برند اچ اند ام

برند اچ اند ام یکی از موفق ترین برندهای سوئدی می باشد که در حوزه پوشاک نزدیک به نیم قرن است که فعالیت می کند. برند اچ اند ام با هدف تولید انبوه و تولیدی که کیفیت و قیمت مناسب داشته باشد ، پا به عرصه رقابت گذاشت و توانست سهم زیادی از بازار را از آن خود کند و نام خود را در بین رقبای موجود در این صنعت مطرح کند.

شرکت اچ اند ام ، یک شرکت بین المللی سوئدی در زمینه طراحی ، تولید و عرضه پوشاک می باشد که در حال حاضر توانسته در بیشتر کشورهای دنیا، شعبه های متعددی داشته باشد. یکی از اصلی ترین دلایل موفقیت و فروش بسیار عالی این برند، ورود آنها به حوزه فست فشن می باشد.

فست فشن به مجموعه ای از اقدامات گفته می شود که در آن فرآیند طراحی ، تولید و عرضه محصول به سرعت اتفاق می افتد تا مخاطبان و مشتریان در بازار بتوانند به راحتی و با کم ترین اتلاف وقت ، پوشاک مورد نظر خود را تهیه کنند. نکته دیگری که در این برند مورد توجه است و همیشه بر روی آن تمرکز دارند این است که همیشه توجه دارند تا کیفیت مناسبی داشته باشند و در عین حال قیمت بسیار مناسبی داشته باشد تا عموم مردم بتوانند از این محصولات و پوشاک استفاده کنند.

برند اچ اند ام به گونه ای توانسته است که موفق در این بازار عمل کند که رتبه دوم در صنعت خرده فروشی در پوشاک را از آن خود کرده است و تنها هلدینگ ایندیتکس که شرکت مادر در زمینه پوشاک محسوب می شود و برندهای مطرحی مانند زارا و… زیرمجموعه آن هستند؛ در رتبه اول قرار دارد.

اچ اند ام در زمینه حضور و فعالیت در فضای آنلاین نیز توانسته است که به خوبی عمل کند و بتواند در 33 کشور از کشورهای جهان ، سهم قابل توجهی از فروش را در اختیار خود بگیرد. این برند تنها در حوزه تولید و فروش پوشاک فعالیت نمی کند بلکه لاین های جدیدی از محصولات را به تولیدات خود از قبیل مبلمان و وسایل منزل و همچنین لوازم آرایشی نیز اضافه کرده است. و توانسته با تبلیغات مناسب در این حوزه ، نام خود را در کنار برندهای موفق و مطرح در این حوزه مطرح کند و بتواند که فروش و بازاریابی بسیار مناسبی در ای زمینه داشته باشد.

حال در این مقاله می خواهیم به تاریخچه برند اچ اند ام بپردازیم و سرگذشت این برند را از ابتدای تاسیس تاکنون برایتان مطرح کنیم به گونه ای که در انتهای این مقاله بتوانید به دید خوبی درباره ی این برند برسید و با تمامی چالش ها و فراز و فرودهای موجود در این کسب و کار آشنا شوید به صورتی که اگر این چالشها برای خودتان و در کسب و کار شخص خودتان اتفاق افتاد بتوانید به راحتی برای برطرف کردن این چالش ، راه حلی بسیار مناسب پیدا کنید و به سرعت آن را در کار خود پیاده سازی کنید.

به همین دلیل است که ما می بایست خیلی با تمرکز و خیلی با دقت یرگذشت برندها را مطالعه کنیم، زیرا آنها توانسته اند یک مسیر را با موفقیت پشت سر بگذارند و بتوانند که خود را در سطح بین المللی و جهانی مطرح کنند ، بنابراین می توانند که الگوهای بسیار مناسب و مطلوبی برای ما باشند.

بنابراین اگر علاقه مند هستید که در این خصوص اطلاعاتی کامل و جامع به دست بیاورید تا انتها این مقاله همراه من باشید.

