معرفی بهترین اندیکاتور برای نوسان گیری

اگر در بازارهای مالی مانند بورس، فارکس و یا ارزهای دیجیتال فعال باشید و یا حتی دوست داشته باشید وارد این بازار شوید ابزارهایی وجود دارد که به شما کمک می کنند تصمیمات بهتری برای خرید و فروش کالا یا هر چیز دیگری در بازارهای مالی بگیرید و بتوانید راحت تر سود خود را در آن ها به دست آورید.

در این بازارها اندیکاتورهای زیادی وجود دارد اما بهترین اندیکاتور برای نوسان گیری شاید انگشت شمار باشند و تعداد کمی وجود داشته باشد که به ما کمک کند از این بازار سود خود را به دست آوریم که در ادامه نحوه کار و به طور کلی آن را به شما معرفی می کنیم.

یکی از بهترین اندیکاتورها برای نوسان گیری که وجود دارد اندیکاتور RSI است که مخفف کلمه انگلیسی Relative strength indox است که این اندیکاتور روابط ریاضی که در مورد قیمت وجود دارد را مورد بررسی قرار می دهد  و آن را به ما نشان می دهد.

این ابزار بسیار جالب عمل می کند و همچنین می تواند مهر تأییدی برای ورود و یا  خروج ما از بازار باشد. این اندیکاتور نوسانات قیمت را در دو سطح 70  و 30 به ما نشان می دهد.

اندیکاتور RSI چگونه کار می کند؟

اندیکاتور RSI چگونه کار می کند؟

 

از آنجایی که این اندیکاتور نوسان گر است محل خرید و فروش را به افراد نشان می دهد و به راحتی می تواند جهت بازار را به افراد نشان دهد.  با این وجود این اندیکاتور به این خاطر یکی از بهترین اندیکاتور برای نوسان گیری است که وقتی قیمت از نقاط 30 درصد و یا 70 درصد عبور می کند نشان تغییر روند بازار را به ما می دهد زیرا این مناطق ، مناطق اشباع هستند  و امکان برگشت در این مناطق بسیار بالا است.

یعنی وقتی نمودار بالای 70 درصد قرار می گیرد در ناحیه اشباع خرید است و زمانی که از خط  30 درصد به سمت  پایین حرکت می کند ، نشان دهنده اشباع فروش  است. با این وجود در بیشتر زمان ها بین عدد 30 تا 70  در حال نوسان است. زمانی که اندیکاتور به سطح 70 می رسد تمایل بازگشت به سمت معکوس یعنی 30 درصد را پیدا می کند.

حتی برعکس این موضوع نیز صادق است .به طور مثال وقتی قیمت به سطح 30 درصد در RSI نزدیک می شود تمایل دارد روند خود را تغییر دهد. زمانی که RSI به نقاط اشباع خود می رسد فشار خرید و یا فروش بالا می رود . به همین خاطراست که این اندیکاتور یکی از بهترین اندیکاتور برای نوسان گیری است.

 RSIچگونه به ما برای خرید و یا فروش کمک می کند؟

 

 RSIچگونه به ما برای خرید و یا فروش کمک می کند؟

 

نقطه خرید 

در بازارهای مالی اغلب نقاطی وجود دارد که خریداران و یا فروشندگان با هیجانات زیادی  اقدام به خرید و یا فروش می کنند به همین خاطر عرضه و تقاضای زیادی را ایجاد می کند. زمانی که این اتفاق بیفتد و اندیکاتور با شتاب خط 30 درصدی را بشکند و به زیر آن برود خریداران بیشتری مایل به خرید خواهند بود و تمایل بیشتری برای خرید کردن خواهند داشت . این منطقه را به اصلاح این منطقه اشباع فروش می گویند به همین خاطر فروشندگان قادر به ادامه خرید خود نخواهند بود.

نقطه فروش

زمانی که حجم زیادی از نقدینگی وارد بازار می شود نشانگر RSI کم کم به سمت نقطه 70 درصدی می رود و زمانی که آن را بشکند قیمت به نقطه اشباع خرید خود رسیده است و در این نقطه است که باید منتظر فروش با حجم بالاتر بود زیرا در این نقطه فروشندگان زیادی منتظر هستند تا معاملات فروش خود را باز کنند.

با این حال نقاطی در این اندیکاتور وجود دارد که به ما سیگنال های قوی تری برای خرید و فروش می دهد که به آن ها واگرایی می گویند. این موضوع یکی دیگر از مواردی است که باعث می شود این نوسانگر قیمت یکی از بهترین اندیکاتور برای نوسان گیری باشد.

