاه نیز نتوانسته اند این ایده و آرزو را عملی کنند.اما گوچی که روزی از صفر و کف خیابان های فلورانس شروع کرد در حال تارگت زدن و افزودن افتخار برای خود و برندش است.

گوچی که اکنون خود زنده نیست اما برندش هر روز در حال رشد و نمو می باشد.

چالش هایی که بر سر راه گوچی آمد :

چالش هایی که بر سر راه گوچی آمد

اولین قانون خلق هدف، پرداخت بهای هدف است ! و این همان نکته ای است که می شود دلیل موفقیت گوچی را در آن دید. چون گوچی مانند همه ی برند های معروف دیگر که از صفر شروع کردند و به موفقیت رسیدند، همیشه در حال حل کردن چالش های زیادی بوده است.

چالش هایی همچون حق کپی رایت،استفاده ی جنسیتی از زنان و تصویر آن ها و بسیاری چالش دیگر که به خاطر آن ها،در مواقع و سال های زیادی به سیبل خبرگزاریها و روزنامه ها تبدیل شده بود.

اما گوچی همیشه به فعالیتش ادامه داد و با استمرارش به این مهم معنا داد که ما از هر تهمتی بی گناه خارج خواهیم شد. البته که همین گونه نیز شده است، چون تاکنون هیچ گاه برند گوچی از لحاظ قانونی خلافی انجام نداده است و در هیچ پرونده ای شکست نخورده است.

پیشنهاد مطالعه: برند پرادا

 

سخن پایانی :

داستان برند گوچی را باهم دیگر خواندیم. امیدوارم از آن لذت کافی را برده باشید و در زندگی خودتان همچون گوچی همیشه سربلند بیرون بیایید. گوچی برندی لایق احترام است چون بدون هیچ حمایتی به جایگاه کنونی رسیده است.

به امید اینکه ما نیز در کشور خودمان گوچی های زیادی داشته باشیم. ماهان تیموری
زنده و پایدار باشید/با تشکر

همین حالا شروع کن!

دیدگاهتان را بنویسید