آموزش تحلیل رفتار متقابل

آموزش تحلیل رفتار متقابل: تقریبا در حال حاضر حدود شش دهه از زمانی که دکتر اریک برن، روانپزشک کانادایی-آمریکایی، بحث تحلیل رفتار متقابل یا Transactional Analysis را عنوان کرد، سپری شده است.
درطول این شش دهه، علاقه به این بحث بسیار زیاد شده و افراد تمایل دارند که هر چه بهتر این مهارت را یاد بگیرند و صرفا برای روانکاوان و یا مشاوران کاربرد ندارد بلکه افرادی که می خواهند در زمینه توسفع فردی و اجتماعی رشد کنند، خوب است که این مهارت را فرا بگیرند.
ما هم در این مقاله به شما خواهیم گفت که چگونه آموزش تحلیل رفتار متقابل را یاد بگیرید. و به دور از پیچیدگی‌های خاص آن در حدی که برای استفاده‌ی روزمره در زندگی شخص کاربرد مناسبی داشته باشد.

مباحث مهم در خصوص درس تحلیل رفتار متقابل

 

مباحث مهم در خصوص درس تحلیل رفتار متقابل

 

در این جا ما تلاش کرده ایم که چارچوب کلی تحلیل رفتار متقابل را برای شما توضیح بدهیم و با سرفصل های پیشنهادی که معمولاً انجمن‌های TA پیشنهاد می‌کنند تطابق نیز بدهیم.
در نتیچه بعد از معرفی ابتدایی اریک برن دیگر به سراغ ساختار شخصیت خواهیم رفت و این حوزه را برای شما تشریج می کنیم.
در پاسخ به سوال آموزش تحلیل رفتار متقابل، بایستی گفت، ساختار شخصیت، در خصوص سه شاخه مهم و اصلی ، کودک و والد و بالغ است که به شکل زیر برای شما آورده شده است.
• کودک درون
• والد
• بالغ
سپس در یک بحث مستقل، به این مسئله نیز خواهیم پرداخت که در هر لحظه از چه روشی می توانیم استفاده نماییم.
آموزش تحلیل رفتار متقابل معمولاً به عنوان مکمل ساختار شخصیت، بحث تعامل و ارتباط بین این دو را هم مطرح می‌کنند. بدین شکل که چگونه کودک یا والد، وارد حریم بالغ می‌شوند . و نیز مسئله بسیار جدی و مهم در این حوزه است چرا که عواطف هر دو طرف حساس بوده و بایستی به خوبی تحت نظر و مورد شناخت قرار گیرد تا آموزش تحلیل رفتار متقابل تاثیرات خود را بگذارد.
به علت اهمیت این موضوع آلودگی به کودک و آلودگی به والد در قالب دو درس جداگانه تنظیم و ارائه شده‌اند.
سه درس را به موضوع نوازش اختصاص داده‌ که از مباحث بسیار مهم در تحلیل روابط متقابل محسوب می‌شود:
• نوازش
• نوازش پلاستیکی
• پروفایل نوازشی
• فقر نوازش
پس از مطرح شدن موضوعات، مدیریت هیجانات، مواجهه با سوال و انتقاد و تقویت بالغ درون و مسائل دیگر در این حوزه کاربرد دارد.

چه تمرین هایی در خصوص  تحلیل رفتار متقابل بایستی انجام شود

 

چه تمرین هایی در خصوص آموزش تحلیل رفتار متقابل بایستی انجام شود

 

در واقع به این شکل است که به دلیل اینکه افراد خود می خواهند که تجربه خوبی در این حوزه داشته باشند می خواهند که تمرین های مورد نیاز را انجام دهند و در مراحل انجام نیز قرار بگیرند. همان طور که می دانید آموزش تحلیل رفتار متقابل برای فرد مهم بوده و مختص برای او می باشد و خوب است که تمام توان خود را در این حوزه بکند.
اما اگر می خواهید که این مفاهیم را به شکلی بهتری بفهمید و از مرحله‌ی آگاهی به انجام آن موضوع برسانید و به قسمتی از مدل ذهنی شما در حوزه آموزش رفتار متقابل تبدیل شود، پیشنهاد سایت استاد ماهان تیموری این است که لزوما در بحث‌هایی که زیر هر بحث و موضوع تدریس شده انجام می‌شود و درواقع مشارکت و تمرین‌های زیادی را انجام دهید.

