راه اندازی کسب و کار در ترکیه

راه اندازی کسب و کار در ترکیه: شاید شما هم مثل خیلی از افراد دیگر قصد مهاجرت به کشورهای دیگر مخصوصاً به کشورهای همسایه ایران داشته باشید و به این موضوع فکر کرده اید که مثلاً کسب و کار خود را در ترکیه راه اندازی کنید و در این کشور به موفقیت برسید. با این حال باید بگوییم این دیدگاه می تواند بسیار خوب باشد زیرا می تواند سطح درآمدی شما را به شدت بالا ببرد.

از طرفی هم این موضوع ممکن است ریسک بسیار بالایی داشته باشد، زیرا شما در کشوری می خواهید این کار را انجام دهید که شما اتباع خارجی محسوب می شوید و اگر شما از راه درست اقدامات لازم را انجام ندهید برای شما مشکلات فراوانی را به وجود خواهد آورد.

با این توضیحات قصد داریم در این مقاله درباره ایده های راه اندازی کسب و کار در ترکیه صحبت کنیم و مشاغلی را بررسی کنیم که می تواند درآمد خوبی را برای شما به همراه داشته باشد.
همان طور که می دانید تب و تاب مهاجرت این روزها بسیار زیاد شده است و خیلی از افراد تصمیم به مهاجرت گرفته اند که یکی از مقاصد آن ها، کشور ترکیه است . با این حال هر یک از کشورهای مختلف شرایط خاصی برای اخذ اقامت و راه اندازی کسب و کار برای افراد مختلف دارند. با این حال ما در این مقاله راه اندازی کسب و کار در ترکیه را مورد بررسی قرار می دهیم .

همان طور که می دانید راه اندازی کسب و کار ، به نوعی سرمایه گذاری محسوب می شود و همه کشورهای دنیا برای اینکه سرمایه گذاران خارجی را مجاب به سرمایه گذاری کنند شرایط خاصی را در نظر می گیرند. با این اوصاف ترکیه نیز از این موضوع مستثنا نیست.

با این حال راه اندازی کسب و کار در ترکیه خطرات و ریسک های مخصوص به خود را دارد. به همین خاطر نمی توان بی گدار به آب زد و بدون تحقیق و آگاهی کسب و کار خود را در این کشور راه اندازی کرد. بنابراین شما باید به طور کلی تحقیقات لازم در مورد شرایط، مزایا، معایب ،موانع و… را در نظر بگیرید و در ادامه اقدام به راه اندازی کسب و کار خود در کشورهای دیگر کنید.

نکات مهم برای راه اندازی کسب و کار در ترکیه

خیلی از ما می دانیم که برای مهاجرت به یک کشور دیگر از راه های قانونی شرایطی وجود دارد که اگر به آن ها بی توجهی کنیم ممکن است ما را با مشکلات فراوانی روبرو کند. بنابراین داشتن شغلی که بتوان به کمک آن امرار معاش کرد و چرخ زندگی خود را به کمک آن چرخاند، از مهم ترین موضوعاتی است که در مهاجرت با آن روبرو خواهیم شد. با این حال این موضوع برای ما ایرانی ها شاید کمی سخت تر یا متفاوت تر از یک شهروند عادی ترکیه ای باشد.

مجوز

 

مجوز

 

با این وجود اولین قدم برای راه اندازی کسب و کار در ترکیه گرفتن مجوزات لازم است زیرا بدون آن هیچ فردی نمی تواند موفق به اخذ تابعیت این کشور شو.د به همین منظور از همان ابتدای کار باید به این نکته توجه ویژه ای داشته باشید و به دنبال اخذ مجوزهای لازم برای راه اندازی کسب و کار در ترکیه باشید، اما نباید زیاد نگران این موضوع باشید، زیرا گرفتن مجوز کار در این کشور خیلی ساده تر از کشورهای دیگر است.

معرفی کسب وکار مناسب برای شما

همان طور که می دانید کشور ترکیه یکی از کشورهای توریست پذیر دنیاست که سالانه میلیاردها دلار از این راه کسب درآمد می کند. به همین دلیل نیاز به افرادی دارد که تسلط کافی به زبان های خارجی دارند و اگر شما هم تسلط کافی به زبان های خارجی مانند انگلیسی ، فرانسوی، آلمانی و…دارید این فرصت برای شما هم وجود دارد که به راحتی بتوانید تابعیت این کشور را به دست آورید و در آن جا مشغول کار شوید.

