برند لاگوست

برند لاگوست: موضوع مقاله امروز ما در مورد برند لاگوست است.برندی که در طول سال های فعالیتش به یکی از بهترین و مشهور ترین برند ها در زمینه ی پوشاک تبدیل شده است. البته در سال های اخیر این برند دامنه ی فعالیتش را گسترش داده و به حوضه ی کفش و آدکلن وارد شده است. در این مقاله به صورت کاملا اختصاصی به تفسیر تاریخچه و نحوه ی عملکرد برند لاگوست می پردازیم. پس به شما پیش نهاد می کنم حتما تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید. چون در انتهای مقاله شما نه تنها داستان یک برند موفق را مطالعه کرده اید بلکه در طول این داستان،نکات آموزشی و مدیریتی بسیاری را آموزش خواهید دید.

تاریخچه ی برند لاگوست

تاریخچه ی برند لاگوست

برند لاگوست در سال ۱۹۹۳ در کشور فرانسه تاسیس شد. برند لاگوست در ابتدا وسایل مورد نیاز مثل لباس و کفش های تنیسور ها را تولید می کرد و روز به روز فعالیت خودش  را گسترش داد  و به یکی از برند های محبوب پوشاک بین مردم و ورزشکار ها تبدیل شد. امروزه لاکست علاوه بر لباس های ورزشی، کفش، عینک چرمی، عطر لوازم لوکس مثل ساعت و… تولید می کند. لاگوست توسط رنه لاگوست و آندره جیلیر تاسیس شد.

داستان زندگی رنه لاگوست

داستان زندگی رنه لاگوست

در طول تاریخ بشریت همان طور که می دانید انسان روز به روز پیشرفت کرده است و بر دامنه ی اختراعات و تجهیزات خود افزوده است.اما سوالی که ذهن مارا درگیر خود می کند این است که،دلیل اصلی این اختراعات چه بوده است ؟ و چرا بشر تا این حد به تغییر و تکامل علاقه داشت و دارد ؟؟

بعد از بررسی هایی که تیم ما انجام داد به این نتیجه رسیدیم که وجود یک کلمه در زندگی انسان ها باعث بوجود آمدن بسیاری از تغییرات و نوآوری ها شد،وجود یک “نیاز ” باعث شد که انسان از غار بیرون بیاید به شکار بپردازد یا آتش اختراع کند. نیاز باعث شد که انسان،در طول تاریخ از کشاورزی و روستا نشینی به شهر نشینی میل کرد.

نیاز باعث شد که ادیسون برق اختراع کند چون بنابر داستانی که در دوران ابتدایی خواندیم،روزی خود او از نداشتن برق درد کشید و افسوس خورد که کاش برق بود. به همین دلیل در پی ساخت آن رفت. اما دلیل از این تعریفات چیست؟ چه چیزی از داستان برند لاگوست با ادیسون و تاریخ زندگی انسان تفاهم و تطابق دارد ؟؟

داستان از این قرار است،آقای رنه لاگوست یکی از تنیسور های برتر جهانی و اهل فرانسه بود. کسی که در دهه ی 30 میلادی چند بار به عنوان بهترین بازیکن تنیس جهان شناخته شده بود و تمام افتخارات تیمی و فردی را بدست آورده بود. لاگوست که نقش اول داستان ما یعنی برند لاگوست است،در سال 1930 از دنیای ورزش و تنیس برای همیشه خداحافظی کرد.

او دقیقا بعد از خداحافظی به جای لذت بردن از تعطیلات و زندگی در بهترین مکان های جهان(کاری که بسیاری از سیلیبریتی ها انجام می دهند) تصمیم گرفت راه دیوید بکهام و باقی ستاره هایی را در پیش بگیرد که وارد دنیای مدیریت شدند و سعی کردند در ادامه ی زندگی نیز چالش و قله ای برای فتح کردن داشته باشند.

