برند ورساچه

جیانی ورساچه که توانسته بود با طرح های خود ،توجه خانواده سلطنتی را به خود جلب نماید ؛با ایده ها و طرح هایی که آنها را پیاده سازی کرده بود توانست انقلابی بزرگ در این صنعت  پوشاک به پا کند و بتواند برند بسیار موفقی به نام برند ورساچه را راه اندازی و تاسیس کند.

جیانی ورساچه در سال 1946 در ایتالیا به دنیا آمد و توانست خود را در دهه 80 و 90 میلادی به عنوان یکی از بهترین طراحان مد در جهان مطرح کند.او در سال 1978 اولین خط تولید پوشاک خود را در میلان ایتالیا راه اندازی و تاسیس کرد و در سال 1989 موفق شد که اولین خط پوشاک سفارشی خود را برای زنان راه اندازی کند و آن را در معرض و دید عموم قرار دهد.

ورساچه علاقه بسیار زیادی داشت تا برند شخصی خود را در همه زمینه ها گسترش دهد و بتواند نام خود را بیش از بیش بر سر زبانها بیاندازد ،به همین دلیل حوزه های فعالیت خودش را گسترش داد  و در زمینه های عطر و ادکلن و همین طور اثاثیه منزل نیز ورود کرد و توانست در این حوزه ها نیز برند ورساچه را بدرخشاند.

او نهایتا در سال 1997 زمانی که در ساحل آفریقا جنوبی زندگی می کرد به ضرب گلوله کشته شد و در این سال از دنیا رفت.در سال 2017 ارزش برند برند ورساچه در حدود 1.7 میلیارد دلار تخمین زده شد. در زمانی که ورساچه در سواحل آفریقای جنوبی کشته شد، مالک 50% از سهام شرکت بود به همین دلیل پس از مرگ او 50% سهام شرکت به برادرزاده اش آلگا به ارث می رسید.

آلگا در سال 2004 ، زمانی که به سن قانونی و به 18 سالگی رسید تمام سهام خود را که مبلغی نزدیک به 500 میلیون دلار بود، طلب کرد.

اگر علاقه مند هستید که در خصوص برند ورساچه اطلاعات بسیار کاملی را فرا بگیرید و از چالش ها و مسیرهای پر افت و خیز این برند آگاه شوید، پس تا انتها این مقاله همراه من باشید.

آغاز فعالیت برند ورساچه در دنیای مد

آغاز فعالیت برند ورساچه در دنیای مد

امروزه همه نام  و برند ایتالیایی ورساچه را با لوکس بودن و با لاکچری بودن به یاد می آورند و هر کس که بخواهد به سراغ پوشاکی خاص و گران قیمت برود، قطعا این برند جزو انتخاب های اولش می باشد. اما سوال اینجاست که ورساچه چگونه توانست خود را به این جایگاه برساند؟ و از همه مهم تر این است که چگونه توانست خود را در این جایگاه حفظ کند؟ و اصلا کار خود را از کجا شروع کرد؟

اگر می خواهید که به پاسخ تمامی این سوالات برسید ، حتما در ادامه ی این مقاله من را همراهی کنید.

در دهه 70 میلادی و در سال 1970، ورساچه یک جوان طراح مد و بسیار خلاق بود که در خارج از میلان فعالیت می کرد و طرح های او همه را شگفت زده می کرد. او در سال 1972 اولین مجموعه اش را برای کالاگان طراحی کرد. مجموعه ای که او را بیشتر در دنیای مد معروف کرد و تحسین اکثر تحلیل گران و منتقدان را برانگیخت. اما ورساچه هنوز کار خود را تمام شده نمی دانست و همیشه در ذهن خود به ساختن مجموعه ای شخصی با نام برند خاص خودش فکر می کرد.

در سال 1978 ورساچه رویایی که همیشه در ذهن خود داشت را با افتتاح اولین شعبه برند خود در میلان به حقیقت پیوند داد.