تاریخچه برند اچ اند ام

تاریخچه برند اچ اند ام

ارلینگ پرسون که یک شخص سوئدی و یک کارآفرین مطرح سوئدی بود در سال 1946 به آمریکا سفر کرد . در آن سالها ایده ای در خصوص تولید و فروش لباس زنانه در ذهن پرسون شکل گرفته بود اما نتوانسته بود که آن را به سرانجام خوبی برساند. این سفر باعث شد که پرسون به یک نتیجه گیری کلی و مطلوب در خصوص تولید پوشام برسد. در نتیجه یک سال بعد در سوئد اولین فروشگاه خود را در زمینه پوشاک تاسیس کرد.

پرسون نام فروشگاه خود را hennes  گذاشت که در زبان سوئدی به معنای او(مونث) می باشد او حتی طراحی لوگو این برند را خودش در ابتدا بر عهده گرفت .

اولین فروشگاه هنس در سال 1952 در پایتخت سوئد راه اندازی شد. سپس در سال 1954 و با تاسیس شعبه دوم برند هنس، این برند به اوج شهرت و معروفیت خود در این سال رسید. بهد از این اتفاقات پرسون تصمیم گرفت که نام خود را بیشتر مطرح کند به همین دلیل رو به تبلیغات گسترده و تمام رنگی در این سالها کرد و توانست به خوبی خود را در سوئد معرفی کند و بتواند در بین مردم جای باز کند.پرسون به قدری توانسته بود در کار خود موفق عمل کند که تا انتهای سال 1960 فروشگاه های متعددی در سوئد و در شهرهای مختلف این کشور تاسیس کرده باشد.

در سال 1968  شرکت هنس توانست فروشگاه های لباس های رزمی mauritz wildfross  را خریداری کند. به مناسب این تغییرات نام برند هنس به نام hennes and mauritz تغییر کرد . از آن پس برند هنس و ماریتس لاین فروش برای آقایان را نیز به مجموعه خود اضافه کردند.

به همین سبب فروشگاه های هنس و ماریتس تبدیل به فروشگاه های پوشاک خانوادگی شدند. پس از این اتفاقات بود که گسترش برند این شرکت شروع شد. به صورتی که در همین دهه تعداد فروشگاه ها به 42 فروشگاه در سطح کشور رسید.فروشگاه های بین المللی برند هنس و ماریتس نیز در این سالها شروع شد و در اولین اقدامات کشورهایی مانند دانمارک ، سوئیس و بریتانیا هدف قرار داده شدند و توانستند که بازاریابی بسیار مناسبی در این سالها برای خودشان به ارمغان بیاورند به گونه ای که پس از آن در هر سال 5 یا 6 فروشگاه بین المللی تاسیس می کردند.

در سال 1974 با ورود شرکت هنس و ماریتس به بازار سهام ، نام این شرکت به برند اچ اند ام تغییر کرد. در واقع در این سال دروازه های جدیدی از برندسازی و بازاریابی برای برند اچ اند ام صورت گرفت و آنها در اولین اقدام خود تصمیم گرفتند که از سلبریتی ها در تبلیغات خود استفاده کنند. برای مثال ANNI LYNGSTAD اولین مدل معروف و سلبریتی برند اچ اند ام بود که در سال 1974 با این شرکت قرار داد بست.

گسترش بازارهای جهانی

گسترش بازارهای جهانی

در سال 1980 ورود جدی برند اچ اند ام به بازارهای جهانی مخصوصا در کشورهای اروپایی بود. در ابتدا فروشگاه های خود را در هلند و در المان تاسیس کردند و در اقدامی فوق العاده هیجان انگیز و تحسین برانگیز فروش محصولات خود را به صورت پستی شروع کرد.

