آموزش هوش مالی و بیزینس کوچینگ

بازاریابی با تلگرام هر آنچه می خواهید به هدف بزنید

بازاریابی با تلگرام هر آنچه می خواهید به هدف بزنیدReviewed by محمد محمدی on Jan 4Rating:
مدت زمان تخمینی برای مطالعه این مقاله 6 دقیقه می باشد

مقدمه

در این سری از مقالات قصد داریم تا درباره بازاریابی با تلگرام برایتان بگوییم. وقتی حرف از تلگرام می شود یاد این موضوع میافتیم که شبکه ای اجتماعی می باشد و افراد بوسیله آن با هم متن و فرمت های مختلف صوتی و تصویری و عکس رد و بدن می کنند. درسته که این قابلیت رو داره ولی میشه باهاش خیلی کارای دیگه هم کرد. میشه باهاش کسب درآمد کرد. میشه توسعه کسب و کار داد. میشه بازاریابی و فروش رو بهتر کرد. میشه باهاش برندسازی کرد. میشه باهاش کارآفرینی کرد و خیلی کارای دیگه که فکرشم نمیتونی بکنی. بازاریابی با تلگرام را به عنوان یکی از رسانه های تبلیغاتی خود در نظر بگیرید.

تلگرام برای هر نوع کسب و کاری از کوچک و بزرگ تا سازمان های بزرگ و Enterprice تبدیل به یک ابزار مهم برندینگ و دیجیتال مارکتینگ و… شده است ولی نباید فقط روی تلگرام تمرکز کرد و کانال تلگرام باید تکمیل کننده سایت و وبلاگ شما باشد. برخلاف تلگرام، یکی از مزایای سایت ها، سیستم آرشیو بندی آن ها براساس تاریخ موضوع نویسنده و هشتگ بوده تا کاربران بتوانند راحت و سریع مطالب مورد علاقه خود را پیدا کنند.

نکته منفی تلگرام، جهانی نبودن است و اینکه در تلگرام سیستم هشتگ کارایی لازم را ندارد یعنی هشتگ در بازاریابی با تلگرام کارایی لازم را ندارد.

ایران تنها کشوری در دنیا می باشد که نسبت استفاده کنندگان آن از تلگرام، نسبت به جمعیت آن بسیار زیاد است. این یک موقعیت بسیار خوب برای بازاریابی با تلگرام در ایران می باشد که بتوان ازین طریق در کسب و کار خود استفاده کنیم.

قالب کلی تلگرام به سه بخش گروه، کانال و ربات تقسیم شده است که با توجه به قابلیت های آن می توان در بازاریابی با تلگرام از آن استفاده کرد:

قابلیت های گروه تلگرام

1. سنجاق کردن پیام در بالای گروه ها به عنوان اطلاعیه

2. انتخاب شناسه برای گروه ها و ساخت گروه های عمومی

3. قابلیت جست و جوی گروه ها بر اساس شناسه

4. ایجاد ارتباط دو طرفه و چند طرفه بین اعضا

* یکی از بخش های شبکه اجتماعی تلگرام، گروه می باشد. در گروه، همه می توانند با هم تبادل اطلاعات کنند. گروه ها در ابتدا 200 نفر می توانست عضو داشته باشد که بعد ها این قابلیت ارتقا پیدا کرد و تا 5000 نفر نیز افزایش پیدا کرد.

 

قابلیت های کانال تلگرام

کانال، یک ارتباط یک طرفه می باشد که تنها از طرف ادمین (بوجود آورنده کانال) یا ادمین های کانال می باشد. اعضا، امکان گذاشتن محتوایی را در آن ندارند و همه چیز تحت کنترل ادمین یا ادمین ها می باشد.

