کسب و کار در اینستاگرام به چه عواملی وابستگی دارد؟

بیش از یک میلیارد نفر هر ماه از اینستاگرام استفاده می کنند و تقریباً 90 درصد آن‌ها حداقل یک کسب و کار را دنبال می کنند. این بدان معناست که راه اندازی کسب و کار در اینستاگرام به یک امر حیاتی تبدیل شده است. به همین دلیل  اینستاگرام از 10 سال  گذشته تا کنون از یک برنامه اشتراک‌گذاری عکس به مرکز فعالیت‌های تجاری تبدیل شده است.

بنابراین برندها و کسب و کارها می توانند فروشگاه های خود را در این پلتفرم راه اندازی کنند و یا حتی محصولات خود را به نمایش بگذارند. با این حال آیا می دانید مزایای اینستاگرام برای کسب و کار چیست؟ آیا برای کسب و کاری که دارید از این پلتفرم برای معرفی خود به مردم، استفاده می کنید؟ آیا بهره مندی از اینستاگرام برای کسب و کارها به صرفه است؟

رسیدن به پاسخ این سؤالات می تواند به شما کمک کند تا راه خود را برای استفاده از اینستاگرام پیدا کنید و با برنامه ریزی درست بازاریابی ، تبلیغات و در نهایت فروش بیشتری را ایجاد کنید زیرا این برنامه امکان دسترسی شما را به میلیاردها انسان را در سراسر دنیا را فراهم می کند و برند شما را معروف می کند.

چرا استفاده از اینستاگرام مهم است؟

از نظر خیلی از فعالان اقتصادی کسب و کار در اینستاگرام را بسیار جذاب می دانند و اینستاگرام را در حال حاضر بهترین فضا برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی می دانند. در کسب و کارهای سنتی سرمایه اولیه برای خرید یک مغازه و یا اجاره آن یکی از بزرگترین موانع برای راه اندازی کسب و کار است و پس از اینکه سرمایه‌گذاری اولیه انجام شد اینکه چه تعداد مشتری در طول روز به این مغازه مراجعه می کنند و از بین آنها چه تعدادی خرید انجام می دهند نکات مهمی هستند که یک کسب و کار سنتی را با ریسک های بالای مواجه می نمایند.

نوع دیگر کسب و کار اینترنتی فروشگاه هایی هست که از طریق راه اندازی سایت و فروش آنلاین همراه با امکان پرداخت اینترنتی از طریق درگاه فعالیت می نمایند. مهمترین دغدغه هایی که در ارتباط با این فروشگاه‌های آنلاین وجود دارد، جذب بازدید کننده بیشتر از طریق رعایت اصول سئو و ترغیب بازدید کنندگان از سایت برای خرید از فروشگاه آنلاین می باشد. بنابراین در فروشگاه های آنلاین مهمترین ریسکی که وجود دارد جذب مخاطب و بازدید کننده بیشتر برای سایت و بالا بردن نرخ تعداد خریدهای انجام شده از بین بازدیدکنندگان از سایت می باشد.

کسب و کار در این پلتفرم نه به سرمایه گذاری اولیه برای خرید و تجهیز نمودن یک فروشگاه نیازی هست و نه به استفاده از اصول زمان بر سئو برای بهبود رتبه سایت در گوگل و افزایش تعداد بازدید کنندگان به امید افزایش میزان فروش. از سوی دیگر تعداد کاربران ایرانی که در اینستاگرام فعال هستند میلیون ها نفر می باشند که بخشی از ساعات روزانه خود را صرف حضور در اینستاگرام می کنند. بنابراین اینستاگرام را می توان به عنوان قدرتمند ترین شبکه اجتماعی با بیشترین تعداد مخاطب مناسب برای کسب و کارهای مختلف دانست.

آگاهی از قواعد چه کاربردی دارد ؟

در صورتی که با اصول و قواعد کار با اینستاگرام آشنا شوید و به صورت حرفه‌ای بتوانید از این شبکه اجتماعی استفاده نمایید  و با به دست اوردن تجربه اینستاگرام برای کسب و کار شما به نتیاج خاطره انگیزی خواهد رسید. نکته مهمی که در ارتباط با کسب و کار در اینستاگرام باید به آن توجه نمایید این است که رفتار بیزینسی در اینستاگرام با رفتار شخصی که برای پیج شخصی خود انجام می دهید کاملاً باید متفاوت باشد این موضوع به این معنا است که فعالیت تجاری در اینستاگرام باید از طریق استفاده از برخی تکنیک ها و ترفندهای مناسب باشد. این تکنیک ها سبب افزایش چشمگیر تعداد فالوور ها و درآمد شما از اینستاگرام خواهد شد. بنابراین با یادگیری این تکنیک ها گام اول را برای راه اندازی اینستاگرام برای کسب و کارها به صورت جدی برداشته اید.