در آن سالها  هنوز تجارت الکترونیک همانند امروز نبود که مطلبی جا افتاده باشد و همه بتوانند محصولات مورد احتیاج خود را به راحتی و از طریق اینترنت خریداری کنند. در آنها ارسال محصولات آن هم پوشاک از طریق پست، انقلابی در این صنعت محسوب میشد به گونه ای که بعد ها برند اچ اند ام تصمیم به خرید شرکت پستی ROWELLS گرفت تا این جابه جایی ها با سرعت بیشتر و دقیق تر شکل بگیرد به گونه ای که دیگر این برند درگیر مسائل پیش پا افتاده ای همانند ارسال محصولات و سرعت رسیدن محصولات به مشتریان نباشد.

در سال 1982 مدیرعمل برند اچ اند ام بعد از گذشت 35 سال از تاسیس ان تغییر کرد و استفان پرسون پسر موسس شرکت به سمت مدیرعاملی درآمد. برند اچ اند ام تاکنون توسط خانواده ی پرسون مدیریت شده است و تاکنون شخصی خارج از خانواده پرسون، در این شرکت سمت مدیریتی نداشته است.

در سال 1990 و در دهه 90 میلادی تاثیر تبلیغات سنتی و تبلیغاتی که در روزنامه ها چاپ بشود ، به شدت کم شده بود و جای خود را به بیلبوردهای تبلیغاتی داد. در این حال برند اچ اند ام تصمیم گرفت که تمام توان و تمرکز خود را بر روی استفاده از این مدل از تبلیغات بگذارد . سپس این برند با استفاده از سلبریتی ها در تبلیغات بیلبوردی خود توانست رشد خود را به شدت افزایش دهد.

در سال 1994 شرکت توانست رکورد بی نظیری در فروش را برای خود به ثبت برساند و فروشگاه های برند اچ اند ام در سوئد توانستند که 13.5 میلیارد کرون فروش را به ثبت برسانند. اما در انتها این سال اتفاق بسیار جالبی افتاد: فروش فروشگاه های موجود در المان از فروش فروشگاه های موجود در سوئد بیشتر شد. به گونه ای که این فروشگاه ها توانستند در آلمان نزدیک به 2 درصد از سهم بازار را در اختیار خود بگیرند که عددی بسیار مناسب برای برند اچ اند ام بود.

در اواخر دهه 90 میلادی و در سال 1998 برند اچ اند ام اولین فروشگاه اینترنتی خود را در فضای آنلاین تاسیس کرد. دامین ثبتی که شرکت در ابتدای مسیر خود از آن استفاده کرد به نام HM.COM ثبت شد و در این سال برند اچ اند ام ورود خود را  به فضای انلاین جشن گرفت. همچنین در این سال در روند گسترش برند اتفاقات مثبتی افتاد و این برند توانست اولین فروشگاه خود را در فرانسه تاسیس کند.

شروه دهه 2000 میلادی برای برند اچ اند ام به صورتی اتفاق افتاد که این برند فعایلت های خود را در آمریکا شروع کرد و در اولین اقدام در خیابان مشهور نیویورک به نام خیابان پنجم فرذوشگاه بزرگ خود را تاسیس کرد. این کار ، قدمی بزرگ برای ایجاد صادرات و فروش به کشورهایی خارج از اروپا بود.

ورود این شرکت به آمریکا با استقبال فوق العاده ای از جانب مردم روبرو شد.زیرا مردم آمریکا با این برند از قبل آشنایی داشتند و از طریق ارسال پستی که شرکت از چندین سال پیش شرایط آن را محیا کرده بود و تامقدار کمی نیز از طریق فضای آنلاین از این برند خرید داشته اند. به همین دلیل برند اچ اند ام خیلی سریع و راحت توانست که جای خود را در بازار آمریکا باز کند و بتواند که سهم بازار قابل توجهی را از آن خود کند.