 

ربات

ربات ها قابلیت دیگری در تلگرام می باشد که با آن قابلیت های نرم افزاری آن را خیلی بیشتر می کند. هدف از بوجود آمدن ربات ها، جایگزین کردن آن ها با ادمین یا ادمین ها می  باشد. ربات ها انواع مختلفی دارند که هر کدام برای منظوری خاص طراحی شده اند. ازجمله بهترین ربات ها شامل موارد زیر می باشد :

Pronunciationbot : کار این ربات تلفظ به زبان های مختلف دنیا می باشد

Instasave : وظیفه این ربات دانلود محتویات مختلف از اینستاگرام می باشد

Vortech : این ربات منبع نرم افزاری جامع برای تمامی سیستم عامل ها می باشد

To PDF : این ربات کار تبدیل فرمت های مختلف به پی دی اف را انجام می دهد

Cloudfilebot : ارسال و ذخیره همه فرمت های شما در فضای ابری

Weatherman : پیش بینی هواشناسی

Movie Tracker : سینما

ytranslatebot : ترجمه از هر زبانی به زبان دیگر

Andyrobot : معلم خصوصی برای آموزش زبان انگلیسی

natgeobot : عکس های کانال تلویزیونی نشنال جئوگرافیک

Hadiskade : دریافت احادیث بصورت روزانه

 

 

بازاریابی با تلگرام

 

 

چرا تلگرام محبوب است؟

قبل از تلگرام نرم افزارهای اجتماعی زیادی مثل we chat آمده اند و رفته اند ولی هنوز تلگرام باقی مانده و هر روز به تعداد نفرات آن اضافه می شود. به نظر می آید تلگرام امکاناتی دارد که با روحیه ایرانیان سازگارتر از قبلی ها می باشد و به این دلیل است که ظرف دو سال، تعداد ایرانی هایی که به تلگرام پیوسته اند رو به افزایش رفته است.

 

چگونه در بازاریابی با تلگرام خوب باشیم؟

همانطور که در بازاریابی با سایت، محتوا برایمان بسیار مهم می باشد در تلگرام نیز مهم می باشد. برای کسی که عضو کانال شما می باشد مهم است که شما چه محتوایی دارید. اگر مطابق سلیقه اش نباشد قطعا از کانال شما بیرون خواهد رفت. خوشبختانه تلگرام قابلیت ساپورت هر نوع فرمتی، یا بهتره بگم اکثر فرمت ها را دارد. این فرصت مناسبی برای کسانی است که می خواهند کانال یا گروه داشته باشند. نگران حجم بالای محتواهای خود نباشید. قابلیت دیگر تلگرام این می باشد که، موقعی که شما فایلی را می خواهید بر روی کانال یا گروه خود قرار دهید حجم آن را کم و در قالب استاندارد خود در می آورد. با این حال این قابلیت را دارد که فایل های با حجم بالا را بتواند ارسال کند.

فایل ها تا حجم یک و نیم گیگ می تواند در تلگرام ارسال و دریافت شود. شما فایل های متنی، صوتی، تصویری و نرم افزار را می توانید بر روی کانال یا گروه خود قرار دهید. چیزی که باید توجه داشته باشید این است که افراد با فایل هایی که از طریق چشم می توانند ببینند راحت تر هستند و پیام بهتری از آن درک می کنند. اگر فایل متنی می گذارید سعی کنید حتما همراه با عکس باشد و حتما این را در نظر بگیرید که تصویر و متن با هم هماهنگی داشته باشند.

حالا ما اومدیم و کانال یا گروه زدیم، وقتی کسی بهش سر نمیزنه  چیکار کنیم؟

 

چیکار کنیم تا مشتری (بازدید کننده) داشته باشیم

1. تبلیغات در کانال ها و گروه های دیگر، با توجه به مخاطبین هدفی که در نظر گرفته ایم.

2. محتوای خوب داشته باشیم تا اعضا را جذب کنیم تا بمانند.

3. اسم مناسب برای کانال یا گروه داشته باشیم. اسم مناسب همانند تیتر یا عنوان اصلی در بازاریابی پیامکی یا تراکت یا فاکس مارکتینگ می باشد.

4. شعار مناسب برای کانال یا گروه خود داشته باشیم.

