داستان برند هوآوی

در بازار برند های جهانی همیشه مقام اول و دوم برای برند هایی بوده است که از خیلی وقت پیش شروع کرده اند و هم اکنون نیز با همان قدرت ادامه می دهند اما در سال های اخیر در میان شلوغی و رقابت سخت بین برند ها برای اول،دوم، سوم شدن برندی ظهور کرد که تمام نگاه ها را به خود جلب کرد و باعث شد که در رتبه ی سوم در بین موبایل های جهانی قرار بگیرد و همین امر باعث میشود به اهمیت شناخت مفهوم برند بیش از پیش پی ببریم.

کاری که برند های زیادی در آرزوی آن مانده اند و بعد از سال ها تلاش کردن،هنوز که هنوز است به آن جایگاه مد نظر خودشان نرسیده اند و تا زمانی که اتفاق خاصی نیز رخ ندهد نخواهند رسید. اتفاق خاصی که برند هوآوی به بهترین شکل ممکن انجامش داد و به جایی رسید که جای برند های قوی دیگری را گرفت و اکنون در جایگاه سوم،بعد از اپل و سامسونگ قرار دارد.

همان طور که می دانید در سال های قبل برندی به اسم بلک بری،بازار کار را در دست داشت و یک جهان بود اما اکنون کجاست؟؟ کسی خبر دارد؟؟ اگر خبری از آن شد به ما نیز خبری بدهید. این مثال را ذکر کردم تا مجددا به این نکته اشاره کنم که واقعا برندی که بعد از 30 سال زندگی و کار کردن به رتبه 3 بازاری برسد که حداقل 10 غول پر قدرت دارد،کار بزرگی انجام داده است و جای تعریف و تمجید دارد.

بله در این مقاله به توضیح و تفسیر تاریخچه ی هوآوی می پردازیم. برندی که پله به پله صعود کرد و هنوز هم در پی رسیدن به اهدافش است و با این رویه ای که در پیش گرفته است به همین زودی به تمام آن ها می رسد. چون با برنامه ای سازمان دهی شده و تلاشی هماهنگ در حال کار کردن و تارگت زدن است. اما واقعا برند هوآوی از کجا شروع کرد؟ و چگونه به برند هوآوی که امروز در حال وصف آن هستیم رسید؟؟  در ادامه ی مقاله با ما همراه باشید به تمام این سوالات پاسخ خواهیم داد.

باور اشتباه

خیلی از ما بر این باور هستیم که برند هواوی (HUAWI) را به خوبی می شناسیم و فکر می کنیم این برند یک شرکت بزرگ چینی است که در حوزه طراحی تلفن همراه فعالیت می کند. با این وجود تا حدودی این باور درست است اما بیاییم کمی فراتر برویم و ابتدا معنی کلمه هواوی را مورد بررسی قرار دهیم.

ما ایرانی ها به صورت اشتباه این برند را تلفظ می کنیم که این موضوع به خاطر این است که راحت تر بتوانیم نام این برند را به کار ببریم زیرا تلفظ اصلی آن  وا _وی  است. این اشتباه زمانی رخ داد که نگارش ما با توجه به نگارش انگلیسی که برای این برند وجود داشت، آن را تلفظ کردیم. حال بیایید ببینیم معنی کلمه هواوی در زبان چینی چیست.

نام این برند از دو حرف 华为 تشکیل شده است  که 华 به معنای گل ، باشکوه و یکی از نمادهای چینی هم هست که می توان در لگوی آن نیز شاهد آن بود و دومین حرف آن 为 به معنای دست آورد است  که اگر این دو کلمه را در کنار هم قرار دهیم معنای دستاورد باشکوه چینی را به وجود می آورد.

 

پیشنهاد مطاله: برندسازی در اینستاگرام

موفقیت هواوی از کجا کلید خورد؟

در تاریخچه برند هواوی آمده است که این شرکت در سال های ابتدای فعالیت خود مانند سایر شرکت های چینی که طرز کار آن ها مشخص است مشغول به کپی کاری و مهندسی معکوس محصولات دیگر شرکت ها بوده ، با این وجود در همان سال ها در حال توسعه تکنولوژی و پیشرفت خود نیز بوده است.

اولین موفقیت این شرکت در سال 1993 رخ داد و توانست یکی از قدرتمندترین سوئیچ تلفن همراه چین را تولید کند . با این موفقیت این شرکت سیاست خود را بر ایجاد روابط با مقامات قرار داد تا آن‌ها را مجاب به سرمایه گذاری در این شرکت کند که این موضوع نتیجه مطلوبی را برای این شرکت به همراه داشت زیرا مقامات دولتی نیز از آن حمایت می کردند.

