برند تام فورد

برند تام فورد: در جهان امروز ما، تعداد برندهای معروفی که توانسته اند سهم زیادی از بازار را از آن خود کنند بسیار زیاد است،برندهایی که در هر گوشه از جهان علاقه مندان و مخاطبانی دارند که حاضرند برای داشتن محصولی از برندشان، مبالغ بسیار زیادی را پرداخت کنند. برندهایی مانند لویی ویتون، شنل و …اما یکی از برندهایی که توانسته طرفداران بسیار زیادی را برای خودش فراهم کند، برند تام فورد می باشد.

برند تام فورد در حال حاضر یکی از موفق ترین برندها در سطح جهان می باشد به گونه ای که توانسته سهم خوبی از بازار را برای خودش اختصاص دهد.تام فورد در حال حاضر یکی از بهترین ومعروف ترین طراحان لباس در جهان می باشد . او کار خود را از نوجوانی آغاز کرد و در ابتدای مسیر کسب و کاری خودش در چند شرکت شروع به کار کردن و کارآموزی کرد.

در این مقاله به این موضوع می پردازیم که تام فورد چگونه توانست خودش را به عنوان یک طراح سرشناس و برندش را به عنوان یکی از بهترینها معرفی کند، بنابراین تا انتها این مقاله همراه من باشید.

تاریخچه برند تام فورد

تاریخچه برند تام فورد

 

تام فورد یک برند آمریکایی است که توسط توماس کارلی فورد تاسیس شد.البته امروزه این برند را بیشتر به نام تام فورد می شناسند.تام فورد در ابتدا یک فیلمساز و نویسنده آمریکایی بود که تحصیلات دانشگاهی اش را در رشته معماری، در دانشکده طراحی پارسونز به اتمام رسانده بود.

کودکی تام فورد :

تام فورد در سال 1961 در ایالت تگزاس آمریکا چشم به جهان گشود. پدر و مادر تام فورد ،هر دو مشغول به فعالیت بودند و کارگزار املاک بودند به همین دلیل کودکی او در حومه شهر سپری شد. تام فورد زمانی که 11 ساله بود،خانواده اش به نیو مکزیکو مهاجرت کردند. او در سال 1979 از مدرسه فارغ التحصیل شد، سپس به دانشگاه هنرهای آزاد در نیویورک رفت اما خیلی زود آنجا را ترک کرد.پس از این اتفاق یک دوره تاریخ هنر در دانشگاه نیویورک  شرکت کرد که فقط یک سال در آنجا دوام آورد و پس از یک سال ، دانشگاه نیویورک  را نیز ترک کرد.

او دانشگاه خود را ترک کرد تا بتواند زمان بیشتری را برای کمپین های تبلیغاتی که در تلویزیون داشت ،اختصاص بدهد.کار او به گونه ای پیش رفت که او در یک دوره ای 12 کمپین متفاوت تبلیغاتی را بر عهده داشت و همه آنها را همزمان پیش می برد. پس از این رویداد او یک دوره طراحی در دانشگاه پارسونز گذراند تا بتواند اطلاعات جامعی در زمینه طراحی و معماری داشته باشد.

تام فورد سپس به پاریس مهاجرت کرد و در آنجا بود که به مد و فشن علاقه مند شد. او در این دوره و در ابتدا به ارسال لباس برای پروژه های عکاسی پرداخت و همین امر نیز به علاقه او به صنعت مد و فشن افزود. او در عین حال که مشغول به تحصیل در دانشکده طراحی بود و سال آخر خود را در آن جا سپری می کرد به مطالعه مد و فشن نیز مشغول شد، اما در آخر مدرک تحصیلی خود را در رشته معماری گرفت.

او در آن زمان به کسی نگفت در رشته معماری فارغ التحصیل شده است، و بعد از پیاده سازی چندین کمپین تبلیغاتی به صورت رسمی به شرکت گوچی پیوست و این نقطه عطفی برای او بود زیرا به صورت کاملا حرفه ای و رسمی پا به دنیای مد و فشن گذاشته بود.

استخدام شدن در برند گوچی:

در آن زمان گوچی با بحران هایی دست و پنجه نرم می کرد، گوچی می خواست که خلاقیتی متفاوت در خط تولید پوشاک زنانه خود داشته باشد؛در سال 1990 تام فورد به عنوان طراح ارشد در بخش لباس آماده زنان در گوچی استخدام شد و پس از مدتی و نشان دادن توانایی هایش در این حوزه ،نقش پررنگ تری در این شرکت گرفت.

او سبک مینیمالیستی گوچی در سال 1990 به سبک پر زرق و برق لباس های زنانه تغییر داد.او همچنین لاین لباس های شبانه مردانه و زنانه را به این برند اضافه کرد و توانست که جانی دوباره به این برند تزریق کند.

