بهترین راهکار ها برای توسعه کسب و کار اینترنتی در ایران

از زمانی که بیزینس های تمام دنیا به سمت اینترنتی شدن پیش رفت همواره راه های رشد کسب و کار ها نیز سوار بر موج اینترنت پیشرفت کردند. این در حالی است که اگر شما کسب و کارهای مختلف را با 15 تا 20گذشته مقایسه کنید هیچ شباهتی با هم ندارند . بنابراین با یک حساب سر انگشتی به راحتی این  موضوع قابل مشاهده است که توسعه کسب و کار اینترنتی چگونه اتفاق افتاده و این تغییرات به چه میزان بوده است.

برای درک این موضوع که توسعه کسب و کار اینترنتی چیست؟ شما باید مواردی همچون رشد کسب و کار اینترنتی در ایران، گسترش کسب و کار اینترنتی در اینستاگرام و نقش بازاریابی در بهبود کسب و کار اینترنتی را نیز در نظر بگیرید تا بتوانید درک کلی و جامع از این موضوع به دست بیاورید.

پیشنهاد مطالعه مقاله مرتبط : آموزش راه اندازی کسب و کار اینترنتی

توسعه کسب و کار اینترنتی چیست؟

اگر بخواهیم یک پاسخ  ساده  به  سوال توسعه کسب و کار اینترنتی به شما بدهیم، باید بگوییم که هر کالا و خدماتی که از طریق اینترنت به مشتریان ارائه می شود یک کسب و کار اینترنتی است . با رشد و گسترش کسب و کار های اینترنتی دیگر نیاز نیست حتی برای تهیه غذا نیاز به مراجعه حضوری نیست.

اما به لطف گسترش و توسعه کسب و کارهای اینترنتی مانند اسنپ فود رفتار ما به طور کلی تغییر کرد و ما در هر نقطه از شهر در هر ساعتی از شبانه روز که اراده کنیم می توانیم به غذاها و خوراکی های مختلف دسترسی داشته باشیم .

حتی در بحث آموزش هم همین موضوع صادق است . به عنوان مثال ما در هر نقطه از این دنیا باشیم می توانیم به انواع آموزش های آنلاین به زبان های مختلف دسترسی داشته باشیم. با این توضیحات به راحتی می توان تأثیر گسترش اینترنت را در همه حوزه های زندگی درک کرد و به این موضوع پی برد  ایده های کسب و کار اینترنتی شکل تازه ای به خود گرفته است.

 

نقش بازاریابی در توسعه کسب و کار اینترنتی

بازاریابی  در فضای مجازی که به عنوان بازاریابی اینترنتی نیز شناخته می شود، استفاده از کانال های مبتنی بر وب را برای تبلیغ، بازاریابی و تبلیغ یک شرکت و برند را توصیف می کند. کسب ‌و کارها می‌توانند از کانال‌های مختلفی از جمله ایمیل، جستجو، رسانه‌های اجتماعی و غیره استفاده کنند و باعث توسعه کسب و کار اینترنتی شوند.

اما این سؤال پیش می آید که بازاریابی آنلاین بهتر است یا روش سنتی؟ برای پاسخ به این سؤال باید تفاوت بازاریابی سنتی و آنلاین را مورد بررسی قرار دهیم تا بفهمیم توسعه کسب و کار از طریق اینترنت اتفاق می افتد یا به روش های سنتی و یا به کمک هردو!

بازاریابی آنلاین چه تفاوتی با بازاریابی سنتی دارد؟

 

بازاریابی آنلاین چه تفاوتی با بازاریابی سنتی دارد؟

 

بازاریابی آنلاین از کانال های مبتنی بر وب استفاده می کند که  شاخه های مختلفی دارد و یکی از مهم ترین آن ها دیجیتال مارکتینگ (Digital Marketing) یا بازاریابی دیجیتال است اما رویکرد بازاریابی سنتی برای رشد و توسعه کسب و کار از کانال های خارج از اینترنت مانند چاپ و تبلیغات محیطی، رادیو و تلویزیون و… بهره می برد. حتی میزان بودجه برای بهبود و رشد کسب و کار های آنلاین و افلاین هم متفاوت است.

