چگونه می‌توانیم در استخراج بیت کوین موفق باشیم؟

خلاصه مطلب

سلام ماهانی عزیز. تا حالا به این فکر کردی که با کمترین سرمایه، قدرتمند ترین ارز دیجیتال رو از دنیای اینترنت استخراج کنی و
تیم تولید محتوا ماهان تیموری
تیم تولید محتوا ماهان تیموری
5/5
فهرست مطالب

سلام ماهانی عزیز. تا حالا به این فکر کردی که با کمترین سرمایه، قدرتمند ترین ارز دیجیتال رو از دنیای اینترنت استخراج کنی و یک سرمایه دار باشی؟ اگر به دنیای ارز دیجیتال علاقه داری و دوست داری استخراج بیت کوین رو یاد بگیری، این آموزش رو دنبال کن.

  • استخراج بیت کوین چیست؟
  • چگونه می‌توانیم بیت کوین استخراج کنیم؟
  • هزینه‌های استخراج بیت کوین چقدر است؟
  • آیا استخراج بیت کوین قانونی است؟
  • آیا نسبت به استخراج بیت کوین، راه پر سودتری هم وجود دارد؟

 

از حدود یک دهه پیش که بیت کوین سر زبون‌ها افتاد و اعتبار بسیار زیادی توی ارز دیجیتال بدست آورد، همه به این فکر افتادن که روی این ارز دیجیتال بسیار پر سود، سرمایه گذاری کنن. اما مسئله اینجا بود که خیلی‌ها سرمایه خاصی نداشتن و بیت کوین هم قیمت بالایی داشت و آنچنان هم هنوز نتونسته بود اعتماد سازی کنه، و این باعث میشد که اکثر مردم زیاد میلی به سرمایه گذاری نکنن.

ولی ناگهان خبری از بیت کوین منتشر شد که دنیا رو تکون داد و اون چیزی نبود جز بحث استخراج بیت کوین. صنعت ماینینگ، یا استخراج ارز دیجیتال، یکی از اون کارهایی بود که ناگهان دنیا رو با یه تحول بزرگ روبرو کرد و اکثر شرکت‌های بزرگ، حتی افرادی که آنچنان سرمایه خاصی نداشتند هم به سراغ این کار اومدن.

 

پیشنهاد ما به شما : با صد میلیون چیکار میشه کرد سال 1400

 

اما استخراج بیت کوین تو ایران یه ماجرای پر فراز و نشیب رو طی کرد. اولین روزها که کسی ازش آگاه نبود و خیلی افراد کمی رو این قضیه کار میکردن و بعد‌ها دستگاه‌های خروج بیت کوین به ایران اومد و اکثر افراد مرزعه‌های شخصی ماینینگ بیت کوین راه اندازی کردن و سود خوبی از این راه گرفتن.

اما ناگهان تخلف‌هایی دیده شد که باعث شد دولت به طور مستقیم روی این قضیه حساس بشه و این کار رو با استفاده از برق صنعتی جرم بدونه و جلوشو بگیره. از اون موقع به بعد خیلی‌ها کلا قید این کارو زدن، و فکر کردن که دیگه استخراج بیت کوین تو ایران غیر قانونی هستش.

اما من این مقاله رو براتون آماده کردم که بدونید، استخراج بیت کوین نه تنها غیر قانونی نیست، بلکه قانونیه و فقط کافیه شما از راه درستش اقدام کنید و هزینه هاش رو بدونید و ببینید که آیا به صرفه است که شما توی این راه سرمایه گذاری کنید یا نه؟

البته من آخر این مقاله به شما یه راهکار درست و حسابی میدم که به مراتب از استخراج بیت کوین براتون توی ارز دیجیتال، به صرفه تره، اما خب اول نیازه که ما ببینیم خروج بیت کوین به چه شکل است و بعد بریم سر وقت یه راهکار خفن.

استخراج بیت کوین چیست؟

اگر مقاله مربوط به آشنایی با ارز‌های دیجیتال و یا آشنایی با بیت کوین رو خونده باشید، میدونید که ارزهای دیجیتال کاملا روی بستر آنلاین سوار هستند و هیچ پول فیزیکی‌ای وجود نداره. دلیل این اتفاق هم اینه که این ارزها دارای اعتبار بیشتر و هزینه‌های کمتری هستند.

اما سوالی اینجا پیش میاد و اونم اینه که خب ما چطوری میتونیم به همچین ارزهایی اعتماد کنیم؟ باید به شما بگم که وقتی که شما یک ماشین میخرید، یا یه خونه میخرید، چه چیزی به شما اعتبار داشتن یک خونه رو میده؟ طبیعیه که سند اون خونه این اعتبار رو میده. یعنی اون سند پشتوانه‌ای داره که شما با اون میتونید معامله انجام بدید.

