برند سامسونگ + تاریخچه

تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که چه قدر جذاب و فوق العاده است که یک برندی داشته باشید که تمام دنیا آن را بشناسند و تمامی مردم دنیا مخاطب و مشتری شما باشند. قطعا به دست آوردن چنین جایگاهی در دنیای برندها ، نیازمند تلاش و کوشش فراوانی در این حوزه است.یکی از بهترین نمونه ها و الگوهایی که می توانیم نام ببریم و برای ما یک الگو بسیار مناسب باشد، برند سامسونگ است. این شرکت  یک برند کره ای بسیار معروف است که توانسته در مدت زمانی 80 ساله که فعالیت و کار خود را شروع کرده است، سهم بسیار زیادی از بازار را در اختیار خود بگیرید.

و توانست که در این بازه زمانی به خوبی جای خود را در بازار و در میان برندهای مطرح و معروف دنیا و همچنین در میان مردم و مخاطبان خودش باز کند.این فعالیت ها نیازمند شناخت دقیق بازار و شناخت نیاز مخاطب می باشد.

برند سامسونگ

پر فراز و نشیب بودن تاریخچه برند سامسونگ

قطعا زمانی که به تحلیل و بررسی برندهای مطرحی ، همانند شرکت سامسونگ  می پردازیم و سرگذشت آن ها را مطالعه می کنیم، متوجه می شویم که تاریخچه برند سامسونگ پر از فراز و نشیب و پر از چالش ها و مشکلاتی است که هر کدام از آنها به تنهایی می تواند ، دلیل شکست خوردن و یا نابوود شدن یک کسب و کار شود، اما سوال اینجاست که این برندها چگونه توانستند زیر بار این همه فشار و چالش دوام بیاورند و چگونه توانستند این مشکلات و چالش ها را حل کنند به گونه ای که حتی به ارزش برندشان نیز افزوده شود.

در این مقاله به سرگذشت این شرکت می پردازیم و تمامی چالش های این برند را در مسیر 80 ساله پیشرفت خود ، بررسی و تحلیل می کنیم و تمامی راه حل هایی که برای این مشکلات در بازاریابی و فروش ارائه دادند را با هم تحلیل خواهیم کرد.

اگر به درستی و با دقت فراوان مقالات مربوط به برندها را مطالعه کنید، می توانید از تجربیات بسیار با ارزش آنها در کسب وکار شخصی خودتان استفاده کنید. این تجربیات حاصل کسب و کاری می باشد که توانسته خود را در سطح جهانی و بین المللی به خوبی مطرح کند و بتواند جایگاه ویژه ای برای خود فراهم کند.

حال اگر همین تجربیات را در کار شخصی خودتان پیالده سازی کنید ، می توانید اثرات مثبت آن را به وضوح مشاهده کنید و به کمک آن بتوانید در مدت زمان کوتاهی نتایج فوق العاده ای در بازار بگیرید و خود را از رقبایتان جدا کنید و از آنها پیشی بگیرید.

تاریخچه برند سامسونگ

تاریخچه برند سامسونگ

خیلی از ما برند سامسونگ را با گوشی های تلفن همراه و لوازم خانگی تولید می کنیم می شناسیم با این وجود سال های زیادی است که این برند در ایران حضور دارد . این برند طرفداران زیادی در ایران دارد زیرا توانسته به کمک محصولات با کیفیت خود اعتماد مردم را به خوبی جلب کند.

این موضوع مختص به ایران نیست و در دنیا نیز همین اتفاق افتاده است و این برند توانسته است به خوبی اعتماد عمومی در جهان را به خود جلب کرده است.

پیشنهاد مطالعه: زندگینامه استیو جابز

تاریخچه برند سامسونگ نشان می دهد که می توان این شرکتی را چند ملیتی دانست  که هدایت مجموعه های زیادی را بر عهده دارد که در بسیاری از حوزه‌های مهم صنعتی دنیا مشغول به فعالیت است . با این وجود ما در کشورمان بیشتر با شرکت سامسونگ الکترونیکس  که مربوط به لوازم خانگی و گوشی تلفن همراه است آشنا هستیم.