با بازاریابی آنلاین، شرکت‌ها در هر اندازه ای که بخواهند، می‌توانند با گزینه‌های مقرون به صرفه برای بازاریابی و تبلیغات کسب‌وکار خود، مانند تبلیغات رسانه‌های اجتماعی یا بهینه‌سازی موتور جستجو (SEO) دسترسی داشته باشند. در مقایسه، بازاریابی سنتی هزینه بالایی دارد که فقط برندهای معروف می توانند از عهده آن برآیند.

مقرون به صرفه بودن بازاریابی آنلاین اغلب می تواند منجر به بازگشت سرمایه بالاتر نیز شود که همین موضوع می تواند باعث توسعه کسب و کار ااینترنتی شود در حالی که شرکت ها با هم متفاوت هستند، می توانند از مزایای بازاریابی سنتی و بازاریابی آنلاین هم زمان استفاده کنند. به طور مثال یک شرکت از کمپینی بهره می گیرد که از هر دو روش استفاده می کند، این موضوع می تواند به کسب و کارشان کمک کند تا رشد، فروش و دست یابی به بازارهای بزرگ تر را تجربه کنند.

مزیت های بازاریابی آنلاین که باعث توسعه کسب و کار در فضای مجازی می شود

بازاریابی اینترنتی به چندین روش به توسعه کسب و کار شما کمک می کند که عبارت اند از:
• روش های قابل اندازه گیری برای ردیابی عملکرد استراتژی ها و کانال های مختلف را در اختیار شما قرار می دهد
• داده های عملی برای بهبود عملکرد استراتژی ها، مانند یک کمپین تبلیغاتی را به شما می دهد
• راه های مقرون به صرفه برای کسب سرنخ و فروش را در اختیار شما قرار می دهد
• هزینه پایین ورود برای راه اندازی یک استراتژی یا کانال را به همراه دارد
• داده های روشن و واضح برای بهبود هدف گذاری و تلاش های تبلیغاتی را ارائه می دهد.

به طور خلاصه، بازاریابی آنلاین به کسب و کار شما یک خروجی شفاف برای اندازه گیری و ارزیابی عملکرد استراتژی های بازاریابی و تبلیغات شما می دهد. در اصل اینترنت یک زمین بازی عالی و مقرون به صرفه برای شرکت شما و برای رقابت با رقبا فراهم می کند.

توسعه کسب و کار در اینستاگرام

همان طور که می دانید یکی از بهترین و پرطرف دارترین پلتفرم ها در بین شبکه های اجتماعی ، همین اینستاگرام است. این در حالی  است که فرصت های زیادی نیز برای مشاغل مختلف به وجود آورده است. بنابراین می توان گفت ابزار قدرتمند برای توسعه کسب و کار در اینستاگرام قرار دارد، زیرا میلیون ها نفر از آن استفاده می کنند که به شما امکان می دهد به یک بازار بالقوه بی انتها دسترسی داشته باشید.

با این اوصاف اگر هنوز برنامه ای برای توسعه کسب و کار اینترنتی خود در این پلتفرم ندارید، باید به شما بگوییم دچار اشتباه بزرگی شده‌اید و فرصت بسیار خوبی را از دست داده اید. به همین خاطر به شما توصیه می کنیم حتماً برای استفاده از اینستاگرام برنامه ریزی کنید.

پیشنهاد ما مطالعه : آموزش راه اندازی کسب و کار در اینستاگرام

ایده هایی برای توسعه کسب و کار اینترنتی در ایران

ترفندهای کسب و کار اینترنتی زیادی وجود دارد که شما با انجام دادن تعدادی از آن ها می توانید موفق شوید این در حالی است که ارائه دهندگان خدمات اینترنتی همچنان بسته ها و شرایط شگفت انگیزی را برای مشتریان در سراسر ایران و حتی دنیا به مشتریان خود مخصوصاً کسب و کارها ارائه می دهند. چه در یک کلان‌شهر که امکانات فراوانی دارد، زندگی کنید یا در یک مکان روستایی ، می‌توانید به اینترنت دسترسی پیدا کنید و در خانه کسب و کار خود را راه اندازی کنید و یا حتی آن را توسعه دهید.

