قدم اول سرمایه گذاری در بورس

اولین گام برای وارد شدن در هر کاری کسب اطلاعات درباره آن کسب و کار است. سرمایه گذاری نیز از این قاعده مستثنی نیست و شما قصد سرمایه گذاری در هر بازاری را داشته باشید،‌ باید با ابتدا با مفاهیم اولیه ‌آن بازار آشنا شوید. در این مقاله قصد داریم صفر تا صد مفاهیم و تعاریف اولیه در بازار بورس را با شما در میان بگذاریم.

در واقع برد و باخت ما در بازار سهام رابطه مستقیم  با رفتار و اطلاعات ما دارد. در سال ۹۷ افراد زیادی رو دیدم که سرمایه خود را از دست دادند و عید خود را با حال گذروندند، از طرفی دیگر متخصصینی نیز وجود داشتند که سرمایه خود را چندین برابر کردند و نوروز خود را …

یا زمانی که در سال ۹۸ بازار رشد خوبی کرد، افراد زیادی بر اساس جو ایجاد شده وارد بازار شدند ولی به دلیل آگاهی کمی که داشتند در مرداد ماه سال ۹۹ که بازار روند صعودی خود را از دست داد و وارد روند نزولی شد، به دلیل نداشتن کنترل روی احساسات و نداشتن آگاهی کامل ضررهای زیادی را تجربه کردند.

بورس کالا چیست؟

بورس کالا به بازاری گفته می شود که شرکت ها و سازمان ها محصولات خود را در آن عرضه می کنند . کالاهای که در این بازار وجود دارد توسط کارشناسان مربوط قیمت گذاری شده و در نهایت در اختیار خریداران قرار می گیرد.

در این نوع بازارها کالاهای خام مانند انواع فلزات ، پنبه ، گندم  و… خرید و فروش می شود . این بازار مزیت بسیار خوبی دارد که در آن سازمان های نظارت کننده و تنطیم کننده بازار حضور دارند به همین خاطر خرید سهام در بورس این نوع کالاها بدون نگرانی در دنیا انجام می شود.

تاریخچه به وجود آمدن بورس در دنیا

این نوع بازارها از قرن 19 با توجه به نیازهایی که آن زمان به وجود آمد شروع به کار کرد تا در نهایت بتواند مشکلات خرید و فروش وحتی مشکلات اقتصادی را بر طرف کند . اگر بخواهیم دقیق تر دلیل به وجود آمدن این نوع بازار را مورد بررسی قرار دهیم، باید گفت  این بازار به خاطر مشکلات زیادی که بازار سنتی داشت و قیمت مشخصی برای بیشتر کالاها وجود نداشت  این موضوع باعث شد این نوع بازارها شکل بگیرد.

در وضعیت های این چنینی بود که بازار سهام  و خرید سهام در بورس رونق گرفت تا یک روش نظامند در خرید و فروش کالاها به وجود آید.

 

 

پیشنهاد ما به شما : مدیریت سرمایه

 

تعریف بازار بورس:

تعریف بازار بورس

اگر بخواهیم به زبان ساده این بازار را برای شما توضیح دهیم، بورس اوراق بهادار بازاری است که در آن شرکت های خصوصی و دولتی طبق قوانین تعیین شده ای سهام خودشان را عرضه می کنند.

یک تیر و دو نشان:

یکی از بزرگترین مزایای بازار سهام این است که باعث رشد صنایع مختلف می شود. در واقع زمانی که مردم سرمایه خودشان را در شرکت های خصوصی یا دولتی سرمایه گذاری می کنند، نه تنها خودشان سود می کنند بلکه به رشد آن شرکت ها و در نهایت رشد آن صنعت کمک می کنند.

سهام:

اوراق بهاداری است که نشان دهنده مالکیت خریدار بر بخشی از دارایی ها شرکت پس از کسر بدهی ها میباشد

سرمایه گذاری:

به تعویق انداختن مصرف فعلی برای مصرف بیشتر در آینده را سرمایه گذاری میگویند، تامین و تخصیص منابع مالی در صورتی که نرخ تامین از نرخ تخصیص کوچکتر باشد.

