صرافی ارز دیجیتال چیست؟

صرافی ارز دیجیتال فضایی است که در آن اشخاص می‌توانند ارزهای دیجیتال خود را معامله و به ارز دیگر تبدیل و یا به پول ملی تغییر داد. بایستی گفت که اکثر صرافی ها به صورت سایت برای کاربر وجود دارند و در بسیاری از اوقات به صورت اپلیکیشن نیز ارائه می شوند.

نحوه ثبت نام در صرافی ارز دیجیتال

همان طور که می دانید، ثبت نام در صرافی ها از طریق اینترنت و سایت صورت می گیرد و نیازی نیست که شخص برای انجام این کار به صورت حضوری به صرافی برود. اما به طور کلی بعضی از صرافی ها به صورت حضوری نیز قبول می کنند که ثبت نام را انجام دهند.
هر صرافی نحوه ثبت نام خودش را دارد. اما فی المجموع، همگی آن ها قبل از ورود کاربر، از او می خواهند که احراز هویت خود را جهت جلوگیری از کلاهبرداری انجام دهد. و همچنین یک سری اطلاعات هویتی نیز نیاز است، که شخص بایستی در سایت بارگزاری کند.

صرافی ارز دیجیتال چگونه کار می‌کند؟

 

 

صرافی زیادی در دنیای ارز دیجیتال وجود دارند اما این که به چه صورتی خدمات خود را به مشتری ارائه می دهند و یا چه کاربردی دارند، بسته به نوع صرافی است که از کدام نوع  می باشد.

حالت اول:

مبادله مستقیم است. یعنی شما از همان صرافی خرید می کنید و سپس به همان صرافی می فروشید. پس در نتیجه  طرف حساب صرافی، شما هستد. در اینجا درآمد صرافی از میانگین و فرق بین قیمت خریدوفروش بدست می آید؛ یعنی قیمت خرید ارز دیجیتال از صرافی نسبت به قیمت فروش آن بالاتر است.

حالت دوم:

بعضی از صرافی ها هستند که خودشان مستقیم طرف معامله نیستند، بلکه به صورت واسط نیز همکاری می کنند. مثل بعضی از صرافی های ایرانی که واسط ایرانیان با آن صرافی خارجی هستند. در واقع در این جا کمسیون توسط صرافی واسط دریافت می شود، البته بیشتر صرافی ها به حالت اول هم چنان کار می کنند.

ویژگی جفت ‌ارز چیست؟

 

ویژگی جفت ‌ارز چیست؟

 

صرافی های ‌ ارز دیجیتال در خصوص ارائه تبدیل یک ارز دیجیتال به ارز دیجیتال دیگر از ‌جفت‌ارز استفاده می‌کنند. در واقع کاربرد و معنی چفت ارز در این جا مشخص تر است.
یک جفت‌ارز در صرافی به دو مدل نمایش داده می شود:
 نماد اختصاری ارز دیجیتال اول و نماد اختصاری ارز دیجیتال دوم
از کاربرد دیگر جفت ارز این است که به شما کمک میکند یک تحلیل درست از بازار داشته باشید.به عنوان نمونه، اگر تصمیم دارید که ارزهای مختلف را با بیت کوین عوض کنید، این عمل بسیار منطقی است که از نمودار بیت کوینی استفاده کنید.

صرافی ارز دیجیتال چه مدل هایی دارد؟

معیار دقیقی نمی توان برای دسته بندی صرافی ها مشخص کرد، ولی  می توان به طور کلی دو دسته برای این موضوع مشخص کرد:
• صرافی متمرکز
• صرافی غیرمتمرکز

صرافی متمرکز

این مدل از صرافی ارز دیجیتال، توسط یک نهاد و یا  چند نفر به صورت تیمی اداره می شود.
به طور کلی می توان گفت صرافی هایی مانند: بایننس، کوین بیس،کراکن،هوبی،بیتفینکس از نوع  صرافی متمرکز هستند.
در این صرافی‌ها ، کنترل کامل دارایی‌های دیجیتال افراد، در دست آن ها است. در حقیقت دارایی‌ها ی کاربر در کیف پول صرافی‌ها که مختص به هر شحض است، نگهداری می‌شود و فقط عدد موجودی در حساب کاربران صرافی لحاظ می‌شود.
یکی از معایب این نوع از صرافی، همین متمرکزبودن آن ها است که از نظر کارشناسان این حوزه، برخلاف ذات غیرمتمرکز در ارزهای دیجیتال است. این مورد بیشتر به ضرر ایرانیان است، چرا که حساب آن ها به دلیل تحریم ها ممکن است هر لحضه مسدود شود و در این جا نتیجه ی ناخوشایندی به کاربران ایرانی بدهد.