در حالی که این شرکت در حوزه کشتی سازی، تانک سازی،خدمات مالی، بیمه، پردازنده ها و چیپ های نیمه رسانا، صنایع فضایی و صنعت ساختمان نیز فعالیت های فراوانی دارد. با این تفاسیر این شرکت  از 80 شرکت زیرمجموعه دیگر تشکیل شده است که آن را می توان بزرگ ترین مجموعه صنعتی کشور کره دانست.

شرکت های برند سامسونگ

سامسونگ الکترونیک که یکی از بزرگ‌ترین شرکت فناوری اطلاعات در جهان است

صنایع کشتی سازی که دومین شرکت بزرگ سامسونگ در کره جنوبی است

بزرگ‌ترین شرکت های ساختمانی جهان مربوط به این شرکت است

شرکت هایی مانند سامسونگ لایف چهاردهمین شرکت بیمه جهان است

بزرگ‌ترین و قدیمی ترین شهر بازی با نام اورلند مربوط به این شرکت است .

داستان زندگی لی بیونگ چول

داستان زندگی لی بیونگ چول

داستان زندگی لی بیونگ چول به این گونه است که وی در سال 1910 در یک خانواده ثروتمند به دنیا آمد . وی در سال 1938 شرکت سامسونگ را در شهر دائگو تاسیس کرد. در داستان زندگی لی بیونگ چول آمده است که او با استفاده از تکنیک های انواع مدیریت و تعداد چهل کارمند شروع به فعالیت کرد.

او ابتدا به تولید مواد غذایی پرداخت اما بعد از شکست کره جنوبی در جنگ یک کارخانه تولید قند تاسیس کرد او همچنین یک شرکت تاسیس کرد که بزرگ‌ترین شرکت تولید کننده پشم در کره جنوبی شد.

همچنین در تاریخچه برند سامسونگ آمده است که این برند یک شرکت کره ای است که دفتر و اداره مرکزی در شهرک سامسونگ تاون در شهر سئول می باشد. در واقع این یک شهرک تکنولوژی و یک پارک فناوری و تکنولوژی می باشد که در طول سالهای اخیر بیشتر بر روی حوزه فناوری تمرکز کرده است و توانسته جایگاه بسیار ویژه ای در این بازار پیدا کند و یکی از رقبای جدی در این حوزه باشد که هر سری حرف تازه ای برای گفتن دارد.

شرکت سامسونگ در طول 3 دهه فعالیتش در تمامی حوزه هایی که تصور می کرد برایش سود بسیار زیادی و یا بازده ای زیادی دارد ، ورود پیدا کرده است و بر روی آنها سرمایه گذاری کرده است ، از جمله آنها می توان به صادرات ، صنایع غذایی و صنعت بیمه اشاره کرد.اما در حال حاضر عمده تمرکز خود را بر روی حوزه تکنولوژی قرار داده است و توانسته که نتایج فوق العاده ای برای خود خلق کند.

ورود شرکت به دنیای فناوری

ورود سامسونگ به دنیای تکنولوژی و فناوری در سال 1969 اتفاق افتاد . یک دهه پس از آن شرکت به حوزه ساخت کشتی روی آورد و فعالیت های خودش را در آن حوزه پیگیری کرد.در مجموع در آن سالها سامسونگ در حوزه ای که بیشتر برایش سود و بازده داشته بود، ورود می کرد و بر روی آن سرمایه گذاری می کرد.

اما اوج ورود سامسونگ و افزایش تمرکز آن در حوزه تکنولوژی مربوط به سال 2000 می باشد که در این سال  فعالیت سامسونگ بیش از بیش  جهانی شده و توانست خود را در دنیا به عنوان یک رقیب بسیار جدی معرفی کند.

از سال 2000 تا کنون شرکت سامسونگ در بخش تکنولوژی خود زیرمجموعه هایی اضافه کرده است که هر کدام برای این غول کره ای درآمد های بسیاری را خلق می کنند.در حال حاضر زیرمجموعه الکترونیک شرکت سامسونگ و بخش تولید گوشی های هوشمند و نیمه هادی ها بیشترین میزان در آمد را برای این شرکت کره ای به ارمغان می آورد و شرکت نیز بیشترین تمرکز خودش را بر روی این موضوع قرار داده است.

