راز موفقیت استیو جابز

سلام ماهانی عزیز. امروز می‌خواهیم درباره یکی از افراد موفق صحبت کنیم و راز موفقیت استیو جابز را با هم دیگر کشف کنیم.

سعی کنید از جنبه های مختلف به یک فرد واقعاً موفق فکر کنید. بیایید استیو جابز را مثال بزنیم. او مرد ایده ای بود. او می دانست کی و چگونه ریسک کند. او به میلیاردها دلار اجازه نداد تا ارزشهای واقعی را فراموش کند.

شاید خیلی از شما آقای استیوجابز را با برند و گوشی های اپل می شناسید. او در سال 1955در فرانسیسکو به دنیا آمد . او از پدری مسلمان و از مادری مسیحی متولد شد اما این موضوع باعث شد پدر و مادر او نتوانند از او نگهداری کنند به همین خاطر او را به خانواده ای آلمانی سویسی سپرده شد.

ناپدری او که مکانیک ماهری در یک شرکت لیزر بود باعث شد جابز نیز با حوزه الکترونیک آشنا شود و او توانست وارد این حوزه شود. در مقابل نامادری او که زنی حسابدار بود خواندن و نوشتن را قبل از رفتن به مدرسه به او آموخت.

زندگی نامه استیو جابز

زندگی نامه استیو جابز

در زندگی نامه استیو جابز آمده است که او در دوران مدرسه خود و زمانی که سن کمی داشت پسری به  شدت  کسل‌کننده و حوصله سر بر بود. با این وجود معلمش در دوره چهارم ابتدایی مشوق او در موفقیت وی بود و باعث شد استیو استعدادهای خود را کشف و در نهایت در آن ها موفق شود.

او از دبیرستان هومستید فارغ التحصیل شد و در دانشگاه ثبت نام کرد اما در میانه راه به این نتیجه رسید که ادامه تحصیل باعث موفقیت او نمی شود به همین خاطر دانشگاه را رها کرد و به خوشنویسی پرداخت. بعدها او از این هنر در برند خود استفاده کرد .

او بیان می کند اگر من خوشنویسی بلد نبودم نمی توانستم مکینتاش را این گونه طراحی کنم که تمام حروف با فواصل درست کنار هم قرار بگیرند و یک اثر هنری خلق نمی شد و در نتیجه هیچ کامپیوتری نمی توانست فونت های این چنینی داشته باشد.

او در سال 1974 به استخدام شرکت آتاری درآمد و یکی از تکنیسین های این شرکت شد. او که علاقه زیادی به معنویات مخصوصاً از نوع عرفان های آسیایی داشت و همین موضوع باعث شد او به هند برود و در آنجا مدتی را به سیر و سلوک بپردازد و ازنظر شخصیتی خود را رشد دهد.

آینده را تصور کنید:

یکی از نقاط قوت  او این بود که همیشه جلو تر از رقبا بود به همین خاطر این یکی از جملات استیو جابز این بود که همیشه سعی می کنم کمی جلو تر از رقبای خودم پیش بروم  . به همین خاطر بود که او سعی می‌کرد که آینده را پیش بینی کند. او در اکثر اوقات به این موضوع فکر می کرد که در کار خودش چه محصولی است که بشر در چند سال آینده به آن احتیاج خواهد داشت و پس از آن سعی میکرد که به بهترین شکل ممکن مواردی که تصور می‌کرد را عملی کند. شما اگر کسب‌وکار دارید ببیند چه نیاز هایی در حوزه شماست که مردم تا چند سال آینده به آن احتیاج خواهند داشت و سپس برای محقق کردن آن هدف گذاری و برنامه ریزی انجام دهید.  تصور کردن آینده و بررسی کردن نیازها موجب افزایش خلاقیت استیو جابز میشد. به عبارتی مهم ترین راز موفقیت استیو جابز همین خلاقیت بود. اگر می خواهید موفق شوید سعی کنید تا خلاقیت خودت را بررسی کنید.

