بوم کسب و کار خیاطی

 

بوم کسب و کار خیاطی به تمامی خیاطان این امکان را خواهد داد که اجزای مهم کسب و کارشان را به تصویر بکشند. این بوم به آن ها این امکان را می دهد تا به بهترین شکل ارزش های بهتری را به مشتریان ارائه دهند و از این طریق مشتریان بیشتری را به کسب و کارشان جذب کنند. بوم کسب و کار به طور کلی از نه قسمت تشکیل شده است که عبارتند از:جریان درآمد، ارزش پیشنهادی، شرکای کلیدی، ساختار هزینه ها، گروه مشتریان هدف، منابع اصلی، نحوه ارتباط با مشتریان، فعالیت اصلی، کانال های توزیع. زمانی که شما هر کدام از این قسمت ها را پر می کنید تصویر واضح تری نسبت به کسب و کارتان پیدا می کنید. اکثر خیاطی‌ها اگر بخواهند و تلاش کنند که از این بوم به درستی استفاده کنند، می توانند اقداماتی را برای خودشان طراحی کنند که به وسیله آن روز به روز کسب و کارشان رشد بیشتر داشته باشد و بتوانند به یک خیاطی معروف در شهرشان تبدیل شوند.

شکل استاندارد یک بوم کسب و کار خیاطی امکان ایجاد درک بیشتر در ارتباط با کسب و کاری که در حال فعالیت است را فراهم می آورد. به همین دلیل کسانی که تلاش می کنند به صورت اصولی کسب و کار خود را ایجاد نموده و و آن را مدیریت نمایند. این افراد از ابتدا نخستین ویرایش مدل بوم کسب و کار خود را ایجاد نموده و به صورت منظم بر اساس تغییراتی که در داخل مجموعه و فضای اقتصادی ایجاد می‌شود مدل بوم کسب و کار را نیز به روز رسانی می نمایند.

نحوه ارتباط با مشتریان در بوم کسب و کار خیاطی

در مشاغل خدماتی ارتباط با مشتری از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. به همین دلیل در زمان طراحی کسب و کار و پیش از آغاز مرحله اجرای آن باید در ارتباط با راه های ارتباط با مشتری اندیشید و گزینه های مناسب را انتخاب نمود. درباره کسب و کار خیاطی نحوه ارتباط با مشتریان یکی از اولین مواردی است که باید به آن پرداخت شود.

 

پیشنهاد ما به شما : کسب و کار خانگی

کانال توزیع در بوم کسب و کار خیاطی

کانال توزیع در بوم کسب و کار خیاطی

یک خیاطی برای اینکه بتواند تعداد مشتریان خود را نیز گسترش دهد، از کانالهای توزیع متفاوتی برای ارائه خدمات خود استفاده می نماید. یکی از این کانال ها برقراری ارتباط با ارگان ها و سازمان ها برای تامین پوشش مورد نیاز پرسنل آن سازمان ها است. چنین قراردادی در خیاطی می تواند به یکباره تعداد مشتریان خود را تا حد زیادی افزایش دهد. علیرغم اینکه استفاده از چنین رویکردهایی برای افزایش تعداد مشتریان در یک خیاطی زمان بر می باشد، اما انجام چنین کاری برای خیاطی تقریباً ضروری به نظر می رسد. در غیر این صورت فعالیت‌های این خیاطی نمی تواند با سرعت مناسبی گسترش یابد.

ارزش پیشنهادی در بوم کسب و کار خیاطی

ارزش پیشنهادی در بوم کسب و کار خیاطی

ارزش پیشنهادی به این معنا است که مشتری چرا باید مجدداً برای دریافت خدمات خود از خیاطی که برای بار اول خدمات گرفته است به آنجا مراجعه نماید. در واقع در ارزش پیشنهادی ویژگی های کسب و کار که به صورت منحصر به فردی آن را از سایر کسب و کارهای مشابه مجزا می نمایند مورد توجه قرار می گیرد. ویژگی های منحصر به فرد برای یک کسب و کار که از مزیت های رقابتی آن کسب و کار نشأت می گیرد می ‌توانند مواردی مانند قیمت پایینتر خدمات خیاطی، کیفیت بالاتر، طرح های خاص و به روز و امکان برقراری ارتباط بهتر خیاط با مشتری و موارد دیگری از این است دلایلی هستند که می توانند مشتری را مجدداً به آن خیاطی بازگرداند بنابراین هر یک از این موارد به عنوان یک ارزش پیشنهادی تلقی می شود.