 

تاثیر سامسونگ بر اقتصاد کره

تاریخچه برند سامسونگ  نشان می دهد که این شرکت به عنوانی یکی از معروف ترین و با ارزش ترین برندهای موجود در جهان توانسته است که سهم بسیار زیاد و ارزشمندی در اقتصاد کره جنوبی از جهت های سیاسی ، اقتصادی و حتی فرهنگی ایجاد کند.

به گونه ای که در نظر سنجی که در سال 2016 از جوانان کره ای گرفته شد ، همه ی آنها آرزو داشتند که روزی در سامسونگ کار کنند و در آن جا فعالیت داشته باشند ، این بدین معنا می باشد که شرکت سامسونگ تواتنسته است در دل جوانان کره ای به عنوان یک برند مطرح و با ارزش ملی نفوذ کند.طبق آماری که به دست آمده ، نزدیک به  20% از صادرات کشور کره جنوبی مربوط به محصولات و تولیدات شرکت  می باشد.

بسیاری از کارشناسان و محققان بر این باور هستند که شرکت سامسونگ یکی از عواملی بود که کشور کره جنوبی را از کشورهای در حال توسعه تبدیل به یک کشور توسعه یافته کند. و سهم سامسونگ را در انقلاب اقتصادی که در سال 1960 و پس از جنگ جهانی دوم اتفاق افتادف بسیار زیاد می دانند و یکی از دلایل دوباره برخاستن کره از جنگ و تبعات جنگ را شرکت سالمسونگ و فعالیت های او می دانند.

پیشنهاد مطالعه: برند هوآوی

تاریخچه  برند سامسونگ هنگام تاسیس

تاریخچه برند سامسونگ هنگام تاسیس

لی بوینگ چول در یک خانواده ثروتمند در کره جنوبی به دنیا آمد. او در سال 1938 به شهر دائگو رفت و شرکت سامسونگ را در این شهر تاسیس کرد. کلمه سامسونگ در زبان محلی کره ای به معنای سه ستاره می باشد. در آن سالهای ابتدایی شرکت سامسونگ مشغول به فعالیت در حوزه صادرات بود و به صادرات ماهی خشک و غذاهای محلی می پرداخت. در ابتدای فعالیت شرکت سامسونگ کار خود را با 40 نفر نیرو و کارگر شروع کرد.

در ابتدای کار ، این شرکت به قدری خوب و موفق عمل کرده بود که توانست در مدت زمان کوتاهی به سودهای بسیار زیادی برسد ، بدین ترتیب در سال 1947 تصمیم گرفت که دفتر و شرکت خودش را به پایتخت یعنی سئول منتقل کند. البته جنگ کره باعث شد که بعدها لی سئول را ترک کند. فعالیت های شرکت در سالهای بعد به تصفیه شکر و تولید پشم اختصاص یافت. که در این حوزه نیز توانست شرکت دستاوردهای بسیار خوبی و درآمد های بسیاری را کسب کند.

 

ورود به صنعت الکترونیک

تاریخچه برند سامسونگ نشان می دهد که این شرکت در سال 1969  به صورت جدی و کاملا حرفه ای در حوزه فناوری و تکنولوژی ورود پیدا کرد و در حوزه های تولید وسایل الکترونیکی و الکترومکانیکی سرمایه گذاری کرد. اولین محصولات این شرکت ، تلویزیون، رادیو، دستگاه هایی برای تصفیه و ماشین لباسشویی بود.

در سال 1970 شرکت تجاری nec به سامسونگ ملحق شد و برند Samsung-nec  تاسیس شد وبرای تولید محصولات خانگی و صوتی پا به عرضه تولیدات گذاشتند.

از موفقیت های شرکت  سامسونگ در حوزه وسایل الکترونیکی می توان به این موضوع اشاره کرد که تا 1981 این شرکت توانسته بود 10 میلیون تلویزیون سیاه و سفید تولید کند و تمامی آنها را به فروش برساند که برای این برند که کار خود را تازه شروع کرده بود و در حالی داشت فعالیت های خودش را ادامه می داد که هیچ گونه زیرساختی در کشورش به دلیل تاثیرات ناشی از جنگ وجود نداشت ، بسیار فوق العاده بود.

در سال 1983 موسس و مدیر عامل برند سامسونگ از تصمیم جدی این شرکت برای ورود به صنعت تولید حافظه ؛ گفت و این به قدری بر روی خواسته خود مصمم بود که تنها در یک سال بعد، برند سامسونگ به سومین تولید کننده حافظه DRAM در جهان تبدیل شد.

