جیمز دایسون

سلام وقتتون بخیر. امیدوارم که حالتان عالی باشد.امروز در این مقاله می خواهیم به زندگینامه جیمز دایسون مالک و موسس برند دایسون بپردازیم. شخصی که با طراحی های خود توانسته دنیا را متعجب کند و توانسته با تلفیق کردن علوم مهندسی با هنر، ابزاری را طراحی کند که فروش های میلیون دلاری داشته باشد. او مالک برند دایسون می باشد ، شرکتی که ارزش آن میلیارد دلاری است.

در این مقاله سعی می کنیم زندگی جیمز دایسون را از کودکی تا به امروز بررسی کنیم. تمامی چالش ها و مشکلاتی که در طول مسیر داشته است را برایتان مطرح می کنیم و همین طور روش هایی که برای حل این چالش ها به کار برده است را برایتان بازگو می کنیم و بخش جذاب این مقاله اختراعات و نوآوری های جیمز دایسون است که با این اختراعات توانسته شرکت میلیارد دلاری داشته باشد. شاید جالب باشد که بدانید دارایی های جیمز دایسون در حال حاضر از دارایی های ملکه بریتانیا بیشتر است.

کودکی جیمز دایسون

 

کودکی جیمز دایسون

 

جیمز دایسون در سال های 1956 الی 1965 در مدرسه ای به نام گرشام به تحصیل پرداخت. در همین سالها بود که دایسون پدر خودش را به علت بیماری سرطان از دست داد. او در خاطرات خودش همیشه از علاقه اش به دویدن می گوید ، او دلیل علاقه اش به دویدن را ، تمرین برای استقامت و مستمر کار کردن می  داند.

دایسون پس از اتمام تحصیلاتش وارد علوم و رشته مهندسی شد، او در عین حال که  دانشجو بود ، برای اولین بار در یک پروژه ی مهندسی مشغول به کار شد. و در ساخت یک کشتی باربری همکاری داشت.

اولین اختراع جیمز دایسون

جرمی فرای یکی از استادان او در دانشگاه بود،او که خود سابقه ی فوق العاده ای در زمینه ثبت اختراع و نوآوری داشت ، تمام دانش و مهارت و همین طور تجربه های خود را در زمینه نوآوری و اختراع به جیمز آموزش داد. و نکته جالب در زندگینامه جیمز دایسون این مطلب می باشد که اولین اختراع و نوآوری جیمز با همین استاد بود، او لندینگرافی طراحی کرد که بسیار سریع بود و توانایی حرکت با سرعت قابل قبولی در خشکی و در دریا را داشت.

پس از این طراحی ، جیمز دایسون به همراه استادش فرای به غرب انگلستان مهاجرت کردند، و در شرکتی مشغول به فعالیت شدند که به طراحی ناوچه های دریایی می پرداختند. فرای و جیمز در این شرکت محصولی به نام SEA TRUCK را تولید کردند که ناوچه ای دوکاره بود و بازده ای فوق العاده داشت. به گونه ای که فرای در طول سال 200 فروند از این ناوچه را می فروخت ، که آماری فوق العاده بود.

کسب و کار مستقل و جاروبرقی انقلابی

 

کسب و کار مستقل و جاروبرقی انقلابی

 

پس از مدتی جیمز به این نتیجه رسید که روحیه کارمندی در وجودش نیست و نمی تواند خود را با این شرایط کارمندی وفق دهد.با اینکه جیمز به همراه استادش توانسته بود که به موفقیت های بسیاری برسند اما جیمز از کار خود در آن شرکت استعفا کرد زیرا ایده های بسیار زیادی در ذهن خود داشت که شرکت در آن زمان پتانسیل وظرفیت های لازم و کافی را برای اجرایی کردن این ایده ها نداشت.

زمانی که جیمز از سمت خود در سازمان استعفا داد ، کارگاه کوچکی در کنار منزلش راه اندازی کرد و در آنجا مشغول به اجرایی کردن ایده ها و طرح های خود شد. در آن زمان همسر جیمز مشغول به فعالیت بود و هزینه های روزانه زندگی را، او پرداخت می کرد. شغل همسر جیمز دایسون آموزش فعالیت های هنری بود.

اولین نوآوری و اختراع دایسون در کارگاهش ، یک چرخ دستی بود که در سال 1974 آن را معرفی کرد. نوآوری او به این شکل بود که به جای چرخ دستی های متداول که از چرخ استفاده می کنند او از یک توپ استفاده کرد. او دلیل این کار را اینگونه معرفی کرد که حرکت با چرخ در چرخ دستی در محیط های باغبانی و گل و لای بسیار سخت و مشکل بود، به همین دلیل من از یک توپ استفاده کردم تا قابلیت چرخش به همه جهات را داشته باشد و دیگر مشکلی برای جابه جایی در هیچ محیطی نداشته باشد.