تام فورد در مدت زمان بسیار کوتاهی در حدود 6 ماه مشغول به کار طراحی لباس مردانه نیز شد، او به قدری در کار خودش ماهر و خبره شده بود که در سال 1992 به سمت مدیرعاملی بخش طراحی در شرکت گوچی نایل شد.در سال 1994 نام تام فورد به عنوان مدیر خلاق و ماهر شرکت گوچی در تمام دنیا پیجیده بود.

از اهمیت کار تام فورد در شرکت گوچی می توان به این مسئله اشاره کرد که زمانی که او به گوچی پیوسته بود؛عملا  شرکت در حال ورشکستگی بود اما پس از پیوستن او و در سال 1994 سهام شرکت گوچی 3.4 میلیارد دلار افزایش پیدا کرده بود و وقتی که فورد تصمیم به ترک شرکت گوچی در سال 2004 گرفت، سهام شرکت به 10 میلیارد دلار رسیده بود.بنابراین حضور تام فورد در این شرکت نقش بسزایی در این رشد داشت.

ترک کردن برند گوچی:

در سال 2004 و پس از مشاجره ای که بین او و مدیران PPR بر سر مدیریت هنری شرکت ،شکل گرفت؛ تام فورد تصمیم به ترک این شرکت گرفت. و این جا دقیقا زمانی بود که او تصمیم گرفت به صورت مستقل و برای خودش کسب و کاری را راه اندازی کند و بدین شکل بود که برند تام فورد شکل گرفت.

او برای اولین بار و در سال2005 محصولات برند تام فورد را به بازار عرضه کرد. او در ابتدای کار محصولات آرایشی و عینک برند تام فورد را به بازار عرضه کرد. و فروشگاه لباس و پوشاک خود را در شهر نیویورک افتتاح کرد.اقدامات فورد در طول چند سال به قدری فوق العاده بود که اکثر منتقدان و تحلیل گران این صنعت را به تحسین او ، وا داشت. برند تام فورد قصد دارد که تجارت خودش را در سراسر دنیا گسترش دهد ، به گونه ای که در 10 سال آینده ، کشوری در دنیا نباشد که برند تام فورد در آن ،شعبه نداشته باشد.

 

تام فورد

ورود به صنعتی هیجان انگیز، برای تام فورد:

در این سالها چیزی که تام فورد را همیشه مورد شگفت و هیجان قرار می داد ورود به صنعت ادکلن بود. همانگونه که  زمانی که در گوچی مشغول به فعالیت بود ،توانسته بود ادکلن های فوق العاده ای را برای این برند ثبت کند و آنها را به بازارهای جهانی بشناسد ،در برند خودش نیز این کار را با تمام توان و تمرکز انجام داد.او با استفاده از تجربه ای که در صنعت ادکلن در شرکت گوچی داشت، آنها را در برند خود به کار گرفت. در حال حاضر ادکلن های برند تام فورد جزو بهترین ها و لوکس ترین ادکلن های جهان محسوب می شوند.

با رشدی که در برند تام فورد در همه زمینه ها داشت ، عینک های آفتابی و طبی او هم از این قاعده مستثنی نبودند و توانستند که ارزش بسیاری بین مردم پیدا کنند.برند زیبایی تام فورد هم توانست اولین برند لوکس قرن 21 نام بگیرد.

امروزه برند تام فورد یکی از برندهای مطرح و پیشرو در صنعت مد و پوشاک است به گونه ای روز به روز به ثروت سهام این شرکت اضافه می شود.البته این نکته را در نظر داشته باشید که تام فورد  علاوه بر حضور در صنعت مد و پوشاک،به کارهای فیلم سازی و کمپین های تبلیغاتی نیز مشغول بود و از این راه نیز توانست ثروت قابل قبولی به دست آورد.

حال در ادامه این مقاله سعی می کنیم که ابعادی از زندگی تام فورد را برایتان مطرح کنیم که شاید تاکنون آنها را نشنیده باشید.

ورود به صنعتی هیجان انگیز، برای تام فورد

1-شروع و فعالیت او در صنعت مد و پوشاک همراه با شانس و زیرکی او بود. او می دانست که از فرصت هایی که برایش به وجود می آید ،چگونه بهترین استفاده را بکند و به چه شکل بازدهی کارش به صورت فوق العاده ای افزایش بدهد، بنابراین اگر بخواهیم به صورت خلاصه دلیل موفقیت های او را خلاصه کنیم ، می توانیم بگوییم شانس و زیرکی.

2-فورد توانست در سال 1994 شهرتی جهانی برای خود دست و پا کند . به گونه ای که از به عنوان مدیری یاد می کردند که توانست برند گوچی را از ورشکستگی نجات دهد و آن را به سودهای میلیارد دلاری برساند.

