قدرت ذهن و تسلط بر افکار

قدرت ذهن و تسلط بر آن

در این مقاله قدرت ذهن انسان را بررسی می کنیم و اینکه قدرت ذهنی به نحوه عملکرد نیمکره های مغز او برمی گردد. این بحث پیرامون روش های تقویت حافظه و مغز می باشد. همان طور که می دانید مغز انسان از دو نیمکره چپ و راست تشکیل شده است که هر کدام مربوط به اعمال خاصی از انسان می باشد به طور مثال نیمکره چپ مغز اساسا مربوط به منطق، لغات، اعداد، تحلیل، فهرست بندی، خط بندی می باشد.در حالیکه نیمکره سمت راست مغز مربوط به ریتم، رنگ، رویاپردازی، تصویر و ارتباطات محیطی می باشد.

در بحث قدرت ذهن انسان، اخیرا نیز اثبات شده که نه نیمکره چپ مغز صرفا آکادمیک و تحلیلی است و نه نیمکره سمت راست مغز صرفا خلاق، مبتکر و احساسی است بر اساس تحقیقات زیادی که در این زمینه انجام شده است اکنون می دانیم که هر دو نیمکره مغز باید با یکدیگر همکاری داشته باشند تا بتوانند قدرت ذهن انسان را نشان دهند و فرایند تحلیل و خلاقیت را به صورت موفقیت آمیزی انجام دهند.نوابغی همچون انیشتین و نیوتون و دیگر نوابغ عصر جدید، مهارت های زبانی، عددی و تخیلی خود را با تصور و تجسم ترکیب کردند تا توانستند شاهکارهایی را خلق کنند که این موضوع نشان دهنده قدرت فکر انسان است.

تاثیر پذیری مغز

بسیاری از دانشمندان و محققان بر این باورند همان طور که اعضای بدن از مغز تاثیر می گیرند برعکس این موضوع نیز صادق است یعنی مغز ما نیز  می تواند از رفتارها و کارهای بدنی نیز تاثیر بگیرد. به همین خاطر است که می گویند برای سلامتی مغز باید ورزش کنیم .

انتقال دهنده های عصبی مغز ما را تحت تاثیر قرار می دهند به همین خاطر است که موارد مختلفی روی قدرت ذهنی ما تاثیر می گذارد .به طور مثال غذاهای سالم برای افزایش قدرت تمرکز و کنترل ذهنی ما بسیار مفید هستند و غذای های مضر می توانند بر سلامت  قدرت ذهن ما تاثیرات مخربی بگذارند.

اما زمانی که بتونید با آموزش قدرت ذهن را افزایش دهید نتایج خارق العاده ای به دست می آورید. به طور مثال :

 1. می توانید تمرکز خود را بالا ببرید و تصمیمات درست تری بگیرید.
 2. راحت تر می توانید راه حل های بهتری برای مشکلات و مسائل خود پیدا کنید.
 3. دچار افسردگی نمی شوید و یک زندگی شادی برای خود می سازید.
 4. می توانید مسائل مهم را راحت تر به ذهن خود بسپارید
 5. اعتماد به نفس تان به شدت بالا می رود

حال بیایید این مسئله را مورد بررسی قرار دهیم که اصلا قدرت ذهن انسان به چه معنا است.

قدرت ذهن چیست؟

قدرت ذهن چیست

یکی از بزرگترین ورزشکاران دنیا به نام لیرد همیلتون در این باره می گوید : شما باید مطمئن شوید بزرگترین دشمنی که دارید در بین گوش هایتان مخفی نشده باشد. بنابراین وقتی به این جمله توجه بیشتری می کنیم متوجه می شویم که ذهن ما می تواند یکی از خطرناک تری دشمنان ما تبدیل شود و یا حتی یکی از بهترین دوستان ما که باعث موفقیت در کار و تمام مراحل زندگی می شود که این موضوع می تواند به راحتی قدرت فکر انسان را تقویت کند.

با این اوصاف ممکن است این سوال ذهن شما را به خود مشغول کند که چه زمانی دشمن ماست و چه زمانی ما را راهنمایی می کند؟ به همین خاطر شما باید یادبگیرید چگوننه می توان به کمک آموزش قدرت ذهن انسان خود را تقویت کنیم و زندگی خود را بهتر و زیباتر بسازیم.