فعالیت های اصلی در مدل بوم کسب و کار خیاطی

دوختن لباس مهمترین فعالیت کسب و کار خیاطی می باشد در برخی موارد فعالیت های دیگری مانند اتوی لباس و یا تعمیر لباس می‌تواند به عنوان فعالیت های فرعی در کسب و کار خیاطی تعریف شود که این بستگی به سیاست های کسب و کار خیاطی مورد نظر دارد که تمایل داشته باشد به منظور ارائه خدمات تکمیلی به مشتریان خود، مسئولیت اتوی لباس ها را نیز به عهده بگیرد و یا علاوه بر دوختن لباس مسئولیت تعمیرات مورد نیاز لباس های مشتریان را نیز به عهده بگیرد چنین مواردی می‌تواند به عنوان فعالیت های فرعی کسب و کار خیاطی در نظر گرفته شود. از نشانه های اصلی بودن یک فعالیت در کسب و کار آن است که معمولا چنین فعالیت‌هایی به سختی و با فاصله زمانی زیاد دچار تغییرات اساسی می شوند و کسب و کار خیاطی تلاش می نمایند در فعالیت‌های اصلی خود تا حد زیادی به صورت حرفه ای به آنها بپردازد

منابع اصلی در بوم کسب و کار خیاطی

منابع اصلی در بوم کسب و کار خیاطی

از آنجایی که دوختن لباس به عنوان فعالیت اصلی در کسب و کار خیاطی در نظر گرفته می شود بنابراین شخص خیاط و تجهیزاتی که به منظور دوختن‌لباس در اختیار وی قرار می گیرد به عنوان منابع اصلی کسب و کار خیاطی در نظر گرفته می شوند. به منظور موفقیت در کسب و کار خیاطی معمولاً مهمترین بخش از سرمایه گذاری های انجام شده در این کسب و کار صرف این منابع می شود و تا حد امکان تلاش می‌شود که این منابع در بهترین حالت به فعالیت خود ادامه دهند. در غیر این صورت می‌تواند لطمات جبران ناپذیری به کسب و کار خیاطی وارد نماید و در حالت بر عکس آن در صورتی که این منابع به خوبی بتواند در خدمت فعالیت های اصلی کسب و کار خیاطی باشند می‌توانند در ایجاد دستاورد های متمایز برای خیاطی تاثیر بسزایی داشته باشند.

شرکای کلیدی در بوم کسب و کار خیاطی

هر کسب و کاری که به نوعی در ارتباط با کسب و کار خیاطی مد نظر ما باشند می تواند به عنوان یکی از کشورهای کلیدی در نظر گرفته شود. به عنوان مثال سازمان هایی که با آنها قرارداد همکاری بسته شده و یا شرکت هایی که مواد اولیه از آنها خریداری می‌شود به عنوان شرکای کلیدی خیاطی محسوب می شوند. شرکای کلیدی مناسب در دراز مدت می توانند کمک بسیار زیادی در موفقیت خیاطی مورد نظر ما ارائه دهند

جریان درامد بوم کسب و کار خیاطی

درآمد یک خیاطی از طریق مبلغ توافق شده خود در قبال دوختن لباس های سفارش داده شده می باشد. همچنین در صورتی که این خیاطی دارای فعالیت های فرعی مانند خدمات اتوی لباس و یا تعمیر لباس نیز باشد مبالغ دریافتی از ارائه این خدمات نیز جز جریان درآمدی کسب و کار خیاطی در نظر گرفته می شود.

ساختار هزینه در بوم کسب و کار خیاطی

برخی از هزینه ها در خیاطی متناسب با حجم فعالیت های صورت گرفته در آن نیست به عنوان مثال هزینه های مربوط به اجاره محل هزینه پرسنل و تقریباً به صورت ماهیانه و ثابت باید پرداخت شود. هزینه های دیگری نیز وجود دارد که متناسب با حجم فعالیت خیاطی می باشد به عنوان مثال هزینه های مربوط به خرید مواد اولیه و هزینه های مربوط به تعمیر و نگهداری تجهیزات، هزینه های مربوط به مصرف برق می تواند تا حد زیادی به حجم فعالیت خیاطی و سفارش هایی که دریافت نمایند بستگی داشته باشد. در مجموع تمام این هزینه ها ساختار هزینه ای کسب و کار خیاطی را شامل می شود.

جمع بندی

برای اینکه بتوانیم یک کسب و کار خیاطی موفق داشته باشیم، اجزای آن پیش از راه اندازی باید طرح ریزی شوند و باید بتوانیم در ارتباط با هر یک از اجزای آن از ابتدا تدابیر لازم را اندیشیده باشیم. تهیه بوم کسب و کار خیاطی می ‌تواند پس از آغاز فعالیت آن کسب و کار نیز به عنوان یک چراغ راه به فعالیت های آن جهت دهد. بنابراین لازم است که به صورت منظم اطلاعات مندرج شده در این کسب و کار نیز به روز رسانی شده و مورد بازنگری قرار گیرد.

همین حالا شروع کن!

دیدگاهتان را بنویسید

آخرین فرصت ثبت نام در دوره میتوز