 

نقطه نظرات دیگران را در نظر بگیرید:

یکی دیگر از جملات استیو جابز این بود که بیان می کرد من همیشه سعی می کنم دیدگاه کاربر خود را در نظر بگیرم. او می خواست بداند که تجربه کاربری بی عیب و نقص چیست و به تلاش خود ادامه می داد. تعهد به کمال یکی از رازهای موفقیت او بود که باعث می شد که بهترین محصول را با بهترین کیفیت ارتقا دهد. هر کاری که می کنید ، همیشه سعی کنید از طریق نحوه عملکرد مردم را خوشحال کنید. فکر کنید که چگونه اقدامات شما توانایی تغییر در زندگی آنها را دارد. هر شغل مربوط به ارائه محصولات یا خدمات برای دیگران است. شما با مردم در ارتباط هستید ، بنابراین باید همه تلاش خود را انجام دهید تا تجربه آنها بهبود یابد و این موضوع را در استراتژی بازاریابی خودتان مشخص کنید. استفاده از نظرات دیگران یکی دیگر از راز موفقیت او بود.

تمرکز خود را بر روی نکات مثبت حفظ کنید:

یکی دیگر از مهم ترین عوامل موفقیت او که در زندگی نامه او هم قابل مشاهده است  این بود که روی نقاط قوت سازمان خود تاکیید می کرد و روز به روز سعی می کرد که آنها را بهبود دهد. رفتارش در برابر نقاط ضعف این بود که آنها را به حد قابل قبولی برساند  ولی نقاط قوتش را تشکیل می داد.

 

از شکست درس بگیرید:

از شکست درس بگیرید

درس گرفتن از شکست ها یکی دیگر از مهم ترین راز های موفقیت در زندگی است که می توانید از آن استفاده کنید. شکست خوردن اشتباه نیست، بلکه درس نگرفتن از شکست اشتباه بزرگی است. همه شکست می خورند و این جزئی از زندگی انسان است. در سال 1984 ، استیو جابز از اپل ، شرکت خودش اخراج شد. وقتی در سال 2005 در مقابل فارغ التحصیلان استنفورد صحبت کرد ، توضیح داد که چگونه این شکست باعث رشد او شد:

“من آن زمان آن را ندیدم ، اما معلوم شد اخراج از اپل بهترین اتفاقی است که می تواند برای من داشته باشد. سنگین بودن موفقیت با سبکی دوباره مبتدی بودن جایگزین شد و در مورد همه چیز اطمینان کمتری داشت. این مرا آزاد کرد تا وارد یکی از خلاقانه ترین دوره های زندگی ام شوم. ”

تصور کنید که اگر بتوانید در شرایط استرس زا آرام و سرحال باشید ، چقدر آزاد ، آسوده و خوشحال خواهید بود. پس اگر در زندگی شکست خوردید به جای توقف کردن و غز زدن، سعی کنید که از شکستتان درس بگیرد.

 

پیگیری علاقه‌ها:

استیو جابز

احتمالاً شما هم سخنرانی استیو جابز را شنیده باشید که می‌گوید من هرروز خودم را در آیینه نگاه می‌کنم و به خودم می‌گویم که اگر امروز آخرین روز زندگیت باشد چه کاری انجام می‌دهی؟ و بعد از آن یادم می افتد که باید آن کاری که می دانم درست است را انجام دهم و علاقه‌های خودم را پیگیری می‌کنم. را شنیده باشم. به شما هم پیشنهاد می‌کنم که این سوال را از خودتان بپرسید و سعی کنید که علاقه خودتان را پیدا کنید و سعی کنید که به بهترین شکل ممکن آن را دنبال کنید و هر روز گامی در جهت رساندن خودتان به رویا هایتان بردارید.

علاقه و استعداد مفاهیمی متفاوت هستند. اگر شما می خواهید ببیند که در یک کار استعداد دارید یا خیر باید ببینید که آن کار را در زمان کم و با زحمت کم تر انجام دهید. برای مثال یک نفر ۱۰ سال طول می‌کشد که بتواند یک کاری را انجام دهد و در طولانی‌تر این کار را انجام می‌دهد. ولی یک نفر دیگر همان کار را در سه سال یاد می‌گیرد و در آن متخصص می شود و بدون هیچ سختی هم آن را انجام می‌دهد همچنان بعد از مدتی هرکسی که او را می بیند به او افتخار می‌کند و به مهارت او اعتراف می‌کند.

