موفقیت در کنکور

سلام ماهانی عزیزامروز می‌خواهیم درباره عوامل موفقیت در کنکور صحبت کنیم و تلاش کنیم که به این طریق به شما کمک کنیم که بتوانید به بهترین شکل ممکن خودتان را برای موفقیت در کنکور آماده کنید.

شاید با خودتان بپرسید که چرا ما این مقاله را در وبسایت ماهان تیموری منتشر می‌کنیم؟ باید قبل از هرچیزی به شما بگوییم که به آموزشگاه کنکوری

تبدیل نشده‌ایم و یا قرار نیست که به عنوان پشتیبان شما هر هفته با شما تماس بگیریم بلکه از آنجایی که ما به نوجوانان و جوانان این کشور خیلی اعتقاد داریم و می دانیم که آنها قادرند آینده کشورمان ایران را به بهترین شکل بسازند، این مقاله را برای کمک به شما یا همان نسل z نوشتیم. همچنین ما از نوشتن این مقاله کوتاه قصد داریم نکاتی را به شما انتقال دهیم که بتوانید به بهترین شکل ممکن خودتان را رشد دهید و بتوانید خودتان این مسیر را طی کنید.

اول از همه فارغ از اینکه در چه رشته و در چه دبیرستان یا هنرستانی در حال تحصیل هستید، باید این نکته را به شما بگوییم که قرار است که شما کاری فراتر از یک آزمون انجام دهید. شما یک مسیری را شروع می‌کنید که در طی آن یک سری مهارت‌هایی را به دست می‌آورید که نه تنها به شما در موفقیت در کنکور کمک می کند بلکه باعث خواهد شد که شما با استفاده از آنها در زندگی خودتان هم به موفقیت و پیشرفت دست پیدا کنید و از تجاربی که در طول این مسیر به دست می‌آورید برای سایر جنبه های زندگی خودتان هم استفاده کنید و  به طور کلی شخصیت یک فرد موفق را به دست آورید.

 

 

تعیین چشم‌انداز و هدف گذاری

 

تعیین چشم‌انداز و هدف گذاری

این نکته یکی از ساده‌ترین روش موفقیت است  و در عین حال  یکی از مهم‌ترین عوامل موفقیت در کنکور است که به شما این امکان را خواهد داد که در سخت‌ترین شرایط هم ادامه بدهید. شما باید در ابتدا مشخص کنید که واقعا در زندگی چه می‌خواهید و دوست دارید که در آینده خودتان چه کاری را انجام دهید و از همینجا برای رسیدن به آن گام بردارید. شاید شما در رشته ریاضی باشید و تمام علاقه شما این باشد که در آینده پزشک شوید، یا در رشته تجربی در حال درس خواندن هستید و دوست دارید که وکیل شوید.

هر چیزی را که دوست دارید اگر نمی توانید از طریق رشته خودتان به آن برسید، رشته تحصیلی خودتان را تغییر دهید. خیلی از افراد فکر می‌کنند که این عامل باعث عدم موفقیت در کنکور می‌شود که شما ناگهان در سال آخر رشته تحصیلی خودتان را تغییر دهید ولی یکی از دوستان خودم بود که واقعاً به پزشکی علاقه داشت ولی رشته دبیرستانش ریاضی بود. او در سال آخر رشته خود را تغییر داد و واقعاً هم تلاش کرد و در نهایت در رشته پزشکی قبول شد. پس عشق و علاقه می تواند نتیجه بازی را تغییر دهد.

پس از آنکه شما توانستید چشم انداز ایده‌آل خودتان را تعیین کنید و متوجه این موضوع شوید که واقعاً در آینده چه می‌خواهید نوبت به هدف گذاری و خرد کردن این مسیر می‌رسد. شما باید در ذهن خودتان و پس از آن روی کاغذ مسیر خودتان را شفاف کنید و سپس سعی کنید که به تک تک آن اهداف برسید. شما وقتی که مشخص کردید که می‌خواهید در چه رشته‌ای ادامه تحصیل بدهید وقت آن است که برای خودتان هدف گذاری کنید در هر هفته چقدر می‌خواهید به این هدف خودتان نزدیک تر شوید. برای مثال مشخص می کنید که در این هفته می‌خواهید کدام یک از مباحث درسی را به طور کامل بخوانید و به اندازه کافی از آن تست حل کنید.