مکمل تحلیل رفتار در آموزش تحلیل رفتار متقابل

 

مباحث مهم در خصوص درس تحلیل رفتار متقابل

 

در آموزش تحلیل رفتار متقابل مجموعه ایی از موضوعات دیگر داریم که تکمیل کننده دوره آموزشی تحلیل رفتار متقابل است. اولویت های خود را در این بحث مشخص کنید و آن گزینه ایی که برای شما مناسب تر است را انتخاب کنید.
1. مهارت ارتباطی در حوزه آموزش تحلیل رفتار متقابل
2. حمایت اجتماعی و رابطه عاطفی که هر شحض به آن نیاز دارد و بهتر است که شخص در ابتدا این مفاهیم را به خوبی یاد بگیرد که بتواند در مسیر مشخصی با پرورش این دو بحث زندگی خود را به خوبی طی کند و تجربه کسب کند.
3. خودشناسی و شخصیت شناسی که به شدت بسیار مهم است و بایستی فرد در ابتدا این موضوع را به خوبی در آموزش تحلیل رفتار متقابل، یاد بگیرد.
4. هوش هیجانی، که هر شخص با دیگری کاملا متفاوت است و در این بین و اموزش خود از ان مطلع خواهد شد.
5. اصول و فنون مذاکره، که نیازمند یادگیری یک سری مباحث پایه ایی می باشد که در دوره آموزش تحلیل رفتار متقابل نیز به شما یاد داده خواهد شد.

یک متخصص تحلیل رفتار متقابل چه موارد مهمی را به شما آموزش می دهد ؟

 

یک متخصص تحلیل رفتار متقابل چه موارد مهمی را به شما آموزش می دهد

 

مکاتب های مهم در حوزه علوم روانپزشکی و روانشناسی فکری، روان درمانی، از زوایای مهم در حوزه تحلیل رفتارمتقابل نیز پرداخته‌اند و روش های مختلفی در این زمینه وجود دارد.
پیروان روانکاوی فرویدی، مدل متفاوتی را در حوزه تحلیل رفتار متقابل نیز ارائه داده شده است. متخصصان در مورد آموزش تحلیل رفتار متقابل این موضوع را بیان می کنند. دیدگاه های دیگری هم وجود دارند که هر کدام از آن ها شیوه خود را در این خصوص دارند و تئوری های مختص به خود را ارائه می دهند.
در نتیجه نمی‌توان به طور کامل و بسیار دقیق مشخص نمود که یک متخصص در حوزه آموزش تحلیل رفتار متقابل، باید چه چیزهایی را به صورت صد در صد بداند و چه سرفصل‌هایی را یاد بگیرد و در مقابل همان ها را آموزش دهد.
درنهایت، یکی از رنفرنس هایی که در این خصوص می‌توانید به آن رجوع کنید، انجمن بین المللی تحلیل رفتار متقابل است که از مقبولیت بسیار خوبی برخوردار بوده است و اکثر دانشمندان نیز آن را مورد تایید قرار داده اند .

کلام آخر

در مقاله های قبل به شما توضیح داده ایم که رفتار متقابل چیست و چه ویزگی هایی دارد که با خواندن
آن ها در سایت استاد ماهان تیموری می توان به مفهومی دقیق تر پی برد. در این مقاله نیز همان طور که در بالا گفته شد، ما به مراحل و چگونگی آموزش رفتار متقابل اشاره کرده ایم و آن را به طور کامل برای شما توضیح داده ایم. که شما چگونه باید در این حوزه آموزش ببینید و مراحل آن را بگذرانید. در مقابل نیز متخصص نیز خود باید به طور کامل آموزش ببیند تا بتواند مفاهیم را به بهتر منتقل نماید.

 

همین حالا شروع کن!

دیدگاهتان را بنویسید