در همین راستا لاگوست تصمیم گرفت همراه با آقای ژیله شروع به تولید پوشاک و تیشرت کند و برای شروع کارشان تصمیم گرفتند تیشرتی برای تنیسور ها تولید کنند اما ایده ی ساخت این نوع تیشرت از کجا آمد ؟؟ از همان نیازی که در اول بحث در موردش حرف زده شد.

چون لاگوست در طول دوران بازی اش،همیشه از تیشرت های که در حین بازی می پوشید اذیت می شد و همیشه از این که تیشرت ها بدون یقه هستند،گلایه داشت. به همین دلیل تصمیم گرفتند که اولیت تیشرت را در برند لاگوست طوری طراحی کنند که علارغم سبک و خنک بودن،یقه دار نیز باشند تا تنیسور ها در طول بازی سوخته نشوند و کارایی شان بالاتر برود.

لوگویی که به شکل تمساح شد

 

لوگویی که به شکل تمساح شد

لوگو ها در معروفیت یک برند بسیار تاثیر دارد چون اولین چیزی که یک خریدار با آن مواجه می شود و باید جذب در آن صورت بگیرد، لوگوی برند است. پس لوگو هرچه خاص تر و جذاب تر باشد به نفع برند است. البته در یک شرایط دیگر هم لوگو می تواند بیشتر تاثیر گذار باشد. آن هم در صورتی است که پشت انتخاب لوگو،داستانی نهفته باشد و روابط و احساسات افراد را جریحه دار کند و یا حس خودمانی بودن بدهد.

شاید به دلایل بالا است که لوگوی برند لاکست به شکل تمساح است و با این  روش می خواستند برند آنها در ذهن مخاطب باقی بماند.اما خود ایده ی تمساح از کجا آمد ؟؟ از زمانی که آقای لاکوست ورزشکار بود به دلیل سرسخت بودنش به او تمساح می گفتند چون تحت هر شرایطی بازهم ادامه می داد و به هدفش می رسید.

زمانی که لاکوست به فکر طراحی لوگو افتاد،با مشورت با دیگر مدیران به این نتیجه رسید که ایده ی تمساح بسیار مناسب است پس با توجه به داستانی که پشت لوگو بود و هم چنین جذابیتی که برای مخاطب داشت. تصمیم نهایی گرفته شد و لوگوی تصویر تمساح انتخاب شد.

نحوه ی بازاریابی برند لاکست

نحوه ی بازاریابی برند لاکست

همان طور که می دانید برند های معروف،نحوه ی بازاریابی خاص خودشان را دارند چون بازاریابی یکی از مهم ترین عوامل موفقیت در یک کسب و کار و برند است. پس بسیار طبیعی است اگر برند لاکست شیوه ای خاص از بازاریابی داشته باشد. اما روش بازاریابی برند لاکست چگونه است ؟ و چه چیزی باعث شد برند لاکست تا این حد،رشد بکند ؟

در میان تمام انواع بازاریابی ها،برند لاگوست نوعی را انتخاب کرد که اعتماد بیشتری را جلب می کرد. به همین دلیل با تولید کردن محصولات با کیفیت برای تنیسور های برتر جهان،سعی کرد که برندش را در زمین بازی تنیس جا بندازد و در بین علاقه مندان به تنیس به یک برند محبوب تبدیل شود.

زمانی که برند لاگوست با تنیسور ها جلسه گذاشت و به این نتیجه رسید که آنها از برندی استفاده می کنند که بهترین کیفیت بازار را ارائه کند و در یک قرار داد کاملا حرفه ای به آن تنیسور ها نیز پول خوب و مناسبی برسد. لاکست در آن زمان یک نشست مدیران برای برندش شکل داد که آیا آنها با این ایده موافق هستند یا نه ؟؟

خروجی که از جلسه گرفته شد این بود که بله برند می تواند با آن تنیسور ها همکاری کند و به میز مذاکره بنشیند و این گونه شد که فعالیت برند لاگوست با ورزشکاران شروع شد. البته سابقه و ارتباطی که خود لاگوست با ورزشکاران رشته تنیس داشت نیز بسیار در این قرار داد تاثیر گذار بود.