نقشه ذهنی چیست؟

از زمان های قدیم خیلی از افراد برای اینکه کارهای خود را سازمان دهی کنند و درک بهتری از اطلاعات داشته باشند از تصاویر استفاده می کنند. با این وجود با پیشرفت بشر استفاده از المان های تصویری نیز تغییر کرد و در نهایت شکلی از آن به نام نقشه ذهنی توسط آقای تونی بوزان به وجود آمد که هم برای یاد آوری و هم برای انجام کارها بسیار کاربردی است.

با این وجود نقشه ذهنی یک روش گرافیکی بسیار قوی است که می تواند قدرت ذهن شما را به راحتی سازماندهی کند و باعث موفقیت شما در زندگی شود. با این تفاسیر اگر شما ذهن خود را مانند یک گاوصندوق بسیار بزرگ که امنیت بالایی دارد در نظر بگیرید؛ نقشه ذهنی می تواند کلید ورود و خروج شما به این گاوصندوق باشد.

شما می توانید از این ابزار قدرتمند در سازمان دهی افکار و ایده ها ، تصمیم گیری، حل چالش ها ، هدفگذاری و برنامه ریزی ، اولویت بندی ، سخنرانی و… استفاده کنید و ببینید که با این ابزار چه مقدار می توان قدرت فکر انسان را افزایش داد. 

از آنجایی که نقشه ذهنی یک ابزار بصری است پس بهتر است نحوه استفاده از آن را یاد بگیرید، زیرا عناصری که در آن به کار می رود بر اساس اهمیت و ارزشی که دارند مورد استفاده قرار می گیرند و به شاخه ها و زیرشاخه های مختلفی تقسیم می شوند  که در نهایت باعث تقویت حافظه ، افزایش تمرکز می شود و حتی از آن می توان به عنوان یکی از روش های یادداشت برداری برای افزایش سرعت مطالعه و یا طوفان فکری نیز استفاده کرد.

بنابراین شما می توانید به کمک شاخه های نقشه های ذهنی به راحتی کارهای خود را به صورت سلسله مراتبی یادداشت کنید  و همین طور آن را به راحتی بست و گسترش دهید. برای اینکه نقشه ذهنی نظم بیشتری داشته باشد بهتر است آن را بیشتر از 7 شاخه اصلی تقسیم بندی نکنیم.

 

روش استفاده ی درست از قدرت ذهن انسان

 

یکی از روش هایی که با استفاده از دانش شناخت مغز می توانید به کمک آن بهره وری را تا 5 برابر افزایش دهید نقشه های ذهنی می باشد که به خوراکی تقویت حافظه  کوتاه مدت مشهورند. در روش سنتی برای به خاطر سپردن اطلاعات، کسب آمادگی برای برقراری ارتباط کتبی یا شفاهی، تحلیل مسائل برنامه ریزی یا برای تفکر خلاق تمرکز حواس را روی نکته برداری خطی می گذاشتند اما این روش به دلیل فقدان رنگ و تصویر و روابط محیطی از خلاقیت های ذهنی جلوگیری می کرد.

 

دلیل برتری نقشه ی ذهنی

 

وقتی از نقشه های ذهنی استفاده می شود در واقع از تمام قابلیت های ذهنی بهره برداری می کنید و با قرار دادن یک تصویر در وسط صفحه به ذهن سپاری مطالب را آسان می کنید.سپس با ایجاد شاخه هایی در اطراف این تصویر،شبکه ای از عناوین مرتبط با آن ایجاد می شود که انعکاس ذهنیات محسوب می شود. این روش باعث تقویت حافظه و قدرت ذهن انسان می شود و می توان به جای یک لیست ناقص ایده های بیشماری را خلق کرد.

 

نقشه ی ذهنی و تندخوانی

نقشه ذهنی

روش اصول مطالعه صحیح این است که نقشه ذهنی را با تکنیک های جدید و روش های تند خوانی که این آموزش تندخوانی از راه های افزایش تمرکز می باشد و امکان افزایش سرعت مطالعه به 1000 کلمه در دقیقه در کنار فهم کامل مطالب به کمک تمرکز ذهن را امکان پذیر ساخته و در نهایت منجر به افزایش سرعت مطالعه ی 10 هزار کلمه در دقیقه می گردد،ترکیب کنیم با این روش می توان قدرت ذهن انسان را شکوفا کرد.

مطالعه با چنین سرعت بالایی در کنار نقشه های ذهنی دقیقی که مطالب یک کتاب را خلاصه می کنند و تبادل اطلاعاتی که می توان توسط این نقشه ذهنی انجام داد فرد را قادر می سازد تا در طول یک روز بتواند یک کتاب حجیم را که مربوط به حوزه ی کاری وی است، مطالعه کرده و مطالب آن را خلاصه و جمع بندی کند.