یا همین روزها که اکثر کارای بانکیمونو با اینترنت انجام میدیم، چه چیزی پشتوانه این جابجایی رقم هاست؟ طبیعتا پولی که ما توی بانک داریم به ما این اختیار رو میده که ما این کار رو بکنیم. ولی اگر بخوایم ریشه‌ای به این قضیه نگاه کنیم، تمام چیزایی که براشون اعتبار مالی قائل هستیم. یعنی چه پول نقد، چه پول اعتباری توی کارتمون و چه سند ماشین یا مسکن، همشون بر اساس یک توافق مالی صاحب اعتبار هستن.

یعنی ما برای این پولی که دستمون هست و با برگه‌ی عادی هیچ فرقی نداره، به صورت یک توافق مالی، اعتبار قائل شدیم و میتونیم معامله کنیم. برای ارزهای دیجیتال هم دقیقا همین مسئله حاکمه و ما توافق کردیم که به ازای رقمی که می‌بینیم، ارزش قائل بشیم.  پشتوانه‌ی ارز دیجیتال هم طبیعتا معاملات اعتباری، محاسبات ریاضی و خدمات آنلاینی است که داره اتفاق می‌افته.

خب، حالا که کلیت قضیه رو درک کردید وقتشه که بریم سر وقت اینکه استخراج بیت کوین چیه؟ و اصلا چه معنی‌ای داره که ما پول دیجیتال رو استخراج کنیم؟ ما چه چیزی رو کلا باید از دل معدن بیت کوین خارج کنیم؟

خب برای پاسخ به این سوال باید بگم که معاملات بیت کوین و تولید هر بیت کوین در دنیا، از سیستمی به نام بلاک چین برای امنیت استفاده میکنه که یه فرمول بسیار پیچیده‌ی ریاضی رو در دل خودش داره و این فرمول این قابلیت رو به ارز دیجیتال میده که هیچ کس نتونه بهش نفوذ کنه.

 

پیشنهاد ما به شما : با 300 میلیون چیکار کنم در سال 1400

 

اما سوال اصلی اینجاست که محاسبات مربوط به این معادلات ریاضی رو کی انجام میده؟ خب از اینجا بحث جالب میشه. چرا؟ به این دلیل که ما اصولا چیزی به نام استخراج بیت کوین، به شکلی که شما تصور می‌کنید، نداریم.

یعنی قرار نیست که ما یه معدن پیدا کنیم و مثل طلا استخراج ارز دیجیتال داشته باشیم. کاری که ما می‌کنیم اینه که برای حفظ امنیت بیت کوین‌ها، سیستم و ابزار خودمون رو در اختیار سرورهای بیت کوین قرار میدیم و اون‌ها به ازای این کار، به ما بیت کوین پاداش میدن.

در واقع هر بیت کوینی که توی دنیا تولید میشه، هم برای تولید هم برای امنیت نیاز به حل یک سری از معادلات ریاضی داره. این معادلات ریاضی هم نیاز به سخت افزار‌های بسیار قدرتمند داره. همین مسئله باعث شد که صاحبان بیت کوین، به این فکر بیفتند که به جای هزینه‌های چند میلیارد دلاری، از سیستم‌های مردم کمک بگیرن و در ازای این استفاده از سخت افزار، به ما بیت کوین پاداش بدن.

هزینه‌ی استخراج بیت کوین چقدر است؟

استخراج بیت کوین در یک نگاه کلی کار بسیار هزینه بری محسوب میشه. اگر بخوام یه حساب سرانگشتی براتون بکنم، باید بگم که ما چیزی بالغ بر صد میلیون تومان پول میخوایم که بتونیم در مدت یکسال، صد میلیون تومن درآمد داشته باشیم.

یعنی میزان بازگشت سرمایه در روش استخراج بیت کوین به مراتب کمتر از خرید بیت کوین و سرمایه گذاری در بیت کوین محسوب میشه. چرا؟ به این دلیل که ما برای استخراج بیت کوین نیاز داریم که پنج چیز رو فراهم کنیم که از این پنج تا ابزار، چهارتاش برای ما هزینه‌های بسیار بالایی دارن.

ساخت کیف پول

خب این اولین مرحله‌ای هستش که ما برای استخراج بیت کوین نیاز داریم و هزینه‌ای هم برای ما نداره. برای اینکه بدونید قضیه‌ی کیف پول چیه میتونید آموزش سرمایه گذاری در بیت کوین رو در سایت بخونید و ببینید که چطور میشه بدون هیچ هزینه‌ای کیف پول بیت کوین ساخت.