 

تاریخچه ی برند هوآوی

تاریخچه ی برند هوآوی

در سال 1980 و بعد از آنکه دولت چین متوجه شد بسیاری از زیر ساخت های اطلاعاتی و اینترنتی آن را کشور های اروپایی و آمریکایی بر عهده د ارند. تصمیم گرفت که مقدماتی را آماده کند  که این زیر ساخت ها در همان چین تولید شود.

چون در این شرایط نه تنها این دسترسی به اطلاعات و اینترنت ارزان تر تمام می شد. بلکه مطمئنا اگر اطلاعات یک کشور از مرز های آن بیرون نرود بسیار به نفع آن ها است چون با این شرایط،امنیت در آن ها بسیار بالاتر می رود و البته چینی ها به دلایل امنیتی،بسیاری از مشکل های ساختاری را به غربی ها نمی گفتند چون احتمال می دادند شاید از داده های دریافتی،بر علیه کشور چین سواستفاده کنند و همچون یک نقطه ضعف در دست آنها از آن استفاده کنند.

 

به همین دلیل دولت چین حمایت تمام قد خود را از برنامه نویسان و تولید کننده گانی که شرایطی را آماده کنند که چین دیگر نیازمند به واردات در این باره نباشد،نشان داد. تا بلکه همین انگیزه ای باشد برای بهتر کار کردن آنها. در همین راستا شرکت های زیادی اعلام آمادگی کردند که این پروژه ها را جلو ببرند اما در وسط راه یا با شکست روبه رو می شدند و یا به دلایلی نامشخص شرایطی پیش می آمد که دیگر نمی توانستند ادامه دهند و پروژه را ترک می کردند.

 

این شرایط ادامه داشت تا زمانی که یکی از افسر های بازنشسته اعلام آمادگی کرد که این پروژه را در دست بگیرد. با رسانه ای شدن این خبر، بسیاری از خبر گذاری ها گذشته ی او را با کاری که می خواست مدیریتش را برعهده بگیرند، مقایسه می کردند و طعنه های سختی به او زدند.

پیشنهاد مطالعه: نوع مدیریت

huawei

طعنه هایی همچون این که، یک افسر نظامی کجا و برنامه نویسی یکی از بزرگ ترین پروژه های اطلاعاتی کشور کجا، شما تا حالا شنیده اید که یک افسر بازننشسته بتواند در کاری دیگر که مربوط به اطلاعات و فناوری است،موفق شود؟ و بسیاری از طعنه های دیگر که می توانست یک شخص را از تصمیمی که گرفته است، پشیمان کند.

 

اما گویا تمام این کینه و زخم زبان ها بر روی رن شنگفی تاثیری نداشت چون او بر تصمیمی که گرفته بود کاملا تهعد داشت و به خود و کاری که مدیریتش را پذیرفته بود کامل ایمان.طوری که از برخوردش تمام کارکنان و نیروهایی که در اختیارش گذاشته بودند، متوجه شدند که این بار قضیه فرق می کند و قرار نیست بعد از سپری شدن یک دوره ی کوتاه از کار جا بزنند و پروژه را نیمه تمام رها کنند.

 

رن شنگفی مردی عجیب و با عقایدی خاص بود. زیرا در کل تیم اجرایی خود هیچ غیر بومی را جای نداده بود و تمام نیرو هایش یا در چین زاده شده بودند و یا چینی های مقیم کشور های دیگر بودند. مطمئنا هر مدیری استراتژی های خاص خودش را دارد و رن شنگفی نیز همین طور. چون او با انجام دادن این سیاست ها در برند هوآوی احساس ملی گرایی و وطن پرستی را در بین اعضا تیمش جای نهاد طوری که به خاطر تعصب و غیرت نیز باشد تا انتهای این پروژه بروند و به همه ی مردم جهان نشان دهند که چینی ها می توانند به هر خواسته ای که می خواهند، برسند.

 

هوآوی که شنگفی پایه گذاری کرده بود از کم ترین اعضا ممکن در اداره کردن کار ها استفاده می کرد چون در آن سال ها برند هوآوی یک شرکت و تولیدی بسیار کوچک بود که تنها هدفی که به آن انگیزه می داد رقابت با غول های مخابراطی جهان بود.

 

نقطه قوتی که به برند هوآوی جذابیت بخشید

نقطه قوتی که به هوآوی جذابیت بخشید

در ابتدای مقاله به این نکته اشاره کردیم که برند های اول و دوم در زمینه ی تولید موبایل و گوشی های همراه، اپل و سامسونگ هستندو برند های شیک و باکلاسی که آنقدر سعی در لوکس کردن طراحی های خود دارند که گاهی دیگر نمی شود گفت سامسونگ و اپل برای همه ی مردم جهان است.