 

استراتژی های بازاریابی آفلاین و یا همان سنتی دیگر راه ایده آلی برای جذب یا حفظ مشتریان نیستند. بنابراین تکنیک های بازاریابی آنلاین روند جدید در گسترش کسب و کار شما هستند. شما می‌توانید با تمرکز بر استراتژی های بازاریابی دیجیتال، سرنخ های بیشتری ایجاد کنید.
اگر ایده های پولساز کسب و کار دارید یا از قبل کسب و کار خود را راه اندازی کر-ده اید، می‌توانید تکنیک های زیر را امتحان کنید. آن‌ها به حفظ و افزایش بهره وری و رشد سرمایه گذاری شما کمک خواهند کرد.

بازاریابی ایمیلی را شروع کنید

 

 

تقریباً همه افراد دارای یک حساب ایمیل هستند که هر روز آن را چک میکنند. بنابراین بازاریابی ایمیلی می تواند کسب و کار شما را به شدت رشد دهد، زیرا شما با اجرای کمپین های تبلیغاتی در بستر ایمیل مارکتینگ میتوانید مشتریانی که درگیر فضای اینترنت هستند را جذب خود کنید و این طریق در راستای بهبود کسب و کار خود اقدام کنید.

شما می‌توانید با ترفندهای زیادی مانند، برگزاری مسابقات و دادن جوایز برای جذب افراد بیشتر برای اجرای تبلیغات پر بازده ایمیلی (Email Marketing) تلاش کنید. مهم نیست تکنیک شما چقدر بزرگ یا پر جنب و جوش باشد؛ تا زمانی که بتوانید با مشتریان خود در ارتباط باشید، مطمئناً همه چیز مطابق میل شما پیش خواهد رفت و این موضوع می تواند باعث توسعه کسب و کار اینترنتی شود.

تبدیل به یک برند در رسانه های اجتماعی شوید

یکی دیگر از ابزارهایی که باعث رشد و توسعه کسب و کار از طریق اینترنت می شود رسانه های اجتماعی است. ما در عصر رسانه های اجتماعی زندگی می کنیم. پلتفرم های نامحدود با فرصت های نامحدود وجود دارد. پس از تلاش در بازاریابی ایمیلی، این باید گام مهم بعدی برای هر کسب و کاری باشد.
اکثر مردم در برنامه ها و رسانه های اجتماعی مانند اینستاگرام، تلگرام، توییتر و … حساب کاربری دارند. با این حال همه این پلتفرم‌ها به کاربران اجازه می‌دهند بدون پرداخت یک ریال، حساب‌های تجاری ایجاد کنند.

روزانه هزاران کاربر از این برنامه ها استفاده می کنند. شما می‌توانید این مشتریان بالقوه را با ارسال جزئیات جذاب از محصولات خود، روی این پلتفرم ها افراد را به مشتریان واقعی تبدیل کنید. بنابراین شما می‌توانید با داشتن یک برنامه و ارسال پست روزانه هر روز موفقیت بیشتری را تجربه کنید. حتی شما می توانید از این طریق مشتریان خود را در مورد تخفیف ها و معاملات جدید آگاه کنید.

اگر خدمات و محصولات خوبی ارائه می‌دهید، از مشتریان خود بخواهید نظرات خود را بیان کنند. این موضوع به ایجاد شهرت و توسعه کسب و کار اینترنتی کمک می کند و در آینده مشتریان جدیدی را نیز به سمت شما سرازیر خواهد کرد.

سئو یا بهینه سازی موتور جستجو

 

سئو یا بهینه سازی موتور جستجو

 

یکی از ترفندهای کسب و کار اینترنتی مربوط به بهینه سازی سایت است. به همین خاطر یک شکل جدید و محبوب در دیجیتال مارکتینگ که باعث توسعه کسب و کار اینترنتی می شود، تکنیک بهینه سازی موتورهای جستجو است. این موضوع شامل روش های مختلفی است که برای اطمینان از دیده شدن کسب و کار در اینترنت مورد استفاده قرار می گیرد.

