کاریزما چیست و چطور به شخصی کاریزماتیک تبدیل شویم ؟

کاریزما چیست

سلام دوست من. امیدوارم حالت عالی باشه. اگر توی یک جمعی باشی.و صحبت از کاریزما (Charisma) بشه اون وقته که سوالی به ذهنت میاد.  اون سوال اینه که ” کاریزما چیست” ؟ امروز می خوایم در مورد کاریزما صحبت کنیم.و بگیم که هدف از داشتن کاریزما چیه؟ و این که فرق کاریزما و غرور جیه ؟ با من همراه باش.تا این موضوع رو با هم بررسی کنیم.

کاریزما چیست ؟!

کاریزما از واژه‌ای یونانی خاریسما گرفته‌ شده است.و در فرهنگ لغات این‌ چنین معنی می‌شود :

کاریزما مجموعه رفتارها و ویژگی‌هایی از اطمینان، نعمت و برکت است.که فرد با این ویژگی‌ها جذاب و اثرگذار دیده می‌شود. درگذشته کاریزما به‌ دور از مثبت یا منفی بودن این اثرگذاری اتفاق عجیبی به نظر می‌رسید. و همیشه این سوال مطرح می شود.که چطور چنین افرادی بر تعداد افراد بسیاری چنین اثری می‌گذارند ؟

هیتلر، کاریزما

” کاریزما چیست ؟ ” را در افراد مشهور دنیا بررسی کنیم !

اگر شخصیت رهبران بزرگی چون هیتلر را مورد بررسی قرار دهیم.به این تعریف می‌رسیم که این افراد دارای جذابیت و اثرگذاری زیادی بوده‌اند.تا حدی که افراد بسیاری در راستای خواسته‌هایشان تسلیم‌ می شدند. و به دستورات یا خواسته‌های آن ها پاسخ مثبت می‌دادند.

یک شخصیت کاریزماتیک شخصیتی است.که به‌ دور از تصورات اغلب افراد، پرهیجان، شاد و فعال هستند. و یک شخصیت ایمن و یا مطمئن دارند. یک انسان کاریزماتیک، شخصیت پایدار و مطمئنی دارد.که به نظر می‌رسد همین اطمینان موجب جذابیتشان می‌شود .

یک انسان می‌تواند تمام ویژگی‌های مثبتی که گفتیم را داشته باشد.ولی کاریزماتیک نباشد. یک شخصیت کاریزماتیک فردی است که می‌تواند تعداد افراد بسیاری را با اهداف خود همراه و هم سو کند. تحقیقات زیادی در این‌ ارتباط انجام شده است.که یک فرد کاریزماتیک چه ویژگی‌هایی دارد که در این مقاله به ۴ ویژگی مهم این افراد اشاره خواهیم کرد.

چهار ویژگی افرادی که کاریزما دارند :

 • صحبت کردن قاطع:

اگر بخواهید در همان نگاه اول یک فرد کاریزماتیک را بشناسید.به صحبت‌ها و صدای او توجه کنید. این افراد با اعتماد به نفس بالا و قاطع صحبت می‌کنند.و به خاطر همین قاطعیت و اطمینان در فن بیان خود افراد بسیاری را به سمت خود جذب می‌کنند.و باعث می‌شوند افراد شنونده به صحبت‌هایشان اعتماد کرده.و با آن‌ها همراه شوند.

 • ثابت‌ قدم بودن:

کاریزماتیک ها در عقاید و باورهایشان ثابت‌قدم‌اند. این افراد به هر نحوی روی عقاید خود پافشاری می‌کنند و امکان ندارد با تغییر شرایط از تصمیم خود منصرف شوند. به همین دلیل است که به هر آنچه بخواهند می‌رسند. دیر یا زود دارد اما انجام می‌دهند..

 • آینده‌ نگر بودن:

افراد کاریزماتیک آینده را می‌بینند.و با توجه به آن عمل می‌کنند. تصمیمات امروزشان با توجه به برنامه و نتیجه‌ای که در آینده می‌بینند گرفته می‌شود. این شیوه‌ی عملکرد این افراد باعث می‌شود راحت‌تر و مطمئن‌تر تصمیم بگیرند. چون می‌دانند مقصدشان کجاست و چه اقداماتی باید انجام دهند.

