فیلیپ نایت ، بنیانگذار کفش نایک

سلام به همه ماهانی های عزیز،وقتتون بخیر ، در این مقاله می خواهیم درباره زندگی فیلیپ نایت با شما صحبت کنیم.

همیشه مطالعه زندگینامه بزرگان و افراد تاثیر گذار برای همه ما جذاب بوده است. زمانی که با دقت به زندگی این افراد را نگاه می کنیم،متوجه می شویم که هر کدام یک نقطه عطفی در زندگی داشته اند که اگر در آن زمان کم می آوردند ،دیگر این نتایج و دستاوردها را نمی توانستند خلق کنند.

یکی از این افراد، فیلیپ نایت بنیان گذار و موسس برند نایک می باشد. مردی که در سال ۱۹۹۳ به شهرت جهانی رسید به گونه ای که رسانه ها به او لقب «قدرتمندترین مرد ورزشی» را اعطا کردند، در حالی که نه ورزشکار بود، نه مربی ورزشی یا حتی رئیس باشگاه ورزشی! برای اینکه از چگونگی شکل گیری ایده و ساخت شرکت نایک مطلع بشوید ، تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

همه ی ما با برند نایک آشنایی داریم و محصولات آن را چه اصلی و چه جعلی خریداری کرده ایم. گاهی نیز از کنار محصولات نایک رد شده ایم یا حداقل تعریف کیفیت آن را شنیده ایم.

نایک یکی از برندهای معروف محصولات ورزشی به ویژه کفش ورزشی است که مردم سراسر دنیا از آن استفاده می کنند و مرغوبیت و طراحی خاص آن همواره زبانزد خاص و عام است.

دوران کودکی فیلیپ نایت

فیلیپ نایت موسس کمپانی نایک سال 1938 در ایالت اورگان واقع در نیو مکزیکو ایالات متحده آمریکا زاده شد.

فیلیپ نایت در سال ۱۹۵۹ در دانشگاه اورگان تحصیلات خود را در مقطع کارشناسی پشت سر گذاشت. سپس در سال 1962 مدرک کارشناسی ارشد خود را از دانشکده ی بازرگانی استنفورد اخذ کرد.

 

پیشنهاد مطالعه : راز موفقیت استیو جابز

شکل گیری ایده نایک

فیلیپ نایت

نخستین بار در سال ۱۹۵۷ فیلیپ به طور کاملا تصادفی و اتفاقی یکی از مربی های قدیمی  و رئیس دانشگاهی که در آن درس می خواند به نام «بیل باورمن» را ملاقات کرد. باورمن یکی از ورزشکاران قدیمی المپیک بود، که همواره هیجان و جنب و جوش او برای ورزش و نوآوری برای فیلیپ جوان بسیار الهام بخش بود تا یک تجارت را بر اساس دو اصل ورزش و نوآوری بنا کند. باورمن بعدها در تأسیس شرکت نایک، با فیلیپ نیزشریک شد.

اما ایده ی شرکت نایک زمانی به طور جدی به ذهن فیلیپ نایت رسید که دانشجوی کارشناسی ارشد بود. در آن ترم استاد از آن ها خواسته بود یک مقاله با موضوع آغاز و راه اندازی یک کسب و کار جدید بنویسند. مقاله ی فیلیپ در مورد راه اندازی شرکتی بود که قابلیت رقابت با شرکت محصولات ورزشی آدیداس که در آن زمان قطب تولیدات ورزشی در سراسر دنیا بود را داشته باشد. ایده ای که فیلیپ در مقاله ی خود مطرح کرده بود این چنین بود که با استفاده از نیروی انسانی ژاپنی ارزان، کفش های ورزشی ارزان قیمت ولی با کیفیت بیشتری تولید شود.

آغاز فعالیت حرفه ای نایک

فیلیپ نایت پس از گذشت مدت کوتاهی از فارغ التحصیلی اش تصمیم گرفت ایده ای که در ذهن  خود داشت را، اجرایی کند. با همین هدف به کشور ژاپن سفر کرد و از کارخانه ی «اونیتساکا تایگر» عرضه کننده ی کتانی در ژاپن بازدید کرد و با تایگر مدیر اجرایی شرکت ، شروع به مذاکره کرد.