مشاغل دیگری مانند صادرات، پرستاری از کودکان ، متخصص فروش، برنامه نویسی، گرافیک و… از مشاغلی هستند که این کشور بیش از پیش به آن ها نیاز دارد به همین خاطر اگر در یکی از این موارد مهارت دارید ، موقعیت برای داشتن کسب و کار در ترکیه برای شما راحت تر فراهم می شود.

باید و نبایدهای راه‌اندازی کسب و کار در ترکیه

 

باید و نبایدهای راه‌اندازی کسب و کار در ترکیه

 

همان طور که در بالا هم اشاره کردیم راه اندازی کسب و کار در ترکیه یک نوع سرمایه گذاری محسوب می شود به همین خاطر شما باید به نکات زیادی در این راه توجه کنید تا در نهایت بتوانید با آگاهی در این راه قدم بردارید و به موفقیت برسید.

اولین نکته برای راه اندازی کسب و کار در هر کجای این دنیا چه در ایران و چه در خارج از کشور این است که باید اطلاعات کافی و لازم برای راه اندازی کسب و کار را به دست آورید. به طور مثال شما باید بدانید مسائل حقوقی در مورد کسب و کاری که شما می خواهید آن را راه اندازی کنید، چیست؟ این کسب و کار چه میزان مهارت نیاز دارد و حتی تمکن مالی شما چقدر است.

نکته مهمی که در اینجا وجود دارد این است که شما باید تعیین کنید می خواهید برای فردی دیگر کار کنید و یا می خواهید کسب و کار و یا شرکت خود را در این کشور تاسیس کنید؟ اگر می خواهید برای فردی دیگر کار کنید شرایط متفاوت تر از زمانی است که می خواهید کسب و کار خود را داشته باشید.

به همین خاطر توجه به این نکات می تواند شرایط را به طور کلی برای شما تغییر دهد و یا حتی عدم توجه به آن می تواند شرایط را برای شما سخت تر کند .با این حال شما در هر شرایطی باید مجوز کار کردن در این کشور را از ادارات مربوطه دریافت کنید تا بتوانید با خیالی آسوده تر به مسیر خود ادامه دهید.

اما نکته مهمی که باید در انتخاب شغل در این کشور در نظر بگیرید این است که بعضی از مشاغل وجود دارند که خط قرمز کشور ترکیه هستند و اتباع خارجی نمی توانند در آن مشغول فعالیت شوند. به طور مثال این کشور به اتباع خارجی مجوز کار در مشاغل حکومتی و دولتی را نمی دهد و برای آن ممنوعیت ایجاد کرده است با این حال مشاغل دیگری وجود دارند که می توانند درآمد بسیار بالایی داشته باشند که در ادامه آن ها را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

کسب و کارهای پول ساز در ترکیه

در هر کشوری مشاغلی وجود دارد که هر فردی چه شهروند آن کشور باشد و چه یکی از اتباع خارجی می تواند از آن درآمد بالایی کسب کند که این موضوع برای کشور ترکیه نیز صادق است . به طور مثال مشاغلی در حوزه های پزشکی ، مدیریت، بانکداری، دندانپزشکی ، مدیریت بازرگانی و… درآمد بسیار بالایی در این کشور دارند . بنابراین اگر شما هم در یکی از این موارد یاد شده ، مهارت دارید می توانید با خیال راحت به فکر راه اندازی کسب و کار در ترکیه باشید.

کسب و کارهای رو به رشد در ترکیه

 

کسب و کارهای رو به رشد در ترکیه

 

با همه این تفاسیر شاید برای راه اندازی کسب و کارهایی که در بالا به آن اشاره کردیم نیاز دارد شما با سرمایه بالایی وارد این مشاغل شوید با این وجود، همان طور که در بالا هم گفتیم راه اندازی کسب و کار در ترکیه بسیار ساده و در عین حال یکی از شرایط مهم برای اخذ ویزای شهروندی این کشور می باشد.
اما نکته دیگری که در این بین وجود دارد این است که مشاغلی وجود دارند که نیاز به سرمایه زیادی ندارند و شما می توانید به راحتی به کمک آن ها اقدام به راه اندازی کسب و کار در ترکیه نمایید که در ادامه آن ها را نیز مورد بررسی قرار می دهیم.