صرافی غیر متمرکز

صرافی‌های غیرمتمرکز، نوع جدیدی از صرافی ارز دیجیتال هستند که ممکن است، در سال‌های بعد
نیمی از این بازار را به دست بگیرند. مهم‌ترین تفاوتی که بین صرافی غیرمتمرکز و متمرکز وجود دارد، روش مدیریت و کنترل دارایی‌ها است. در یک صرافی غیرمتمرکز، اداره‌کنندگان صرافی، تسلطی به سرمایه کاربر ندارند.
درواقع از طریق در حوزه  بلاک چین، قراردادهای هوشمند و سایر پروتکل‌های غیرمتمرکز، تبدیل  به دارایی‌ افراد به‌صورت مستقیم از طریق کیف پولی که برای هر کاربر وجود دارد؛ انجام می شود. یعنی فرد از طریق سایت صرافی‌ می تواند، کیف پول خود را به آن جا متصل ‌کند و  خودش مستقیم از داخل کیف پولی که برای اوست، ارز را به یک قرارداد هوشمند بفرستد، تا معامله انجام شود و سپس از طریق همان قرارداد هوشمند  نیز ارز جدید خودش را بگیرد.
در واقع صرافی‌های غیرمتمرکز از عنوان بلاک چین استفاده می‌کنند، که این موضوع، در میزان مقیاس‌پذیری بلاک چین میزبان بسیار مهم و تاثیر گذار است. به‌عنوان مثال، یونی سواپ از شبکه اتریوم استفاده می‌کند و این گزینه در اوایل سال  ۲۰۲۱ سبب شد کارمزد هر معامله به بیش از ۴۰ دلار برسد، به آن دلیل که برای تبدیل‌ها باید روی شبکه اتریوم تراکنش صورت بگیرد و در نتیجه، اتصال بین بلاک چین‌های متفاوت در صرافی‌های غیرمتمرکز صورت نمی گیرد.

صرافی‌های همتا به همتا

در این صرافی خریدار و فروشنده با یک دیگر مبادله و معامله می کنند، در واقع در این نوع از صرافی ارز دیجیتال، خریداران و فروشندگان می توانند، آگهی خرید و فروش خود را ثبت کنند و همچنبن می‌توانند از بین آگهی‌های مربوطه، یک کدام را انتخاب کرده و تبادل  خود را در این خصوص انجام دهند. برای این که از کلاهبرداری نیز  جلوگیری شود، بیشتر صرافی‌های همتا به همتا امکان بستن دارایی ها تا تأیید کاربر را ایجاد کرده‌اند و در واقع فرایندهای حل اختلاف برای معاملات تعین شده است. در این صرافی‌ها به مشتریان نسبت به تعداد  تبادلات آن ها و عملکردشان  نمره داده می‌شود و معامله‌گران برتر، بهتر از سایر افراد در سایت نشان داده خواهد شد.
یکی از مزایت های اصلی و مهم صرافی‌های همتا به همتا این است که، کاربران در این صرافی ارز دیجیتال، از کشورهای مختلفی هستند و روش‌های پرداخت آنان نیز متنوع است. به‌عنوان مثال، یک فرد ساکن ایران که به خدمات بانکی بین‌المللی، کارت‌های اعتباری در دنیا و دیگر امکاناتی که اشخاص خارج از کشور دسترستی دارند، دسترسی نداشته و می توانند به‌دنبال شخصی باشند که پرفکت مانی یا وب مانی را می‌پذیرند.
برخی از برنامه‌های تحت وب، می توانند، عمل، تبدیل فوری ارزهای دیجیتال به یکدیگر را انجام دهند. در واقع در این پلتفرم اشخاص معین می کنند که، چه ارزهای را در دست دارند و به چه ارزهایی میخواهند تبدیل کنند.
در واقع این صرافی از طرف کاربر تمام تبادلات را انجام میدهد و بدون آن که شخص دخالتی داشته باشد، خرید و فروش را از سمت او انجام می دهد. فقط در ایم بین کارمزد خود را بابت این کار از مشتری دریافت می کند.