دومین محصولی که دایسون با تمام وجود و علاقه مشغول به طراحی آن شد، ایده جاروبرقی بدون کیسه بود. تایسون از کودکی علاقه ای به جاروبرقی نداشت و در سنین بزرگسالی نیز به این نتیجه رسید که می بایست تغییراتی در این وسیله اعمال کند تا بتواند آن را قابل تحمل تر کند. در این میان او به این نتیجه رسید که طراحی و ابداع جارو برقی که کیسه نداشته باشد ، می تواند بسیار جذاب باشد.

طبق تعاریفی که خود جیمز دایسون داشته است او نزدیک به 5128 بار بر روی این محصول آزمایش انجام داد ، تا در نهایت به یک فرم ایده آل از محصول و طرحی که مدنظر دارد، برسد.

طرح تجاری که جیمز دایسون بر روی این محصول پیاده سازی کرد ،موفق نبود و شکست خورد ، او دلیل این شکستش را قیمت بالای این محصول معرفی کرد؛زیرا قیمت حدودی آن تقریبا 1300 دلار بود و مخاطبان به علت قیمت بالای آن خیلی تمایلی برای خرید این محصول نشان ندادند.

اما او برای پیاده سازی ایده اش هیچ گونه کوتاه نیامد. و سپس خودش به صورت شخصی وارد این قضیه شد و کار تولید محصولش را برعهده گرفت. فروش اولیه محصولاتش در ژاپن فروش خوبی داشت و او با وثیقه قرار دادن خانه اش ، توانست مبلغ 800 هزار دلار از بانک وام بگیرد و کار تولید محصولش به صورت انبوه را شروع کند، البته این کار او ریسک بسیار زیادی بود اما او به خودش و به محصولش ایمان داشت ،به همین دلیل دچار تردید نشد و کار خود را با قدرت ادامه داد.

محصول تجاری او در سال 1993 در بریتانیا معرفی شد و همه را به خود جذب کرد. او جاروبرقی تولید کرده بود که هم زیبایی خاصی داشت و هم نوآوری آن در اینکه بدون کیسه بود ، برای مخاطبان بسیار جذاب بود.از همین نقطه بود که فروش محصول او بسیار رونق یافت.

شرکت های پستی که محصول دایسون را در کاتالوگ خود قرار داده بودند با استقبال مردم روبرو شدند و توانستند که فروش بسیار خوبی را تجربه کنند. توجه کنید که مزیت رقابتی جاروبرقی دایسون اصلا قیمت آن نبود،زیرا قیمت آن نسبت به نمونه های موجود در بازار بالاتر بود. اما او تمرکز خودش را بر روی کیفیت و نوآوری و زیبایی محصولش گذاشته بود و توانسته بود که موفقیت فراوانی را تجربه کند.

جاروبرقی دایسون به قدری در فروش موفق عمل کرده بود که پس از دو سال توانسته بود به همه ی خرده فروشی های موجود در شهر هم نفوذ پیدا کند و اکثر مردم در بریتانیا از آن استفاده می کردند.

عشق همیشگی به طراحی

 

عشق همیشگی به طراحی

 

جیمز دایسون همیشه تفکری خلاق برای طرح های جدید داشت به گونه ای که در طول روز تمام تمرکز خود را بر روی طراحی می گذاشت. از طرفی شرکت جاروبرقی او به شدت بزرگ شده بود و از او وقت بسیار زیادی می گرفت به همین دلیل او برای شرکتش یک مدیر انتخاب کرد تا خودش بتواند با تمرکز بیشتر به کارهای طراحی خودش برسد. او مک کورت را به عنوان مدیرعامل شرکت جاروبرقی خود انتخاب کرد.

مک کورت توانست به خوبی کارهای این شرکت را پیش ببرد به گونه ای که بازاریابی این محصول را در ایالت متحده به خوبی انجام داد و این محصول توانست جای خودش را در بازار ایالت متحده باز کند.

در ای میان دایسون مشغول به طراحی ماشین لباس شویی جدیدی شد. او در این ماشین لباس شویی نیز تمام اصول زیبایی شناختی را پیاده سازی کرد اما به علت قیمت بالای این محصول که نزدیک به 1300 دلار بود، این محصول دچار شکست شد.

توسعه فعالیت های و تمرکز بر روی آموزش

 

توسعه فعالیت های و تمرکز بر روی آموزش

 

فعالیت های بنیاد جیمز دایسون به گونه ای موفقیت آمیز بود که نقش بسیار مهمی در اقتصاد بریتانیا ایفا می کرد. به همین خاطر در سال 2006 به او لقب شوالیه دادند و از آن پس او را سر جیمزدایسون صدا می زدند.

دایسون در مسیر حمایت هایش از فعالیت های خلاقانه، در سال 2002 خیریه ای راه اندازی کرد به نام خودش. هدف این خیریه :بورسیه کردن دانشجویان و دانش آموزان بود تا آنها بتوانند تفکرات خلاقانه خود را پیاده سازی کنند و تجاری سازی ایده هایشان را یاد بگیرند.