1. ساختمان سازی

همان طور که همه ما می دانیم کشور ترکیه یک کشور توریستی است ، در نتیجه سرمایه گذاران و مهاجران خارجی زیادی دارند و این افراد نیاز به خانه و یا هتل دارند تا در آن بتوانند زندگی کنند و زندگی خود را در آن بگذرانند. بنابراین ساختمان سازی یکی از مواردی است که کشور ترکیه از آن حمایت می کند که شما نیز می توانید وارد این حوزه شوید. اما نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که برخی از سبک های ساختمان سازی از توجه ویژه ای برخوردار هستند و حتی ممکن است مالیات کمتری نیز از مردم بابت آن ها گرفته شود.

2.خدمات سلامتی

یک ایده دیگر برای راه اندازی کسب و کار در ترکیه مربوط به خدماتی است که شرکت ها به کارمندان خود می دهند. از آن جایی که کشور ترکیه یک کشور در حال پیشرفت است و یک قسمت از آن در بخش اروپایی قرار دارد، سعی کرده است در بیشتر موارد خود را به استانداردهای این کشورها برساند.
بنابراین شرکت های آن ها نیز همین تصور را در پیش گرفته اند و خدمات ارزنده ای را به کارمندان خود در حوزه سلامت، مانند ورزش، یوگا، سرگرمی و… ارائه می دهند . به همین دلیل اگر شما بتوانید این خدمات را با کیفیت بالاتر با قیمت مناسب تر ارائه دهید، مطمئناً این موضوع می تواند شرکت ها را مجاب کند تا این خدمات را از شما خریداری کنند.

3. مترجم

همان طور که در بالا هم اشاره کردیم به علت توریست پذیری بیش از حد ترکیه ، نیاز به مترجم در این کشور بسیار بالا است و اگر شما حتی به زبان استانبولی مسلط باشید می توانید به راحتی از این موقعیت استفاده کنید و در نهایت مشغول فعالیت شوید و از آن درآمد خوبی به دست آورید.

4. دنیای دیجیتال

 

دنیای دیجیتال

 

یکی دیگر از مواردی که می توانید در راه اندازی کسب و کار در ترکیه در نظر بگیرید مسائل مربوط به دنیای دیجیتال و کامیپیوتر مانند برنامه نویسی ، طراحی سایت و خدمات پشتیبانی آن است که بسیاری از شرکت ها حاضرند پول خوبی را به افراد ماهر و فعال در این حوزه ها پرداخت کنند. بنابراین اگر شما هم در حوزه نرم افزار و سخت افزار کامپیوتر فعال هستید می توانید به راحتی استخدام شوید.

5. کسب و کارهای آزاد در ترکیه

چه در ایران چه در ترکیه مشاغل آزاد طرفداران زیادی دارد . با این حال افرادی که به ترکیه مهاجرت می کنند بیشتر در این مشاغل فعالیت می کنند . به طور مثال داشتن رستوران، فعالیت هایی در حوزه بسته بندی، آرایشگاه ، موسیقی، لوازم یدکی خودرو، مکانیکی و… در این حوزه قرار می گیرند که حتی دانشجویان نیز می توانند برخی از آن ها را انجام دهند و از این طریق کسب درآمد کنند.

کلام آخر

همان طور که در این مقاله گفتیم ، راه اندازی کسب و کار در ترکیه شرایط ساده ای دارد که اگر شما مهارت خاصی داشته باشید و زبان این کشور را نیز بلد باشید به راحتی می توانید در این کشور مشغول فعالیت شوید و در نهایت تابعیت این کشور را دریافت کنید. همچنین ما در این مقاله ایده هایی را مورد بررسی قرار دادیم تا به شما کمک کنیم یک دید کلی در مورد مشاغل در کشور ترکیه به دست آورید تا اگر قصد مهاجرت به این کشور را دارید بتوانید راحت تر و سریع تر این کار را انجام دهید.
حال با توجه به توضیحاتی که خدمت شما ارائه دادیم به نظر شما برای راه اندازی کسب و کار در ترکیه به چه موارد دیگری باید توجه کنیم؟
لطفاً نظر ارزشمند خود را با ما یعنی تیم ماهان تیموری در میان بگذارید.

همین حالا شروع کن!

دیدگاهتان را بنویسید