نتایج مهم بررسی قدرت ذهن انسان چیست ؟

خلاصه مطلب

در این مقاله قدرت ذهن انسان را بررسی می کنیم و اینکه قدرت ذهن انسان به نحوه عملکرد مغز او برمی گردد. این بحث پیرامون روش
تیم تولید محتوا ماهان تیموری
تیم تولید محتوا ماهان تیموری
5/5
فهرست مطالب

در این مقاله قدرت ذهن انسان را بررسی می کنیم و اینکه قدرت ذهن انسان به نحوه عملکرد مغز او برمی گردد. این بحث پیرامون روش های تقویت حافظه و مغز می باشد. همان طور که می دانید مغز انسان از دو نیمکره چپ و راست تشکیل شده است که هر کدام مربوط به اعمال خاصی از انسان می باشد به طور مثال نیمکره چپ مغز اساسا مربوط به منطق، لغات، اعداد، تحلیل، فهرست بندی، خط بندی می باشد.در حالیکه نیمکره سمت راست مغز مربوط به ریتم، رنگ، رویاپردازی، تصویر و ارتباطات محیطی می باشد.

در بحث قدرت ذهن انسان، اخیرا نیز اثبات شده که نه نیمکره چپ مغز صرفا آکادمیک و تحلیلی است و نه نیمکره سمت راست مغز صرفا خلاق، مبتکر و احساسی است بر اساس تحقیقات زیادی که در این زمینه انجام شده است اکنون می دانیم که هر دو نیمکره مغز باید با یکدیگر همکاری داشته باشند تا بتوانند قدرت ذهن انسان را نشان دهند و فرایند تحلیل و خلاقیت را به صورت موفقیت آمیزی انجام دهند.نوابغی همچون انیشتین و نیوتون و دیگر نوابغ عصر جدید، مهارت های زبانی، عددی و تخیلی خود را با تصور و تجسم ترکیب کردند تا توانستند شاهکارهایی را خلق کنند.

پیشنهاد ما به شما : آموزش تندخوانی

 

روش استفاده ی درست از قدرت ذهن انسان

 

یکی از روش هایی که با استفاده از دانش شناخت مغز می توانید به کمک آن بهره وری را تا 5 برابر افزایش دهید نقشه های ذهنی می باشد که به داروی تقویت حافظه مشهورند. در روش سنتی برای به خاطر سپردن اطلاعات، کسب آمادگی برای برقراری ارتباط کتبی یا شفاهی، تحلیل مسائل برنامه ریزی یا برای تفکر خلاق تمرکز حواس را روی نکته برداری خطی می گذاشتند اما این روش به دلیل فقدان رنگ و تصویر و روابط محیطی از خلاقیت های ذهنی جلوگیری می کرد.

دلیل برتری نقشه ی ذهنی

 

وقتی از نقشه های ذهنی استفاده می شود در واقع از تمام قابلیت های ذهنی بهره برداری می کنید و با قرار دادن یک تصویر در وسط صفحه به ذهن سپاری مطالب را آسان می کنید.سپس با ایجاد شاخه هایی در اطراف این تصویر،یشبکه ای از عناوین مرتبط با آن ایجاد می شود که انعکاس ذهنیات محسوب می شود. این روش باعث تقویت حافظه و قدرت ذهن انسان می شود و می توان به جای یک لیست ناقص ایده های بیشماری را خلق کرد.

 

نقشه ی ذهنی و تندخوانی

روش صحیح مطالعه این است که نقشه ذهنی را با تکنیک های جدید و روش های تند خوانی که این آموزش تندخوانی از راه های افزایش تمرکز می باشد و امکان افزایش سرعت مطالعه به 1000 کلمه در دقیقه در کنار فهم کامل مطالب به کمک تمرکز ذهن را امکان پذیر ساخته و در نهایت منجر به افزایش سرعت مطالعه ی 10 هزار کلمه در دقیقه می گردد،ترکیب کنیم با این روش می توان قدرت ذهن انسان را شکوفا کرد. مطالعه با چنین سرعت بالایی در کنار نقشه های ذهنی دقیقی که مطالب یک کتاب را خلاصه می کنند و تبادل اطلاعاتی که می توان توسط این نقشه ذهنی انجام داد فرد را قادر می سازد تا در طول یک روز بتواند یک کتاب حجیم را که مربوط به حوزه ی کاری وی است، مطالعه کرده و مطالب آن را خلاصه و جمع بندی کند.

نتایج نقشه های ذهنی

 

از این تکنیک ها اخیرا در شرکت های بزرگ چند ملیتی مانند شرکت های کامپیوتری دیجیتال و نا بیسکو استفاده شده است.