کارگزاری

کارگزار:

شخصی حقوقی که با دریافت مجوز از سازمان بورس اقدام به خرید و فروش سهام میکنند، که به دو دسته دولتی و خصوصی تقسیم میشوند

تالار:

مکان فیزیکی که معامله گران به نمایندگی کارگزاران در آن خرید و فروش سهام میکنند

تالار بورس

نماد معاملاتی:

مخفف نام شرکت برای راحتی کار در معامله و سیستم استفاده میشود، که معمولا حرف اول نشان دهنده صنعت آن شرکت هست

حجم:

به تعداد سهم های معامله شده ، حجم معاملات گفته میشود.

 

پیشنهاد ما به شما : آموزش سرمایه گذاری

 

ریسک:

به ساده ترین بیان به احتمال نرسیدن به بازده تعیین شده ریسک میگویند. مدیریت ریسک به شما این امکان را می دهد که مقدار ضرر خودتان را به حداقل برسانید. برای مدیریت ریسک در بازار باید:

مدیریت ریسک

۱-تمام سرمایه خودتان را در یک سبد قرار ندهید.

تمامی سهام های خودتان را در یک سهم و یک صنعت قرار ندهید. برای مثال پولتان را در صنعت های خودرویی،‌ دارویی، فلزات و … قرار دهید.

۲- نسب سه به یک را رعایت کنید:

به عبارتی شما باید در زمانی یک سهام را خریداری کنید که سود شما سه برابر ضرر شما باشد. برای مثال اگر طبق تحلیلتان ۹۰۰۰هزار تومان سود می کنید باید مقدار ضرر شما ۳۰۰۰ تومان شود.

صف خرید:

هرگاه در حداکثر قیمت مجاز، سهم خریدار داشته باشیم ولی فروشنده ای نباشد اصطلاحا میگوییم سهم صف خرید شده

صف فروش:

هرگاه در حداقل قیمت مجاز، سهم فروشنده داشته باشد ولی خریداری نباشد اصطلاحا میگوییم سهم صف فروش شده EPS

:EPS

یکی از پرکاربردترین مفاهیم بورسی در بین سرمایه گذاران تازه کار و حرفه ای است. به درآمد به ازای هر سهم EPS میگویند، اگر بخوام بیشتر توضیح بدم ، شرکت ها قبل از شروع سال مالی بر اساس وضعیت عملکرد در سال های گذشته و برنامه ها و استراتژی های سال آینده ، پیش بینی خود را از سود سال آینده اعلام میکنند

DPS:

به سود نقدی یا سود تقسیم شده به ازای هر سهم ، DPS میگویند. مقدار سود سهام و تاریخ پرداخت آن را هیات‌مدیره در مجمع عمومی سهامداران پیشنهاد می‌کند. این سود به افرادی تعلق میگیرد که روز تقسیم سود یا مجمع سهم را داشته باشند

P/E:

به دوره ی بازگشت سرمایه P/E میگویند، به عنوان مثال اگر دو واحد پول سرمایه گذاری کنیم در چه مدتی دو واحد سود برداشت کنیم

قیمت:

قیمت یک متغیر مالی و حسابداری نیست یک متغیر رفتاری و روانی میباشد. قیمت تابع عرضه و تقاضا تابع انسان ها تابع احساسات درنتیجه قیمت تابع احساسات است.

قیمت پایانی:

قیمتی است که مبنای معاملات سهم در روز معاملاتی بعدی قرار می گیرد. به زبان ساده تر سهام با هر قیمتی که امروز بسته شد، در روز معاملاتی بعدی با همان عدد باز شود.

حجم مبنا:

حداقل تعداد سهامی که باید در یک روز معامله شود. هدف از تعیین حجم مبنا این است که سرمایه گذاران اطمینان داشته باشند که نوسانات قیمت سهام در نتیجه خرید و فروش تعداد مشخصی از سهام است. به عبارتی حجم مبنا از رشد بی رویه اوراق بهادار جلوگیری می کند.

عرض اولیه:

هنگامی که شرکت برای اولین بار در بورس پذیرفته می شود و سرمایه گذاران بتوانند سهام آن شرکت را از طریق شرکت بورس اوراق بهادر خریداری کنند، به این کار اصطلاحاً عرضه اولیه گفته می شود.

انواع نهاد های مالی:

انواع نهاد های مالی

۱-هلدینگ:

هلدینگ ها شرکت های خیلی بزرگ هستند که از مجموعه ای از شرکت ها تشکیل شده اند و شرکت های زیادی در دل آنها قرار دارد. برای مثال شرکت سیمان فارس خوزستان که از بسیاری از شرکت های کوچک تر تشکیل شده است.

