برند سونی

برند سونی: زمانی که تاریخچه ی برند های معروف را می خوانیم. متوجه می شویم که شروع کردن همیشه سخت ترین قسمت داستان موفقیت بوده است.زیرا در اوج تنهایی زمانی که هیچ کس به شما باور ندارد. باید به خودتان و کاری که انجام می دهید ایمان و باور کامل داشته باشید و با برنامه ریزی خودتان،شروع کنید و به جلو حرکت کنید.در زمان شروع قرار نیست کسی به شما کمک کند.قرار نیست کسی دست شما را بگیرد و در راه موفقیت راهنمای شما باشد. چون خودتان باید از صفر به صد برسید دقیقا همان کاری که برند سونی انجام داد و از صفر تمام چالش ها را پشت سر گذاشت و به اوج مو فقیت رسید و تبدیل به یک برند جهانی شد.

تاریخچه ی برند سونی

تاریخچه ی برند سونی

در سال 1946 آقایان ماسارا ایبوکا و آکیو موریتا که رفیق هایی صمیمی بودند  تصمیم گرفتند شرکتی را راه اندازی کنند که در زمینه ی اختراعات و تولیدات برقی کار کند و خدماتی را به مردم ارائه دهد که باعث شود زندگی آن ها راحت تر شود. اختراعات سونی با یک دستگاه پلوپز آغاز شد که به مانند بسیاری از قدم های اول هر برند دیگری با شکست روبه رو شد اما اکنون می بینیم که همان سونی به یک برند در زمینه ی کنسول های بازی و تلویزیون و… تبدیل شده است .

شرکتی که با دو نفر شروع به کار کرد اکنون در جایگاهی قرار گرفته است که می توان اسم آن را کمپانی گذاشت چون بیشتر از 125000 کارمند در سراسر جهان دارد و شعبه هایش در سراسر جهان پخش شده است. همین موارد باعث گسترش جهانی برند سونی شده است.

رویایی که به حقیقت پیوست

رویایی که به حقیقت پیوست

همه ی برند هایی که امروز جهانی شده اند،همه ی شخصیت هایی که امروز به اوج کمال و موفقیت رسیده اند. روزی از یک ایده شروع به کار کرده اند و بعد در مسیر به تکامل و نمو رسیده اند. برند سونی نیز به مانند همه ی برند های دیگر همین رویه را طی کرده است و بعد از پشت سرگذاشتن چالش های فراوان به جایی رسیده است که می شود از آن به عنوان یک برند موفق جهانی اسم برد.

اما سونی چگونه شروع به کار کرد ؟ این سوالی است که مطمئنا در ذهن بسیاری از علاقه مندان به برندینگ وجود دارد و همه ی آن ها به دنبال این جواب هستند به همین دلیل ما در ادامه ی مقاله به این سوال پاسخ کامل و جامع می دهیم پس با ما در ادامه ی مقاله همراه باشید.

زمانی که آقای ماسارا ایبوکا در ذهن خود به این فکر می کرد که چگونه می تواند در زمینه ی عشق و علاقه اش به درآمد برسد و شغلی را راه اندازی کند که در راستای علایقش باشد، صدای زنگِ خطرِ جنگ برای ژاپن به صدا درآمد. با این اتفاق ایبوکا به یک باره تمام درها را به روی خود بسته دید و در اوج ناامیدی به جنگ رفت.

در آن زمان او هیچگاه فکر نمی کرد که همین اتفاق و به جنگ رفتن او به نفعش خواهد بود و او در همین مسیر با کسی آشنا خواهد شد که می تواند با همکاری با او سازمان و کمپانی را احداث کند که در جهان دامن گیر می شود. همانطور که گفته شد دقیقا در زمانی که تمام درهای امید بر روی ایبوکا بسته شده بود و در خاک ریز های جبهه به یک راه فراری فکر می کرد او با فردی که در گردان آنها بود آشنا شد به نام آکیو موریتا.

سربازی ژاپنی که به مانند همه ی سرباز های دیگر لباس پوشیده بود و با نگاه کردن به لباس هایش نمی شد طرض تفکر و اهدافش را خواند. به همین دلیل تا زمانی که آن دو در یک سنگر قرار نگرفتند هیچ کدام از آنها به این مهم نرسیدند که آن ها می توانند چه زوج خوب و مکملی برای یک دیگر باشند.

جنگ تمام شد و زمان شروع همکاری فرا رسید

با پایان جنگ رفیق های دوران جنگ دوباره بهم دیگر پیوستند و گروهی دو نفره را تشکیل دادند که باور بسیاری از مفصران و عالمان دنیای کسب و کار اگر بهترین تیم دو نفره ی تاریخ کسب و کار ها و برند ها نباشد،یکی از بهترین ها لقب می گیرد. چون این دو کاملا مکمل هم دیگر بودند. یکی از آن ها یک ایده پرداز فوق العاده و دیگری یکی از بهترین بازاریاب هایی که تاکنون ژاپن به خود دیده است.