در آن زمان که ورساچه بوتیک خودش را افتتاح کرد، جوانی بود که به واسطه تجربه ای که در این سالها کسب کرده بود و بازاری که بیشتر از هر شخص دیگری آن را می شناخت؛ توانسته بود چشم انداز بسیار دقیقی از برند خود در ذهن داشته باشد و به گونه ای برای خودش نقشه راه را ترسیم کند که نتیجه ای فوق العاده در پیش داشته باشد.

نقشه راهی که برای برند ورساچه ریخته شده بود به گونه ای دقیق و منظم بود که حتی به چگونگی طراحی لباس ها و حتی به نحوه قرار گرفتن آنها در ویترین و چگونگی نمایش آنها نیز اشاره شده بود.

در چهار سال اول فعالیت برند ورساچه ، تمام تمرکز خود را بر روی فروش پوشاک و محصولات خود گذاشته بود اما در سال 1982 تصمیم گرفت که در زمینه فروش محصولات دیگری مانند اکسسوری ها و اثاثیه منزل را به فروشگاه خود اضافه کند و فروش این مدل از محصولات را نیز در برنامه ی خود داشته باشد.

اما با تمامی این وجوه و فعالیت هایی که ورساچه داشت اما عمده شهرت او به دلیل فعالیت هایش در زمینه پوشاک به دست آمده است البته از دیگر دلایل موفقیت های ورساچه در زمینه پوشاک می توان به ارتباطات بسیار خوب او و بازار هدفی که در زمینه موسیقی پیدا کرده بود ، اشاره کرد.

ورساچه و پیوند او با صنعت موسیقی

ورساچه و پیوند او با صنعت موسیقی

ورساچه با چندین تن از ستاره های صنعت موسیقی از جمله : مدونا ، التون جان ،چر، اعضای دوران دوران و … دوست صمیمی بود و همین امر باعث شد ، زمانی که این ستاره ها به جشنواره های خاص و با شکوه می رفتند و یا در مهمانی هایی شرکت می کردند که جنبه خبری بالایی داشت ؛ از لباس های ورساچه استفاده می کردند و لباس های برند ورساچه را به تن می کردند.

همین امر باعث شد که توجه بسیاری افراد متوجه برند ورساچه شود و ورساچپه بتواند مسیر موفقیت را خیلی سریع تر طی کند و به دستاوردهایی برسد که شاید برای خیلی از کسب و کارها در حد یک رویا باقی بماند.

ورساچه جزو اولین کسانی بود که توانسته بود پیوند مشترکی بین صنعت موسیقی و دنیای مد به وجود آورد و همین امر سبب بیشتر معرفی شدن این برند و محبوب تر شدن آن در مدت زمان کوتاهی شد. پس از اینکه خواننده های مطرح صنعت موسیقی از لباس های ورساچ استفاده کردند ، استقبال بسیار خوبی از جانب مردم از این برند شد و دیگر همه تمایل داشتند تا از برند ورساچه خرید کنند، زیرا هم برند معروف و محبوبی شده بود و هم از لحاظ کیفیت و زیبایی در سطح بسیار بالایی قرار داشت.

پس از مرگ ناگهانی و تلخی که ورساچه داشت، نیمی از سهام این شرکت که به نام ورساچه بود به خانواده او و در اصل به برادرزاده اش رسید. در سال 2000 سهام شرکت به شدت افت کرد و در این مدت مدیران بسیاری تغییر کردند اما هر کدام پس از مدت زمانی از سمت خود به دلیل اختلاف با خانواده ورساچه کناره گیری می کردند و این تغییر مدیران باعث بی ثباتی در سازمان شده بود ، اما باز هم برند ورساچه در بین مردم ارزش بالایی داشت و جزو برندهای لوکس و لاکچری محسوب می شد و همچنین جزو برندهای گران قیمت به حساب می آمد.

با اینکه در دهه 2000 میلادی اختلافات زیادی در داخل شرکت وجود داشت اما ورساچه از فعالیت های رو به رشد خودش دست نکشید ،برای مثال یک هتل بسیار لوکس با همین نام ساخت. ویا با کمپانی لامبورگینی وارد مذاکره شد تا ماشینی را با نام ورساچه تولید کند . همچنین با آگوستاوست وارد مذاکراتی شد تا هلیکوپتری با همین نام ورساچه تولید شود.