 • جلوتر از دیگران درحرکت‌اند:

کاریزماتیک ها انسان‌های عصر هجر نیستند. بلکه افرادی هستند که از آموزش‌های نوین، برنامه‌های محکم و شیوه‌ های مدیریتی جدید برای پیشبرد اهدافشان استفاده می‌کنند.

این افراد می‌دانند دانش برای آن‌ها قدرت است.و هیچ‌وقت از کنار این موضوع بی‌تفاوت عبور نمی‌کنند. سعی می‌کنند همه‌ چیز را بدانند.و با آگاهی تصمیم بگیرند. سطح آگاهی و دانش این افراد از کلامشان کاملاً مشخص است. این افراد مدام در حال مطرح کردن ایده های نو می باشند. 

این مطلب برای تو سودمنده، حتما بخونش:
تکنیک های تصمیم گیری در مدیریت

کاریزماتیک بودن ذاتیآیا کاریزماتیک بودن ذاتی است؟

خیر. در واقع یک فرد می‌تواند به‌طور ذاتی مجموعه‌ای از رفتارها را برای جذب و اثرگذاری داشته باشد.اما این به معنی این نیست که این ویژگی ها کاملاً ذاتی است. شما می‌توانید با انجام کارهایی به یک فرد کاریزماتیک تبدیل شوید.

شاید تا به الآن نمی تونسیتم که به سوال کاریزما چیست جواب بدیم. پس چطور باید کاریزمایتیک باشیم ؟ یکی از مهم‌ترین کارهایی که باید انجام دهید.کار کردن روی زبان بدن یا Body Language است. افراد با کاریزما به‌دقت روی زبان بدنشان توجه دارند.و می‌دانند کجا چه رفتاری را نشان دهند که اثر خود را بگذارند. شما هم می‌توانید با رعایت این نکات تبدیل به یک فرد با کاریزما شوید.و همه را تحت تأثیر خود قرار دهید.

 

آیا من می‌توانم یک انسان کاریزماتیک باشم؟

چراکه نه !
شما می‌توانید یک انسان کاریزماتیک باشید. فرقی نمی‌کند اگر یک بانوی خانه‌دار هستید.و یا وزیر یا رئیس‌ جمهور یک کشور یا دانشجو یا کارمند ! شما برای اثرگذار بودن نیاز به کاریزما دارید. برای این‌ که به یک انسان کاریزماتیک تبدیل شوید نیاز به شناخت خصوصیات و رفتارهای این افراد دارید.

در ادامه 4 راهکار ارائه کرده‌ایم.تا با استفاده از این راهکارها بتوانید روز به‌ روز کاریزما خود را تقویت کنید.و تبدیل به انسان اثرگذاری شوید که دنیا را تحت تأثیر خود قرار می‌دهد:

 • شنونده باشید تا گوینده:

برخلاف تصور افراد یک شخصیت کاریزماتیک زیاد صحبت نمی‌کند.اما وقتی صحبت می‌کند سخنان ارزشمندی می‌زند که همه را میخکوب می‌کند. افراد پرحرف، نه جذاب هستند.و نه اثرگذار، بلکه افراد کاریزماتیک، کم صحبت می‌کنند و سنجیده.

ویژگی‌های یک شنونده‌ی واقعی را در مقاله‌ای به‌طور کامل توضیح خواهم داد.اما تا اینجا بدانید که باید ارتباط چشمی برقرار کنید. تمرکزتان روی فرد مورد نظر باشد. لبخند بزنید.و به‌ طور کلی به صحبت‌هایی که طرف مقابل می‌زند به‌طور کامل توجه کنید.

 • طرف مقابل شما مهم‌ترین انسان روی زمین است:

با این نگاه با دیگران ارتباط برقرار کنید.و به آن‌ها توجه کنید که آن‌ها مهم‌ترین انسان روی زمین هستند. شاید بگویید سخت است.اما به‌ مرور و با تمرین به این مهارت دست پیدا خواهید کرد. بیشتر بگذارید دیگران صحبت کنند تا اینکه به توصیف خود بپردازید.

این را به خاطر بسپارید یک فرد کاریزماتیک انسان آگاهی است.که این آگاهی را از همین ارتباط‌ موثر و صحبت با انسان‌های مختلف کسب کرده است. زیاد به صحبت کردن از خودتان پافشاری نکنید.و در مقابل طوری رفتار کنید که صحبت‌های طرف مقابل برایتان جذاب و شنیدنی هستند.