فوت موسس برند سامسونگ

 

در سال 1987 لی بیونگ چول فوت کرد و این شرکت به چهار بخش تقسیم بندی و بخش بندی شد. بخش اصلی شرکت، که سامسونگ گروپ نام داشت و بسیاری از زیرمجموعه های شرکت مادر را در خود داشت، خود را حفظ کرد اما مابقی شرکت ها که در مجموع 3 شرکت می شدند در سال 2000 به صورت کلی از این برند جداشدند و به صورت مستقل به فعالیت های خودشان ادامه دادند.

در سال 1988 یک اتفاق بسیار مثبت در تاریخچه برند سامسونگ افتاد و بخش الکتریکی و بخش نیمه هادی سامسونگ به هم ملحق شدند و ترکیب این دو بخش با هم سامسونگ الکترونیکس را تشکیل داد.

در دهه 1990 شرکت تصمیم گرفت که فعالیت خودش را در بخش توسعه دنیای الکترونیک گسترش دهد و به صورت حرفه ای در این بخش ورود کند و بتواند که سهم بازار قابل توجهی را از آن خود کند.

در سال 1982 اولین کامپیوتر شخصی خود را در تاریخچه برند سامسونگ ارائه داد و در همین سال تصمیم گرفت که برای گسترش برند خود در سطح جهانی و برای اینکه برند سامسونگ را دیگر تمام مردم دنیا آن را بشناسند و اولین کارخانه تولید تلویزیون سامسونگ در خارج از کره و در کشور اروپایی پرتغال تاسیس شد.

اولین گوشی تلفن همراه شرکت

اولین محصول سامسونگ در حوزه گوشی های موبایل در سال 1988 معرفی شد و در بازار داغ اون روزهای کره جنوبی عرضه شد.  این محصول توانست در سال اولیه معرفی خود ، یعنی تا سال 2000 نزدیک به 10% از سهام بازار را در اختیار خود بگیرید، اما نکته ای که باید به آن توجه کنیم این میابشد که شرکت سامسونگ تا اواسط دهه 2000 میلادی محصولات با کیفیتی در این حوزه عرضه نمی کرد و محصولاتش کیفیت لازم را نداشتند.

حتی برخی داستان هایی از این قبیل تعریف می کردند که یکی از گوشی های سامسونگ اینقدر در عملکرد خودش مشکل و نقص داشت که لی کان هی با حضور خودش در کارخانه، دستور داد تا تمام گوشی های تولید شده را نابود کنند . او با این کار خودش به تمامی مهندسان و کارگرانی که در آن کارخانه مشغول به فعالیت بودند ، نشان داد  تا زمانی که محصولی با کیفیت و با عملکردی بالا نسازند، هیچ گونه ارزشی برای او ندارد، در اصل او با این کارش ، هدف شرکت را نشان داد و چشم اندازی که برای شرکت در نظر گرفته است و قدرت مدیریت بازاریابی اش را برای همگان علنی کرد.

گسترش  برند سامسونگ و ورود به صنعت ساخت و ساز

گسترش برند سامسونگ و ورود به صنعت ساخت و ساز

 

با شروع دهه 2000 میلاد شرکت مادر تصمیم گرفت که کار خود را در زمینه ساخت و ساز نیز با قدرت به جلو ببرند، آنها در این سال تصمیم گرفتند که در حوزه های مختلفی اعم از ساخت و ساز ، سرمایه گذاری و نیروگاه فعالیت کنند و بر روی آنها با تمام توان و تمرکز خود کار کنند.

سپس توانستند که در چند پروژه بزرگ موفق بشوند و در آنها پیروز بیرون بیایند که از جمله آنها می توان به : برج های دوقلو در مالزی  اشاره کرد و برج تایپه 101 در تایوان و بلند ترین برج دنیا که برج خلیفه دبی بود را این شرکت بر عهده گرفت و تمامی آنها را این شرکت ساخت و این پروژه ها به سامسونگ سپرده شد.