وقتی تایگر از فیلیپ در مورد شرکت خود او پرسید، اولین جوابی که به ذهنش رسید را بر زبان آورد. فیلیپ خودش را رئیس کارخانه ی Blue Ribbon Sport معرفی کرد در حالی که این کارخانه وجود خارجی نداشت و تنها در ذهن فیلیپ ساخته شده بود.

پیشنهاد مطالعه : برند پوما

فیلیپ نایت، مدیران اجرایی کارخانه ی تایگر را قانع کرد که می توانند از طریق شرکت آن ها محصولاتشان را به آمریکا صادر کنند. او توانست شرکت تایگر را متقاعد کند که برای او نمونه ی کار بفرستند تا خود فیلیپ آن ها را به همکاران خود نشان بدهند و اگر آن ها قبول کردند پذیرش سفارش ها انجام شود.

مسابقات المپیک

تاسیس شرکت Blue Ribbon Sport

فیلیپ به محض این که  ،جلسه خود را با مدیران تایگر به اتمام رساند و توانست آنها را متقاعد کند ؛ به سرعت از ژاپن به آمریکا بازگشت و هزینه ی نمونه کارهایش  را از پدرش قرض گرفت و چند جفت کفش را برای «بیل باورمن» فرستاد. بیل بلافاصله قبول کرد که با فیلیپ شریک شود. باورمن و فیلیپ هرکدام ۵۰۰ دلار سرمایه گذاشتند و شرکت Blue Ribbon Sport را به طور رسمی تاسیس کردند.

کار شرکت بلو ریبونز با سفارش ۲۰۰ جفت کفش از تایگر شروع شد. فیلیپ ابتدا فروش این کفش ها را در پشت ماشین شخصی خود شروع کرد. در واقع فیلیپ نایت اولین فعالیت حرفه ای خود را از آن نقطه شروع کرد.

راه اندازی خط تولید نایک

در اوایل سال ۱۹۷۰ فروش شرکت به سه میلیون دلار رسید. در همین زمان بود که فیلیپ نایت تصمیم گرفت از کارخانه ی تایگر جدا شود و کفش های خودش را طراحی کند. و دیگر خوش به صورت مستقل ادامه دهد.

سال ۱۹۷۲ شرکت بلو ریبونز، اولین خط تولید کفش خود را با اسم «نایک» راه اندازی نمود. نام این برند، از نام خدای پیروزی در فرهنگ یونان قدیم گرفته شده است. طراحی لوگو نایک را به یک دانشجوی رشته ی هنر سپردند که بابت طراحی آن مبلغ ۳۵ دلار از فیلیپ نایت دستمزد گرفت.

فیلیپ نایت آن قدر در کسب و کار خود موفق شد که توانست در عرض کمتر از ده سال صنعت تولید کفش ورزشی را به دست بگیرد و برند نایک را به یکی از موفق ترین و معروف ترین برندهای دنیا تبدیل کند.

فیلیپ که در اوایل فعالیتش آرزوی رقابت با شرکت آدیداس را داشت،حال به یکی از رقیبان جدی این شرکت تبدیل شده بود.

روش تجارت فیلیپ نایت

فیلیپ نایت

روش تجارت فیلیپ نایت بسیار ساده اما در عین حال بسیار تاثیرگذار بود. او به جای استفاده از تبلیغات که واقعا از آن متنفر بود ؛کفش های تولیدی خود را به ورزشکاران معروف می داد تا در مسابقات از آن ها استفاده کنند. تابستان آن سال المپیک ورزش های میدانی در همان شهر برگزار می شد و مربی تیم آمریکا کسی نبود به جز بیل باورمن شریک خود فیلیپ!

فیلیپ نایت فرصت را غنیمت شمرد و از آن نهایت استفاده و بهره را برد. او کفش های خود را به ورزشکاران برتر تیم هدیه داد تا وقتی مسابقات المپیک از تلویزیون های ملی پخش می شود، کفش های نایک دیده شوند.

همان طور که فیلیپ نایت تصور می کرد به راستی ورزشکاران نقش زیادی در فروش کفش های نایت داشتند. مثلا جان مکنرو که یک قهرمان تنیس بود و بعد از این که در یک مسابقه مچ پای او دچار آسیب شد و صدمه دید ، از یک مدل کفش نایک استفاده کرد که مچ پا را به خوبی می پوشاند.

