آموزش هوش مالی و بیزینس کوچینگ

دانستنی های مالیات در کسب و کار

دانستنی های مالیات در کسب و کارReviewed by on Nov 30Rating:

دانستنی های مالیات تا به حال از دید خیلی از صاحبان کسب و کار موضوع حائز اهمیتی نبوده. آیا از مالیات چیزی می دانید؟ آیا دانستی های مالیات را در حیطه هوش مالی می شناسید؟ آیا تا به حال به خاطر عدم هوشیاری کافی در دام مالیات های هنگفت گرفتار شده اید؟

در این مقاله به طور مختصر به یک سری اطلاعات مفید در زمینه مالیات اشاره خواهیم کرد و به مراتب به کسب و کارهایی خواهیم پرداخت که از دادن مالیات معاف هستند و راهکارهایی را ارائه خواهیم داد که چگونه با رعایت قوانین مالیاتی هزینه کمتری را پرداخت کنید.

متأسفانه اکثر افرادی که حتی تا به حال کسب و کار راه اندازی نکرده اند از دانستنی های مالیات هیچ اطلاعی ندارند و می ترسند از اینکه از پس پرداخت آن برنیایند.

مالیات به عنوان یک باور بازدارنده جلوی حرکت و پیش رفت این دسته از افراد را می گیرد. علت عمده ترس از مالیات نداشتن اطلاعات کافی است. این مقاله به موضوع مالیات نگاه کلی داشته و به شما اطلاعات کافی در این باره خواهد داشت.

 

دانستنی های مالیات:

دانستنی های مالیات

مالیات به صورت زوری گرفته نمی شود و طبق قوانین دریافت می شود. ما در کشوری زندگی می کنیم که طبق قوانین درصد خاصی از افراد معاف از پرداخت مالیات هستند اما بیشتر کسب و کارها ملزم به پرداخت آن هستند. تمامی افرادی که در سطح کشورر فعالیت دارند باید اظهارنامه مالیاتی داشته باشند.

نکته مهم از دانستنی های مالیات این است که افراد با درآمد کمتر از 2 میلیون تومان در ماه از پرداخت مالیات معاف هستند. تقریباً از دو سال گذشته تا به امروز دولت شرایط را طوری مهیا کرده که می توانید به صورت اینترنتی ثبت نام و تا 31 تیر ماه هر سال اظهارنامه مالیاتی خود را ارسال بفرمایید.

یکی از دانسته های مالیات این است که افراد بدون درآمد و سود، از پرداخت هر گونه مالیات معاف هستند. حتی می توانید ضررهای خود را در اظهارنامه سال اینده خود ذکر کنید و مالیات مربوط به آن را نپردازید.

اگر شرکت خود را ثبت کرده اید تا 4 ماه فرصت دارید که در اداره مالیات پرونده خود را تشکیل دهید. افرادی که کسب و کار راه اندازی می کنند طوری کار را شروع کنند که با اداره مالیات سروکار نداشته باشند. نکته دیگر این است که اگر گردش مالی شما کمتر از 156 میلیون تومان است می توانید با اداره مالیات به توافق برسید که پرداخت مالیات را به چه صورتی مایلید که انجام دهید.

 

مالیات چیست؟

اگر دانسته های مالیات را به طور کامل فرابگیرید دیگر نیازی نیست استرس و دلهره داشته باشید. حال به این موضوع اشاره می کنیم که در کل مالیات چیست و چه کسب و کارهایی شامل پرداخت مالیات می شوند؟ سود شما از کسب و کار شامل مالیات خواهد شد. شما باید در ابتدا هزینه های و استهلاک کسب و کار را از درآمد خود کم کنید و مبلغ قابل پرداخت مالیات شما بدست می آید. به این نکته هم توجه داشته باشید که درآمد شما اگر کمتر از 2 میلیون تومان است از پرداخت مالیات به کل معاف هستید. 