هر کدام از آنها بدون دیگری ناقص بود و نمی توانست در یک کسب و کار به موفقیت برسد.به همین دلیل به این نتیجه رسیدند که باهمدیگر همکاری کنند و ابتدای کار آنها با احداث یک شرکت کوچک با سرمایه بسیار کم همراه بود.

اولین شکست های سونی

شکست پلی است برای رسیدن به موفقیت، این جمله ی کلیشه ای شده یکی از بهترین رمز های موفقیت را بازگو می کند. چون شما هر نوع کسب و کاری را شروع کنید،هر رشته ای را دنبال کنید. قرار نیست در همان قدم اول به موفقیت برسید و در همان قدم اول،فاتح این نبرد باشید.

نه اینکه خودتان را برای شکست آماده کنید.چون این هم اشتباه است و با این نگرش هر روز شما در انتظار اتفاق افتادن شکست خواهید بود تا جایی که واقعا این اتفاق هر روز رخ می دهد. اما باید طوری در مسیر حرکت کنید که انتظار داشته باشید با اولین قدم و اولین اقدام به موفقیت نرسید.

کاری که سونی و همه ی برند های معروف جهان انجام دادند و با اولین شکست به جای جا زدن و کنار کشیدن،محکم تر ادامه دادند و بعد از مدتی به موفقیتی رسیدند که خودشان نیز انتظارش را نداشتند.

اما کافی است به این فکر کنید که اگر سونی با اولین شکست که در ایده ی ساخت پلوپز بود،کنار می کشید چه اتفاقی می افتاد ؟؟  آن ها برای همیشه از این رقابت خارج می شدند و دیگر نمی توانستند به موفقیت هایی که امروز دارند، برسند.

بعد از پلوپز که با شکست بسیار سختی همراه بود، سونی نا امید نشد و این بار شروع کرد به تولید دستگاه هایی که در ضبت کردن صداها کاربرد داشت. اما بازهم با شکست مواجه شد و در این پروژه نیز نتوانست به آن بازخوردی که انتظارش را داشت،دست یابد.

رشد سونی شروع شد

 

رشد سونی شروع شد

 

این ضرب المثل را می شود برای روند تکاملی برند سونی در نظر گرفت چون آن ها برای محصول سوم خود تصمیم گرفتند که رادیو هایی را به بازار ارائه دهند که قابلیت بسیار بالایی برای انتقال فرکانس ها و طول موج ها داشت. به طوری که دیگر لازم نباشد ژاپنی ها  از محصولات دیگر کشور ها استفاده کنند.

ادعایی که برند سونی در تولید این محصول ارائه کرد این بود که این رادیو ها کاملا ژاپنی هستند. همین ادعا باعث شد که در زمان جنگ دوباره ی ژاپن، مردم برای اینکه به اخبار جنگ گوش بدهند و در آگاهی کامل باشند بیشتر از اینکه از رادیو های خارجی استفاده کنند از این رادیو که به نوعی تولید ملی بود استفاده می کردند.

همین مورد باعث شد که برند سونی در دوران جنگ بسیار محبوب شود و رادیوهای تولیدی سونی در هر خانه ی ژاپن دیده شود و از آن استفاده کنند. فروش پر تعداد رادیو ها باعث شد که برند سونی بعد از شکست هایی که در زمینه ی پلوپز و ضبت صوت داشت به یک موفقیت بزرگ دست یابد و بعد از مدتی که موفقیت چشم گیری در بخش فروش نداشتند،از فروش محصولاتشان سود خوبی را بدست آورند.

فلسفه یِ انتخابِ ” سونی “

فلسفه یِ انتخابِسونی

از انتخاب نام سونی برای برندشان، می شود تشخیص داد که بنیانگذاران سونی چه طرح و نگاه بلند مدتی به ایده ی این شرکت داشته اند و از همان موقع خود را برای حضور در بازار های جهانی آماده کرده اند. چون ایمان داشتند روزی می رسد که برند سونی حتی در آمریکا که یکی از بزرگ ترین دشمنان سیاسی ژاپن بود نیز فراگیر می شود و فروشش به جایی خواهد رسید که می تواند در بخش های بزرگی سرمایه گذاری کند.

اما داستان از چه قرار است؟

اما داستان از چه قرار است

داستان از جایی شروع شد که مدیران برند سونی تصمیم گرفتند برای برند خودشان یک اسم با مخفف TKK  انتخاب کنند که به معنایی ژاپنی بود و همه ی مردم ژاپن از این اسم استقبال می کردند. اما دو عامل باعث شد که این اتفاق رخ ندهد:

الف) یکی از برند های معروف ژاپن نیز هم چنین اسمی داشت و تشابه بین این دو اسم مطمئنا باعث نارضایتی برند قدیمی تر می شد و هم اینکه این امکان وجود داشت برند سونی زیر مجموعه ی آن برند قرار بگیرد و به همین خاطر دیگر نتواند به رشد و نموی خودش ادامه دهد.