اگر کسب و کار شما آنلاین است اما در میان انبوهی از صفحات وب گم شده اید، نمی‌توانید انتظار گسترش کسب و کار خود را داشته باشید.با این حال شما باید از ابزارهای موجود استفاده کنید به طور مثال این روزها وبلاگ نویسی یک سلاح نهایی است که در اختیار شما قرار دارد. به همین دلیل شما می‌توانید از نویسندگان دیگر دعوت کنید تا برای شما محتوا بنویسند یا حتی می‌توانید خودتان این کار را انجام دهید.

برا اینکه بتوانید خودتان محتوای خوبی بنویسید ابزارها و آموزش های ویدیویی رایگان در یوتیوب و یا در اینستا گرام وجود دارد. بنابراین می‌توانید با یادگیری آن ها و رعایت اصول اولیه سئو شروع کنید. همچنین شما می توانید از افزونه هایی که برای بررسی در مرورگرها وجود دارند کمک بگیرید و داده های به دست امده را به راحتی آنالیز کنید.

در این حین اگر سؤالی برای شما به وجود آمد یا در طول مسیر با مشکلاتی روبرو شدید، نگرانی در این بین وجود ندارد، زیرا بسیاری از شرکت ها و افراد خدمات سئوی فریلنسری را ارائه می دهند . بنابراین شما به راحتی می توانید با هزینه بسیار کم و حتی رایگان مشکلات خود را برطرف کنید.

برای توسعه کسب و کار اینترنتی به سمت بازاریابی هدفمند بروید

بهترین راه برای جذب مشتریان بیشتر این است که بدانیم آن‌ها چه می خواهند. هنگامی که این کار را انجام دادید، اکنون باید یک استراتژی برای بازاریابی محصول یا خدمات خود برای مخاطبان هدف خود داشته باشید. شما نمی‌توانید فراموش کنید که مشتریان شما چه کسانی هستند و در چه مکان هایی بیشترین فعالیت را دارند. آن‌ها کسانی هستند که قرار است به سفیران برند شما به صورت وفادار، تبدیل شوند.

علاوه بر این، با یک استراتژی بازاریابی هدفمند، نیازی به سرمایه گذاری و زمان اضافه ای ندارید. این موضوع باعث صرفه جویی در پول و همچنین زمان با ارزشی می شود که می‌توانید از آن برای گسترش رشد خود به طور تصاعدی استفاده کنید. قبل از راه اندازی یک کسب و کار و یا ارائه یک محصول خاص یا معرفی یک سرویس جدید در بازار، در مورد مخاطب شناسی مشتریان خود تحقیق کنید. در این راه ممکن است در نهایت متوجه شوید که بسیاری از گروه های دیگر به آنچه شما ارائه می دهید علاقه مند هستند و استقبال خوبی از محصولات شما می کنند.

تلاش خود را در شبکه های آنلاین امتحان کنید

مشارکت ها می توانند راه زیادی در ارتقا و توسعه کسب و کار اینترنتی داشته باشند. شبکه آنلاین شامل فضاهای مشترک بین دو شرکت شریک است. شبکه‌سازی برای در ارتباط ماندن با روندهایی که در جایگاه مرتبط شما شکل می‌گیرند، ضروری است. به همین خاطر مشاغل کوچک نیز می توانند باعث توسعه کسب و کار از طریق اینترنت شوند.