 • کمک کردن و یاری‌ رساندن مهم‌ترین خصلت یک کاریزماتیک است:

دیگران برایتان مهم اند.و اگر همین یک اصل را به‌ خوبی رعایت کنید.خواهید دید افراد زیادی را جذب خود کرده‌اید که واقعاً دوستتان دارند.و به صحبت‌های شما گوش می‌دهند. هدف از ارتباطتان کمک و یاری‌رساندن باشد به‌ دور از فخرفروشی و تظاهر.

یک رفتار صادقانه کاملاً به دل می‌نشیند و نیازی به‌ زحمت زیاد نیست.

 • تشویق و تکریم را فراموش نکنید:

نکات مثبت افراد را شناسایی کنید و به آن‌ها بگویید صادقانه و به‌ دور از اغراق، این کار شما را در ذهن افراد ثبت می‌کند.

شخصیت کاریزماتیک چه سودی برای ما دارد؟

وقتی شما وارد مهمانی می شوید.آیا توجهات به سمت شما جلب می شود.و افراد دوست دارند با شما ارتباط برقرار کنند. این از ویژگی های شخصیت کاریزماتیک می باشد. شخصیت کاریزماتیک موجب می شود.که افراد به شما اعتماد کنند، موجب پیشرفت و مقبولیت شما در بین افراد می شود.و به شما در رسیدن به اهدافتون کمک می کند.

دقیقا همین شخصیت کاریزماتیک می باشد که فرق بین یک رهبر یا دنباله رو را تعیین می کند.

شخصیت کاریزماتیک دارای مجموعه ای از کارهای خاص می باشد. که برای برخی احساس مهم بودن دست می دهد، برخی توجهات را به خود جلب می کنند. و در برخی احساس خاص بودن دست می دهد. شخصیت کاریزماتیک الگویی برای سایرین محسوب می شود. و همانطور که در بالا به آن اشاره شد.شخصیت های کاریزماتیک در بیان احساسات خود ابایی ندارند.و می دانند که کجا و چگونه این کار را انجام دهند.

افرادی مثل استیو جابز و مارتین لوتر کینگ، شخصیت کاریزماتیک داشتند.و این دو نمونه نشان می دهد که تبدیل شدن به یک شخصیت کاریزماتیک کاملا اکتسابی می باشد.

فرق غرور با کاریزما

اینطور به نظر می رسد.که افرادی که شخصیت کاریزماتیک دارند انسان های مغروری هستند.ولی باید به شما بگویم که اینطور نیست ، آنان مغرور نیستند بلکه افرادی هستند که اعتماد به نفس بالایی دارند.و همین امری خجالتی بودن و برقراری ارتباط موثر و تاثیر گذاری بر دیگران را برای آنان راحت می کند.

مردم با دیدن اعتماد به نفس بالای شما میل پیدا می کنند.که به شما نزدیک شوند و این امری است.که افراد کاریزماتیک را از دیگران متمایز می کند.

بنابراین با توجه به آنچه در مقاله گفته شد، یک فرد می تواند چهره ای کاریزماتیک داشته باشد.و این امر به هیچ عنوان ذاتی و مختص افراد  خاص نمی باشد.

 

تنها کافی است اصول کلی برای تبدیل خود به یک شخص کاریزماتیک را رعایت کنیم تا بتوانیم در زمره این افراد قرار بگیریم.

خواهشمندیم با دیدگاه سازنده خود ما را در ارائه هرچه بهتر مقالات یاری نمایید.

16 دیدگاه برای “کاریزما چیست و چطور به شخصی کاریزماتیک تبدیل شویم ؟

  • محمدحسین شفاعی گفته:

   سلام درود بر شما
   امیدوارم عالی باشید .
   تلاش کنید تا بیش تر از همیشه در جمع صحبت کنید و برای اعتماد به نفس می تونید حتی رو به آیینه تمرین خودتون رو شروع کنید .
   تمرین کنید و مهارت هاتون رو توضیح بدید تا به جایی برسه که در جمع افراد بزرگ هم بتونید محکم و با فن بیان خوب صحبت کنید و خودتون رو پرزنت کنید .