ادامه دادن با قدرت

در این سالها شرکت از فعالیت خودش در حوزه فناوری و تکنولوژی دست نکشید و همچنان با قدرت به ادامه دادن این مسیر اصرار می ورزید به همین دلیل در سال 1995 اولین تلویزیون LCD خود را برای فروش عرضه کرد و آن زمان توانست که توجه همگان را به خود جلب کند و این روند ادامه پیدا کرد به گونه ای که در 10 سال بعد ، یعنی در سال 2005  سامسونگ تبدیل به بزرگترین تولید کننده تلویزیون های LCD در جهان شده بود.

در سال 1994 برند سامسونگ  علاقه خود را برای ورود به عرصه صنعت خودروسازی داشته باشد که به دلیل شروع بحران اقتصادی در اسیا این پروژه موفق نبود و نتوانست که دستاوردهای خوبی برای سامسونگ داشته باشد. البته این شرکت تصمیم گرفت که در سال 2000 شرکت کیا را به عنوان زیرمجموعه خود دربیاورد و این شرکت را خریداری کند که موفق نشد به این مهم دست پیدا کند.

تسلط در بازار

تسلط در بازار

در سال 2000 میلادی سامسونگ تصمیم گرفت که مرکزی تحقیقاتی در حوزه برنامه نویسی در ورشو لهستان تاسیس کند و به صورت حرفه ای و جدی برای حضور در بازارهای تلفن های همراه هوشمند و تلویزیون های هوشمند خود را آماده کند . در ابتدا نام این شرکت را بر اساس برند سامسونگ، سامسونگ گذاشتند اما بعد از چند ماه ، نام آن را به سامسونگ گلکسی تغییر دادند.

شرکت سامسونگ این مجموعه را تاسیس کرد و این ظرفیت را ایجاد کرد که در این مرکز سالانه نزدیک به 400 نفر به تیم ملحق بشوند و بتوانند که مسیر را برای رشد سریع سامسونگ آماده و مهیا کنند که توانستند به این مهم دست پیدا کنند.

این روند به گونه ای قوی و قدرتمند در حال توسعه بود که در سال 2012 سامسونگ توانست در بازار رتبه اول را از لحاظ فروش در اختیار خود بگیرد و به سلطه بی سابفه و بدون رقیب نوکیا بر بازار پایان دهد.

 

سامسونگ از همان ابتدا تمام تلاش خود را کرد که بتواند در بازار تکنولوژی و گوشی های هوشمند حرف اول را بزند. و البته به این هدف دست پیدا کرد و قرن 21 با سلطه سامسونگ بر روی محصولات دیجیتالی از جمله گوشی و تلفن های همراه شروع شد.

البته در ابتدا سامسونگ تمام تلاش خود را به کار گرفت که به درستی به علم این وسایل الکترونیکی مسلط شود و بتواند که با تامین قطعات و با تولید محصولات با کیفیت در حوزه تکنولوژی تبدیل به فعال اصلی در این بازار شود.

البته همان طور که قبلا به آن اشاره کردیم در این امر بسیار موفق نیز عمل کرد و توانست پیش بینی های خود را در سال 2020 به تحقق برساند و امروزه در جهان به عنوان بزرگترین تولید کننده گوشی های هوشمند در جهان شناخته می شود و توانسته است که طبق تحقیقات و آمار به دست آمده نزدیک به 23.4 درصد از بازار جهانی را در اختیار خود داشته باشد و این آمار برای یک برند در دنیای پر از تغییرات و رقابت تنگاتنگی که مابقی رقبا وجود دارد، بسیار آمار خوبی می باشد.

پیشنهاد مطالعه: برند چیست ؟

چالش ها و مشکلات تاریخی سامسونگ

سامسونگ یکی از بزرگترین شرکت ها در طول تاریخ است به همین دلیل هیچ جای تعجبی نیست که با چالش های بسیاری در مسیر پیشرفت خود روبرو شده باشد و مشکلاتی را در سر راه خود دیده باشد که هر کدام از آنها می تواند یک کسب و کار را به صورت کامل به مسیر نابودی بکشاند.اما سامسونگ توانسته است که خود را در این حوزه با ثبات نگه دارد و تمامی این چالش ها و مشکلات را به درستی حل کند.