3-فورد به گفته خودش همیشه در کار ، کمالگرا بوده است. او زمانی که در برند گوچی مشغول به فعالیت بود همزمان برای برند دیور نیز طراحی لباس مردانه و زنانه انجام می داد. او برنامه های طراحی خودش را سالانه دسته بندی و برنامه ریزی می کند ، به گونه ای که در یک سال بالغ بر 60 مدل طرح برای لباس های زنانه و مردانه ارائه می دهد.

4-تام فورد ازدواج کرده است و پسری به نام الکساندر دارد.

5-فورد در مصاحبه ای که در مجله مد زنان داشت ، به این مسئله اشاره کرد که در روز 3 الی 5 بار استحمام می کند و به حمام می رود. زمانی که از او دلیل این اتفاق را پرسیدند، گفت که در حمام در وان دراز می کشد و اجازه می دهد که ذهنش رها باشد و تفکر خلاقش کار خودش را بکند. در واقع این حمام بیشتر مراقبتی است که از ذهنش انجام می دهد. البته لازم به ذکر است که از زمانی که تام فورد پدر شده است ، دفعات استحمام کردن در روز به 2 بار کاهش یافته است.

6- فورد عادات و ویژگی های عجیب و غریب زیادی دارد برای مثال اگر از سبزیجات در وعده های غذایی اش استفاده کند، چشمانش دچار تورم می شوند. همچنین فورد پس از جدایی از گوچی با خودش قسم خورد که دیگر سمت استعمال دخانیات و سیگار نرود و تاکنون بر سر عهدش مانده است.

حقایقی از زندگی شخصی تام فورد

7- زمانی که از فورد پرسیدند اگر وارد دنیای مد نمی شد، به چه حرفه ای مشغول می شد ؛ او پاسخ داد به احتمال زیاد جراحی زیبایی را انتخاب می کرده است.

8- فورد علاوه بر اینکه طراح مد و فشن است و در این حوزه توانسته بسیار موفق عمل کرده است ، اما یک فیلم ساز و یک کارگردان درجه یک نیز است. او این تجربه را از زمانی که در کمپین های تبلیغاتی شرکت می کرد، همراه خود دارد. تام فورد توانست در سال 2009 اولین فیلم خود را ساخت. فیلم او به گونه ای بود که در آن سال ،در جشنواره گلدن کلوپ نامزد دریافت بسیاری از جوایز بود.

9- فورد در سال 2015 دومین فیلم خودش را ساخت و این فیلم نیز توانست تحسین بسیاری از منتقدان و تحلیل گران را برانگیزد و نامزد دریافت بسیاری از جوایز از جشنواره گلدن کلوپ شد.

10- لاین محصولات آرایشی و بهداشتی فورد نیز بسیار موفق بوده است و روز به روز در حال گسترش است.یکی از برجسته ترین و موفق ترین لاین های زیبایی او، مجموعه 100 رنگی رژلب های اوست.

11- تام فورد در مصاحبه ای اعلام کرد که عاشق طراحی کردن ژاکت های مردانه است ، در واقع او بیان میکند که لباس و نوع پوشش برای مردان و زنان بسیار مهم است. به اعتقاد او لباس هر کس بیانگر خیلی از عواطف و اعتقادات و همین طور شخصیت آن شخص است.

سخن پایانی :

از اینکه تا انتهای مقاله برند تام فورد همراه من بودید از شما متشکرم. در این مقاله سعی کردیم که در ابتدا کودکی و مسیر ورود او به بازار کار را برایتان مطرح کنیم. سپس به معرفی برند تام فورد و مسیر راه اندازی این برند را برایتان به صورت کامل توضیح دادیم.

سپس به علایق و ویژگی هایی که او در سبک زندگی اش رعایت می کند پرداختیم.

اگر کاملا این مقاله برند تام فورد را مطالعه کرده باشید ، می توانید به این نتیجه برسید که تام فورد چگونه چالش ها و مشکلاتی که در سر راهش قرار گرفته را حل کرده است.

او هیچ گاه در مسیر حل مشکلات و چالش هایی که در پیش رو داشت،عقب ننشست و صورت سوال را پاک نکرد،بلکه راه حل هایی ارائه داد که آن چالش به صورت خلاقانه حل شد و همین طور به ارزش برند افزوده شد.

حال اگر در خصوص مقاله برند تام فورد سوال و یا نظر خاصی دارید، می توانید در بخش نظرات برایمان بنویسید و مطمئن باشید که کارشناسان مجموعه ماهان تیموری با اشتیاق پاسخگو شما خواهند بود.

همین حالا شروع کن!

دیدگاهتان را بنویسید