 1. سعید بختیاری گفته:

  درود بر شما
  سپاسگزارم از مقاله بسیار خوب و با توضیح های ساده و قابل فهم
  استاد تیموری من یه سوال داشتم من در گذشته تقریبا میتونم بگم در دوران نوجوانی و جوانی که حدود ۱۷ تا ۲۰ سالگی کاریزمای خیلی قوی و اعتماد به نفس خوبی داشتم و به طور ناخوداگاه تمام این تکنیک ها رو استفاده میکردم الان در سن۴۱ سالگی اصلا ن اعتماد بنفس اون موقع و حتی یه ذره کاریزما در من مونده چجوری میتونم به حالت روحی اون موقع برسم؟
  سپاسگزارم از توجه شما

 2. reza amani گفته:

  با سلام
  کاریزما برای اکثر مردم یک مقوله اسرار آمیزه وبرای بعضی ها یه چیز دور ازذهن.ومیشه گفت کاریزماتیک بودن به معنی فرد موفق یا ثروتمند بودن نیست. حتی به معنیِ نحوه ارائه مطلبی و یا نوع پوشش هم نیست. کاریزماتیک بودن یعنی انجام یک سری کارهای خاص…
  مثلا برای اینکه یک فرد درحوزه کاریش به کارآفرینی نمونه تبدیل بشه وبتونه خدمات یا محصول خود را معرفی کنه و بفروشه, نیاز داره تا کاریزمایی فوق العاده قوی داشته باشه, تا بتونه باکم ترین حرف افراد را به خودش جذب کنه و کاری کنه شیفته ی فرد و محصولش بشوند
  کاریزمای یه رهبره که باعث میشه زیردستانش هدفشو جدی بگیرند ازخودگذشتگی انجام بدند وفراتر از اونی که هستند خودشون را نشون بدند
  داشتن شخصیت کاریزماتیک میتونه نقش مثبتی در مدیریت موفق و زندگی شخصی فرد داشته باشه اما برای داشتن چنین شخصیتی باید ویژگی هایی روداشت که خوشبختانه شما وتمام تیمتون دارید روی تمام ویژگی ها به خوبی کار می کنید واین لطف شما وتیمتون رو می رسونه که شب ،روز نمیشناسین وهدف تون خدمت به این خانواده ست که به لطف خدا ودعای تمام بچه ها روزبه روز دارا بزرگ وبزرگ تر میشه
  باتشکر

  • mahan گفته:

   سلام رضای عزیز خیلی ممنونم از نظر خوبتون
   و مهر و محبتب که نسبت به تیم ما دارید
   پیروز باشید

 3. یوسف شرقی گفته:

  با سلام خدمت جناب تیموری و اعضای محترم سایت و همکاران پر تلاششون
  با توجه به این که اعتماد به نفس بالا همان طور که اقای تیموری فرمودند از نشانه های افراد جذاب هست یک تمرین را برای اعتماد به نفس بالا برای شما در پایین مینویسم امیدوارم مقبول افتد
  یکی از تمرین هایی که برای بالا بردن اعتماد به نفس بالا است این است که در هر مجلسی که وارد شدید سعی کنید اولین نفری باشید که سر صحبت را باز میکنید و سعی کنید با افراد بیگانه ارتباط برقرار کنید
  و دوم اینکه در هر کجا دعوت شدید سعی کنید جزو افراد اولی باشید که در ان مجلس وارد میشوید
  دم همتون گرم

  • mahan گفته:

   سلام امیر عزیز
   نزدیک به شش ماه هست که در حال تولید اطلاعات ایرانی هستیم در این زمینه
   اما چون هم زمان با پروژه هوش مالی هست زمان بیشتری نیاز هست تا یک کار فوق العاده انجام بشه
   به امید خدا در انتهای بهمن ماه از این محصول رو نمایی میکنیم
   شاد باشید

 4. سعید گفته:

  جناب تیموری بزرگوار ممنون از مقاله ای خوبی که ارائه دادین و فیل تاثیر گذارتون میخواستم یه خواهش کنم مانند دفعات گذشته یه جایزه ای برای یه سری از فعالیتها مث تحقیق و…در نظر بگیرید که مبلغش م از یک میلیون بیشتر باشه ممنونم

 5. مهسا گفته:

  سلام. عالی بود جان مطلب به طور کامل گفته شده . مطلبتون ذهن رو باز می کنه و به من تصویر ذهنی داد که این فوق العاده بهم کمک کرد.دقیقا دنبال این نوع نوشتن بودم که جای دیگه ای با این بیان تاثیر گذار در موضوع کاریزما نخونده بودم. متشکرم از شما و مقالات بسیار تاثیر گذار و زیباتون که بهم کلی انرژی میده.

دیدگاهتان را بنویسید