صرافی‌های مشتقه چیست؟

 

صرافی‌های مشتقه چیست؟

 

در برخی از صرافی‌های ارز دیجیتال امکان، معامله قراردادهای آتی  و اختیار برای کاربر وجود دارد.
این نوع از معاملات با معمالات عادی متفاوت است، بدین صورت که شخص در این جا می تواند به حالت قرض پولی را دریافت کند و در کنار سرمایه خود بگذارد و سپس با آن معامله نماید. در این جا شخص می تواند علاوه بر افزایش قیمت، از کاهش آن نیز سود ببرد.
صرافی بایننس، بزرگترین صرافی ارز دیجیتال جهان است که، معاملات مشتقه را به مشتری ارائه می کند. عملیات کم ‌ریسک در این نوع از معاملات ارز دیجیتال،  نیاز به دانش و مهارت درستی دارد و کاربران مبتدی ممکن است، تمام دارایی های خود را در این نوع معاملات از دست بدهند.

بهترین صرافی های ارز دیجیتال

 

بهترین صرافی های ارز دیجیتال

 

1. صرافی تبدیل

این صرافی تبدیل با فراهم کردن، بستری امن برای کاربران خود،همچنین پشتیبانی مداوم و وپرداخت هزینه در قبال دعوت از دیگران به این صرافی ارز دیجیتال، تلاش می کند که در جذب کاربران موفق عمل کند. کیف‌پول این صرافی، زمینه تبدیل انواع رمزارزها را ایجاد کرده است. شما در این صرافی توانایی تبدیل به انجام معاملات نقدی هستید.
سایت ماهان تیموری معرفی صرافی تبدیل را تایید یا تکذیب نمی کند و صرفا به آموزش و مسئولیت استفاده و بررسی امنیت این صرافی کاملا برعهده کاربر است.

۲- صرافی نوبیتکس

این نوع از صرافی دیجیتال، یکی از بزرگ‌ترین صرافی‌های ایرانی است که قطعا می‌توان گفت، کمتر صرافی هایی در ایران با این  نوع صرافی امکان رقابت دارند، چرا که در نوع خود بسیار عالی است.
صرافی نوبیتکس در بین صرافی های ارز دیجیتال، امکان  انجام معاملات حرفه‌ای را در اختیار مشتریان خود قرار می‌دهد و شزایط آن را نیز فراهم می کند. و معتبرین ترین خود در این حوزه است.

سایت ماهان تیموری معرفی صرافی نوبیتکس را تایید یا تکذیب نمی کند و صرفا به آموزش و مسئولیت استفاده و بررسی امنیت این صرافی کاملا برعهده کاربر است.

۳- صرافی والکس

صرافی والکس با فراهم کردن فضای امن وساده، امکان مبادله راحت تر را برای  کاربران خود فراهم کرده است و همچنین پشتیبانی مدام خود را از او دارد. در واقع این صرافی ارز دیجیتال سعی در راضی نگه داشتن مشتریان خود نیز دارد.
این صرافی از رمزارزهای بیت‌کوین، بیت‌کوین کش، اتریوم، تتر، دش و لایت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال، پشتیبانی می‌کند. وهمچنین این صرافی، کیف پول اختصاصی نیز به مشتری ارائه می کند.
سایت ماهان تیموری معرفی صرافی  والکس را تایید یا تکذیب نمی کند و صرفا به آموزش و مسئولیت استفاده و بررسی امنیت این صرافی کاملا برعهده کاربر است.

۴- صرافی اکسکوینو

صرافی اکسکوینو بیش از ۵۵ رمزارز از جمله بیت‌کوین، اتریوم، بایننس و بسیاری از دیگر رمزارزهای دیگر را به مشتری ارائه می کند.
صرافی اکس‌کوینو با ایجاد کردن، یک بستر امن و رابط کاربری ساده، مشتریان خود را ثابت نگه داشته است.
صرافی اکس‌کوینو با داشتن، اپلیکیشن علاوه بر بستر سایت مختص به خود، کار را برای آن دسته از اشخاصی که با موبایل خودشان اقدام به معامله می‌کنند، آسان کرده است. پس از انجام احراز هویت در سایت صرافی اکس‌کونیو کاربر می‌تواند، بیت‌کوین، اتریوم، بایننس کوین، پرفکت مانی و سایر ارزها را با قیمتی مناسب معامله و خرید و فروش کند.
سایت ماهان تیموری معرفی صرافی اکسکوینو را تایید یا تکذیب نمی کند و صرفا به آموزش و مسئولیت استفاده و بررسی امنیت این صرافی کاملا برعهده کاربر است.