شاید نقطه عطف این برند را بتوان سال 2004 دانست که در این سال شرکت با طراح معروف لاگرفلد توانست به توافق برسد تا در طراحی هایی برای این برند داشته باشد . با بستن این قرارداد به جهانیان این شعار تداعی شد که به هیچ وجه نیاز نیاز نیست برای لباسی زیبا و یا لباسی شیک مبالغی سنگین پرداخت کنید.شما می توانید این مزیت ها را همانند زیبا بودن طرح لباس، کیفیت مناسب و قیمت مناسب را در برند اچ اند ام پیدا کنید. پس از این اتفاق شرکت با طراح های معروفی همانند ورساچه نیز به توافق رسید و تمامی این اتفاقات رشد بسیار فوق العاده ای به نام و برند اچ اند ام داد و همچنین فروش محصولات و پوشاک این برند را به شدت افزایش داد.

در کنار این اقدامات ، شرکت خدمات خود را در فضای آنلاین گسترش می داد به گونه ای که روز به روز به مشتریان و مخاطبان سایت شرکت افزوده میشد.

در سال 2007 اولین حضور برند اچ اند ام در آسیا بود و شعب هنگ کنگ و شانگهای تاسیس شد.

ورود به صنعت طراحی مبلمان و طراحی داخلی در اواخر دهه 2000 میلادی و در سال 2009 به وقوع پیوست در همین سال مدیریت مجموعه را یوهان پرسون بر عهده گرفت. طرح هایی که شرکت در زمینه طراحی داخلی و طراحی مبلمان به کار برده بود توانست به خوبی این برند را به مردم معرفی کند. این طرح ها در عین زیبایی که داشتند ، قیمت مناسبی نیز داشتند و این موارد سبب شده بود که بتواند جای خود را به خوبی در بازار باز کند.

برنامه های بازاریابی و همکاری با طراحان بزرگ

برنامه های بازاریابی و همکاری با طراحان بزرگ

همان طور که گفته شد در سال 2004 شرکت به سمت همکاری با طراحان بسیار معروف رفت و در اولین پاقدام قراردادی با لاگرفلد بست که این قرار داد توانست رکورد فروش محصولات در انبارهای بزرگ شهر را بکند و اقدامی بسیار مناسب در این حیطه کاری باشد.

پس از این اقدام شرکت تصمیم گرفت که کار با طراحان بزرگ را ادامه دهد در اقدامی دیگر شرکت تصمیم به همکاری های گسترده با بازیگران و سلبریتی های مطرح گرفت. در واقع شرکت با این اقدامات می خواست شعار خودش را پر رنگ تر کند. تمام تلاش برند اچ اند ام این بود که به عموم مردم بتواند این موضوع را برساند که می توان لباس هایی بسیار زیبا با قیمت هایی مناسب پوشید و اصلا نیاز نیست که هزینه های بسیاری در این حوزه انجام دهید.

در همین راستا در سال 2007 شرکت قراردادی با مدونا ستاره دنیای پاپ امضا کرد که در این قرار داد مدونا از پوشاک با برند اچ اند ام استفاده کند. همین اقدام سبب افزایش فروش بی سابقه محصولات این شرکت شد، اقدامی که بعد ها به صورت متناوب جزو برنامه های اصلی شرکت قرار گرفت و در هر دوره ای شرکت با یکی از سلبریتی ها وارد مذاکره و امضا کردن قرار داد می شد.

چالش ها و انتقادات

چالش ها و انتقادات

برند اچ اند ام نیز مانند بسیاری از شرکت های تولیدی در زمینه پوشاک همواره مورد هجوم شکایت هایی بوده است. از شکایت هایی از قبیل صدمه زدن به محیط زیست و یا شکایت اتحادیه حامیان کارگران ، که همیشه همراه این برند بوده است.

برای مثال در کامبوج در یک هفته نزدیک به 200 نفر از کارگران شرکت بیهوش شدند. علت این بیهوش شدن، تصفیه نامناسب کارخانه، استفاده کردن از گازهای سمی و فشار کاری بیش از حد را می توان در نظر گرفت. از طرف دیگر حقوق دریافتی این کارگران به شدت پایین است و در ماه در حدود 66 دلار می باشد که دقیقا نقض قانون حقوق بشر می باشد.

