آموزش هوش مالی و بیزینس کوچینگ

حافظه مغز یادگیری بزرگترین ابزار آموزشی ما

حافظه مغز یادگیری ماست و ما به کمک آن اطلاعات را ثبت می کنیم. حافظه مغز یادگیری، یکی از توانایی های پیچیده ترین عضو بدن مان یعنی مغز است. سالیان زیادی است که دانشمندان در رابطه با این عضو تحقیق و مطالعه می کنند. نتایج بسیاری از این تحقیقات به دست آمده که نحوه ی عملکرد این عضو پیچیده را برای ما آشکار ساخته است. در این مطلب به شما راهکار هایی را می آموزیم که به کمکشان می توانید راحت تر بیاموزید. حافظه مغز

قدرت به خاطر سپردن

 

 

یکی از مهم ترین توانایی های مغز، قدرت به خاطر سپردن چیزهای گوناگون است. حافظه در هر فرد از سه بخش مختلف تشکیل می شود. رمزگردانی ، اندوزش و بازیابی. هر یک از این بخش ها عمل خاصی را انجام می دهند؛ رمزگردانی وظیفه ی آماده کردن اطلاعات برای ذخیره شدن را دارد. اندوزش اطلاعات رمز گردانی شده را ذخیره می کند و بازیابی وظیفه ی دوباره خوانده شدن و بیرون کشیدن اطلاعات ذخیره شده را دارد.

 

حافظه مغز یادگیری بزرگترین ابزار آموزش ما

 

در مطالعه قبل از هرچیز یادتان باشد كه حافظه حتی در بهترین شرایطش بدون ضعف و اشكال نیست و دانشجویانی كه عادات نابخردانه ای چون كم خوابی، مصرف دارو و مرتب حاضر نشدن در كلاس را دارند، اگر می خواهند در امتحان عملكرد خوبی داشته باشند باید این عاداتشان را ترك كنند . اولین گام در بهبود عملكرد تحصیلی‌تان، اطمینان یافتن از پرداختن موثر اطلاعات است تا اطلاعات در حافظه بلند مدت اندوخته شود. اگرچه برخی اطلاعات به طور خودكار رمزگردانی می شوند ولی برای یادگرفتن دروس باید خیلی زحمت بكشید. اگر یادتان باشد گفتم كه رمزگردانی مستلزم توجه كردن، پردازش اطلاعات در تسطیح مناسب و تصویرسازی ذهنی است.

 

روش های تقویت حافظه مغز یادگیری

 

حافظه مغز یادگیری

مدیر و برنامه ریز زمان خوبی باشید

با مدیریت زمان و برنامه ریزی مناسب می توانید وقت مورد نیازتان برای خوب درس خواندن را تامین كنید. برای گرفتن نمرات بالا باید در ازای هر یك ساعت كلاس ، روزانه ۳ تا ۲ ساعت درس بخوانید. مثلاً اگر هفته ای ۱۵ ساعت كلاس دارید باید ۴۵ ۳۰ ساعت در هفته مطالعه غیررسمی داشته باشید.حافظه مغز یادگیری

تمام تمرکز خود را روی موضوع مورد نظر قرار دهید

 

 

وقتی عزم‌تان را جزم كردید كه وقت لازم برای دروس‌تان را كنار بگذارید، نباید اجازه بدهید چیز دیگری تمرکز حواس شما را ازبین ببرد. اگر می خواهید چیزی را به یاد آورید نباید اجازه بدهید توجه‌تان تقسیم شود. ببینید چه قدر به مطالب توجه می كنید. اگر احساس كردید حواس تان جمع نیست یکی از راه های افزایش تمرکز استفاده از كلمه یا عبارتی مثل «تمركز» یا «صفر» است که سطح توجه تان را افزایش می دهید.حافظه مغز یادگیری

مطالب را طوطی وار حفظ نكنید بلكه آن ها را بفهمید

اگر مطالب را بفهمید و آن ها را طوطی وار مرور و حفظ نكنید، احتمال این كه آن ها را در بلندمدت به یاد آورید بیشتر خواهد شد. مرور برای جاگرفتن اطلاعات در حافظه كوتاه مدت خوب است ولی وقتی به رمزگردانی، اندوزش و بازیابی اطلاعات در حافظه بلند مدت نیاز دارید، خیلی موثر نیست. پس سعی كنید تا حد امكان اطلاعات را بفهمید و آن ها را معنا و بسط دهید و شخصی كنید. یكی از فنونی كه شما را از فهمیدن مطالب مطمئن می كند، بازبینی شناختی است كه میزان پیشرفتتان در مطالعه یا درس خواندن را نشان می دهد. مثلاً برای مطمئن شدن از این كه مطالب را فهمیده اید، خلاصه ای از مطالب خوانده شده تهیه كنید و قسمت هایی را كه هنوز مبهم هستند، دوباره بخوانید.حافظه مغز یادگیری