جالب است بدانید که بعد از این اتفاق فروش آن مدل از کفش نایک، از ۱۰ هزار جفت به یک میلیون جفت رسید. این گونه بود که حجم سفارشات برند نایک به شکل قابل توجهی افزایش پیدا کرد. زیرا مردم علاقه داشتند کفش هایی بپوشند که بهترین ورزشکاران از آن ها استفاده می کردند.

علت تنها شکست شرکت نایک

جالب است که کارخانه ی نایک در تمام مدت فعالیتش تنها یک شکست را تجربه کرده است، آن هم به این خاطر بود که آن قدر روی ورزش های سنگین و بی هوازی تمرکز کرده بود که کاملا از ورزش های ایروبیک غافل شده بود. همین موقع بود که کارخانه ی ریبوک از این غفلت استفاده کرد و از گوی سبقت را از نایک ربود.

سال های ۱۹۸۶ و سال ۱۹۸۷ فروش نایک ۱۸ درصد کاهش پیدا کرد. فلیپ متوجه شد با این که ورزشکاران حرفه ای به محصولات نایک علاقه مند هستند، اما سایر مشتری ها بیشتر به ظاهر کفش نسبت به کیفیت آن اهمیت می دهند.

به همین دلیل نایک، محصول جدید خود را به نام «کفش چند منظوره ی اِیر» روانه ی بازار کرد! ممکن است نتوان این مدل را به عنوان انقلابی در تولید کفش تلقی کرد، ولی مطمئنا فروش نایک را بسیار متحول کرد تا جایی که دوباره ریبوک را از سر راه خود برداشت. نایک پس از آن همواره در صدر جدول تولید کنندگان قرار دارد.

فلیپ نایت هم اکنون حدود ۸۰ سال سن دارد و یکی از بزرگ ترین صاحبان کارخانجات دنیا شناخته می شود. او همچنین در سال ۲۰۱۸ از سوی مجله ی نایت فوربز به عنوان بیست و هشتمین ثروتمند دنیا معرفی شد.

ارزش دارایی فیلیپ نایت هم اکنون معادل ۳۰ میلیارد دلار تخمین زده شده است. وی همچنین مالک یک شرکت فیلم سازی نیز می باشد.

motion laika

انتخاب با خود توست دوست من !

یک عصر جمعه ی پاییزی را تصور کنید!
آسمان تماما به رنگ نارنجی است و هوا آماده است که آدم دلش بگیرد  ، ولی همه چیز به انتخاب شما بستگی دارد!
می توانید دلگیر بشید…
می توانید یه چای دم کنید و با تلفن همراهتان تشریف ببرید بالای پشت بام و در حال خوردن چای کلی عکس و تصویر زیبا از لحظه ی خداحافظی خورشید ثبت کنید.

حال تمام لحظات زندگی ما بی واسطه به تصمیمات کوچک و بزرگ ما بستگی دارد. همه ی ما خودمان خوب می دانیم که انتخاب هایی که می کنیم می توانند چه عواقب و چه پیامد هایی داشته باشند ، پس باید توی انتخاب هایمان خوب دقت کنیم.

لحظه های زندگی یکی پس از دیگری تموم می شوند و این ما هستیم که می توانیم از گذشته مان یک دفتر چه خاطرات شاد بسازیم یا غمگین. موسیقی یکی از تاثیر گذار ترین موارد روی روحیه ی افراد است، همین الان به لیست موزیک هایی که در طول روز گوش می کنید یک نگاهی بندازید.

نگاه به موزیک های خودت بکن !

چند درصد ترانه هایی که دارید شاد هستند و چند در صدشان غمگینند؟
شما به همان نسبت تمایل به شاد زیستن یا غمگین بودن دارید. همین الان تمام ترانه های غمگین را از لیست ترانه هایتان حذف کنید. زیرا این موزیک ها بر روی ناخودآگاه شما تاثیر می گذارند.

و ناخودآگاه از انرژی شما ،برای فعالیت و ادامه تلاش هایتان می کاهد.