 

نتایج نقشه های ذهنی

 

از این تکنیک ها اخیرا در شرکت های بزرگ چند ملیتی مانند شرکت های کامپیوتری دیجیتال و نا بیسکو استفاده شده است.

در یکی از این موارد 120 مدیر ارشد به چهار گروه تقسیم می شوند و هر یک از افراد زیر گروه، با استفاده از تمرین های عملی تند خوانی و افزایش میدان دید، به مدت دو ساعت یک کتاب را مطالعه می کنند. بعد از گذشت دو ساعت، اعضای هر گروه به بحث و تبادل نظر در مورد مطالب کتاب می پردازند. سپس از هر گروه یک نفر انتخاب می شود تا برای سه گروه دیگر در مورد کتابی که خوانده اند، سخنرانی جامعی ارائه کند.

این کار چهار مرتبه صورت می گیرد در نهایت هر یک از این 120 مدیر ارشد در حالی این دوره ی آموزشی کوتاه مدت را ترک می کند که اطلاعات جدید موجود در 4 کتاب مختلف را نه تنها در مدت کوتاهی یاد گرفته، بلکه آنها را تحلیل، ادغام و در نهایت به ذهن سپرده است.

اخیرا یک خانواده مکزیکی از این روش برای سه فرزند خود که 6 تا 15 سال داشتند، استفاده کردند و در عرض 2ماه تبدیل به دانش آموزان نخبه ای شدند که قادرند تنها در عرض 2 روز مطالبی را یاد بگیرند و به ذهن بسپارند که یک دانش آموز معمولی باید در عرض یک سال یاد بگیرد.

 

تاریخچه ی نقشه های ذهنی

تاریخچه نقشه ذهنی

 

تکنیک های یادآوری ابتدا توسط یونانیان و به قصد نمایش مهارت ابداع شدند. اما اکنون می دانیم که این روش ها کاملا بر اساس نحوه ی عملکرد مغز می باشند و اگر به خوبی مورد استفاده قرار بگیرند، قادرند حافظه ی فرد را به صورت چشمگیری افزایش دهند.

این تکنیک نیازمند اصول ارتباط و تصور هستند تا تصویری محرک و حسی و رنگی و در نتیجه فراموش نشدنی در ذهن ایجاد کنند. این تکنیک هم اکنون در مرکز آموزش آی بی ام در استکهلم به کار برده می شود و نقش عمده ای در موفقیت دوره های آموزشی دارد و نیز در دوره های خود از این تکنیک ها بهره می گیرند.

پیشنهاد ما به شما : بهترین زمان مطالعه

 

تصاویر ذهنی باید از ویژگی های زیر برخوردار باشند:

در استفاده از این ابزار تقویت حافظه باید از ایده های خلاقانه استفاده کرد.

 • ۱-باید بسیار بزرگ و یا بسیار انبوه باشند.
 • ۲-باید مورد استفاده بی ربط داشته باشند.
 • ۳-باید مورد استفاده طنز آمیزی داشته باشند.
 • ۴-باید متحرک باشند.
 • ۵-باید رنگی باشند.
 • ۶-باید به هم ربط داشته باشند.
 • ۷-باید در ذهن دیده شوند.

فراموشی بعد از یادگیری یک امری معمول و رایج است. بعد از یک جلسه آموزشی یک ساعته، زمان کوتاهی وجود دارد که در آن به یادآوری مطالب یاد گرفته شده بپردازید زیرا مغز در حال تحلیل و تلفیق اطلاعات جدید است. پس از گذشت این مدت زمان کوتاه و معمولا 24 ساعت پس از اتمام آموزش، افت شدیدی در یادآوری داده ها رخ می دهد، به طوری که 80 درصد مطالب یادگرفته شده فراموش می شوند.

بنابراین مطالبی که در یک دوره ی آموزشی سه روزه فراگرفته می شوند تقریبا یک تا دو هفته بعد از آن فراموش می شود یادگیری و درک نحوه ی عملکرد حافظه باعث می شود که بتوان کیفیت آموزش و نحوه ی سپردن مطالب توسط افراد را بهبود بخشید. وقتی از افراد سوال می شود که با بالا رفتن سن و پیر شدن، چه اتفاقی برای سلول های مغزی انسان روی می دهد؟ اغلب با هیجان کاذبی می گویند از بین می رود.

