استراتژی بازاریابی

اصولاً زمانی که از استراتژی صحبت می کنیم، قرار است برنامه ای بریزیم تا به وسیله آن به اهداف خودمان برسیم. حال می تواند از این استراتژی برای رسیدن به اهداف شخصی استفاده کرد یا اینکه از این استراتژی برای رسیدن به اهداف کسب و کاری  مثل بازاریابی.

در این مقاله قصد داریم شما را با صفر تا صد استراتژی آشنا کنیم.

پیدا کردن هدف بازاریابی

اولین کاری که باید برای نوشتن استراتژی بازاریابی ( marketing strategy ) انجام دهید این است که سعی کنید در درجه اول  هدف خودتان را مشخص کنید. شما از بازاریابی قصد دارید که به چه هدفی برسید؟

باید هدفتان برای خودتان شفاف باشد. زمانی که از اهداف شفاف صحبت می کنیم منظورمان این است که از به کار بردن جملات کلی صرف نظر کنید. برای مثال

افزایش فروش سالانه

شروع صادرات به کشور عمان

افزایش میزان تبلیغات و… همگی جز اهداف کلی می باشند.

شما برای داشتن یک استراتژی موفق در بازاریابی باید تلاش کنید تا اهداف خودتان را به صورت شفافی بیان کنید. برای مثال:

۳۰ درصد افزایش فروش سالیانه در دوسال از طریق فروش محصولاتA/B/C

صادرات محصولD به کشور عمان در شش ماه آینده

افزایش بودجه تبلیغات از ۵۰ میلیون در ماه به ۷۵ میلیون در ماه

 

پیشنهاد ما به شما : بازاریابی پنهان

 

به طور کلی ما برای هدف گذاری باید به چهار نکته توجه داشته باشیم

  • فروش محصول موجود در بازار فعلی
  • فروش محصول موجود در بازار جدید
  • فروش محصول جدید در بازار فعلی
  • فروش محصول جدید در بازار جدید

تمامی این ها کارهایی هستند که ما باید در هدف گذاری خودمان به آنها توجه کنیم و در استراتژی بازاریابی خودمان به آنها توجه نشان دهیم.

تعیین وضعیت فعلی

پس از مشخص کردن هدف باید وضعیت فعلی خودمان را شفاف کنیم.

کدام یک از محصولات ما بنا بر نمودار زیر در مرحله رشد اولیه، رشد سریع، مرحله افول، اشباع و بلوغ قرار دارند.

در کدام قسمت از فروش مشکل داریم. آیا تمامی کارمندان رضایت نسبی از کار خودشان دارند. آیا ابزارهای که برای بازاریابی و فروش خودمان استفاده می کنیم از کیفیت لازم برخوردار هستند.

پس از تعیین وضعیت فعلی نوبت به راهبردهای عملیاتی در طراحی استراتژی بازاریابی می رسد.

 

در این قسمت ما برای رسیدن به اهداف استراتژی بازاریابی خودمان چارچوبی را تعیین می کنیم. جهارچوبی کلی برای راهبردها و تاکتیک ها را انتخاب می کنیم. سپس سعی می کنیم که این راهبرد ها را برای کسانی که قصد اجرای آن را دارند به طور شفاف توضیح دهیم.

در این راهبرد ما موارد زیر را بازگو می کنیم.

اهداف: چه کاری باید انجام داد؟

اقدام: چه کارهایی برای رسیدن به این هدف باید انجام دهیم؟

تاریخ شروع

تاریخ پایان

هزنیه بودجه بندی شده

همچنین باید در استراتژی خودمان به اصل 4P نیز توجه داشته باشیم.

اصل4P به ما می گوید که چهار چیز در استراتژی باید با هم دیگر هماهنگ باشند.

محصول

قیمت

روش های ترویج

مکان عرضه

تمامی این موارد را ما باید در استراتژی خودمان بیاوریم. برای مثال ما باید روش ترویج خودمان را شفاف کنیم. باید بدانیم که از چه طرقی قرار است که محصول یا خدمات خودمان را به دیگران معرفی کنیم. در ادامه با یک مثال روش ها ترویج رابه شما معرفی می کنیم.

استراتژی بازاریابی از طریق رسانه های اجتماعی

بازاریابی در شبکه های اجتماعی بر ارائه محتوایی است که کاربران با ارزش می دانند و می خواهند در شبکه های اجتماعی خود به اشتراک بگذارند و در نتیجه باعث افزایش دید و بازدید می شود. اشتراک مطالب ، ویدئوها و تصاویر رسانه های اجتماعی همچنین بر روی سئو سایت تأثیر می گذارد از این رو که اغلب ارتباط نتایج جستجو را در شبکه های رسانه های اجتماعی مانند فیس بوک ، توییتر ، لینکدین ، ​​یوتیوب و اینستاگرام و همچنین موتورهای جستجو مانند گوگل و یاهو افزایش می دهد. بازاریابی شبکه های اجتماعی موثر است زیرا: ضمن افزایش تولید محتوا، هزینه های بازاریابی را کاهش می دهد83٪ از کل بازاریابان B2B حداقل از یکی از سایت های رسانه های اجتماعی “چهار بزرگ” (Facebook ، LinkedIn ، Twitter ، YouTube) برای توزیع محتوا استفاده می کنند

استراتژی بازاریابی

این رویکرد بازاریابی استراتژیک بر ایجاد و توزیع اطلاعات مربوط به نیازهای احتمالی متمرکز است تا بتواند محصولات یا خدمات شما را به بهترین وجه  به دیگران معرفی کند و از این طریق افرادی را که به احتمال زیاد خرید می کنند – جذب کند. شما از طریق قالب های متنوعی مانند اینفوگرافیک ، صفحات وب ، پادکست ها ، فیلم ها ، وبلاگ ها ، مقاله های سفید ، وبینارها و کتابهای الکترونیکی، می توانید افراد بسیار زیادی را به خودتان جذب کنید. شاید در ابتدا بازاریابی محتوا برای شما هزینه بر باشد، اما بهتر است که شما به چشم یک دارایی به آن نگاه کنید تا هزینه زیرا این محتوا برای شما باقی می ماند و مشتریان هر زمان که بخواهند می توانند از ان استفاده کنند و این یعنی که شما برای مشتریان خلق ارزش کرده اید.

لازم به ذکر است که بازاریابی محتوا مترادف با بازاریابی ورودی نیست. بازاریابی محتوا یک مولفه مهم در یک استراتژی کلی ورودی است ، اما سایر روشهای بازاریابی را برای به حداکثر رساندن ارزش محتوا ادغام نمی کند.

بازاریابی محتوا موثر است زیرا:

 

چشم اندازها را از طریق کانال فروش ترسیم می کند

قابلیت مشاهده ، اعتبار و مطلوبیت برند را افزایش می دهد

بازارهای هدف را با اطلاعات مربوطه تراز می کند

به طور کلی در بازاریابی محتوایی در قسمت ترویج استراتژی بازاریابی از اهمیت بالایی برخوردار است.

کلام آخر

یک استراتژی بازاریابی مشخص باید حول پیشنهاد ارزش شرکت باشد ، که به مشتریان می گوید شرکت به چه معنی است ، چگونه کار می کند و چرا شایسته تجارت آنها است.

پس شما باید تلاش کنید که این قسمت را جدی بگیرید و به سادگی از کنار آن نگذرید. از طرفی اگر شما استراتژی بازاریابی نداشته باشید نمی توانید در بازار رقابتی باقی بمانید.

همین حالا شروع کن!

دیدگاهتان را بنویسید