دراین سالها زیرمجموعه سامسونگ که در زمینه تکنولوژی و فناوری فعالیت می کند به نام سامسونگ الکترونیکس می باشد و به خاطر اینکه بیشتر در چشم جهانیان بوده است ، بیشتر از تمام زیرمجموعه ها این شرکت، مورد هجوم و شکایات مختلف بوده است که در این مقاله به صورت کامل به تک تک این مشکلات اشاره خواهیم کرد:

دستگیری و حبس لی جا یونگ

دستگیری و حبس لی جا یونگ

 

لی جا یونگ پسر لی کان یونگ رئیس هیت مدیره سامسونگ می باشد. او در سال 2013 به عنوان یکی از مسئولین ارشد در برند سامسونگ مشغول به فعالیت شد و در سال 2014 به علت سکته قلبی به وجود آمده برای پدرش به صورت موقت به عنوان رئیس هیت مدیره این شرکت انتخاب شد. در این سالها هیچ نامی از او نبود و همه چیز به بهترین شکل ممکن پیش می رفت اما در سال 2017 و بعد از پیگیری فسادهای موجود اقتصادی در دستگاه ریاست جمهوری کره ، نام لی جا یونگ نیز به عنوان یکی از مفسدین اقتصادی برده شد.

اتهام او به این دلیل بود که یونگ به شرکت های وابسته به رئیس جمهور کمک های مالی و حمایت های چند میلیون دلاری انجام می داد که در ازای آن ، رئیس جمهور از این برند حمایت سیاسی کند.

او به دادگاه برده شد و در آنجا تمامی اتهامات را رد کرد و تمامی مبالغ پرداختی اش را فقط حمایت مالی خواند و هیچ گونه رشوه ویا فساد مالی را نپذیرفت. اما دادگاه ادعا او را نپذیرفت و او را به 5 سال حبس و به پرداخت 37 میلیون دلار محکوم کرد.

این حکم سال بعد به نصف کاهش پیدا کرد و یونگ تنها به 2.5 سال حبس محکوم شد و 6 ماه بعد این حکم به صورت کلی به حالت تعلیق درآمد و سپس یونگ ازاد شد.

پس از این اتفاق و آزادی یونگ سرمایه گذاران بار دیگر ، اعتمادشان به سامسونگ برگشت و به دنبال این اتفاق ، سهام برند سامسونگ در بازارهای مالی با افزایش روبرو شد.

سخن پایانی

سخن پایانی

از اینکه تا انتهای این مقاله همراه من بودید از شما متشکرم . در این مقاله سعی کردیم که تمامی اتفاقاتی که در این سالها برای برند سامسونگ اتفاق افتاده است را برایتان به صورت کاملا مفصل مطرح کنیم و سرگذشت این برند را از ابتدا تاکنون برایتان به صورت واضح توضیح بدهیم و شما با تمامی چالش ها و مشکلاتی که در این راه داشته است ، آشنا شوید.

شما می توانید تمامی این مطالب را در کسب و کار شخصی خودتان پیاده سازی کنید و اثرات مثبت آن را به خوبی در کار خودتان درک کنید. زیرا تمامی این ها ، تجربه های بسیار ارزشمند و گرانبهای برندهای معروف هستند که توانسته اند  موفقیت های فوق العاده ای در زمینه کاری خودشان به دست بیاورند و قطعا می تواند ما را در زمینه کسب و کار شخصی خودمان بسیار کمک کند.

اگر در خصوص مقاله برند سامسونگ نظر و یا صحبت خاصی دارید ، می توانید در بخش نظرات برایمان بنویسید و مطمئن باشید که کارشناسان مجموعه ماهان تیموری با اشتیاق و با صبر و حوصله به تک تک سوالات شما به صورت کامل پاسخ خواهند داد، بنابراین تمامی سوالات خود را با ما در میان بگذارید.

 

سوالات متداول

برج خلیفه در دبی با ۸۲۸ متر ارتفاع، بزرگترین برج دنیاستکه توسط شرکت سامسونگ ساخته شده است  البته واضح است که بخش الکترونیک سامسونگ اینکار را انجام نداده است، بلکه بخش C&T Corporation که در بخش‌های مد، تجارت و ساخت و ساز کار می‌کند، این برج را ساخته است.

شرکت سامسونگ در رتبه پنجم در بین برندهای جهان قرار دارد

 

همین حالا شروع کن!

دیدگاهتان را بنویسید