پیشنهاد ما به شما : درآمد اینترنتی

 

سوالات متداول :

فیلیپ نایت پس از گذشت مدت کوتاهی از فارغ التحصیلی اش تصمیم گرفت ایده ای که در ذهن  خود داشت را، اجرایی کند. با همین هدف به کشور ژاپن سفر کرد و از کارخانه ی «اونیتساکا تایگر» عرضه کننده ی کتانی در ژاپن بازدید کرد و با تایگر مدیر اجرایی شرکت ، شروع به مذاکره کرد

سال ۱۹۷۲ شرکت بلو ریبونز، اولین خط تولید کفش خود را با اسم «نایک» راه اندازی نمود. نام این برند، از نام خدای پیروزی در فرهنگ یونان قدیم گرفته شده است. طراحی لوگو نایک را به یک دانشجوی رشته ی هنر سپردند که بابت طراحی آن مبلغ ۳۵ دلار از فیلیپ نایت دستمزد گرفت

روش تجارت فیلیپ نایت بسیار ساده اما در عین حال بسیار تاثیرگذار بود. او به جای استفاده از تبلیغات که واقعا از آن متنفر بود ؛کفش های تولیدی خود را به ورزشکاران معروف می داد تا در مسابقات از آن ها استفاده کنند. تابستان آن سال المپیک ورزش های میدانی در همان شهر برگزار می شد و مربی تیم آمریکا کسی نبود به جز بیل باورمن شریک خود فیلیپ!

جالب است که کارخانه ی نایک در تمام مدت فعالیتش تنها یک شکست را تجربه کرده است، آن هم به این خاطر بود که آن قدر روی ورزش های سنگین و بی هوازی تمرکز کرده بود که کاملا از ورزش های ایروبیک غافل شده بود. همین موقع بود که کارخانه ی ریبوک از این غفلت استفاده کرد و از گوی سبقت را از نایک ربود.

سخن پایانی:

همه در زندگی شخصی مان لحظاتی داریم که اگر به درستی آنها را درک کنیم و فرصت ها را از دست ندهیم،می تواند همین لحظات نقاط عطف زندگی ما باشد و بعدها ،زمانی که به موفقیت های فوق العاده در زندگیمان رسیدیم ،می توانیم از خاطرات و سختی ها و شیرینی های مسیر زندگیمان به نیکی یاد کنیم.

از اینکه تا پایان این مقاله همراه من بودید از شما سپاس گزارم.اگر درباره ی این مقاله صحبت و یا نظر خاصی دارید ،می توانید در بخش نظرات برایمان بنویسید و مطمئن باشید که کارشناسان مجموعه ماهان تیموری با اشتیاق ،پاسخگو شما خواهند بود.

ماهانی عزیز خیلی خوشحال می شویم اگر درسی که از زندگی نامه فیلیپ نایت  ( موسس نایک ) گرفتید را برای ما کامنت کنید.

متشکرم.

همین حالا شروع کن!

3 پاسخ

 1. برای من زندگینامه فیلیپ نایت جلب بود و خیلی ممنونم ازاینکه این مقاله خوب رد برای ما آماده کردین
  فقط یک سوال که برام پیشاومد این است که چطور میشه ما یک محصول باکیفیت ولی ارزان قیمت داشته باشیم؟(چون معمولا مواد اولیه محصولات باکیفیت هم گران هست)

  چون خودم علاقه زیادی به کفش دارم و قصد دارم یک کفش هم طراحی کنم و برند خودم رو داشته باشم(اگر راهنمایی هست خوشحال میشم که به اشتراک بگذارید)

  ممنونم که پاسخگو هستید.

  1. سلام دوست عزیز
   امیدوارم که عالی باشید
   ممنونم از توجهتون به این مقاله
   منظور این بود که از سود کمتری شروع کنید تا قیمت ها کمتر باشه
   و هدف اصلی صرفا پول در آوردن نباشه
   این کار باعث نگه داشتن مشتری و روند سعودی فروش و موفقیت میشه
   کاری رو که با علاقه انجام بدیم قطعا بازدهی عالی هم خواهد داشت
   امیدوارم به زودی برند شخصی کفش شما رو ببینیم
   موفق و مانا باشید

دیدگاهتان را بنویسید