نکته دوم این است که در هر کسب و کاری تبلیغات و اطلاع رسانی درست، می تواند در موفقیت آن تاثیر بسزایی داشته باشد. برای راه اندازی اینستاگرام برای کسب و کار نیز باید با اصول بازاریابی به خوبی آشنا شوید تولید محتوای مناسب در اینستاگرام به عنوان تبلیغات برای کسب و کار بسیار حیاتی است با انجام این کار مشتریان درست شما به راحتی جذب محصولات شما خواهند شد.

 

پیشنهاد ما به شما : دوره راه اندازی کسب و کار آنلاین

 

نکته کلیدی در ارتباط با موفقیت یک کسب و کار اینترنتی این است که کسانی که اقدام به راه اندازی کسب و کار اینترنتی در هر یک از شبکه های اجتماعی از جمله اینستاگرام می‌نمایند معمولا دارای مزیت رقابتی خاصی هستند به عنوان مثال با تکیه و تخصص و مهارت خاصی تصمیم به راه اندازی کسب و کار اینترنتی گرفته اند. اما نکته ای که باید مورد توجه قرار داد تا این کسب و کار در اینستاگرام مورد توجه قرار گیرد و به خوبی به درآمدزایی بیفتد این است که این کسب و کار تا چه حد می‌تواند موجب برطرف کردن نیازهای کاربران باشد و آیا این خدمت و یا محصول جزو نیازهای اولیه مشتریان می باشد و یا جز خدمات لوکس محسوب می شود. به طور طبیعی در صورتی که خدمت یا محصول پیشنهادی شما پاسخگوی نیازهای اولیه مشتریان باشد می توان انتظار داشت که با تقاضای بیشتری مواجه شده و در صورتی که به اندازه کافی با خلاقیت و نوآوری و پشتکار به این کسب و کار پرداخته باشیم می توانیم به درآمدزایی زودتر آن امیدوار باشیم اما معمولاً محصولات لوکس باید به مشتریان خاص خود معرفی شده و زمان بیشتری را برای کسب درآمد در حد مطلوب نیاز دارد.

برای موفقیت در راه اندازی اینستاگرام برای کسب و کار  باید موارد زیر را مورد توجه قرار دهیم:

چه مسائلی در راه اندازی کسب وکار مجازی مهم است؟

 در گام اول باید به این سوال مهم بتوانید پاسخ دهید که چرا باید این کسب و کار خود را در اینستاگرام راه اندازی کنیم زیرا پس از اینکه این کار انجام شد و در میانه راه ایجاد شک و تردید در این زمینه آسیب جدی به کسب و کار خود وارد می کنیم بررسی اینکه شاید می توانستیم این کسب و کار را در فضای دیگری راه اندازی می کردیم و در آن تمرکز می نمودیم و هزینه ‌های مربوط به جذب مخاطب و تبلیغات را در  فضای دیگری انجام می‌دادیم همه این موارد باید در ابتدای کار انجام شود. پاسخ چنین سوال هایی باید در ابتدا و با بررسی کامل داده شود تا با اطمینان از انتخاب خود به فعالیت خود در اینستاگرام ادامه دهیم.

همچنین باید در ارتباط با اینکه چگونه اینستاگرام می ‌تواند به کسب درآمد در یک کسب و کار کمک نماید اطلاعات کافی به دست آوریم انجام مطالعه کافی در این زمینه و حتی مطالعه موارد موفق و یا شکست خورده در این زمینه می‌ تواند یادگیری های خوبی را برای ما در هنگام راه اندازی کسب و کار در اینستاگرام به همراه داشته باشند.

  • بازاریابی در اینستاگرام

شما با راه اندازی کسب و کار و برند سازی در اینستاگرام باید بتوانید عملکرد خود و رقبای خود را مورد تجزیه و تحلیل قرار دهید. نقاط قابل بهبود خود را شناسایی نمایید و نقاط مثبت خود را نیز تقویت نمایید و برای نواحی قابل بهبود خود راهکارهایی را پیدا نمایید. استراتژی قیمت گذاری در اینستاگرام از اهمیت بالایی برخوردار است. انتخاب درست مشتریان جهت معرفی محصولات آنها تاثیر زیادی در نتیجه کسب و کار دارند. در صورتی که از نظر مالی توانایی آن را دارید استفاده از مشاور خبره در این زمینه می ‌تواند در موفقیت کسب و کار شما بسیار موثر باشد.

