معرفی برند منگو Mango

شرکت منگو که در زمینه پوشاک و اکسسوری های شیک و لوکس فعالیت می کند ،توسط برادران آندیک در اسپانیا تاسیس و راه اندازی شد. در واقع خالق و موسس برند منگو، ایساک آندیاک بود.
ایساک آندیاک که در سال 1953 در ترکیه به دنیا آمد به همراه خانواده در سال 1960 به اسپانیا مهاجرت کرد. در اصل او سرمایه داری است که در اسپانیا بزرگ شده است اما اصالتی ترکیه ای دارد.
از همان ابتدای فعایت برند منگو، تبدیل به یکی از رقبای جدی برند زارا شد و این رقابت تاکنون نیز ادامه دارد.
حال می خواهیم در این مقاله در خصوص برند منگو با شما صحبت کنیم، و از تمامی جهات آن را بررسی کنیم تا بدانیم که کار خود را چگونه و از کجا شروع کرده است؟ در راه رسیدن به این جایگاه ، چه چالش هایی برایش به وجود آمده و چگونه توانسته است که این چالش ها را برطرف کند و این موانع را از سر راه بردارد؟
اگر علاقه مند هستید که پاسخ تمامی این سوالات را بدانید ، پس تا انتهای این مقاله همراه من باشید.

تاریخچه برند منگو

تاریخچه برند منگو

مانگو به مدیریت ایساک آندیاک اولین فروشگاه خود را در سال 1984 در شهر بارسلون اسپانیا تاسیس و راه اندازی کرد. این فروشگاه به قدری در کار خود موفق عمل کرد و توانست در یک سال اول فعالیتش 5 شعبه دیگر در بارسلون اسپانیا تاسیس کند.
منگو آنچنان با استقبال عمومی مردم روبرو شده بود که در همان سال ، اولین شعبه خارج از بارسلون خود را در شهر والنسیا اسپانیا افتتاح کرد و توانست کسب و کار و برند خود را در سطح داخلی گسترش دهد و بتواند که خود را در سطح داخلی به عنوان برندی که حرف های زیادی برای گفتن دارد، معرفی کند.
این پیشرفت به گونه ای ادامه یافت که در سال 1988 یعنی در طول 4 سال توانست 13 شعبه در سراسر اسپانیا تاسیس کند.
در سال 1992 برند منگو تصمیم خود را برای توسعه خود در سطح بین المللی گرفت و توانست که دو شعبه در پرتغال برای خود افتتاح کند. در همین سال منگو 100امین فروشگاه خود را در اسپانیا تاسیس کرد.
پس از اینگونه پیشرفت ها که در سطح بین المللی برای منگو اتفاق افتاد،یک سیستم مدیریت تجاری برای خود تدوین کرد که بتواند تجارت خود را در سطح بین الملل به خوبی مدیریت کند و به پیشرفت های خود اضافه کند.
پس از تدوین سیستم تجاری که در برند منگو تدوین شد، باعث شد این شرکت وارد بخش تازه ای در تاریخ خود بشود به گونه ای که تاریخ برند منگو به دو بخش قبل از سیستم و بعد از آن تقسیم بندی می شود:
مرحله اول بین سالهای 1984 تا 1995 اتفاق افتاد. دراین سالها شرکت در حال کسب تجربه بود. این تجربه ها در زمینه های مختلفی همانند بازاریابی حضوری ، نحوه ارسال محصولات، نحوه باربری محصولات،نحوه تولید پوشاک ، فلسفه به درستی فعالیت کردن در این زمینه و … بود. تمامی این اتفاقات و کسب تجارب در این سالها اتفاق افتاد و توانست به خوبی این تجارب را در کارهای خود پیاده سازی کند.
مرحله دوم که از 1996 تا امروز ادامه دارد، شرکت تصمیم گرفت که تمرکز کاری خود را بر روی گسترش کسب و کارش و آموزش دادن به نیروهایش و همین طوری سرمایه گذاری بر روی اطلاعات ، فناوری و سرعت خود بگذارد . و تصمیم گرفت که بر روی این موارد سرمایه گذاری و تمرکز خود را بگذارد تا بتواند خود را از رقبایش متمایز کند و با افتتاح شعب مختلف و بزرگتر خود را در سطح جهانی بیشتر مطرح و معرفی کند.
در حال حاضر برند منگو بیش از 10 هزار کارمند و نیرو دارد که نزدیک به 1800 نفر از آنها در دفتر مرکزی این شرکت به نام هانگار در شهر بارسلون مشغول به کار هستند. جالب است که بدانید نزدیک به 85% از کارکنان این برند را خانم ها و بانوان تشکیل می دهند.
مرکز طراحی هانگار بزرگترین مرکز طراحی در اروپاست که در زمینی به مساحت 12500 متر تاسیس و راه اندازی شده است و در آن روزانه نزدیک به 600 نفر مشغول به فعالیت و طراحی لباس های روز و مطابق مد برای زنان هستند.
جمع متراژ فضاهایی که شرکت منگو در سراسر دنیا برای دفاتر طراحی و شرکت های خود که در زمینه تهیه تصویربرداری و فیلم برداری فعالیت می کنند و همچنین انبار و مراکز نگهداری پوشاک؛ عددی در حدود 150 هزار متر می شود.
در حال حاضر برند منگو در بیش از 107 کشور دنیا شعبه دارد که تعداد فروشگاه های آن به بیش از 2300 در سراسر دنیا رسیده است. طبق آمارهایی که از این برند در اختیار است ، میزان دارایی ها و ارزش این برند مبلغی در حدود 3.5 میلیارد دلار رسیده است.

