لایف کوچینگ

خیلی از افراد وجود دارند که می خواهند به شما مسیر موفقیت را نشان بدهند و این کار را در قالب برگزاری سمینار، جلسات مشاوره، نوشتن کتاب و … انجام می دهند. اما سوال اصلی اینجاست که آیا این روش ها روی شما هم اثر گذار است و می تواند شما را به موفقیت برساند و باعث شود که در نهایت از زندگی خودتان رضایت داشته باشید؟ متاسفانه پاسخ منفی است. شما پس از چند روز که در سمیناری شرکت کردید یا این که یک کتاب در باب موفقیت خواندید و با انرژی کار کردید، دوباره به حالت قبلی خودتان باز می گردید. به عبارتی پس از مدتی عملکرد شما دوباره کم می شود، برنامه ریزی زندگیتان از کنترلتان خارج می شود و نمی توانید مانند گذشته عمل کنید. پیشنهاد میکنم تا اخر این مقاله که درباره ی لایف کوچینگ است، با ما همراه باشید.

 

پیشنهاد ما به شما : سایت دارا صدهزاری

 

پس با این وجود آیا شرکت در این کلاس ها و خواندن این کتاب ها کار موثری است؟

پاسخ اینجاست که شما باید ابتدا مسیر زندگی خودتان را تشخیص دهید، یعنی وضعیت فعلی خودتان را شناسایی کنید، هدف و چشم انداز آینده خودتان را مشخص کنید و در نهایت با یک برنامه ریزی شروع به حرکت کنید.

زمانی که شما مسیر زندگی خودتان را با توجه به نیازها، ارزش ها، علایق، استعداد و مهارت های خودتان مشخص کردید آنگاه می توانید از تجربیات دیگر کسانی که به موفقیت رسیده اند برای بهبود عملکرد خودتان استفاده کنید. خواندن کتاب و شرکت در کلاس های موفقیت فقط در این صورت است که باعث موفقیت شما می شود.

لایف کوچینگ

حال چطور باید مسیر زندگی خودمان را پیدا کنیم؟

جلسه کوچینگ همانجایی است که شما می توانید با خیال راحت از چالش هایتان صحبت کنید و اطمینان داشته باشید که کوچ شما به جای نصیحت و دادن راه حل هایی که انجام آن از عهده شما خارج است به طور کامل و بدون هیچ قضاوتی فقط به شما گوش می کند.

یکی از بهترین روش هایی که شما می توانید برای شناسایی هدف و مسیر زندگی خودتان از آن استفاده کنید جلسات لایف کوچینگ می باشد.

در لایف کوچینگ چه اتفاقاتی می افتد؟

لایف کوچینگ

شناخت وضعیت مطلوب و هدف:

یکی از مهم ترین اتفاقاتی که در جلسه کوچینگ رخ می دهد و عموماً یک تا دو جلسه به طول می انجامد، شناخت وضعیت مطلوب است. برای کشتی که هیچ مسیری مشخصی ندارد هر بادی که می وزد مخالف به حساب می آید. شما هم تا زمانی که نمی دانید که قرار است به چه مسیری برسید، هر اتفاق کوچکی می تواند شما را سرگرم کند.

شناخت وضعیت فعلی:

در جلسه کوچینگ، کوچ به شما گوش می کند و بر اساس حرف هایی که می زنید از شما سوالاتی می پرسد و بازخورد هایی به شما می دهد. همین موضوع باعث می شود که شما بتوانید نسبت به خودتان، استعداد ها و توانایی هایتان آگاه تر شوید.

طراحی اقدامک:

زمانی که شما به وضعیت فعلی خودتان آگاه شدید و همچنین هدف خودتان را مشخص کردید، اکنون نوبت به این می رسد که برای حرکت از وضعیت موجود به وضعیت مطلوب برنامه ریزی کنید و مشخص کنید که اولین کاری که می توانید برای شروع حرکت انجام دهید چیست؟

 

پیشنهاد ما به شما : بیوگرافی ماهان پهلوان

 

حل کردن چالش ها:

برخی از مراجعان برای خودشان، مسیر زندگی و هدفشان از زندگی را به طور کامل مشخص کرده اند. این مراجعان در مسیر رسیدن به اهدافشان به چالش خورده باشند.