وقتی روابط خوبی با دیگر رهبران کسب و کار برقرار می کنید، آن‌ها می توانند با فرستادن مشتریان مرتبط به سمت شما کمک فراوانی به رشد کسب و کارتان کنند. وقتی نوبت به انتخاب نوع شرکتی که می خواهید با آن شریک شوید، می رسد، بهتر است آگاهانه این کار را انجام دهید و انتخاب درستی داشته باشید. بنابراین شما باید اطمینان حاصل کنید که اهداف تجاری شما با شریک شما مطابقت دارد تا باعث موفقیت شما شود نه اینکه چوب لای چرخ شما بگذارند.
به سراغ بازاریابی محتوا بروید
همان طور که می دانید بسیاری از ما به دلیل مطالب نوشتاری عالی که ما را مسحور می کند تصمیم به خرید محصولات مختلف می گیریم. این نوسان به عنوان بازاریابی محتوا نیز شناخته می شوند. شما می‌توانید مطالب و ویدئوهای نوشتاری جذابی برای تبلیغ کسب و کار خود تولید کنید. مردم در همه جای دنیا عاشق داستان خوبی هستند که پیرامون یک محصول نوشته شده است. بنابراین از این طریق نیز می‌توانید باعث توسعه کسب و کار خود از طریق اینترنت شوید.

کلام آخر

ما در این مقاله در رابطه با توسعه کسب و کار اینترنتی صحبت کردیم و گفتیم توسعه کسب و کار اینترنتی چیست و استراتژی های لازم را مورد بررسی قرار دادیم  و به این موضوع پرداختیم که توسعه کسب و کار در اینستاگرام چه اهمیتی دارد تا شما درک کنید با استفاده از اینترنت، می‌توانید کسب و کار  خود را رونق دهید و فروش بیشتری را تجربه کنید. این در حالی است که شما به کمک روش های یاد شده می توانید افراد را ترغیب به دنبال کردن خود کنید تا آن ها علاوه بر اینکه خودشان از شما خرید می کنند ، شما را به دیگران نیز معرفی کنند.

با این اوصاف با توضیحاتی که در این مقاله خدمت شما دوست عزیز ارائه دادیم به نظر شما توسعه کسب و کار از طریق اینترنت چگونه اتفاق می افتد؟
لطفاً نظر ارزشمند خود را با ما یعنی گروه ماهان تیموری در میان بگذارید.

سؤالات متداول

دلیل این موضوع بسیار ساده است . به عنوان مثال با گسترش اینترنت رفتار مصرف کنندگان نیز تغییر کرده است و مردم ترجیح می دهند خریدهای خود را به صورت اینترنتی انجام دهند به همین خاطر برای اینکه در بازار رقابت باقی بمانید باید از کسب و کار اینترنتی استفاده کنید.

مزایای زیادی برای این مدل کسب وکارها وجود دارد به عنوان مثال حد و مرزی برای آن ها وجود ندارد، بازار هدف بی نهایتی دارد، قابلیت ارتقای زیادی دارد، سرمایه بسیار بالایی نیاز ندارد، هزینه تبلیغات بسیار پایین تری دارد و در نهایت قابلیت سودآوری بسیار بالایی دارد.

همین حالا شروع کن!

8 پاسخ

    1. درود خدمت شما دوست و همراه گرامی. از اونجایی که دیجیتال مارکتینگ یک روش بازارایابی بر بستر اینترنته بسیار مقرون به صرفه تر از روش های سنتیه . از طرفی چون قابل پیگیری و اندازه گیریه می تونیم بفهمیم از کجاها بیشترین فروش انجام شده در نتیجه تمرکز خودمون رو روی اون قسمت می زاریم و هزینه اشتباه نمی کنیم.

    1. درود خدمت شما دوست و همراه گرامی . موانع مختلفی سر راه توسعه و رشد کسب و کارهای اینترنتی وجود دارد از جمله اینکه قانون مشخصی برای آن ها وجود ندارد و از طرفی هم شرکت های دولتی این کسب و کارها را به رسمیت نمی شناسند که گاهی باعث سنگ اندازی هایی برای این مشاغل می شود.

    1. درود خدمت شما دوست عزیز. اولین چیزی که باید در نظر بگیرید این است که شما باید نیاز مشتری خود را پیدا کنید و سعی کنید با روشی متفاوت و با قیمتی مناسب آن را در اختیار مشتریان خود قرار دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

آخرین فرصت ثبت نام در دوره میتوز