  • تسلط بر الگوریتم موجود در اینستاگرام

برای موفقیت در اینستاگرام باید بتوانید در نحوه عملکرد آن تسلط پیدا کنید. شما باید بدانید که اینستاگرام از یک کاربر حرفه ای چه انتظاری دارد و چگونه باید از هشتگ ها، اکسپلور، پست ها و استوری ها استفاده نماید. نحوه تعامل خود با فالوور ها و پاسخگویی به پاسخگویی به کامنت ها چگونه باید باشد. به مجموعه اطلاعاتی در این زمینه در ارتباط با اینستاگرام الگوریتم اینستاگرام می گوییم که تسلط بر آنها برای موفقیت در کسب و کار در اینستاگرام ضروری است.

  • تولید محتوا

از آنجایی که پیشرفت در اینستاگرام از طریق مبحث بازاریابی محتوا انجام می شود بنابراین بازاریابی موفق از طریق تولید محتوای حرفه ای انجام می شود در این صورت شما می توانید از کسب و کار خود در اینستاگرام انتظار موفقیت داشته باشید. برای تولید محتوای مناسب باید از استراتژی مناسبی استفاده نمود و پیش از آن مخاطب خود را به خوبی شناسایی کرد زمان بندی مناسبی برای تولید محتوا و ارائه آن در اینستاگرام تهیه نمود و به صورت کاملا خلاقانه محتوای مورد نظر را تهیه کرد. در نظر داشته باشید که در فرایند راه اندازی کسب و کار خود بخشی که بیشترین میزان سرمایه را به خود اختصاص می ‌دهد موضوع تولید محتوا جهت معرفی محصولات می باشد.

  • تبلیغات

به عنوان آخرین گام برای موفقیت در اینستاگرام باید با انواع تبلیغات در اینستاگرام آشنایی پیدا کنید. چه رویکردی و استفاده از چه روشی در انجام تبلیغات می تواند بیشترین فروش را ایجاد کند. در این قسمت باید بیشتر با روانشناسی فروش نیز آشنا شوید. نحوه بیشترین تاثیر گذاری بر ذهن مشتری را نیز باید بلد باشید و اینکه مشتری را چگونه در اینستاگرام پیدا کنیم و چه نوع تبلیغاتی را برای او نمایش دهیم؟  اینها مواردی هستند که در زمینه تبلیغات به عنوان گام آخر در انجام فرایند راه اندازی اینستاگرام برای کسب و کار باید به آن توجه شود.

 

مقاله کاربردی: راهکار های تضمینی برای افزایش ویو اینستاگرام

 

برخی از ایده های مناسب جهت درآمدزایی در اینستاگرام

  • فروش کالاهای فیزیکی و خدمات

با استفاده از اینستاگرام امکان فروش کالا و همچنین خدمات میسر می باشد به عنوان مثال کالایی که در حال حاضر به حجم وسیع در اینستاگرام به فروش می رسد انواع لباسهای زنانه، مردانه و و بچه گانه است به همین صورت امکان فروش خدماتی مانند دوره های آنلاین و یا نحوه انجام معامله در بورس نحوه و خرید و فروش ارزهای دیجیتال می ‌تواند از طریق ارائه امکان دسترسی دانلود فایل ها به کاربران اینستاگرام انجام شود. بنابراین در هر دو صورت امکان فرش کالا و یا خدمات فراهم می باشد.

 

  • فروش فالوور، لایک و ویو در اینستاگرام

از آنجایی که یکی از مراحل راه اندازی کسب و کار در اینستاگرام تولید محتوا و ارائه آن به مخاطبان هدفمند و انتخاب شده می باشد، بنابراین لازم است که کسب و کارها بتوانند در ابتدای کار و یا حداقل مدت زمان کوتاهی که از راه اندازی کسب و کار خود گذشت به اندازه کافی فالوور هدفمند به صفحه اینستاگرام خود اضافه نمایند. چنین تقاضایی تقریباً برای اکثر کسب و کارهای فعال در اینستاگرام وجود دارد و در صورتی که واقعاً این فالوورها جز مخاطبان هدف کسب و کار ها باشند می ‌توانند جهش خوبی را در درآمدزایی آنها ایجاد نمایند. از این رو در پاسخ به نیاز این کسب و کارها مراکزی ایجاد شده‌اند که چنین خدماتی را ارائه می دهند و با توجه به نیاز کسب و کارها امکان فروش فالوور و حتی لایک و ویو محتوای تولید شده آنها را فراهم می نمایند.

