تحلیل رفتار متقابل چیست؟

تحلیل رفتار متقابل چیست؟: تحلیل رفتار را می توان نوعی روانشناسی مدرن است که به طور گسترده‌ و کامل شناخته شده است. در واقع درجواب اینکه تحلیل رفتار متقابل چیست، بایستی گفت که رفتار متقابل و یا TA برای رشد و تغییرات شخصی ایجاد شده است. در واقع این یک روش درمانی مهم برای کمک به افرادی است که می خواهند برای رسیدن به پتانسیل کاملی از خودشان، در تمام جنبه‌های زندگی تلاش کنند.
این نوع رویکرد و یا در مان در سال ۱۹۵۰ توسط اریک برن تاسیس شد، و دارای مفهومی است که از قبل آن بیان می دارد که هر شخص دارای سه حالت از خود است: والد، بالغ و کودک. این لغات در معنای کلمه سه حالت را بیان می دارد ، می توان گفت که تحلیل رفتار متقابل برای آنالیز نحوه برسی روابط و تعاملاتی که بین افراد صورت می گیرد را مورد بررسی قرار می دهد .
قابل ذکر است که در طول درمان، شخص در برابر درمانگر، تحلیل رفتار متقابل مستقیماً او روی رفتارهای حل مسئله اش صورت می گیرد. این در حالی است که شیوه درمان به افراد کمک می‌کند تا موارد مورد نیاز برای حل مسئه خود را فرا بگیرد و هدف از انجام این کار، استقلال مالی و شخصی فرد تحت درمان است. قابل ذکر است که اریک برن این استقلال را به عنوان بازیابی در حوزه های ظرفیت مهم انسانی، خودانگیختگی، آگاهی و صمیمیت در نظر می گیرد.

عملکرد تحلیل رفتار متقابل چگونه است؟

 

عملکرد تحلیل رفتار متقابل چگونه است

 

همان طور که به طور مختصر در بالا گفته شد، تجزیه و تحلیل رفتار متقابل مدلی از نوع گفتگو درمانی است که در خصوص جلسات برای بررسی شخصیت یک فرد و نحوه شکل گیری این شخصیت، به ویژه مواردی که از کودکی فرد ناشی می‌شود، برنامه ریزی شده است که این امر از طریق پرسشگری ماهرانه و استفاده از مدل‌ها، تکنیک‌ها و ابزارهای مختلفی نیز حاصل می‌شود.
در این بین جلسات می‌تواند به صورت مشاوره فردی، مشاوره خانواده، مشاوره زوجین یا گروه درمانی انجام شود. در واقع در پاسخ به سوال تحلیل رفتار متقابل چیست، بایستی گفت که درست است که این موضوع معمولاً به عنوان یک رویکرد اساسی با نگاه ویژه بر راه حل شناخته می‌شود، اما در مقابل تجزیه و تحلیل رفتار این توانایی را دارد که به عنوان یک درمان موثر و طولانی مدت و عمیق نیز استفاده شود.
در مشاوره، شیوه درمانی بسیار بالایی است، زیرا می‌تواند شامل موضوعات گسترده از حوزه‌ها مورد نظر و استفاده قرار گیرد و شامل مضامین کلیدی از درمان‌های انسانی، تلفیقی و روانکاوی و روان پویایی است.
فضای حاکم بر سبک تحلیل رفتار متقابل، جوی غیرقضاوتی، و دارای اطمینان است که بین درمانگر و مراجع رابطه مثبتی برقرار شود تا روشی برای روابط بعدی و ارتباطات خارج از درمان ایجاد شود.
در این دوره‌ها، درمانگر به طور مشترک با فرد کار می‌کند. آنها با هم، مسائل تعاملی اشتباهی را که در ارتباطات مراجع رخ داده شناسایی می‌کنند و فرصت‌هایی را برای او فراهم می‌کنند تا الگوهای تکراری که پتانسیل مراجع را محدود می‌کند، تغییر دهند.