در جلسه لایف کوچینگ، کوچ شما را همراهی می کند تا بتوانید گام به گام چالش های خودتان را بر طرف کنید و دوباره با قدرت در مسیر رسیدن به وضعیت مطلوب حرکت کنید.

مهم ترین ابزار های مورد استفاده در لایف کوچینگ:

لایف کوچینگ

در جلسه لایف کوچینگ، یک کوچ از ابزارهای مختلفی استفاده می کند. برخی از این ابزارها مثل گوش شنوا و بازخورد و سوال قدرتمند برای همه کوچ ها یکسان است  و در تمامی جلسات از آن استفاده می شود. اما برخی دیگر از‌ آنها کم تر استفاده می شود و هر کوچ بنا به شرایط تصمیم می گیرد که از این ابزارها استفاده کند.

بازخورد:

اصولاً زمانی کوچ به شما بازخورد می دهد که از صحبت های شما متوجه موضوعی شده است که احساس می کند شما از آن خبر ندارید. اگر از نظر شما بازخورد کوچ درست بود که در باب آن از شما سوال می کند. اگر هم پاسخ شما منفی بود، جلسه روند خودش را ادامه می دهد.

گوش شنوا:

مهم ترین و حیاتی ترین ابزاری که در تمامی جنبه های کوچینگ از آن استفاده می شود، گوش شنوا می باشد. شنیده شدن شاید یکی از بزرگترین نیازهایی باشد که امروزه به برطرف شدن آن بسیار نیاز داریم.

در واقع وقتی که گوش شنوا یک شخص فعال باشد، تمامی صحبت های شما را می شوند، سعی می کند با سوالاتی که می پرسد متوجه شود که چه چیزی در ذهن شما بوده که به دنبال آن این حرف را زده اید.

همچنین کسی که گوش شنوای فعالی دارد سعی می کند که با استفاده از تکنیک های مختلف در زمان حال باقی بماند و اجازه ندهد زمانی که شما در حال صحبت کردن هستید، ذهنش درگیر مسئله ای دیگر شود.

سوال قدرتمند:

یک اصطلاح معروف در بین کوچ ها وجود دارد که می گویند مراجعین هر چه بیشتر به سوال شما فکر کنند، یعنی سوال شما قدرتمند تر بوده است. اصولاً زمانی یک سوال قدرتمند می شود که از دل حرف های شما بیرون آمده باشد و ذهنیت کوچ در آن هیچ دخالتی نداشته باشد.

تفاوت لایف کوچینگ با مشاوره، روان شناسی، روان پزشکی، روان کاوی:

فرق لایف کوچینگ با روانکاوی

بسیاری از مردم موضوعات لایف کوچینگ، مشاوره و روانشناسی، روان پزشکی و روان کاوی را به اشتباه یکسان تصور می کنند و فکر می کنند که تمام این افراد یک کار مشخص را انجام می دهند. اما با وجود اشتراکات بسیار، تفاوت های زیادی نیز بین هر کدام از این حوزه ها قرار دارد که در ادامه به هر یک از آنها می پردازیم.

در ابتدا اجازه دهید به تفاوت لایف کوچینگ با حوزه درمان بپردازیم. در این قسمت شما باید به این نکته توجه خاصی داشته باشید که چطور خودتان را رشد دهید.

 

درمان چیست؟

do not judge

درمان یک فرآیند طولانی مدت است که در آن یک متخصص بهداشت و درمان واجد شرایط برای تشخیص و حل باورهای مسئله دار مشتری ، رفتارها ، مشکلات روابط ، احساسات یا واکنش های جسمی مشتری تلاش می کند.

این کار بر روی آسیب ها و مشکلات گذشته برای تغییر عادت های خودتخریبی ، ترمیم و بهبود روابط یا کنار آمدن با احساسات دردناک متمرکز است.

 

مربیگری زندگی چیست؟

موفقیت

مربی ، که یک متخصص مراقبت های بهداشتی نیست ، به مراجع کمک می کند موانع و رفتارهای مشکل ساز را شناسایی کند وعلاوه بر آن اهدافش را روشن کند. در نتیجه ، مربی یک برنامه عملیاتی را برای رسیدن به نتیجه مطلوب ایجاد می کند.