چون همان طور که ورزشکاران ایمان داشتند بهترین لباس ها و کفش ها با بیشترین عملکرد برای آنها آماده می شود، از آن طرف لاگوست نیز با استفاده از محبوبیتی که داشت می توانست با قیمت بسیار مناسب تری نسبت به رقبایش این قرارداد را منعقد کند.

بعد از پوشیدن لباس و کفش های برند لاگوست توسط تنیسور ها، بسیاری از مردم با این برند آشنا شدند و کنجکاو شدند که ببینند آن لوگوی تمساح مربوط به کدام برند است و چرا بین این همه ایده،که می شد از آن ها برای طراحی لوگو استفاده کرد. خالق آن برند تمساح را انتخاب کرده است.

ورود به عرصه گلف

ورود به عرصه گلف

بعد از اینکه پروژه ی اسپانسرینگ تنیسور ها نتیجه داد، لاکست تصمیم گرفت شرایطی را فراهم کند که بتواند برای گلف باز ها نیز لباس و کفش مناسب طراحی کند. تا خود را به عنوان گلف باز های برتر نیز معرفی کند. چون استراتژی ها و مذاکره ها به بهترین شکل انجام می شد این پروژه هم با کیفیت بالایی انجام گرفت.

و به همین خاطر بعد از مدت بسیار کوتاهی لباس های برند لاگوست به بقیه ی رشته های ورزشی از جمله قایق رانی راه یافت و بهترین ورزشکاران هر رشته،از وسایل و پوشاک و کفش های این برند استفاده می کردند. دلیل همه ی این موفقیت ها بدون شک مدیریت عالی و تلاش شبانه روزی آقای لاکست بود.

چون همان طور که گفتیم هر کسی اگر جای او بود دست به کسب و کاری نمی زد که سرشار از ترس و ریسک بود.   اما او نه تنها شروع کرد بلکه با تمام توان تا انتها نیز ادامه داد و به موفقیت های چشم گیری در زمینه ی بیزنس و برند لاکست رسید. تا جایی که لاکست آنقدر رشد کرده است که در سال های اخیر با نواک جوکوویچ،

یکی از بهترین تنیسور های تاریخ و عصر جدید،قرار دادی امضا کرد. جوکوویچی که مرد شماره یک تنیس جهان در سال های اخیر بوده است و همیشه اولین پیشنهاد ها را از برند هایی همچون نایک و آدیداس دریافت کرده است و در فضای مجازی و پلتفرم هایی همچون اینستگرام و فیس بوک بسیار دنبال کننده دارد، با برند لاگوست قرارداد امضا کرد.

همین دلیل است که بگوییم رشد برند لاکست به بهترین نحوه ی ممکن انجام شده است و به صورتی عملی در کل جهان تاثیری که می خواست بگذارد را،گذاشته است.

لوگو لاکست معیاری برای اصل بودن محصولات

لوگو لاکست معیاری برای اصل بودن محصولات

در سراسر جهان تولیدی های بسیار زیادی هستند که از لوگوی محصولات برند های محبوب استفاده می کنند و اجناس تقلبی را به مردم می فروشند. از این رو بسیاری از برند های مثل گوچی، لویی ویتون و…. برای آنکه مردم بتوانند اصل بودن کالا را تشخیص دهند راهکارهایی را در نظر می گیرند. برند لاگوست نیز از این قائده مستثنی نیست و تلاش کرده است تا با استفاده از لوگوی خود سه راهکار برای تشخیص اصل بودن محصولات را به مشتریان بدهد.