ایگو یا نفس چیست؟

 

ایگو یا نفس چیست

 

در پاسخ به سوال اینکه تحلیل رفتار متقابل چیست، بایستی مفاهیم اصلی تحلیل رفتار متقابل را که یک درمانگر در دستور کار خود قرار می‌دهد، بررسی شود
حالت‌های Ego یا نفس به سه قسمت مهم شخصیت اشخاص مربوط می شود و هر یک درخصوص یک سیستم فکری، احساسی و رفتاری صحبت می کند. که عبارت از بالغ، کودک و والد است.

هدف از تحلیل رفتار متقابل چیست؟

همان طورکه به سوال رفتار متقابل چیست پاسخ دادیم، بایستی هدف از تجزیه و تحلیل رفتار متقابل را که به شخص کمک می کند که در حالت بالغانه بایستی استقال فردی را بدست آورد. به طور معمول، شخص و درمانگر آیندهایی را ترسیم می‌کنند که نتایج که در درمان به نتیجه خوبی برسد. و بعد از آن شخص به تنهایی می تواند بهترین تصمیم ها را بگیرد
محیطی که از تحلیل معاملات حمایت می‌کند، مملو از احترام خاص است. وقتی رابطه خوبی بین درمانگر و فردی که به دنبال پاسخ است ایجاد می‌شود، اغلب روشی را برای روابط بعدی به وجود می آید که در خارج از حوزه درمان ایجاد شده‌اند. کارشناسانی که این روش درمانی را انجام می‌دهند معمولاً از طیف گسترده‌ای از ابزارهای جمع آوری شده از بسیاری از رشته‌ها از جمله درمان‌های روان پویایی، رفتاری شناختی و رابطه‌ای استفاده می‌کنند.

مخاطبان روش تحلیل رفتار متقابل چه کسانی هستند؟

 

مخاطبان روش تحلیل رفتار متقابل چه کسانی هستند

 

کاربردهای زیادی در حوزه حل مشکلات احساسی و رفتاری، ارتباطات، مدیریت کسب و کار، تعلیم و تربیت و موارد مرتبط دیگر دارد و خیلی از مردم از جمله پدر و مادرها، کارشناسان مرتبط دراین حوزه و هر کسی که در کوشش است که ازنظر فردی توسعه می یابد و می‌تواند از این روش و شیوه درمان استفاده کند.
در واقع در پاسخ به سوال تحلیل رفتار متقابل چیست باید به عنوان یکی از روش‌های مسمر ثمر برای درمان ارتباط میان افراد با خارج از محیط آن ها و نیز کسب و کار فردی مطرح است که معمولاً افراد متخصص در این حوزه برای درمان مشکلات عاطفی و ارتباطی که برخی لحظات ممکن است که به صورت یک مشکل حاد درآمده باشد، از این روش استفاده کنند.
در زمینه تعلیم و تربیت در این روش امکان این وجود دارد که یک کانال ارتباطی موثر و با ارزشی بین روانشناسی و اصول تعلیم و تربیت که متناسب با هر دانش آموز باشد به وجود آید و این روش برای همه گروه‌های سنی و شرایط اجتماعی مختلف نیز کاربرد دارد.

کلام آخر

در کل، در پاسخ به سوال رفتار متقابل چیست و تحلیل آن چگونه است در مقاله بالا به طور کامل توضیح داده شد و درواقع این امکان وجود دارد که در هر بحثی که نیاز به درک بیشتری از رفتارهای ارتباطی فرد چه در محیط کار و چه در زندگی از سایت استاد ماهان تیموری راجع به این موضوع اطلاعات کسب کنید.

تجزیه و تحلیل در رفتار متقابل می‌تواند در کمک به یک فرد برای درک رفتارهای او در زمینه های محتلف کمک زیادی کند و موجب شود که فرد تصمیم های بهتری بگیرد.

همین حالا شروع کن!

دیدگاهتان را بنویسید

آخرین فرصت ثبت نام در دوره میتوز