۵- صرافی بیت برگ

صرافی بیت برگ به عنوان اولین پلتفرم خریدوفروش ارزهای دیجیتال  در ایران است. در واقع یک صرافی معتبر و به روز با حوزه فعالیت ارزهای دیجیتال است.
صرافی بیت برگ به عنوان یک صرافی ارز دیجیتال، با هدف جهت دادن به معاملات ارزهای دیجیتال و از بین بردن دلال های این حوزه،  تلاش می کند که  آموزش و یادگیری را در این حوزه گسترش دهد.
سایت ماهان تیموری معرفی صرافی بیت برگ را تایید یا تکذیب نمی کند و صرفا به آموزش و مسئولیت استفاده و بررسی امنیت این صرافی کاملا برعهده کاربر است.

محدودیت در معامله برخی رمز ارزها

برخی  از ارز‌های دیجیتال در دنیای امروز را می توان با یک یا چند ارز فیات محدود معامله  کرد. این مشکل کاربران را مجبور می‌کند تا برای خرید آن رمز ارز ابتدا دارایی خود را به بیت کوین یا اتریوم تبدیل و سپس آن را مبادله کنند. این کار باعث انجام تراکنش‌های اضافی و بالا رفتن کارمزد انجام معاملات خواهد شد.

لطمه به محیط زیست

استخراج رمز ارز‌هایی مثل بیت کوین احتیاج به قدرت محاسباتی و در نهایت مصرف برق بسیار زیاد دارد. اکنون سوخت‌های فسیلی بزرگترین منبع تولید انرژی الکتریسیته هستند. به همین دلیل می‌توان گفت، در استخراج ارز‌های دیجیتال، لطمه به محیط زیست و اتمسفر اثر غیر جبران پذیر است.

هک اطلاعات

 

هک اطلاعات

 

درست است که ارز‌های دیجیتال بسیار خوب هستند اما امنیت 100 درصدی ندارند.بیشتر صرافی‌های اطلاعات کیف پول کاربران خود را ذخیره می کنند. این امکان وجود دارد که صرافی هک شده و داده‌های کاربران به سرقت برود. در این شرایط هکر‌ها می‌توانند دارایی‌های مشتریان صرافی را به حساب خود منتقل کنند و کلاهبرداری در این زمینه نیز وجود دارد.

محدودیت در معامله برخی رمز ارزها

بعضی از ارز‌های دیجیتال را تنها می‌تواند با یک یا چند ارز فیات محدود خرید و فروش کرد. در این جا کاربر می تواند برای خرید آن رمز ارز، ابتدا دارایی خود را به بیت کوین یا اتریوم تبدیل کند و سپس آن را مبادله کنند. این کار باعث انجام تراکنش‌های اضافی و بالا رفتن کارمزد در حین عملیات خواهد شد.

اثر مخرب استخراج بر محیط زیست

استخراج رمز ارز‌هایی مانند بیت کوین نیازمند قدرت محاسباتی و در نتیجه انرژی برق بسیار زیاد است. در حال حاضر سوخت‌های فسیلی بزرگترین منبع تولید انرژی الکتریسیته هستند. به همین می‌توان در استخراج ارز‌های دیجیتال ردپای کربن و گرمایش زمین را پیدا کرد.

همیشه احتمال هک شدن وجود دارد

اگرچه که ارز‌های دیجیتال فضای امنی برای معمله است اما این میزان کافی نیست. بیشتر صرافی‌های اطلاعات کیف پول کاربران خود را ذخیره می‌کنند. این احتمال همیشه وجود دارد که صرافی هک شده و داده‌های کاربران به سرقت برود. در این شرایط هکر‌ها می‌توانند دارایی‌های مشتریان صرافی را به حساب خود منتقل کنند.

کلام آخر

در این مقاله توضیحات کاملی راجع به ارزهای دیجیتال گفته شد و در واقع شما می توانید به خواندن این موضوعات به جواب سوالات خود برسید. لازم به ذکر است که دنیای ارز دیجتتال سال هاست که رونق زیادی یافته است و صرافی های زیادی در این حوزه فعال شده است. ارزهای دیجیتال توسط صرافی های ایرانی نیز در اختیار مشتریان قرار می گیرد.

همین حالا شروع کن!

دیدگاهتان را بنویسید