محصولات منگو چیست؟

محصولات منگو چیست؟

در ابتدای فعالیت این برند ، تصمیم گرفته بودند که لباس هایی بسیار زیبا و شیک برای زنان ارائه بدهند. در واقع تمام تلاش خود و تمرکز خود بر روی بازار هدف خود که خانم ها بودند، بگذارند. اما در حال حاضر این برند بر روی تمام گروه های سنی و تمام دسته بندی ها از قبیل آقایان، خانم ها و کودکان فعالیت می کند و توانسته است که در هر کدام از این دسته بندی ها، سهم بازار قابل توجهی را از آن خود کند.
حال به چند نمونه از لباس ها و مدل هایی که این برند در فروشگاه های خود ارائه می دهد، می پردازیم و آنها را برایتان معرفی خواهیم کرد.

1-لباس غیر رسمی

لباس غیر رسمی

منگو در راستای هدف قرار دادن بازار بزرگی از مخاطبان ، تصمیم گرفت لباس های غیر رسمی را به گونه ای به بازار عرضه کند که نیاز نباشد که آن ها را با شلوار و یا کت های خاصی ست کرد. در واقع شما می توانستید که این لباس ها را در تمامی مکان هایی که جنبه رسمی نداشت، استفاده کنید و احساس راحتی بسیاری داشته باشید.
2-لباس شب:
این مجموعه تنها برای خانم ها طراحی شده است و برای خانم هایی طراحی شده است که علاقه مند هستند لباس های شب پر زرق و برقی داشته باشند و علاقه مند به طراحی های خاص هستند.

3-اکسسوری لوکس

اکسسوری لوکس

در این مجموعه از برند مانگو، مشغول به طراحی کیف و کفش های بسیار لوکس و خاص برای آقایان و خانم ها هستند. همچنین برای بانوان دارای گردنبندها و ساعت ها و اگشترهایی هستند که بسیار خاص و لاکچری می باشند. برند منگو پس از اینکه جهان دچار ویروس کرونا شد تصمیم به تولید و فروش ماسک های بسیار زیبا و لوکس کرد که قیمت بالایی داشتند اما با استقبال طبقه ثروتمند روبرو شد و توانست فروش خوبی را تجربه کند.

کیفیت محصولات منگو چگونه است؟

کیفیت محصولات منگو چگونه است؟

بیشتر لباس ها و اکسسوری های این برند بر این اساس طراحی می شود که این لباس ها با هم به راحتی ست شوند و مخاطبان هیچ گونه مشکلی در این رابطه نداشته باشند و بتوانند به راحتی ست مورد علاقه خود را پیدا کنند .
به همین دلیل این فرآیند را از ابتدای تولید تا عرضه و فروش محصول را به دقت بررسی می کند ؛ حتی دراین حد که قبل از تولید یک محصول ظرفیت های و میزان پارچه و پشم مورد نیاز خود را چک می کند تا در ادامه مسیر مشکلی برای ست کردن این محصولات و داشتن حجم زیادی از ومحصولات هیچ گونه هیچ مشکلی وجود نداشته باشد.
کیفیت محصولات این برند از لحاظ رتبه بندی بین متوسط تا عالی طبقه بندی می شود . مدیران بخش تولید برای تولید محصولات به شدت بر روی کیفیت تمرکز دارند و حتی اغلب محصولات در یک کارخانه تولید می شود تا بتوانند نظارت بسیار خوبی بر روی کیفیت محصولات خود داشته باشند و دقیقا به همین خاطر است که تاکنون برند منگو توانسته است که موفقیت های بسیاری در این زمینه پیدا کند ، زیرا به شدت دقت بسیاری در این ظرافت ها دارد.
مطلب دیگری که باید به آن توجه داشته باشید این است که قیمت محصولات برند منگو بسیار بالایی نیست و قیمت متوسطی دارد اما از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است و به همین دلیل است که توانسته است مخاطبان بساری را بای خودش در مدت زمان کوتاهی به دست بیاورد و سپس بتواند در مدت زمان کوتاهی بتواند شعب مختلفی را تاسیس کند.

 

پیشنهاد مطالعه : برند فندی 

 

شبکه های اجتماعی برند منگو

شبکه های اجتماعی برند منگو

برند منگو در شبکه های اجتماعی و با استفاده از تکتیک های افزایش فروش در اینستاگرام نزدیک به 21 میلیون نفر دنبال کننده دارد و در فیس بوک نزدیک به 11 میلیون دنبال کننده دارد اما در توئیتر این تعداد 800هزار نفر می باشد.که اگر بخواهیم این تعداد را با برندهای هم رده منگو مانند زارا مقایسه کنیم ، تعداد کمتری می باشد و منگو در این زمینه از رقبا عقب تر است.