برنامه ریزی

 

برنامه ریزی

پس از تعیین چشم انداز و تقسیم کردن آن به اهداف کوچک‌تر نوبت به این موضوع می‌رسد که هدف گذاری و برنامه ریزی کنید و پس از آن تلاش کنید که به برنامه‌ای که ریخته اید عمل کنید. برای مثال اگر شما در برنامه خودتان می‌آورید که هر روز ۳۰ دقیقه تست قرابت معنایی بزنید تحت هر شرایطی این کار را انجام دهید. عمل کردن به برنامه‌ای که دارید و استمرار داشتن بر روی آن مهم‌ترین عامل موفقیت است که فراتر از هر نوع استعدادی عمل می‌کند و به شما این امکان را می‌دهد که به بهترین شکل ممکن خودتان را رشد دهید و به هر هدفی که  دارید برسید و تلاش کنید که خودتان را رشد بدهید.

سنجیدن خودتان

 

سنجیدن خودتان

یکی از مهم ترین الزامات موفقیت در کنکور این است که مدام باید خودتان را بسنجید و ببینید که چقدر در مسیر رشد قرار دارید و زحماتی که می‌کشید تا چه حد موثر است. همچنین آزمون دادن و سنجیدن خود می‌تواند به شما این امکان را بدهد که ببیند تا چه حد منابع شما موثر است و تا چه حد به شما کمک می کند و برای شما مفید است.

تمامی سه مرحله بالا را خودتان می‌توانید خودتان انجام دهید. می‌توانید خودتان برنامه ریزی کنید و حتی خودتان از خودتان آزمون بگیرید و از آزمون‌های موجود در اینترنت استفاده کنید. همچنین می‌توانید در یکی از موسسات آموزشی کنکوری ثبت نام کنید. آنها برنامه سالانه به شما می‌دهند و به طور منظم از شما ازمون می‌گیرند و همچنین شما را در منطقه و نسبت به سایر رقبای شما می‌سنجند. همانطور که در ابتدای مقاله گفتیم مهم‌ترین نکته برای کسب موفقیت در کنکور عشق است. اگر شما واقعاً عاشق هدفتان باشید به آن خواهید رسید حال چه خودتان برنامه ریزی کنید و از خودتان آزمون بگیرید چه دیگران این کار را انجام دهند.

همراه داشته باشید

همراه داشته باشید

داشتن یک دوست هم مسیر می تواند بسیار به شما کمک کند و کمک او هم از این جهت مهم است که گاهی اوقات شما خسته هستید ولی او شما را زود تر به مسیرتان باز می‌گرداند و به شما این امکان را می‌دهد که بیشتر تلاش کنید. البته این مورد یک خطر دارد که اگر همراه شما بخواهد جا بزند شما هم ناخودآگاه از این کارتان باز می‌مانید پس استفاده درست از آن به خودتان باز می‌گردد.

پیشنهاد ما به شما: جملات انگیزشی شجاعت

موفقیت در کنکور

 

سلامتی کامل

یکی از اشتباهاتی که اکثر دانش آموزان مرتکب می‌شوند این است که از خواب خودشان می‌زنند و فکر می‌کنند که با کم خوابی می‌توانند بیشتر درس بخوانند ولی همیشه به این نکته توجه داشته باشید که رهرو آن نیست که گهی تند و گهی خسته رود رهرو آن است که آهسته و پیوسته رود.

شما هم به مقدار کافی در شب بخوابید و هر روز ۳۰ دقیقه ورزش کنید و طبق برنامه‌تان هم درس بخوانید.

شاید اصول موفقیت در کنکور خیلی بیشتر از این حرف‌ها باشد ولی ما در این مقاله، مهم‌ترین مواردی که در موفقیت یک دانش آموز موثر است را برای شما بیان کردیم. همچنین این عوامل برای موفق شدن در سایر جنبه‌های زندگی شما ههم موثر است. موفقیت در کنکور به افزایش قدرت تمرکز و اعتماد به نفس شما هم کمک می‌کند. به این صورت که شما یک اقدام موفق را انجام و دستاورد بزرگی را به دست می اورید. فردا روزی در زندگیتان جرأت انجام کار های بزرگ را داشته باشید.

همین حالا شروع کن!

دیدگاهتان را بنویسید