در این بخش به بررسی 3 روش می پردازیم که می توانید با به کار گیری این 3 روش جنس اصل را از جعلی بازشناسید و پولی بیش از حد قیمت واقعی محصول برای آن محصول نپردازند :

الف) پس زمینه ی لوگوی برند لاگست کاملا سفید است

چون در طراحی لاکست اوریجنال با استفاده از دستگاه های صنعتی لوگو به تیشرت دوخته شده است پس هیچ جای سرنخی از دوخت با دست و خیاطی وجود ندارد چون دوختی که با دستگاه های صنعتی صورت می گیرد به صورت پرس است و محال است که اثری از نخ یا بند در آن دیده شود.

پس اگر در خرید پیراهن یا تیشرت و یا هر محصول دیگری از برند لاگوست به شک افتادید که آیا آن محصول اصل است یا اورجینال،فقط کافی است که نگاهی به دوخت آن داشته باشید چون اگر اورجینال باشد هیچ نخ اضافه ای قابل دید نیست اما اگر بدل و فیک باشد کاملا مشخص است که دور تا دورش نخ بسته شده است و یا حتی گاهی اوقات نخ های اضافی از آن آویزان می شود و در این شرایط دیگر کاملا مشخص است که آن محصول فیک و بدل است.

ب) پنجه و دندان تمساح را دریابید

پنجه و دندان تمساح را دریابید

در نمونه های فیک و بازاری دنده و دهان تمساح به گونه ای طراحی شده است که اصلا مشخص نیست و نمی شود اعضا بدن این جاندار را نظاره کرد. درحالی که در نمونه های اورجینال این برند تمام اعضا و بدن جاندار کاملا مشخص و قابل دیدن است. تا جایی که حتی می توان دندان های تمساح را شمرد و از هم دیگر جدا کرد.

نکته ی دیگری که در این مورد لازم می دانم به آن اشاره کنم رنگ تمساح است. چون در نمونه های فیک، رنگ تمساح به سمت  سبز کم رنگ، کشیده شده است درحالی که در نمونه های اصل و اورجینال این مورد به هیچ وجه رخ نمی دهد.

برعکس شرایط و رنگ طوری طراحی می شود که بعد از گذشت سال ها ، محصول کیفیت خود را از دست ندهد و رنگ تمساح، همان رنگی باشد که در روز اول تولید شده است و روانه ی بازار شده است.

ج) تمساح در وسط، سمت چپِ سینه قرار گرفته است

تمساح در وسط، سمت چپِ سینه قرار گرفته است

یکی دیگر از سوتی هایی که تولیدی های فیک و بازاری می دهند مکان قرار گیری تمساح است. آنها چون باید در یک بازه ی بسیار کوتاه، تعداد زیادی محصول آماده کنند تا به صورت فراگیر ، روانه ی بازار کنند. مجبور هستند که جزئیات را کنار بگذارند و به خط کشی هایی که در لباس های اورجینال وجود دارد توجهی نکنند.

به همین دلیل بی توجه به مکان قرار گیری یا زاویه ی دم تمساح که باید هم جهت با فک تمساح باشد دست به تولید و عرضه ی تولیدات خود می کنند. اتفاقی که در نمونه های اورجینال محال است که رخ دهد چون تک تک قسمت های این محصولات با ریز بینی خاصی در کنار یک دیگر قرار گرفته اند.

سخن پایانی

بسیار خوشحالیم که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید. در آخر لازم می دانم به این نکته اشاره کنم که برند ها و کسب و کار ها را شخصیت ها بر حسب استراتژی های خاص خود به پیش می برند. پس سوال ما از شما این است،آیا  در کسب و کار خودتان استراتژی دارید و یا به صورت کاملا ساده قدم بر میدارید.

به شما تعهد می دهیم تا زمانی که استراتژی درست و اصولی نداشته باشید، هیچ گاه به آن رشدی که در ذهنتان است نخواهید رسید. پس به جای قدم های بی هدف برداشتن شرایطی را آماده کنید که بتوانید استراتژی خودتان را تهیه و پردازش کنید. با تشکر/ زنده و پاینده باشید.

همین حالا شروع کن!

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

آخرین فرصت ثبت نام در دوره میتوز