ب) تلفظ سخت حروف الفبای شرق آسیا برای مناطق دیگر جهان

مدیران سونی زمانی که به آمریکا سفر کردند با این نکته روبه رو شدند که تلفظ اسامی ژاپنی برای آمریکایی و اروپایی ها بسیار دشوار است. به طوری که نمی توانند اسم و واژه های ژاپنی را به بهترین شکل ممکن ادا کنند. همین نکته باعث یک بازنگری در انتخاب نامی شد که در صدد انتخابش بودند.

بعد از بررسی هایی که انجام داده شد و تجزیه تحلیل هایی که صورت گرفت،بنیانگذاران این برند تصمیم گرفتند که اسم سونی را برای این برند انتخاب کنند چون هم خیلی راحت برای همه ی مردم دنیا تلفظ می شد و هم اینکه معنی بسیار خوبی داشت.

محصولات برند سونی

محصولات برند سونی

در سال های اخیر برند سونی به یکی از برند هایی تبدیل شده است که در شاخه های فراوان می تواند محصول با کیفیت جهانی عرضه کند و همین مورد باعث شده است که سونی در کشور های زیادی شعبه دایر کند و درحال فراگیری هرچه بیشتر باشد. این رشد و نمو باعث شده است که به یک برند چند ملیتی و بسیار گسترده تبدیل شود که می تواند در بخش های زیادی ادعا بهترین بودن  بکند.

در زیر به چند مورد از این محصولات اشاره خواهیم کرد

1)کنسول های بازی و سرگرمی

تقریبا می شود گفت هیچ کسی نیست که با مورد اول یعنی کنسول های سونی خاطره نداشته باشد. چون تمام بچه های نسل ما و قبل و بعد ما حتی برای یک بار هم که شده لذت بازی کردن سونی را چشیده اند. از همان سونی 1 گرفته که خاطره های زیادی را برای افقراد جامعه ساخت تا همین سونی 5 که به تازگی وارد بازار شده است.

و انقلاب بزرگی را در عرصه ی بازی های کامپیوتری ایجاد کرده است. در بخش بازی های کامپیوتری می شود گفت که سونی رقیبی ندارد چون تقریبا انتخاب همه ی افرادی که درگیر بازی های کامپیوتری هستند انتخاب اولشان سونی است. اما در سال های اخیر میشود گفت ایکس باکس یک رقیب جدی برای سونی بوده است. آن هم به این دلیل که قیمت محصولات ایکس باکس بسیار پایین تر از سونی است و همین نکته باعث جذب شدن مشتری های زیادی شده است.

با این وجود نکته ای که شایان ذکر است این است که، سونی می داند رقیبی دارد که محصولاتی زیر قیمت او به بازار عرضه می کند اما هم چنان قیمت محصولاتش را پایین نمی آورد.به جای این نکته،هر روز در حال اضافه کردن به کیفیت محصولش است. سری های 1.2.3.4.5 سونی پلی استیشن نیز گویای همین موضوع است.

2)دوربین های عکاسی

دوربین های عکاسی

این مورد در سال های اخیر بسیار فراگیر تر از گذشته شده است چون با گسترش اینستگرام و اضافه شدن پلتفرم های دیگر، نیاز به این مورد اضافه شده است. چون افراد زیادی به دنبال عکس گرفتن از خودشان بودند و برای این مهم به دنبال بهترین دوربین ها بودند.

با وارد عرصه شدن سونی، بسیاری از مشکلات مخاطبانی که به عکاسی و عکس انداختن علاقه داشتند، حل شد. چون کیفیت لنز دوربین های سونی به حدی بالا بود که تمام مخاطبان رو به آن کردند و سونی به این شکل به یکی از بهترین تولید کننده های دوربین در جهان تبدیل شد.

سخن پایانی

بابت اینکه برای آموزش خودتان زمان گذاشتید و تا پایان این مقاله با ما همراه بودید بسیار خوشحالیم. امیدوارم از این مقاله استفاده کافی را برده باشید و باعث رشد شما در کسب و کارتان بشود. در پایان دوست دارم به این نکته اشاره کنم که همیشه شروع کردن اولین قدم برای به موفقیت رسیدن است ، همان طور که شعر می گوید : تو پای در راه نه و هیچ مپرس راه بگویدت که چون باید رفت.

پس شما نیز کافی است در این راه قدم بردارید و روز به روز خود را آموزش دهید و در مسیر به یک برند حرفه ای تبدیل و جهانی تبدیل شوید. هیچ وقت امروز سونی را با امروز خودتان مقایسه نکنید چون شما در گذشته ی سونی قرار دارید و مطمئن باشید سونی در زمانی که شروع کرده است تمام چالش های شما را داشته است و بعد از آنکه آن چالش ها را رد کرد به موفقیت کنونی رسید.

همین حالا شروع کن!

دیدگاهتان را بنویسید