با این وجود یکی از جالب ترین نکاتی که از تحقیقات اخیر دکتر(ماریون دایاموند) بر روی مغز بدست آمده اثبات می کند که به صورت طبیعی هیچ دلیلی برای از دست رفتن سلول های مغزی با بالا رفتن سن، به خصوص در مورد مغز های فعال و سالم وجود ندارد.

پیشنهاد ما به شما: حافظه ی تصویری

تمرین هایی برای افزایش قدرت ذهن انسان

تمرین های ذهنی

 

۱- تکنیک های خلاقانه را بیاموزید.

۲- از جدول و بازی های فکری استفاده کنید.

۳- از دست غیر غالب خود در نوشتن، مسواک زدن، غذا خوردن و شانه کردن و…استفاده کنید.

۴- به یک جواب اکتفا نکنید.

۵- واقعیات را معکوس کنید. از خود بپرسید: چه می شود اگر…

۶- منطق را بیاموزید. معماهای منطقی حل کنید.

۷- نقاشی کنید.

۸- مثبت فکر کنید.

۹- در یک زمان چند کار را با هم انجام دهید.

۱۰- غذاهای متناسب برای مغز بخورید مانند گردو، بادام، نان برشته، چای سبز و غیره

۱۱- نرمش های روزانه انجام دهید.

۱۲- زیاد آب بخورید.

۱۳- تمرینات تنفس عمیق را انجام دهید.

۱۴- بخندید.

۱۵- خوب بخوابید و استراحت کافی داشته باشید.

۱۶- موسیقی گوش کنید.

۱۷- وابستگی خود به تکنولوژی را کاهش دهید.

۱۸- کودک درون خود را زنده نگه دارید.

۱۹- یک زبان خارجی بیاموزید.

۲۰- تند خوانی را یاد بگیرید.

۲۱- با ریاضیات دوست باشید.

۲۲- تمرکزتان را تقویت کنید.

۲۳- خود را به یادگیری در تمام عمر متعهد کنید. 

۲۴- کنجکاو باشید و خود را به چالش بکشید.

۲۵- دایره لغات خود را افزایش دهید.

۲۶- مدیریت زمان داشته باشید.

۲۷- استرس خود را مدیریت کنید.

۲۸- برای انجام کارهای روزمره خود برنامه ریزی کنید.

۲۹- برای حل مسائل خود از طوفان ذهنی استفاده کنید.

۳۰- نابغه ای را برای الگو برداری انتخاب کنید.

با انجام تمرینات فوق می توانید میان دو نیمکره مغز خود تعادل ایجاد کنید و بهره وری و قدرت ذهن انسان را افزایش داده و موفقیت های چشمگیری در زندگی و در زمینه کسب و کار خود  به دست آورید. همچنین ما به شما پیشنهاد می کنیم مقالات مربوط به تندخوانی را در سایت ماهان تیموری مطالعه کنید تا بتوانید نحوه استفاده نقشه ذهنی را بهتر درک کنید.

 

سوالات متداول :

وقتی از نقشه های ذهنی استفاده می شود در واقع از تمام قابلیت های ذهنی بهره برداری می کنید و با قرار دادن یک تصویر در وسط صفحه به ذهن سپاری مطالب را آسان می کنید.سپس با ایجاد شاخه هایی در اطراف این تصویر،یک شبکه ای از عناوین مرتبط با آن ایجاد می شود که انعکاس ذهنیات محسوب می شود. این روش باعث تقویت حافظه و قدرت ذهن انسان می شود و می توان به جای یک لیست ناقص ایده های بیشماری را خلق کرد.

 • ۱-باید بسیار بزرگ و یا بسیار انبوه باشند.
 • ۲-باید مورد استفاده بی ربط داشته باشند.
 • ۳-باید مورد استفاده طنز آمیزی داشته باشند.
 • ۴-باید متحرک باشند.
 • ۵-باید رنگی باشند.
 • ۶-باید به هم ربط داشته باشند.
 • 7-باید در ذهن دیده شوند.

 

همین حالا شروع کن!

5 پاسخ

  1. قدرت ذهن ناخودآگاه، قدرت ذهن و تجسم، نیروی حال، ذهنت را خلاص کن، رازهای قدرت ذهن،قدرت شگفت انگیز مغز

  1. درود بر شما همراه گرامی برای نقشه ذهنی نرم افزارهایی مثل : Mindjet MindManager و Concept Draw و imaind mape از جمله برنامه های کاربردی هستند که می تونن قدرت ذهن انسان رو تقویت و به تصویر هم بکشند.

دیدگاهتان را بنویسید