 

چون همان طور که می دانید هرچه یک وسیله لوکس تر باشد قیمت آن بالا تر می رود تا جایی که به یک قیمت بسیار بالا می رسد. اما برند هوآوی برندی است که می شود گفت تمام مردم جهان از تمام قشر ها آن را خریداری کنند و از آن استفاده کنند.

چون در کنار بالا رفتن کیفیت و اضافه کردن تکنولوژی هایی همچون، صفحه ی تمام، اثر انگشتی و دوربین هایی با کیفیت بالا، موبایل های هوآوی قیمت بسیار مناسبی نیز دارند به شکلی که همه ی افراد از گروه های معیشتی مختلف می توانند این گوشی ها را خریداری کنند و از آنها استفاده کنند.

 

همین نقطه قوت و تمایزی است که برند هوآوی نسبت به سامسونگ و اپل ایجاد کرده است و با نقشه کشی هایی که انجام داده است طوری برنامه ریزی کرده است که افرادی از همه ی سطح های جامعه بتوانند از آن خرید کنند. این هنر برند هایی است که جهانی می شوند.چون با برنامه هایی که می چینند شرایطی را آماده می کنند که با استفاده از آن یک دلیل به مخاطب می دهند. که باید  از آن ها خرید کنند!! زمانی که شما آن باید و دلیل را برای افراد خلق کردید، در حقیقت یکی از مهمترین فنون فروش را پیش گرفته اید که همین امر باعث میشود فروشتان چند برابر شده و صاحب یک برند جهانی شوید.

 

انتقادی که بر برند هوآوی وارد شد

انتقادی که بر هوآوی وارد شد

در سال های اخیر جنجال های زیادی برای برند هوآوی بوجود آمده است. از همان زمانی که اطلاعات آمریکا هوآوی را متهم به جاسوسی برای دولت چین کرد و اعتقاد داشت که این برند شرایطی را آماده می کند که با استفاده از نفوذ خود در کشور های مختلف ردیاب و شنود هایی در موبایل های همراه ساخت خودش می گذارد که با استفاده از آن اطلاعات به سرور اصلی که در دولت چین قرار دارد انتقال پیدا می کند و چین می تواند با استفاده از آن ها به دخل و تصرف در یک ملت دیگر دست بزند.

 

بعد از این اتهامِ سنگین که از جانب آمریکا به چین و هوآوی وارد شد، به صورت کاملا رسمی چین و هوآوی هردو این اتهام را رد کردند و ایمان داشتند که هیچ گاه هم چنین اتفاقی رخ نداده است و رخ نخواهد داد. اما بعد از این چالش و اتهام، موردی دیگر در همین چند سال برای برند هوآوی در ایران رخ داد و به گفته ی خبرگذاری های معروف و جهانی،قرار بود که ورود هر گونه موبایل هوآوی به ایران ممنوع شود در حالی که با پیگیری هایی که انجام شد این مشکل نیز حل شد و دیگر نیز رخ نداد.

پیشنهاد مطالعه: برند پرادا

سخن پایانی

بسیار خرسندم که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید و برای آموزش خودتان زمان گذاشتید. در انتها شما را به این نکته نیز دعوت می کنیم. دوستان همان طور که خودتان می دانید برند ها از یک شخصیت پیروی می کنند یعنی یک شخصیت می تواند یک سازمان و برند را بسازد یا خراب کند.

 

همان طور که در ابتدای مقاله نیز به آن اشاره کردیم و دیدید که خیلی از افراد دیگر برای تولید هوآوی تلاش کردند اما موفق نبودند اما افسری نظامی با تدابیر خاص خود، شرایطی را آماده کرد که بهترین اتفاق ها برای برند هوآوی رخ دهد.

 

پس یک برند را یک کمپانی را اشخاص و رهبر ها می سازنند و این رهبر ها هستند که به تیم و برند شخصیت می دهند. پس برای ساخت یک برند به شما توصیه می کنیم بر روی شخصیت خودتان کار کنید چون شخصیت شما آینده ی شما را می سازد.

همین نکته را اگر عملی کنید و در طول یک مدت بر روی خودتان کار کنید بدون شک می توانید که بهترین ها را خلق کنید، پس از همین حالا شروع کنید به آموزش دیدن و شخصیت سازی کردن. با تشکر / زنده و پایدار باشید.ماهان تیموری

 

سوالات متداول

باز نشدن یا از کار افتادن دوربین گوشی ،مشکل بلوتوث،کار نکردن یا از کار افتادن تاچ گوشی، خالی شدن ناگهانی باتری گوشی، نخواندن سیم کارت، مشکلات Dongle ،شارژ نشدن گوشی هواوی در حالت خاموش ،دریافت نکردن پیام

این شرکت بزرگ ترین تولید کننده تجهیزات شبکه است.

 

همین حالا شروع کن!

دیدگاهتان را بنویسید

آخرین فرصت ثبت نام در دوره میتوز