همه ی این اقدامات به برند ورساچه اعتبار می افزود و روز به روز به تعداد افراد ثروتمندی که علاقه داشتند تا از برند ورساچه استفاده کنند و محصولات و پوشاک آن را بر تن کنند ، افزوده می شد.

پیشنهاد مطالعه: برند گوچی

علت مرگ ورساچه

علت مرگ ورساچه

 

ورساچه در سال 1997 در سن 50 سالگی زمانی که از پیاده روی صبحگاهی خود برمی گشت توسط قاتل زنجیره ای اندرو کونانان به وسیله گلوله کشته شد و کونانان هشت روز بعد توسط همان اسلحه خودکشی کرد.

اندرو کونانان ادعا می کرده است که با ورساچه رفاقتی صمیمانه دارد ، اما این ادعا ها بیشتر شبیه توهم بود زیرا او ادعا داشت که با اکثر افراد معروف و سرشناس رفاقتی صمیمانه دارد که هیچ گاه این ادعا اثبات نشد. در این بین خانواده ورساچه نیز هرگونه ارتباط و یا دوستی را با کونانان تکذیب کردند اما پلیس اف بی آی در طی تحقیقاتی که داشت ادعا کرده است که ورساچه با کونانان قبل از اینکه این حادثه اتفاق بیفتد ، یکدیگر را در سانفرانسیسکو ملاقات کرده اند.

 

پس از مرگ ورساچه، جسد او را سوزاندند و خاکستر آن را به یک املاک خانوادگی در نزدیکی ایتالیا سپردند تا آن را در قبرستان خانوادگی ورساچه واقع در نزدیکی دریاچه کومو به خاک بسپارند. مراسم تشیع جنازه در کلیسای جامع شهر میلان برگزار شد و در آن مراسم نزدیک به 2000 نفر از افراد سرشناس و معروف شرکت کردند.

پس از قتل ورساچه ، خواهرش که در گذشته نایب رئیس شرکت نیز بود در بخش طراحی و در سمت مدیریت مشغول به فعالیت شد ، و برادر بزرگترش نیز مدیر عامل شرکت شد. در آن زمان یعنی در سال 1997 ورساچه نزدیک به 810 میلیون دلار ارزش داشت که این ارزش شامل 130 شعبه این برند در سراسر دنیا نیز می شد.

پیشنهاد مطالعه: برند چیست ؟

طراحی لوگو ورساچه

طراحی لوگو ورساچه

لوگوی مشهور ورساچه از روی سر مدوسا ، یکی از از اساطیر یونان باستان برداشته شده است.ورساچه به این دلیل مدوسا را به عنوان لوگو خود قرار داده است زیرا در افسانه ها آمده است که مدوسا همه را عهاشق خود می کرده است به گونه ای که هیچ راه فراری از عشق او نداشتند. ورساچه به همین دلیل از مدوسا در برند خود استفاده کرد ،زیرا معتقد بود که ورساچه هم می بایست مانند مدوسا باشد و هر کس که این برند را می بیند باید عاشق برند ورساچه بشود.

اورتون بزرگترین نماد ورساچه

اورتون مجموعه لباس های فلزی درخشان و معروف برند ورساچه است که در سال 1982 به بازار جهانی معرفی شد،جنس این لباس ها از زره زنجیری شکلی بود که به نام اورتون نامگذاری شد و این مدل تاکنون در بسیاری از طرح ها مشاهده می شوند.

در سال 2017 دناتلا ورساچه (خواهر ورساچه) به مناسب بیستمین سالگرد درگذشت ورساچه در هفته مد میلان از تمام مدل های معروفی که برند ورساچه در دهه 90 میلادی با آنها همکاری می کرده است ؛ دعوت کرد تا در این مراسم شرکت کنند و نکته جلب این مراسم این بود که همه این مدلها لباس اورتون طلایی رنگ معروف برند ورساچه را بر تن داشتند.