به عبارت دیگر در بحث مریبیگری ما بیشتر تمرکزمان را روی حال و آینده مراجع می گذارد. در اکثر موارد کوچ تنها زمانی به گذشته مراجع می پردازد که بخواهد از آن نقاط قوت مراجع را استخراج کند.

 

روانشناس:

مشاور

زمانی که شما در گذشته خود مشکلی داشته باشید و توسط آن به احساسات و روان و ذهنیت شما آسیبی وارد شده باشد شما باید به روانشناس مراجع کنید.

روان پزشک:

تقریباً برای تمامی بیماری های روانی و احساسی، دارو مخصوص تولید شده است. شما زمانی که به روان پزشک رجوع می کنید، پس از تشخیص مشکلتان، سعی می کند از طریق دارو درمانی، شما را بهبود دهد.

روانکاو:

همانطور که از اسمش پیداست روان کاو به طور کامل در گذشته و روان شما جستجو می کند و ریشه مشکل روانی را پیدا می کند.

مشکلاتی که عمق بیشتری در ضمیر ناخودآگاه شما دارند توسط روانکاو بر طرف می شوند. به عبارتی اگر چالش های روانی و احساسی مراجع، فراتر از توان روان شناس باشد توسط روان کاو بر طرف می شود.

مشاور:

مشاور

مشاوران عموماً کسانی هستند که در یک زمینه تخصص دارند و به دستاورد های بزرگی رسیده اند. زمانی که شما به آنها مشاوره می کنید، آنها سعی می کنند که با استفاده از تجربیات و دانش خودشان شما را راهنمایی کنند.

برای مثال کسی که کتاب های مختلف بازاریابی را می خواند و کسب و کار خودش را به خوبی بازاریابی می کند و در مورد برنامه بازاریابی سایرین تحقیق می کند، می تواند به شما مشاوره بدهد.

لایف کوچ:

همانطور که گفتیم لایف کوچ بیشتر به زمان حال و برنامه ریزی برای ساختن آینده مراجع توجه می کند. در لایف کوچینگ، کوچ به شما راهکار نمی دهد، بلکه از طریق سوالات قدرتمندی که می پرسد و بازخورد هایی که می دهد به شما این امکان را می دهد که راه حل های اختصاصی خودتان را کشف کنید و به وسیله آنها چالش هایتان را برطرف کنید.

 

لازم به ذکر است که اگر کوچ متوجه شود که شما یک مشکل در عمق ضمیر ناخودآگاه خودتان دارید موظف است طبق اصول اخلاقی کوچینگ به شما استفاده از درمانگر را پیشنهاد کند.

 

 

مدرک لایف کوچینگ:

مشاور

به طور کلی برای کوچینگ سه مدرک وجود دارد:

ACC/PCC/MCC

ACC مدرک مقدماتی کوچینگ می باشد. PCC مدرک پیشرفته تر و در نهایت MCC آخرین و حرفه ای ترین مدرک می باشد.

در ACC توجه به مراجع می باشد و هر چه که مدرک ارتقا می یابد توجه از چالش و محیط کاسته می شود و به سمت خود مراجع می رود.

 

کتاب های لایف کوچینگ:

کتاب های بسیار زیادی وجود دارد که شما می توانید از طریق آنها با کوچنیگ و ابزار های آن آشنا شوید و موضوعات لایف کوچینگ را در زندگی خودتان به کار بگیرید. که در ادامه به معرفی برخی از آنها می پردازیم.

مدیر در نقش کوچ

کوچینگ و تحول در زندگی

الفبای کوچینگ

کوچینگ مربیگری درخشان

مربیگری به سبک بازی درونی

شکوفایی توانایی های نفهته

مهارت گمشده گوش دادن

 

کلام آخر

هر مسیر درست و عقلانی که به شما کمک کند که ساده تر به هدف خودتان برسید را بهتر است که بررسی کنید. یکی از بهترین این مسیر ها لایف کوچینگ می باشد که به شما در این راسته کمک زیادی می کند.

همین حالا شروع کن!

دیدگاهتان را بنویسید

آخرین فرصت ثبت نام در دوره میتوز