پیگیری علاقه ها از مهم ترین راز های موفقیت استیو جابز است. اما باید این را به شما بگوییم که دنبال کردن علاقه‌ها به دو نکته اساسی نیاز دارد و آن هم این است که شما شجاعت دنبال کردن علاقه هایتان را داشته باشید و در زمینه ای که علاقه دارید کمی استعداد داشته باشید و به دنبال آنها بروید. پس از آن هم شما باید سعی کنید که به بهترین شکل ممکن خودتان را ارتقا دهید و همه می دانند که استیو جابز دانشگاه را رها کرد. او به اندازه کافی باهوش بود که بدون تلاش زیاد درس می خواند.

 

پیشنهاد ما به شما : صاحب شرکت بیل گیتس

کار درست را انجام دهید:

کار درست را انجام دهید

استیو جابز همیشه سعی می کرد تا کار درست را انجام دهدد این عدم تعهد نبود او فهمید که قرار نیست وقت خود را با کاری که علاقه زیادی به آن نداشته هدر ندهد. او شروع به گذراندن دوره هایی کرد که واقعاً به آن علاقه داشت ، اما خیلی زود دانشکده را کاملا رها کرد زیرا احساس می کرد پول والدینش را هدر می دهد. نه ، ما نمی گوییم شما باید دانشگاه را ترک کنید. در اینجا درست این است: وقتی کاری که انجام می دهید احساس درستی نداشته باشد و مطابق با اهداف شما در آینده نباشد ، با آن وقت تلف نکنید. اگر با شغلی که از آن متنفر هستید دست و پنجه نرم می کنید ، به دنبال گزینه های دیگر باشید. اگر واقعاً می خواهید در زندگی خود کار دیگری انجام دهید ، چرا فقط این کار را نمی کنید.

کلام آخر

در این مقاله  در مورد  موفقیت استیو جابز را بررسی کردیم و اگر می خواهید شما هم دستاوردهای بزرگی در زندگیتان خلق کنید،‌ بهتر است که تلاش کنید تا این رفتار ها را انجام دهید و آنها را تبدیل به جزئی از سبک زندگیتان کنید. می‌توانید زندگینامه سایر افراد موفق را در سایت ماهان تیموری بخوانید.

سوالات متداول :

استیو جابز موفق بود زیرا همیشه دیدگاه کاربر را در نظر می گرفت. او می خواست بداند که تجربه کاربری بی عیب و نقص چیست و به تلاش خود ادامه می داد. تعهد به کمال یکی از رازهای موفقیت او بود که باعث می شد که بهترین محصول را با بهترین کیفیت ارتقا دهد

یکی دیگر از مهم ترین راز موفقیت استیو جابز این بود که روی نقاط قوت سازمان خود تاکیید می کرد و روز به روز سعی می کرد که آنها را بهبود دهد. رفتارش در برابر نقاط ضعف این بود که آنها را به حد قابل قبولی برساند  ولی نقاط قوتش را تشکیل می داد.

درس گرفتن از شکست ها یکی دیگر از مهم ترین راز موفقیت استیو جابز است که می توانید از آن استفاده کنید. شکست خوردن اشتباه نیست، بلکه درس نگرفتن از شکست اشتباه بزرگی است. همه شکست می خورند و این جزئی از زندگی انسان است. در سال 1984 ، استیو جابز از اپل ، شرکت خودش اخراج شد. وقتی در سال 2005 در مقابل فارغ التحصیلان استنفورد صحبت کرد ، توضیح داد که چگونه این شکست باعث رشد او شد: “من آن زمان آن را ندیدم ، اما معلوم شد اخراج از اپل بهترین اتفاقی است که می تواند برای من داشته باشد. سنگین بودن موفقیت با سبکی دوباره مبتدی بودن جایگزین شد و در مورد همه چیز اطمینان کمتری داشت. این مرا آزاد کرد تا وارد یکی از خلاقانه ترین دوره های زندگی ام شوم. ”

دنبال کردن علاقه‌ها به دو نکته اساسی نیاز دارد و آن هم این است که شما شجاعت دنبال کردن علاقه هایتان را داشته باشید و در زمینه ای که علاقه دارید کمی استعداد داشته باشید و به دنبال آنها بروید. پس از آن هم شما باید سعی کنید که به بهترین شکل ممکن خودتان را ارتقا دهید و همه می دانند که استیو جابز دانشگاه را رها کرد. او به اندازه کافی باهوش بود که بدون تلاش زیاد درس می خواند.

 

همین حالا شروع کن!

دیدگاهتان را بنویسید

آخرین فرصت ثبت نام در دوره میتوز