آموزش هوش مالی و بیزینس کوچینگ

هوش تجاری

 

 از جمله هوش هایی که در تصمیم گیری های مدیریتی در یک شرکت مهم می باشد : هوش تجاری می باشد.

در واقع این هوش کمک می کند، تا از راه تحقیق و بدست آوردن اطلاعات درباره زمینه های مختلف مانند: مشتری ها، رقیب های کاری، منابع تصیم بهتر و موثرتری بگیریم. مسلما اگر در هر کاری تحقیق دقیقی داشته باشید و اطلاعات مفیدی کسب کنید و اطلاعات درستی بدست آورید موفق تر خواهید بود .توصیه ای که می توانم در این زمینه به شما داشته باشم این است که در هیچ کاری بر مبنای حدسیات عمل نکنید و به این علت که کار به طریقی که انتظار دارید انجام نمی شود. بنابراین از جمله ویژگی هایی که یک مدیر خوب می تواند داشته باشد، داشتن هوش تجاری بالا است.

 

تعریف هوش تجاری 

در سال 1989 گروهی هوش تجاری را تعریف کردندو درواقع آن را به عنوان یک واژه چترگونه تعریف کردند و آن را شامل موارد و روش هایی می دانست که در جهت تصمیم گیری درست در کارها  بر اساس اطلاعات واقعی کمک میکند.

در سال 2008 شرکتی به نام شرکا فارستر این هوش را مجموعه ای از روش هایی بیان کرد که  اطلاعات خام را به اطلاعات مفید تبدیل می کند.

و تعاریف دیگری از جانب محققین مختلف  درباره هوش تجاری بیان شده است که اگر تمام آنها را مقایسه کنید به یک مفهوم کلی میتوان رسید آن هم اینکه در تصمیم گیری های یک سازمان برای پیشرفت کردن در هر زمینه ای بکار گیری این هوش از مهم ترین عوامل محسوب خواهد شد به این علت که شامل تمام تحلیل ها و گزارشات و اطلاعات واقعی در زمینه های مختلف سازمان می باشد.

بنابراین هوش تجاری هدفی جز بالا بردن فرایند کسب و کار نمی باشد و اینکار به جز دادن اطلاعات مهم و واقعی در زمان مناسب نیست که در این حالت هوش تجاری اثربخش خواهد بود .

در واقع وضع بد بازار و چالش هایی که در کسب و کار مخصوصا در این دوره زمانی با آن مواجه هستیم نیاز مدیران هر کسب و کار را برای داشتن یک هوش تجاری  و داشتن اطلاعات لازم و واقعی بیشتر خواهد کرد .

 

 استفاده از هوش تجاری دارای مزایایی می باشد که عبارتند از :

  • چون این هوش بر پایه گزارش ها و تحلیل های واقعی می باشد بنابراین هیچگاه با حدس و گمان عمل نمی کند.
  • با استفاده از هوش تجاری می توانیم نتیجه کار را مفید تر و سریع تر ببینیم. 
  • در واقع از مهم ترین مزایای هوش تجاری این است که  با تفکر مشتری ها بیشتر آشنا می شویم  و می توانیم در جهت نیازهای آنها قدم برداریم.

 

پس می توان نتیجه گرفت که با برخوداری از این هوش می توانیم نیاز بازار را پیش بینی کنیم و همیشه یک گام جلو تر عمل کنیم و درصد موفقیت و شکست خود را بخوبی بسنجیم و براساس آن وارد بازار شویم. 

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 نظر
  1. کاربر می‌گوید

    مرسی از مقالتون

  2. بهترین کوتاه کننده لینک کاربر می‌گوید

    سلام ممنونم مطلب عالی بود با تشکر

ARE YOU READY? GET IT NOW!
Increase more than 500% of Email Subscribers!
Your Information will never be shared with any third party.
ARE YOU READY? GET IT NOW!
OR SUBSCRIBE WITH
{subscription-facebook}
{subscription-google}
هدیه شما، فایل صوتی مصاحبه با آنتنی رابینز
میلیونر خودساخته ای که رازهاش رو با شما به اشتراک میزاره
telegram
ARE YOU READY? GET IT NOW!
Increase more than 500% of Email Subscribers!
Your Information will never be shared with any third party.
ثبت نام دوره هوش مالی پلاس