اما اگر یه توضیح مختصر بخوام بهتون بدم، باید بگم که کیف پول بیت کوین، همون شماره حساب شما برای کسب درآمد از بیت کوین هست. مثال ساده‌اش میشه این که شما برای داد و ستدهای مالی تو هر کشوری نیاز دارید که یه شماره حساب داشته باشید.

برای بیت کوین و استخراج بیت کوین هم شما بهرحال باید یه حسابی داشته باشید که بیت کوین هاتون به اون‌ها واریز بشه. خب این مسئله تنها یک راه حل داره و اونم اینه که شما برید از طریق سایت‌هایی مثل اتمیک والت و تراست والت، کیف پول بیت کوین  برای خودتون درست کنید و یه شماره شناسه یا آیدی بیت کوین دریافت کنید.

 

دستگاه استخراج بیت کوین

استخراج بیت کوین، این روزها کمی با روزهای اولش فرق کرده. توی روزهای اول اینجوری بود که شما میتونستید با استفاده از کامپیوترهای شخصی خودتون هم استخراج بیت کوین داشته باشید. یعنی کافی بود که یه لپ تاپ یا PC داشتید و با سی پی یو خودتون استخراج بیت کوین رو انجام میدادین.

اما الان دیگه اوضاع فرق کرده. در واقع حدود چند ماه بعد از اینکه استخراج بیت کوین توی تمام دنیا شروع شد، روند استخراج بیت کوین و حل مسائل و معادلات ریاضی هم به مراتب سخت تر شد و این باعث شد که تنها راه استخراج ارز‌های دیجیتال ماینرها یا دستگاه‌های استخراج ارزهای دیجیتال بشن.

امروزه شما فقط میتونید با سی پی یو‌هایی که پردازنده ASIC دارن، کار استخراج رو انجام بدین. البته این رو هم بهتون بگم که این به این معنا نیست که شما نمیتونید از لپ تاپ یا کامپیوترتون اینکارو انجام بدید. بلکه دیگه این روش‌ها، فایده نداره و سود ساز برای شما نیست و نسبت به هزینه‌ای که پای برق و سایر مسائل میدید، هیچ سودی براتون نداره و تازه قدرت سی پی یو تون هم هر روز کم تر و کم تر میشه.

اما خب، مسئله از جایی شروع میشه که شما سراغ قیمت این ماینرها و دستگاه‌های استخراج بیت کوین میرید. وقتی به قیمت‌ها نگاه می‌کنید می‌بینید که شما تقریبا باید حداقل شصت میلیون تومان پای این دستگاه‌ها هزینه کنید تا بتونید در مدت یک سال، سرمایه‌ای که گذاشتید رو تازه برگردونید و از سال دوم به فکر سود کردن بیافتید.

اما این آخر ماجرا نیست. شما قرار نیست که فقط پول دستگاه بدید، بلکه شما در کنار هزینه‌های دستگاه، هزینه‌های برق رو هم دارید، هزینه‌های ابزارهای جانبی رو هم دارید و این‌ها کار استخراج بیت کوین رو برای شما به شدت سخت میکنن.

برق

مهم ترین و البته بزرگترین معضلی که ما توی استخراج بیت کوین داریم، همین مسئله‌ی برق هستش. اگر میخواید بفهمید چرا، کافیه یه سر به فروشگاه‌های مربوط به دستگاه‌های استخراج بیت کوین بزنید و ببینید که هر کدوم از این دستگاه‌ها چقدر برق مصرف می‌کنند.

اگر بخوام یه مثال ساده براتون بزنم، این دستگاه‌ها، بین سی تا چهل و پنج برابر مصرف برق یک مجتمع تجاری، توی یه سال برق مصرف میکنن و این یعنی هزینه‌ای که اصلا نمیتونین محاسبش کنین و به شدت هزینه‌ی زیادی محسوب میشه.

اما خب برای این مسئله هم راه حل‌های مختلفی هست که خب خیلیاشو نمیتونید توی ایران انجام بدید اما اینو بدونید که طبق قوانین مصرف برق خانگی و برق یارانه‌ای، برای استخراج بیت کوین غیر قانونیه و جرم محسوب میشه.

و اداره برق هم بسیار رو این مورد تاکید داره و همرو بررسی میکنه. اما از این‌ها گذشته، شما باید به این فکر کنید که یه جوری برق رو تامین کنید و از اون مهم تر یه جوری هم امنیت خودتون و دستگاهتون رو در برابر این برق تامین کنید.