همکاری در فروش

در صورتی که شما صفحه پر مخاطبی در اینستاگرام داشته باشید، صفحه شما می‌تواند جذابیت بالایی برای کسب و کارهای مختلف داشته باشد شما می توانید در دو صورت با کسب و کارهای مجازی همکاری نمایید. در حالت اول در صفحه خود امکان انجام تبلیغات را برای کسب و کار های مختلف فراهم می نمایید و در حالت دوم شما می ‌توانید مسئولیت فروش محصولات کسب و کارها را در صفحه خود به عهده بگیرید و طی قراردادی به صورت توافق شده می ‌توانید محصولاتی را که از طریق صفحه خود به فروش می رسانید درصدی را به عنوان حق الزحمه خود برداشت نمایید. در حالت دوم اینفلوئنسرها می توانند درآمد خوبی داشته باشد. با توجه به این که آنها توان برقراری ارتباط با مخاطبان خود را از طریق بازاریابی شبکه های اجتماعی به خوبی دارند با ایجاد یک صفحه پر مخاطب می توانند فرصت درآمدزایی خوبی را از طریق فروش محصولات کسب و کارهای مختلف در صفحه خود فراهم نمایند. در حال حاضر در کشور ما دیجی کالا معروفترین فروشگاهی است که از همکاری در فروش محصولات دیجیتال در اینستاگرام سود می برد و به همین ترتیب صفحات زیادی در این شبکه اجتماعی با دیجی کالا در این زمینه همکاری می نمایند

کلام آخر

از آنجایی که در حال حاضر کسب و کار در اینستاگرام به عنوان جذاب ترین فضا برای عرضه محصولات و خدمات شناخته می شود و هزینه های پایین سرمایه گذاری و تعداد بالای مشتریان بالقوه فرصت فعالیت در این شبکه اجتماعی را از سایر رسانه های دیگر متمایز می نماید، آشنایی با نحوه کار و فعالیت در اینستاگرام از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. از این رو در این مقاله به مهمترین نکاتی که باید در جهت موفقیت در راه اندازی اینستاگرام برای کسب و کارها  به آنها توجه نماییم پرداختیم.

علاوه بر این با توجه به اینکه در حال حاضر اینستاگرام قدرتمند ترین رسانه در ایران می باشد به مهمترین و جذاب ترین ایده های مورد استفاده در اینستاگرام به عنوان کسب و کار اشاره شد و در مورد هر یک از آنها نحوه درآمدزایی آنها و نوع تخصص مورد نیاز ذکر شد. با توجه به این موارد، بر طبق روندی که از سال ‌های گذشته تاکنون طی شده است پیش بینی می شود که قدرت اینستاگرام و جذابیت آن برای کسب و کار های مختلف در ایران در آینده باز هم افزایش پیدا کند. بنابراین ضرورت توجه به ظرفیت های این شبکه اجتماعی برای تمام کسب و کارهای کشور غیر قابل انکار است.

سوالات متداول

با توجه به اینکه نمی توان عدد دقیقی برای این موضوع در نظر گرفت اما با این حال با توجه به میزان فالوور آن ها بیشترین درآمد به صورت ماهانه به دو میلیارد تومان در ماه برای تبلیغ کردن کسب و کارهای دیگر توسط یک اسند آپ کمدین معروف است.

برای مدیریت کسب و کار در اینستاگرام شما ابتدا باید یک پیج بیزینسی ایجاد کنید، برای خود اصول و قواعدی تعیین کنید و استراتژی داشته باشید، دائماً پروفایل خود را بهینه کنید، محتوایی غنی و با کیفیت در اختیار مردم قرار دهید، با مخاطبان خود تعامل داشته باشید ، دائماً پیج خود را ارزیابی کنید و در صورت لزوم تغییراتی را اعمال کنید.

 

همین حالا شروع کن!

4 پاسخ

    1. درود خدمت شما دوست عزیز اول از همه شما باید مشخص کنید تو کدوم حوزه می خواین فعالیت کنید. در قدم دوم شما باید هدف گذاری کنید و یه برنامه مدون برای اقدامات لازم داشته باشید بعد از این که این اقدامات رو انجام دادین نوبت این می رسه که پیج بیزینسی خودتون رو راه اندازی کنید. نکته ای که شما باید به اون توجه کنید اینه که فعالیت مداوم رمز موفقیت شماست. قدم بعدی اینکه شما مخاطب خودتون رو با کمک تبلیغات و تولید محتوای با کیفیت افزایش بدین و در نهایت از اینستاگرام کسب درآمد کنید.

    1. درود خدمت شما دوست و همراه گرامی . از شما سپاسگذاریم که مقاله کسب و کار در اینستاگرام را مطالعه کردید امیدواریم که برای شما مثمر ثمر بوده باشه.

دیدگاهتان را بنویسید