۲-شرکت سرمایه گذاری:

این شرکت ها، سهام سایر شرکت ها را می خرند و تا زمانی که این شرکت ها سود ده هستند، در کنار آن ها هستند و درست در زمانی که به ضرر می افتند، سهام آنها را به فروش می رسانند.

۳-شرکت مشاور سرمایه گذاری:

این شرکت ها به دو صورت به شما خدمات می دهند. اولین کار این است  که از شما حق اشتراک می گیرند و در ازای آن به شما سهام معرفی می کنند. در این مورد شما صد درصد خودتان مسئولید و در صورت ضرر کردن، شرکت هیچ مسئولیتی قبول نمی کند.

دومین کار هم این است که شما مبلغی را در اختیار آنها قرار می دهید و اگر شما بیش از ۲۰ درصد سود کردید، ۳۰ درصد برای آنهاست و ۷۰ درصد برای شما. در این مورد هم هیچ مسئولیتی در قبال ضرر کردن قبول نمی کنند.

۴- صندوق سرمایه گذاری:

صندوق هایی هستند که بر خلاف شرکت سرمایه گذاری که با پول خود سهام می خرید، از مردم پول می گیرد و خرید و فروش انجام می دهد و در نهایت به آن سود می دهد.

نقدشوندگی:

مدت زمانی که طول میکشه دارایی به پول نقد تبدیل شود. حداقل ارزش معاملات روزانه یک سهم بیشتر ز ۱۰۰ میلیون تومان باشد و همچنین دفعاتی که یک سهم معامله می شود بیش از ۱۰۰ مرتبه باشد، نشانه هایی هستند که به ما اثبات می کنند که نقد شوندگی یک سهم مناسب است و در مدت زمان کمی به پول نقد تبدیل می شود.

کلام آخر

آنچه در این مقاله به آن اشاره کردیم مواردی بودند که در عین سادگی باید به آنها توجه داشته باشید. به شما پیشنهاد می کنیم که پس از خواندن این مقاله هر چه سریع تر به سایت  بورس اوراق بهادار مراجعه کنید و مطالب را تمرین کنید.

 

سوالات متداول :

یکی از بزرگترین مزایای بازار بورس این است که باعث رشد صنایع مختلف می شود. در واقع زمانی که مردم سرمایه خودشان را در شرکت های خصوصی یا دولتی سرمایه گذاری می کنند، نه تنها خودشان سود می کنند بلکه به رشد آن شرکت ها و در نهایت رشد آن صنعت کمک می کنند.

۱-تمام سرمایه خودتان را در یک سبد قرار ندهید. تمامی سهام های خودتان را در یک سهم و یک صنعت قرار ندهید. برای مثال پولتان را در صنعت های خودرویی،‌ دارویی، فلزات و … قرار دهید.

۲- نسب سه به یک را رعایت کنید: به عبارتی شما باید در زمانی یک سهام را خریداری کنید که سود شما سه برابر ضرر شما باشد. برای مثال اگر طبق تحلیلتان ۹۰۰۰هزار تومان سود می کنید باید مقدار ضرر شما ۳۰۰۰ تومان شود.

همین حالا شروع کن!

11 پاسخ

  1. میتونید در صفحه ی ثبت نام هوش بورسی ثبت نام کنین و فایل ها رو در اپلیکیشن دریافت کنید

  1. سلام دوست من
   امیدوارم حالت عالی باشه
   توی دوره آموزشی مربوط به بورس ، در دوره هوش مالی پلاس ، کامل ترین و کاربردی ترین مسائل رو ، به آسون ترین شکل ممکن بیان شده ، تا حتی برای شروع هم مشکلی نداشته باشید و به راحتی آموزش ببینید !

 1. سلام
  من از یه شهرستان مرزی هستم از تهران خیلی دورم
  ولی کلی ارزو دارم ولی چون اینجا امکانات کمه به دلایلی نمیتونم مهاجرت کنم میخوام کمکم کنید،به بورس علاقمند شدم ولی نمیدونم چطوری و از کجا یاد بگیرم لطفا کمکم کنید!

  1. سلام وقتتون بخیر باشه
   با شرکت تماس بگیرید کارشناس های ما راهنماییتون می کنند :
   021-88852007
   021-88852008
   021-88852009

  2. سلام وقتتون بخیر باشه
   می تونید با شرکت تماس بگیرید کارشناس های ما راهنماییتون می کنند :
   021-88852007
   021-88852008
   021-88852009

دیدگاهتان را بنویسید