این دو چند تا نکته در مورد مصرف برق و تامین و امنیت باعث شده که استخراج بیت کوین یه مقدار روش مناسبی برای کسب سود نباشه. مگر اینکه شما بتونید با استفاده از دستگاه‌های قوی و ژنراتورهای قدرتمند، و با چند دستگاه کار استخراج بیت کوین رو انجام بدید.

تهویه

دستگاه‌های استخراج بیت کوین، هم صدای بسیار وحشتناکی دارن و هم اینکه خیلی زود داغ میکنن. پس شما باید هم یه فکری بحال صدای این دستگاه‌ها بکنید و هم اینکه دمای اون‌ها رو کنترل کنید. حالا برای صداش، طبیعتا نمیشه از دستگاهی استفاده کرد و باید یه ساز و کار مهندسی براش چید.

اما برای اینکه این دستگاه‌ها داغ نکنن و دمای خودشون رو در حد استاندارد حفظ کنن، شما باید یه تهویه براشون خریداری کنید. که خب طبیعتا تهویه برای دستگاه‌های استخراج بیت کوین که خیلی ازشون کار کشیده میشه، بازم یه مبلغی رو روی دستتون میزاره.

اینترنت

برای اینترنت، طبیعتا شما نیاز به یک اینترنت پر سرعت دارید. البته عنصر سرعت توی استخراج شما کمک نمیکنه ولی فقط اینترنت‌های پر سرعت هستند که سرعت خوبی برای حداقل کارهای استخراج بیت کوین دارن و از طرفی هم پایداری خوبی دارن.

چون سرعت کافی و مناسب و از سمت دیگه پایداری و اینکه قطع نشن دو تا عاملی هستن که به شدت میتونن روی استخراج بیت کوین تاثیر گذار باشن. از طرف دیگه این رو هم بگیم که حجم آنچنان روی استخراج بیت کوین شما تاثیر گذار نیست. و همون قطع نشدن اینترنت و یه سرعت مناسب حداقلی کار شما رو راه میندازه.

اما اگر بخوایم یه جمع بندی داشته باشیم باید بگیم که تنها راهی که شما میتونید توی استخراج بیت کوین موفق باشید اینه که یک سرمایه‌ی چند صد میلیونی داشته باشید تا بتونید یک درآمد خیلی خوب از این راه کسب کنید. وگرنه برای سیستم‌های شخصی خانگی و دستگاه‌های کوچک، بیش از اینکه سود کنید وقت تلف می‌کنید و هزینه‌ی الکی پای استخراج صرف می‌کنید.

استخراج بیت کوین در ایران قانونی است؟

چیزی که اکثر مردم ازش میگن اینه که استخراج ارز‌های دیجیتال تو ایران غیر قانونیه. اما باید به شما بگیم که به هیچ وجه غیر قانونی نیست و کاملا قانونیه و هر کسی میتونه استخراج بیت کوین داشته باشه. اما چیزی که خیلی مهمه اینه که شما باید برای این کار از وزارت صمت، مجوز بگیرید.

چرا؟ به این دلیل که هزینه‌های استخراج بسیار زیاده و اگر شما بخواید با برق یارانه‌ای این کار رو انجام بدید، هزینه‌ی سنگینی بر روی دست دولت می‌گذارید و این اصلا منطقی نیست. از طرفی دیگه هم واردات دستگاه‌های ماینینگ بیت کوین در ایران از سال 98 قانونی شده اما اون هم نیاز به مجوز داره.

در یک کلام، صنعت استخراج بیت کوین، تو ایران کاملا قانونی شده و به عنوان یک صنعت، تحت قانون کشور قابل انجامه و هیچ منع قانونی‌ای هم نداره. اما به یک شرط. به این شرط که شما حتما مجوز‌های لازم رو از مراجع قانونی دریافت کنید.

سخن آخر

آیا راه بهتری هم هست؟

بله که هست. این رو همه‌ی ما میدونیم که سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال، یکی از بازارهای پرطرفدار در ایران و در تمام جهانه. پس این حق برای همه‌ی ما وجود داره که ما هم از این بازار استفاده کنیم و سود کنیم. اما خب طبیعتا ما برای سرمایه گذاری باید راهی رو پیدا کنیم که به صرفه ترین راه برای ما باشه.

خب، حالا سوال اینجاست که ما چطوری میتونیم از این راه پول در بیاریم و چطوری میتونیم از طریق سرمایه گذاری در بیت کوین یه سود درست و حسابی کنیم؟ بهترین راه اینه که ما بازار ارزهای دیجیتال و روش‌های سرمایه گذاری در این بازار رو یاد بگیریم.