در سال 2013 این شرکت به همراه دولت ازبکستان مورد اتهام قرار گرفتند که از کودکان کار به اجبار برای تهیه کتان خود استفاده می کنند . شکایتی که هیچ گونه پیگیری برای آن انجام نشد و نتوانستند که کسی آن را در دادگاهی به اثبات برسانند. اما تقریبا بر کسی پوشیده نبود که این اقدام صورت گرفته است.

اما یکی از فاجعه بارترین اتفاقات در سال 2013 روی داد  که در آن ساختمان رانا پلازا در بنگلادش فرو ریخت و در آن 1134 کارگر جان خود را از دست دادند و 2500 نفر زخمی شدند. این اتفاق در زمانی افتاد که تمامی بانک های موجود در این ساختمان از ماه ها قبل از این ساختمان خارج شده بودند و حتی به این برندهای حوزه پوشاک نیز هشدار داده شده بود که هر چه سریع تر می بایست ساختمان را ترک کنند ، اما آنها دقیقا در روز حادثه کارگران را وادار به کار کرده بودند.

اتفاق تلخ زمانی بیشتر خود را نشان می دهد که برند اچ اند ام حتی حاضر به شرکت در دادگاه برای اختصاص خسارت به کارگران نشد و عملا آنها را نادیده گرفت.

بحران و شکایت بعدی که از برند میشد مربوط به شاخه آفریقایی این برند در سال 2015 بود. برند اچ اند ام متهم شد که در تبلیغات خود از مدل های سیاه پوست استفاده نمی کند و در اقدامی بسیار عجیب شرکت به صورت کاملا واضح اعلام کرد که در تبلیغات خود از مدل های سیاه پوست استفاده نمی کند زیرا مدل های سفید پوست تصویر مثبت و بهتری از برند را نشان می دهند ، اما بزرگترین چالش نژاد پرستی این برند در سال 2018 اتفاق افتاد که در آن از کودک سیاه پوستی استفاده شد که لباسی به رنگ سبز پوشیده شده بود که بر روی آن لباس نوشته شده بود MONKEY.

درست است که در زبان کمحلی و بریتانیایی این لفظ به معنای کودک است، اما این اقدام خشم جامعه جهانی را بر علیه برند اچ اند ام برانگیخت. و شرکت تا مدتها درگیر حاشیه های ایجاد شده به خاطر این تبلیغات بود.

سخن پایانی

از اینکه تا انتها مقاله برند اچ اند ام همراه من بودید از شما متشکرم. در این مقاله سعی کردیم که مسیر رشد و پیشرفت این برند را برایتان توضیح دهیم تا بتوانید به دید بسیار خوبی از این برند برسید. در این راه چالش ها و مشکلاتی که برند برای موفق شدن پشت سر گذاشته است را با هم مرور کردیم و از همه مهم تر توانستیم این موضوع را بدانیم که چگونه برند اچ اند ام توانست این مشکلات را بر طرف نماید.

قطعا توجه به این نکات می تواند برای شمایی که علاقه مند هستید کسب و کار شخصی خودتان را راه اندازی کنید و یا صاحب کسب و کاری هستید و علاقه مند هستید که آن را گسترش بدهید ، می تواند بسیار حائز اهمیت باشد.

شما می توانید از تجربیاتی که برندها در مسیر رسد خود داشته اند استفاده کنید تا بتوانید دقیقا همان ایده ها و تجربیات را در کسب و کار شخصی خودتان پیاده سازی کنید و نتیجه مثبت آن را دریافت کنید.

اگر در خصوص مقاله برند اچ اند ام نظر و یا صحبت خاصی دارید، حتما در بخش نظرات برایمان بنویسید و مطمئن باشید که کارشناسان مجموعه ماهان تیموری با اشتیاق پاسخگو شما خواهند بود.

همین حالا شروع کن!

دیدگاهتان را بنویسید

آخرین فرصت ثبت نام در دوره میتوز