مدیریت دناتلا ورساچه به همراه برادرش

مدیریت دناتلا ورساچه به همراه برادرش

نکته ای که بسیار جالب است ،این میباشد که دناتلا ورساچه که مدیریت خاص ترین برند لباس جهان را بر عهده دارد تا کنون خودش یک لباس ندوخته است . در واقع اصلا نمی تواند لباسی بدوزد و اصلا خیاطی بلد نیست. این همان تفاوت او با برادرش بود، برادری که از ابتدای دوران نوجوانی علاقه بسیاری به خیاطی داشت و تمامتلاش خود را به کار می گرفت تا تمامی مباحث آن را از مادرش بیاموزد. البته اینکه دناتلا ورساچه خیاطی بلد نیست با توجه به قدرت او در مدیریت کسب و کار هیچ گاه مانع پیشرفت های او در زمینه طراحی لباس نشد اما یکی از نقاط ضعف او به حساب می آید.

جانی و دناتلا ورساچه به عنوان خواهر و برادر در کنار یکدیگر رابطه بسیار نزدیک و صمیمی دارند.

آنها به مشورت های یکدیگر به خوبی گوش می دهند و سعی می کنند مسائل مطرح شده با یکدیگر را به خوبی اجرا کنند و در واقع پشتیبان های بسیار خوبی برای همدیگر محسوب می شوند. برای مثال زمانی که در سن 11 سالگی دناتلا موهای خود را بلوند رنگ کردفبرادرش از او پشتیبانی کرد و اعتقاد داشت که این رنگ بسیار به او می آید و بعدها در طراحی عطر مشهور بلوند ،ایده این عطر را از این جا گرفت.

زمانی که ورساچه تولیدی پوشاک خود را راه اندازی کرد ، دناتلا وظیفه روابط عمومی را برعهده گرفت و بسیار به او کمک می کرد و همین طور در اغلب اوقات ، توصیه هایی در خصوص ظاهر مدلها به او می کرد.به همین دلیل در سال 1989 میلادی زمانی که ورساچه می خواست خط تولید پوشاک ورسس خود را راه اندازی کند؛ آن را به عنوان قدردانی و حمایت و تشکر از زحمات خواهرش ،آن را به او هدیه کرد.

سخن پایانی

از اینکه تا پایان مقاله برند ورساچه همراه من بودید از شما متشکرم. در این مقاله سعی کردیم که برند ورساچه را از ابتدای تاسیس تا به اکنون برایتان به صورت کاملا مفصل مطرح کنیم.

در این مقاله سعی شده است که تمامی چالش ها و مشکلاتی که این برند در سرگذشت خود تجربه کرده است را برایتان توضیح بدهیم. تا شما هم با تمامی این چالش ها و حتی راه حل هایی که برایشان مطرح کردیم، آشنا باشید.

اگر توجه کرده باشید ،اکثر برندها با مشکلاتی در مسیر رشد خودشان مواجه شدند که شاید اکثر افراد در مواجه با این مشکلات جا بزنند و یا از مسئولیتشان شانه خالی کنند. اما صاحبان این برند های معروف ؛ توانسته اند چالش های خود را به گونه ای حل کنند که علاوه بر اینکه از مشکلات رهایی پیدا کرده اند بلکه بر ارزش برند خود نیز افزوده اند. برند ورساچه یک نمونه بسیار خوب برای الگوگیری ما می باشد.

به همین خاطر تاکید می نماییم که سرگذشت برندهای معروف و محبوب را به صورت دقیق مطالعه کنید تا در صورتی که در کسب و کار شخصی خودتان مشکلی به وجود آمد بنابر اطلاعات و دانشی که دارید؛ بتوانید به درستی و با اعتماد به نفس چالش های خودتان را حل کنید.

اگر در خصوص مقاله برند ورساچه  نظر و یا صحبت خاصی دارید در بخش نظرات برایمان بنویسید و مطمئن باشید که مارشناسان مجموعه ماهان تیموری با اشتیاق پاسخگو شما خواهند بود.

همین حالا شروع کن!

دیدگاهتان را بنویسید