مهم نیست که ما چقدر سرمایه داریم و توی بازار‌های جهانی هم به سرمایه‌ی ما سود نمیدن، بلکه به دانش ما سود میدن. چیزی که برای سود کردن از ارزهای دیجیتال خیلی مهمه اینه که ما دانش عالی داشته باشیم تا بتونیم یه سود خوب به دست بیاریم.

برای همین قضیه، و به این دلیل که خیلی‌ها دوست دارن ارزهای دیجیتال رو یاد بگیرن اما راهشو بلد نیستن، تیم ماهان تیموری، یه مجموعه آموزشی انحصاری براتون آماده کرده که شما میتونید بدون هیچ دانش خاصی و بدون هیچ پیش نیازی بازار ارز‌های دیجیتال رو از صفر تا صد یاد بگیرین و از این بازار سود کنین.

برای این کار کافیه فقط به این بازار علاقه داشته باشید و دنبال این باشید که زندگی مالی خودتون رو تغییر بدید. بعد از اون دوره سرمایه گذاری در ارز دیجیتال تیم ماهان تیموری، میتونه بهت کمک صد در صدی در رسیدن به خواسته هات کنه.

این دوره، جامع ترین، ارزان ترین و تضمینی ترین دوره ارز‌های دیجیتال در ایرانه و با زبانی ساده همه چیزهایی که شما برای ورود به بازار ارز دیجیتال نیاز دارید رو به شما میگه. پس برای رسیدن به خواسته هاتون، از همین جایی که هستید، فقط یک کلیک فاصله دارید. اراده کنید، باقیشو بسپارید به ماهان تیموری.

سوالات متداول :

استخراج بیت کوین چیست؟

خب برای پاسخ به این سوال باید بگم که معاملات بیت کوین و تولید هر بیت کوین در دنیا، از سیستمی به نام بلاک چین برای امنیت استفاده میکنه که یه فرمول بسیار پیچیده‌ی ریاضی رو در دل خودش داره و این فرمول این قابلیت رو به ارز دیجیتال میده که هیچ کس نتونه بهش نفوذ کنه. در واقع هر بیت کوینی که توی دنیا تولید میشه، هم برای تولید هم برای امنیت نیاز به حل یک سری از معادلات ریاضی داره. این معادلات ریاضی هم نیاز به سخت افزار‌های بسیار قدرتمند داره. همین مسئله باعث شد که صاحبان بیت کوین، به این فکر بیفتند که به جای هزینه‌های چند میلیارد دلاری، از سیستم‌های مردم کمک بگیرن و در ازای این استفاده از سخت افزار، به ما بیت کوین پاداش بدن.

هزینه استخراج بیت کوین چیست؟

استخراج بیت کوین در یک نگاه کلی کار بسیار هزینه بری محسوب میشه. اگر بخوام یه حساب سرانگشتی براتون بکنم، باید بگم که ما چیزی بالغ بر صد میلیون تومان پول میخوایم که بتونیم در مدت یکسال، صد میلیون تومن درآمد داشته باشیم.

آیا استخراج بیت کوین در ایران غیر قانونی است؟

یزی که اکثر مردم ازش میگن اینه که استخراج ارز‌های دیجیتال تو ایران غیر قانونیه. اما باید به شما بگیم که به هیچ وجه غیر قانونی نیست و کاملا قانونیه و هر کسی میتونه استخراج بیت کوین داشته باشه. اما چیزی که خیلی مهمه اینه که شما باید برای این کار از وزارت صمت، مجوز بگیرید.
چرا؟ به این دلیل که هزینه‌های استخراج بسیار زیاده و اگر شما بخواید با برق یارانه‌ای این کار رو انجام بدید، هزینه‌ی سنگینی بر روی دست دولت می‌گذارید و این اصلا منطقی نیست. از طرفی دیگه هم واردات دستگاه‌های ماینینگ بیت کوین در ایران از سال 98 قانونی شده اما اون هم نیاز به مجوز داره.

اشتراک گذاری در linkedin
لینکدین
اشتراک گذاری در whatsapp
واتساپ
اشتراک گذاری در email
ایمیل
اشتراک گذاری در telegram
تلگرام

دیدگاهتان را بنویسید

دوست من سلام

امیدوارم حالت عالی باشه

با ما همراه شو

و سرمایت رو چند برابر کن

دوره سرمایه گذاری پلاس

دوست من سلام

امیدوارم حالت عالی باشه

50 درصد تخفیف برای دوره هوش مالی پلاس

لطفا شماره تلفن خود را درست وارد کنید تا هدیه از طرف ماهان تیموری در پنل کاربری قرار بگیرد