در یکی از این موارد 120 مدیر ارشد به چهار گروه تقسیم می شوند و هر یک از افراد زیر گروه، با استفاده از تکنیک های تند خوانی و افزایش میدان دید، به مدت دو ساعت یک کتاب را مطالعه می کنند. بعد از گذشت دو ساعت، اعضای هر گروه به بحث و تبادل نظر در مورد مطالب کتاب می پردازند. سپس از هر گروه یک نفر انتخاب می شود تا برای سه گروه دیگر در مورد کتابی که خوانده اند، سخنرانی جامعی ارائه کند.

این کار چهار مرتبه صورت می گیرد در نهایت هر یک از این 120 مدیر ارشد در حالی این دوره ی آموزشی کوتاه مدت را ترک می کند که اطلاعات جدید موجود در 4 کتاب مختلف را نه تنها در مدت کوتاهی یاد گرفته، بلکه آنها را تحلیل، ادغام و در نهایت به ذهن سپرده است.

اخیرا یک خانواده مکزیکی از این روش برای سه فرزند خود که 6 تا 15 سال داشتند، استفاده کردند و در عرض 2ماه تبدیل به دانش آموزان نخبه ای شدند که قادرند تنها در عرض 2 روز مطالبی را یاد بگیرند و به ذهن بسپارند که یک دانش آموز معمولی باید در عرض یک سال یاد بگیرد.

تاریخچه ی نقشه های ذهنی

 

تکنیک های یادآوری ابتدا توسط یونانیان و به قصد نمایش مهارت ابداع شدند. اما اکنون می دانیم که این روش ها کاملا بر اساس نحوه ی عملکرد مغز می باشند و اگر به خوبی مورد استفاده قرار بگیرند، قادرند حافظه ی فرد را به صورت چشمگیری افزایش دهند.

این تکنیک نیازمند اصول ارتباط و تصور هستند تا تصویری محرک و حسی و رنگی و در نتیجه فراموش نشدنی در ذهن ایجاد کنند. این تکنیک هم اکنون در مرکز آموزش آی بی ام در استکهلم به کار برده می شود و نقش عمده ای در موفقیت دوره های آموزشی دارد و نیز در دوره های خود از این تکنیک ها بهره می گیرند.

 

تصاویر ذهنی باید از ویژگی های زیر برخوردار باشند:

در استفاده از این ابزار تقویت حافظه باید از ایده های خلاقانه استفاده کرد.

 • ۱-باید بسیار بزرگ و یا بسیار انبوه باشند.
 • ۲-باید مورد استفاده بی ربط داشته باشند.
 • ۳-باید مورد استفاده طنز آمیزی داشته باشند.
 • ۴-باید متحرک باشند.
 • ۵-باید رنگی باشند.
 • ۶-باید به هم ربط داشته باشند.
 • ۷-باید در ذهن دیده شوند.

فراموشی بعد از یادگیری یک امری معمول و رایج است. بعد از یک جلسه آموزشی یک ساعته، زمان کوتاهی وجود دارد که در آن به یادآوری مطالب یاد گرفته شده بپردازید زیرا مغز در حال تحلیل و تلفیق اطلاعات جدید است. پس از گذشت این مدت زمان کوتاه و معمولا 24 ساعت پس از اتمام آموزش، افت شدیدی در یادآوری داده ها رخ می دهد، به طوری که 80 درصد مطالب یادگرفته شده فراموش می شوند.

بنابراین مطالبی که در یک دوره ی آموزشی سه روزه فراگرفته می شوند تقریبا یک تا دو هفته بعد از آن فراموش می شود یادگیری و درک نحوه ی عملکرد حافظه باعث می شود که بتوان کیفیت آموزش و نحوه ی سپردن مطالب توسط افراد را بهبود بخشید. وقتی از افراد سوال می شود که با بالا رفتن سن و پیر شدن، چه اتفاقی برای سلول های مغزی انسان روی می دهد؟ اغلب با هیجان کاذبی می گویند از بین می رود.

با این وجود یکی از جالب ترین نکاتی که از تحقیقات اخیر دکتر(ماریون دایاموند) بر روی مغز بدست آمده اثبات می کند که به صورت طبیعی هیچ دلیلی برای از دست رفتن سلول های مغزی با بالا رفتن سن، به خصوص در مورد مغز های فعال و سالم وجود ندارد.

تمرین هایی برای افزایش قدرت ذهن انسان

 

۱- تکنیک های خلاقانه را بیاموزید.

۲- از جدول و بازی های فکری استفاده کنید.