5. محتواهای متنی، دارای طول مناسب باشد تا اعضای کانال از خواندن آن خسته نشوند. حتما عکس هماهنگ داشته باشند.

6. مدت زمان محتواهای صوتی و تصویری مناسب باشند تا خسته کننده نشود.

7. محتواهای با کیفیت داشته باشیم. مثلا اگر فایلی تصویری داریم کیفیت آن مناسب باشد.

8. عکس بنر تبلیغات شما در گروه ها و کانال های دیگر باید دقیقا مشخص کننده محتوای کانال یا گروه شما باشد. اگر متنی برای بنر می گذارید جمله هایش بیشتر از 10 کلمه نباشد. تعداد جملات نیز مهم می باشد.

 

فقط یک زمینه اصلی

یک زمینه اصلی را برای محتواهای خود انتخاب کنید و فقط در همان زمینه فعالیت کنید. مثلا روانشناسی، ورزش، اقتصاد و…

 

9. در زیر بعضی از محتواهای خود بنویسید که در صورتی که این محتوا را پسندیده اید لطفا آن را برای دوستان خود بفرستید.

10. با دیگر کانال های و گروه های مرتبط با زمینه فعالیت خود در ارتباط باشید و با هم تبادل تبلیغات داشته باشید. این کار باعث بالا رفتن اعضا می شود.

11. سعی کنید محتواها را، خود تولید کنید، نه اینکه از کانال ها و گروه های دیگر بردارید. این برای اعضا، با ارزش است.

 

تحقیق کنید

اگر می خواهید محتواهایی که روی کانال یا گروه خود قرار می دهید، بازدید کننده داشته باشد به کانال ها و گروه های دیگری که در زمینه شما فعالیت می کنند مراجعه کنید، با توجه به تعدا اعضا ببینید در چه بازه های زمانی بیشترین تعداد بازدیدها بوده است و فقط در همان بازه ها، محتواهای خود را منتشر کنید.

هر روز محتوای زیادی منتشر کردن مناسب نمی باشد. اگر در بازه های خاصی محتوا منتشر کنید اعضای خود را تشنه خواهید کرد و وقتی در آن بازه های زمانی پیامی بیاید ناخودآگاه به یاد کانال شما میافتند.

نکته طلایی در بازاریابی با تلگرام

وقتی تعداد اعضای کانال یا گروهتان با رعایت مطالب بالا، زیاد شد حالا می توانید با قیمت های خوبی، در کانال یا گروه خود تبلیغات داشته باشید و تبلیغات با توجه به بازه های زمانی که به کانال یا گروه شما مراجعه می کنند، می تواند متفاوت باشد.

 

نتیجه گیری

1. از آنجایی که تعداد ایرانیانی که از تلگرام استفاده می کنند بسیار می باشد با استفاده از بازاریابی با تلگرام می توان رشد خوبی به کسب و کار خود دهیم.

2. تلگرام را مکمل دیگر رسانه های تبلیغاتی خود بدانید و با توجه به زمینه کسب و کار خود از دیگر رسانه ها استفاده کنید. ازجمله : تبلیغات در اینستاگرام، تبلیغات بنری، تبلیغات محیطی، ایمیل مارکتینگ، تبلیغات اینترنتی و…

 

چنانچه در مدت زمان تخمینی موفق به اتمام این مقاله نشده اید می توانید به سایت تست تندخوانی مراجعه کنید

تیم آموزشی ماهان تیموری

نویسنده : محمد محمدی-ماهان تیموری

ارائه دهنده آموزش های کسب و کار ، کارآفرینی ، تبلیغات اینترنتی

نظرات شما نسبت به مقاله بازاریابی با تلگرام هر آنچه می خواهید به هدف بزنید برای تیم آموزشی ماهان تیموری ارزشمند و سازنده می باشد.

 

دانلود PDF

 

download

 

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 نظر
  1. محمد کاربر می‌گوید

    چقدر “می باشد” استفاده کرده بودید تو این متن!!

    1. محمد محمدی کاربر می‌گوید

      ممنون از گوشزدتون. حتما اصلاحش می کنم