این بنیاد یک جایزه سالانه دارد که به نام خود جیمز دایسون است و هر ساله به بهترین طرح خلاقانه اهدا می شود.

 

پیشنهاد ما به شما : برند کارتیه

 

فعالیت های اخیر دایسون

در سالهای اخیر، فعالیت های جیمز دایسون بیشتر بر روی بنیاد خیریه اش بود در این میان او از طرح های خلاقانه اش دست نکشید.جدیدترین محصولی که شرکت او ، جاروبرقی رباتیک بود که در سال 2015 بعد از 17 سال عرضه شد. این جاروبرقی به گونه ای عمل می کند که نیاز به حضور فیزیکی فرد نیست و این جاروبرقی با توجه به اپلیکیشنی که در موبایل نصب می شود، کار خود را شروع می کند.

در واقع شما در این مقاله به این ربات برنامه و نقشه می دهید که کجای منزل و یا هر مکانی که می خواهید ، تمیز کند و دیگر نیازی نیست که خودتان حضور داشته باشید و خود ربات نسبت به برنامه ای که دریافت کرده است ، شروع به فعالیت می کند.

این محصول در صورتی که قیمت بالایی داشت و در حدود 1000 دلار قیمت گذاری شده بود ، اما با استقبال عموم مردم روبرو شد. در واقع برای مردم بسیار جذاب بود که دیگر نیازی نباشد تا خودشان بالای سر جاروبرقی باشند و جارو برقی بکشند ، حالا که نیازی نیست خودشان حضور داشته باشند بهتر است که ربات ها این وظیفه را بر عهده بگیرند.

زندگی شخصی و افتخارت

 

زندگی شخصی و افتخارت

 

جیک دایسون فرزند جیمز دایسون، شرکتی در خصوص وسایل نورپردازی داشت که در سال 2015 به مقدار نامعلومی به پدرش فروخته شد و به شرکت پدرش ملحق شد. در این سالها اکثر طرح ها و ایده های جیک دایسون در خط تولید شرکت قرار گرفت و به تولید انبوه رسید، در این سالها به دلیل نقش کلیدی که جیک دایسون در شرکت پدر پیدا کرده بود، خیلی از افراد بر این باور هستند که او می تواند جانشینی مناسب و بسیار لایق برای پدرش باشد.

جیمز دایسون از جمله مدیرانی بود که بسیار دولت مردان بریتانیایی را تشویق می کرد که به اتحادیه اروپا بپیوندند. او حتی تهدید کرده بود که در صورتی که بریتانیا به اتحادیه اروپا ملحق نشود ، شرکت خودش را به مالزی منتقل می کند. و دیگر در انگلستان نخواهد بود.

دایسون مانند دیگر افراد ثروتمند دنیا ، سرمایه خودش را در حوزه املاک سرمایه گذاری می کند. ثروت دایسون به حدی رسیده است که در حال حاضر دارایی های او از ملکه بریتانیا بیشتر است. به همین دلیل است که به راحتی تهدید می کند که کسب و کارش را به کشور دیگری منتقل می کند زیرا اگر این اتفاق بیفتد در حوزه سرمایه داری بریتانیا ضرر بسیاری خواهد کرد.

جیمز دایسون در سن 73 سالگی و در سال 2020 هیچ گونه نشانه ای از خستگی در وجودش پیدا نمی شود و او همچنان مشغول به فعالیت است و طرح های خلاقانه خود را ارائه می دهد. او همیشه خود را به روز نگه می دارد و تاکنون پیش نیامده است که بخواهد در کارش در سن 73 سالگی کم کاری کرده باشد و یا خسته شده باشد.

سخن پایانی

از اینکه تا انتها مقاله جیمز دایسون همراه من بودید از شما متشکرم. در این مقاله سعی کردیم که زندگی شخصی جیمز دایسون را به صورت کاملا دقیق برایتان مطرح کردیم، سعی کردیم که در این مقاله تمام چالش ها و مشکلات پیش آمده در کسب و کارش را برایتان بازگو کنیم تا بدانید که او چه چالش هایی را در خلال فعالیتش حل کرده است. شما با مطالعه این مقاله می توانید به این نتیجه برسید که چالش های مختلف در هر کسب و کاری پیش می آید، اما نکته و مسئله اساسی این است که بتوانید این چالش ها را به گونه ای بر طرف نمایید که به ارزش برند شما نیز افزوده شود و جیمز دایسون می تواند نمونه بارز این مدل باشد.

اگر در خصوص مقاله جیمز دایسون نظر و یا صحبت خاصی دارید می توانید در بخش نظرات برایمان بنویسید و مطمئن باشید که کارشناسان مجموعه ماهان تیموری با اشتیاق پاسخگو شما خواهند بود.

همین حالا شروع کن!

دیدگاهتان را بنویسید