از خودتان سوال كنید

 

 

راهبرد سوال از خود به شما كمك می كند مطالب را بهتر به یاد آورید. لابه لای درس خواندنتان، لحظاتی توقف كنید و از خودتان چنین سوالاتی بپرسید: «معنای چیزهایی كه خواندم چیست؟»، «چه اهمیتی دارند؟» و «مصداق مفهومی كه خواندم چیست؟» وقتی با طرح سوالاتی از این قبیل، به مطالبی كه خوانده اید یا كارهای كلاسی‌تان صورت عینی و ملموس بخشیدید، تعداد تداعی های اطلاعاتی را كه بعداً می خواهید بازیابی كنید، بالا می برید.

یادداشت های خوبی بردارید

یکی از روش های تقویت حافظه یادداشت برداری خوب در جریان گوش دادن به صحبت های استاد یا خواندن كتاب درسی است. ولی هر چیزی را یادداشت نكنید؛ این كار تمرکز ذهن شما را مختل می كند و نمی گذارد از منظور استاد یا كتاب درسی تصویر كاملی در ذهن تان ترسیم كنید.

راهبردهای یادداشت برداری خوب

خلاصه بندی

بعد از چند دقیقه گوش كردن یا كتاب خواندن، نكات اصلی را یادداشت كنید. دوباره چند دقیقه به صحبت های استادتان گوش بدهید و كتاب بخوانید، بعد نكات اصلی دیگر را یادداشت كنید.    

تعیین رئوس مطالب

 

 

رئوس مطالب صحبت های استادتان را مشخص كنید. برای این كار سلسله مراتبی تهیه كنید كه رابطه ایده ها و اختصاصی یا عمومی بودن آن ها را نشان می دهد. بعد از این كه سلسله مراتب فصول كتاب درسی تان را تهیه كردید، عناوین اصلی را با مثلاً حرف «الف»، عناوین فرعی را با حرف «ب» و عناوین فرعی تر را با حرف «ج» مشخص كنید.

نقشه های مفهومی

اگر رئوس مطالب نظر شما را جلب نكرد از صحبت های استاد یا كتابتان نقشه های مفهومی تهیه كنید. نقشه های مفهومی شبیه رئوس مطالب هستند، فقط اطلاعات را به صورت نمودار یا نقشه نشان می دهند.

روش كورنل

از سمت راست صفحه كاغذ، خطی كه یك چهارم تا یك سوم صفحه را جدا می كند به سمت پایین صفحه بكشید و صفحه را به دو قسمت تقسیم كنید یادداشت های تان را روی دو سوم تا سه چهارم صفحه باقی مانده در سمت چپ صفحه ثبت كنید وقتی مشغول مرور یادداشت‌هایتان هستید می توانید نظرات‌تان را در سمت راست بنویسید طوری که یک ارتباط موثر بین آن ها وجود داشته باشد به این ترتیب یادداشت های شما شخصی تر و بازیابی آن ها آسان تر می شود.

مرور یادداشت ها

 

 

عادت كنید هر از گاهی یادداشت های تان را مرور كنید و خواندن آن ها را به شب امتحان موكول نكنید. در صورت امكان، بلافاصله پس از هر آموزش یا مطالعه هر بخش، دقایقی را صرف مرور یادداشت های تان كنید. به این ترتیب می توانید اطلاعاتی را كه از دست داده اید ولی هنوز در حافظه تان هستند، بیابید. این راهبرد، یادگیری شما را تثبیت می كند.

نتیجه گیری

یکی از ارکان مهم مغز قدرت ثبت اطلاعات است که از سه بخش تشکیل شده است. ۱-رمز گردانی ۲-اندوزش ۳-بازیابی. با یک پردازش خوب اطلاعات می توان آن را به حافظه ی بلند مدت سپرد. داروی تقویت حافظه یک خلاصه نویسی مناسب و تصویرسازی ذهنی است. در خلاصه نویسی از ایده های خلاقانه استفاده کنید. هرچه نوشته ها شخصی تر و نزدیک تر به زبان خودتان باشد، بازیابی اطلاعات آسان تر خواهد بود. روش صحیح مطالعه مرور مطالب بلافاصله بعد از تدریس است، این بهترین زمان است.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر ۱
  1. حسن فکری کاربر می‌گوید

    مرسی از اینهمه وقت گذاشتن و مطالب عالی