 

پیشنهاد ما به شما : استخراج بیت کوین

واگرایی چیست؟ و چه زمانی رخ می دهد؟

یکی از نکات مهم برای فهمیدن اینکه یک اندیکاتور جز بهترین اندیکاتور برای نوسان گیری است این است که زودتر به ما سیگنال خرید و یا فروش را بدهد .به طور کلی ما سه نوع واگرایی در اندیکاتور RSI داریم که همان طور که گفتیم سیگنال ورود قوی به ما برای ورود و یا خروج می دهد که نشانه ای بسیار مهم برای برگشت روند قیمتی است. این موضوع به واگرایی مثبت ، واگرایی منفی و واگرایی پنهان تقسیم می شود.

به طور مثال وقتی قیمت روند صعودی دارد و سقف بالاتر از سقف قبلی تشکیل می شود اما RSI آن را همراهی نمی کند  و سقفی پایین تر تشکیل می دهد نشانه بسیار قدرتمندی برای تغییر روند از صعودی به نزولی است.

حال برعکس این موضوع نیز صادق است . یعنی در روند نزولی هنگامی که قیمت یک کف پایین تر از کف قبلی تشکیل می دهد  اما RSI کفی بالاتر تشکیل می دهد که نشانه تغییر روند نزولی به صعودی است.

موضوع مهمی که در اینجا وجود دارد این است که زمانی این نشانه اعتبار دارد که در محدوده اشباع قرار داشته باشد. زمانی که شما می خواهید  RSI را به عنوان بهترین اندیکاتور برای نوسان گیری در نظر بگیرید ، باید نکاتی را رعایت کنید تا دچار اشتباه و در نهایت ضرر نشوید.

نکات کلیدی برای استفاده از اندیکاتور RSI

نکات کلیدی برای استفاده از اندیکاتور RSI

 

زمانی که شما از این اندیکاتور استفاده می کنید باید به نکات دیگری مانند نقاط حمایت و مقاومت نیز توجه کنید زیر در این مناطق احتمال تغییر روند بسیار زیاد است و اگر قرار باشد تغییر روندی داشته باشیم در اکثر مواقع واگرایی یک تأییدیه محکم برای این موضوع است.

نکته بعدی که باید رعایت کنید این است که در مناطق خنثی نباید از آن استفاده کنید ؛ زیرا در این مناطق  آن طور که باید نمی تواند به شما کمک کند، با این حال در مناطقی که قیمت ها روند دارند و به صورت نزولی و صعودی هستند می توان  ازآن استفاده کرد و سیگنال خرید و یا فروش را به دست آورد.

همان طور که گفتیم با این که RSI یکی از بهترین اندیکاتور برای نوسان گیری است اما به تنهایی نمی تواند به صورت کاملاً درست به ما سیگنال خرید و یا فروش بدهد به همین خاطر بهتر است با یک یا چند استراتژی دیگر نیز همراه شود تا نتایج خوبی را به دنبال داشته باشد.

به طور مثال وقتی شما این اندیکاتور را با روش ایچیموکو و مناطق عرضه و تقاضا ترکیب کنید نتایج فوق العاده ای را برای شما به ارمغان می آورد  و به شما بهتر می تواند کمک کند.

کلام آخر:

شما می توانید در اندیکاتور RSI خطوطی مانند خطوط روند بکشید و از آن دید خوبی برای ورود و خروج بگیرید به همین خاطر است که این اندیکاتور جزء بهترین اندیکاتوربرای نوسان گیری می باشد . با این استراتژی می توانید زمان مناسب برای ورود و خروج را پیدا کنید.

این استراتژی در بورس، فارکس و ارز دیجیتال و کلیه بازارهای مالی به خوبی جواب می دهد و شما می توانید آن را یکی از بهترین اندیکاتورها برای نوسانگیری در نظر بگیرید و نهایت سود را از آن ببرید. با این حال شما می توانید به کمک این اندیکاتور سود خود را افزایش دهید و شانس موفقیت خود را در بازارهای مالی بالا ببرید.

زمانی که شما از بهترین اندیکاتور برای نوسان‌ گیری در بازارهای مالی استفاده می کنید، به خود کمک فراوانی برای موفقیت در بازارهای مالی می کنید با این حال بهتر است مدیریت سرمایه را نیز فراموش نکنید.

 

به نظر شما چه اندیکاتورهایی وجود دارد که جز بهترین اندیکاتورها برای سرمایه گذاری هستند؟

 

اندیکاتورهای بسیار زیادی و جود دارد اما می توانیم بگوییم که یکی از بهترین و ساده ترین اندیکاتورها برای نوسان گیری، اندیکاتورRSI می باشد.

زمانی که نمودار RSI از  70 می گذرد  به معنای منطقه اشباع خرید است و در این قسمت شما باید سهامتان را بفروشید و زمانی که نمودار از عدد 30 می گذرد به معنای افزایش حجم فروشندگان است و در این قسمت شما باید سهام مد نظر را بخرید.

همین حالا شروع کن!

دیدگاهتان را بنویسید