رویکرد برند منگو در کرونا

رویکرد برند منگو در کرونا

درروزهای ابتدایی دوران کرونا ، برند منگو مجبور به بستن فروشگاه های خود شد و عملا نمی توانست درآمدزایی داشته باشد اما منگو تصمیم گرفت که کمک های شایانی دراین راستا انجام دهد. در اولین اقدام منگو 2 میلیون ماسک از تولیدی های خودش را به مردم اسپانیا اهدا کرد و سپس در اقدامی دیگر مبلغ 360 هزار یورو به سازمان جهانی بهداشت برای مقابله با این ویروس اهدا کرد .
همچنین منگو تصمیم گرفت که در همکاری برای خرید و توزیع لوازم بهداشت ابتدایی و ضروری در 135 کشور دنیا ، همکاری داشته باشد و بتواند نقش بسیار مفیدی در این بخش ایفا کند.
در ضمن ماسک های تولید شده توسط این برند از لحاظ کیفیت طبق گفته سازمان جهانی بهداشت از کیفیت بسیار خوبی برخوردار هستند و می توانستند که فیلتراسیون بسیار مناسبی داشته باشند و حتی این قابلیت را داشتند که 10 بار شست و شو بشوند و کارایی لازم را داشته باشند.
برند منگو در دوران قرنطینه توانست که نزدیک به 800 هزار مشتری آنلاین جذب کند و تعداد مشتری های آنلاین خود را به 6 میلیون نفر برساند. همچنین برای اینکه مشتریان ، خیالشان بابت بهداشت در دوران کرونا شرکت راحت بشود، فیلمی در شبکه های اجتماعی در این راستا منتشر کردند که از نحوه بسته بندی و توزیع محصولات خود گرفته شد و به رعایت نکات بهداشتی در دوران کرونا در این کشور اشاره می کرد.

منگو و رعایت حقوق محیط زیست

در سال 2008 برند منگو تصمیم گرفت که در شرکت خود دستور العملی را پیاده سازی کند که در آن به کارکنان خودش تمامی نکات مربوط به محیط زیست را آموزش داده باشد و تمامی آن ها را مستلزم به رعایت آنها کرد.
همچنین در سالهای اخیر شرکت منگو در تولید لباس های جین خود نزدیک به 4 میلیون لیتر آب صرفه جویی کرد.اما با تمامی این موارد طبق گزارشی که در سال 2020 گرفته شد، برند منگو تنها 20 تا 30 درصد از تعهدات خودش را در زمینه محیط زیست رعایت کرده است و به آنها پایبند بوده است.

آیا مانگو حقوق کارگران را رعایت می کند؟

متاسفانه بیشتر کارخانه های شرکت منگو در کشورهای جهان سوم تاسیس شده است که از کارگرانی استفاده می شود که مدت زمان بسیار زیادی با حقوق خیلی کم کار می کنند.
برای مثال در فاجعه ی رانا پلازا در بنگلادش قرار داشت و طی این حادثه ساختمان 8 طبقه ای که در آن شرکت منگو قرار داشت فرو ریخت و نزدیک به 127 تن از افراد مشغول در آنجا، جان خود را از دست دادند.
عمق فاجعه در آن جایی مشخص شد که شرکت حتی حاضر نشد در جلسه جبران خسارت برای بازمندگان شرکت کند و هیچ گونه اهمیتی به این موضوع نشان نداد.در صورتی که این برند اصلا به وضعیت ایمنی کارگرانی در آن محل مشغول به کار بودند اهمیتی نداده بود.
همچنین درست است که در ابتدای همه گیری ویروس کرونا، این برند به مردم اسپانیا ماسک اهدا کرد، اما برای کارگران خود که در بخش های تولیدی مشغول به کار بودند ،هیچ گونه اقدامی انجام نداد و آنان همانند دوران قبل از کرونا مشغول به فعالیت بودند.

سخن پایانی:

از اینکه تا پایان این مقاله که در خصوص برند مانگو بوئد همراه من بودید از شما متشکرم. در این مقاله سعی شد که برند منگو را از زمان تا تاسیس تا کنون برایتنان بررسی کینم تا به دید خوبی در این زمینه برسید.
راز موفقیت منکو در موفقیت خودش در کسب و کار را می توان استفاده از نیروی متخصص در خصوص طراحی و اهمیت دادن به کیفیت دانست.
اگر در خصوص مقاله برند منگو، نظر و یا صحبت خاصی دارید می توانید در بخش نظرات برایمان بنویسید و مطمئن باشید که کارشناسان مجموعه ماهان تیموری با اشتیاق پاسخگو شما خواهند بود.

همین حالا شروع کن!

دیدگاهتان را بنویسید

آخرین فرصت ثبت نام در دوره میتوز