۳- از دست غیر غالب خود در نوشتن، مسواک زدن، غذا خوردن و شانه کردن و…استفاده کنید.

۴- به یک جواب اکتفا نکنید.

۵- واقعیات را معکوس کنید. از خود بپرسید: چه می شود اگر…

۶- منطق را بیاموزید. معماهای منطقی حل کنید.

۷- نقاشی کنید.

۸- مثبت فکر کنید.

۹- در یک زمان چند کار را با هم انجام دهید.

۱۰- غذاهای متناسب برای مغز بخورید مانند گردو، بادام، نان برشته، چای سبز و غیره

۱۱- نرمش های روزانه انجام دهید.

۱۲- زیاد آب بخورید.

۱۳- تمرینات تنفس عمیق را انجام دهید.

۱۴- بخندید.

۱۵- خوب بخوابید و استراحت کافی داشته باشید.

۱۶- موسیقی گوش کنید.

۱۷- وابستگی خود به تکنولوژی را کاهش دهید.

۱۸- کودک درون خود را زنده نگه دارید.

۱۹- یک زبان خارجی بیاموزید.

۲۰- تند خوانی را یاد بگیرید.

۲۱- با ریاضیات دوست باشید.

۲۲- تمرکزتان را تقویت کنید.

۲۳- خود را به یادگیری در تمام عمر متعهد کنید. 

۲۴- کنجکاو باشید و خود را به چالش بکشید.

۲۵- دایره لغات خود را افزایش دهید.

۲۶- مدیریت زمان داشته باشید.

۲۷- استرس خود را مدیریت کنید.

۲۸- برای انجام کارهای روزمره خود برنامه ریزی کنید.

۲۹- برای حل مسائل خود از طوفان ذهنی استفاده کنید.

۳۰- نابغه ای را برای الگو برداری انتخاب کنید.

با انجام تمرینات فوق می توانید میان دو نیمکره مغز خود تعادل ایجاد کنید و بهره وری و قدرت ذهن خود را افزایش داده و موفقیت های چشمگیری در زندگی و در زمینه کسب و کار به دست آورید.

سوالات متداول :

روش درست استفاده از قدرت ذهن انسان چگونه است؟

یکی از روش هایی که با استفاده از دانش شناخت مغز می توانید به کمک آن بهره وری را تا 5 برابر افزایش دهید نقشه های ذهنی می باشد که به داروی تقویت حافظه مشهورند. در روش سنتی برای به خاطر سپردن اطلاعات، کسب آمادگی برای برقراری ارتباط کتبی یا شفاهی، تحلیل مسائل برنامه ریزی یا برای تفکر خلاق تمرکز حواس را روی نکته برداری خطی می گذاشتند اما این روش به دلیل فقدان رنگ و تصویر و روابط محیطی از خلاقیت های ذهنی جلوگیری می کرد.

چرا استفاده از نقشه های ذهنی توصیه می شود؟

وقتی از نقشه های ذهنی استفاده می شود در واقع از تمام قابلیت های ذهنی بهره برداری می کنید و با قرار دادن یک تصویر در وسط صفحه به ذهن سپاری مطالب را آسان می کنید.سپس با ایجاد شاخه هایی در اطراف این تصویر،یک شبکه ای از عناوین مرتبط با آن ایجاد می شود که انعکاس ذهنیات محسوب می شود. این روش باعث تقویت حافظه و قدرت ذهن انسان می شود و می توان به جای یک لیست ناقص ایده های بیشماری را خلق کرد.

تصاویر ذهنی باید چه ویژگی هایی داشته باشند؟

 • ۱-باید بسیار بزرگ و یا بسیار انبوه باشند.
 • ۲-باید مورد استفاده بی ربط داشته باشند.
 • ۳-باید مورد استفاده طنز آمیزی داشته باشند.
 • ۴-باید متحرک باشند.
 • ۵-باید رنگی باشند.
 • ۶-باید به هم ربط داشته باشند.
 • 7-باید در ذهن دیده شوند.

 

 

اشتراک گذاری در linkedin
لینکدین
اشتراک گذاری در whatsapp
واتساپ
اشتراک گذاری در email
ایمیل
اشتراک گذاری در telegram
تلگرام

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

دوست من سلام

امیدوارم حالت عالی باشه

با ما همراه شو

و سرمایت رو چند برابر کن

دوره سرمایه گذاری پلاس

دوست من سلام

امیدوارم حالت عالی باشه

50 درصد تخفیف برای دوره هوش مالی پلاس

لطفا شماره تلفن خود را درست وارد کنید تا هدیه از طرف ماهان تیموری در پنل کاربری قرار بگیرد