 

کسب و کارهای معاف از مالیات:

کسب و کارهای معاف از مالیات

 • دسته اولی که در دانستنی های مالیات به شما آموزش خواهیم داد که از پرداخت مالیات معاف هستند، انتشارات کتاب است.
 • مورد دوم مطبوعات و انتشارات هستند..
 • مورد سوم شرکت های فرهنگی هستند مثل؛ مسابقات، جشنواره ها، نمایشگاه ها و کتابخانه های عمومی که به طور کامل معاف از مالیات هستند.
 • دسته چهارم هنری ها هستند؛ مانند فیلم سازان، تهیه کنندگان تئاتر و هنرهای تجسمی
 • شرکت هایی که نرم افزار تولید می کنند با دریافت مجوز از اداره صنعت و تجارت تا 4 سال مالیات نپردازند.
 • فعالیت و کسب و کار در مناطق محروم از پرداخت مالیات معاف است.
 • کسب و کارهای شهرک های صنعتی هم از پرداخت مالیات معافند.
 • شرکت های دانش بنیان که بیشتر کار تحقیق و پژوهش را انجام می دهند هم از پرداخت مالیات معافند.

 

روش های کاهش هزینه های مالیاتی:

یکی دیگر از دانستنی های مالیات این موضوع است که چگونه می توان هزینه های مالیاتی را کاهش داد:

 1. داشتن قیمت خرید کالا و مواد مصرفی: مخصوصاً افرادی که کارخانه دار هستند باید همیشه رسید خرید مواد اولیه و کالاهای مصرفی خود را در اظهار نامه مالیاتی خود داشته باشند.
 2. هزینه های استخدامی: اگر شما برای جذب نیرو آگهی پخش و هزینه کرده باشید، باید در اظهارنامه مالیاتی خود آن را ذکر کنید که از مبلغ مالیات شما کسر شود.
 3. اجاره محل کار: افرادی که محل کسب و کارشان به نام خودشان هست مشمول پرداخت مالیات هستند اما بقیه افراد که مستأجر هستند، مالیات آنها از مبلغ اجاره کم می شود.
 4. مخارج دفتر کار: هزینه های مثل پول برق، آب، گاز هم از مالیات شما کسر می شود. هزینه بنزین ماشین ویزیتورهای شما هم می تواند از مالیات شما کم شود. تمامی قبوض رو در اظهارنامه مالیاتی ذکر کنید. 
 5. اجاره بهای ماشین آلات: مثلاً محل کار شما به جای دیگری منتقل شده و برای جابه جایی هزینه سرف شده. باید رسید آن را نگه دارید تا مالیات کمتری بپردازید.
 6. پرداخت های بیمه ای: تمام هزینه هایی که برای بیمه پرسنل و اتومبیل اداری خود پرداخت کرده اید از مالیات شما کسر می شود.
 7. حقوق و عوارض پرداختی به شهرداری و سازمانها: در برخی کسب و کارها این هزینه های پرداخت می شود که با نگه داری از فاکتور آنها می توانید از پرداختی مالیات خود کم کنید.
 8. تحقیق و آموزش: به اداره مالیات اعلام کنید که یک سری هزینه را صرف بالا بردن سطح دانش در کسب و کار خود کرده  اید.
 9. هزینه های مربوط به خسارات وارده به دارایی های شرکت
 10. ذخیره مطالباتی که وصول آن مشکوک است: بعضی وقت ها چک هایی که پاس شدن آن مشخص نیست را هم باید ارائه دهید.

 

نتیجه گیری:

کسب و کار شما هر نوعی که داشته باشد یا مشمول پرداخت مالیات می شود و یا خیر. در این مقاله به طور خلاصه توضیح داده شد که چه کسب و کارهایی معاف از مالیات هستند و چه روش هایی را می توان در پیش گرفت تا هزینه های مالیات بیزینس شما کاهش یابد. هدف از ارائه این اطلاعات بالا بردن آگاهی شما نسبت به موضوع مالیات است.

اطلاعات کاملتر درباره این موضوع در دوره هوش مالی استاد ماهان تیموری در غالب 24 روش کاهش هزینه های مالیاتی به طور مفص توضیح داده شده است. جهت اطلاع کامل از جزئیات این دوره را تهیه و به علم و آگاهی خود بیافزایید.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ARE YOU READY? GET IT NOW!
Increase more than 500% of Email Subscribers!
Your Information will never be shared with any third party.
ARE YOU READY? GET IT NOW!
OR SUBSCRIBE WITH
{subscription-facebook}
{subscription-google}
هدیه شما، فایل صوتی مصاحبه با آنتنی رابینز
میلیونر خودساخته ای که رازهاش رو با شما به اشتراک میزاره
telegram
ARE YOU READY? GET IT NOW!
Increase more than 500% of Email Subscribers!
Your Information will never be shared with any third party.
ثبت نام دوره هوش مالی پلاس