آموزش هوش مالی و بیزینس کوچینگ

رضایت از زندگی

رضایت از زندگیReviewed by مدیر سایت on Sep 17Rating:
مدت زمان تخمینی برای مطالعه این مقاله 4 دقیقه می باشد

مقدمه رضایت از زندگی

رضایت از زندگی  یعنی در شرایطی هستی که می‌توانی رشد کنی اما خودت را قانع می‌کنی که نیازی به آن نداری. رضایت از زندگی همین‌که هست، کافی است را نمیپذیرد . متن جالبی دراین‌باره می‌خواندم که برایتان می‌نویسم:اگر در مضیقه و نداری به سر می‌برید، بیشتر به‌این‌علت است که موفق نشده‌اید ضمیر باطن خودرا در مورد مزایای وفور نعمت و رفاه و آسایش زندگی قانع سازید و به همین وضعی که در آن به سر می‌برید، راضی هستید.

شاید به زنان و مردانی برخورد کرده باشید که با حداقل کاری که انجام می دهند بالاترین رقم دستمزد را به دست می‌آورند و به‌عکس برخی دیگر عرق ریزان و ناله‌کنان کارشان  را به‌صورت اعمال شاقه درمی‌آورند و هم روحشان را معذب می‌کنند وهم جسمشان راتا به ثروت برسند. این‌ها کسانی هستند که کارشان را دوست ندارند و شاید اصلاً کار کردن را دوست ندارند. این افراد کار نمی‌کنند، بلکه بهتر است بگوییم خود را شکنجه می‌دهند، حال‌آنکه کسانی را می‌شناسیم که گویی رسالت مهمی را می‌خواهند به فرجام برسانند; اینان رمز موفقیت را درک کرده‌اند و به راز شگرف رضایت از زندگی  پی برده‌اند.

اگر کسب‌ وکار داری که هیچ ارتباطی به تو ندارد و با انجامش احساس خوبی نداری و ارتباط موثر نتوانستی برقرار کنی و  مشقت می‌کشی و با صرف انرژی بسیاری آن را انجام می‌دهی، بهتر است کمی فکر کنی. آیا تو لایق داشتن کسب‌ وکاری نیستی که به آن عشق و علاقه‌ی فراوانی داری و از انجامش لذت می‌بری؟

رضایت از زندگی

 

گاهی افراد می‌گویند: من مجبورم! مجبورم خرج و مخارج خانواده‌ام را دربیاورم! راهی نیست، کار پیدا نمی‌شود! دوستان خوبم، شما می‌توانید کسب‌ وکار خودتان را داشته باشید. چرا می‌ترسید از منطقه‌ی امنی که برای خود درست کرده‌اید، خارج شوید؟ چرا به حداقل‌ها راضی هستید؟ اگر امیدی، رشدی و ارتقایی در شغل خود نمی‌بینید آن را رها کنید. به دنبال کار باشید، کاریکه مال شماست و از انجامش لذت می‌برید. باید بیشتر خودتان را بشناسید، مهارت کسب درآمد خود را پیدا کنید و تصمیم بگیرید که تغییر بزرگی در زندگی‌تان ایجاد کنید. شما زندگی نمی‌کنید که زجر بکشید،زندگی می‌کنید که در رفاه و آرامش رشد کنید و به قابلیت‌های بی‌نهایتی که در وجودتان دارید، پی ببرید.یادتان باشد: شما مهم‌ترین و ارزشمندترین دارایی خودتان هستید. با هر توانایی و استعدادی که دارید.بنابراین تصمیم‌گیرنده شما هستید، انتخاب کنید. من معتقدم همیشه می‌شود کمی بهتر بود، کمی توانمندتر، کمی حرفه‌ای‌تر، کمی سریع‌تر و… . زندگی هم همین است.

 

همیشه می‌شود زندگی بهتری داشت. نباید قانع بود.من یک‌ بار در کتاب جنگ باورها معنی درست قانع بودن را توضیح دادم اما خلاصه آن را دوباره عرض می‌کنم. قانع بودن نه به معنی کم خواستن است و نه به معنی باایمان بودن.بسیار داریم در تعابیر دینی که قناعت کنید. خداوند قناعت کنندگان را دوست دارد. درست است قانع بودن یکی از پسندیده‌ترین صفات یک مؤمن است. باوجوداین کم نداریم که افراد به‌اشتباه از این کلام خدا به ضرر خود استفاده می‌کنند. تنبلی و کم‌ کاری را با قانع بودن توجیه می‌کنند. تلاش کمتر را با قانع بودن توجیه می‌کنند و بدتر از همه فقر و نداری و دست‌ وپنجه نرم کردن با مسائل و مشکلات ناشی از نداری را با قانع بودن توجیه می‌کنند. یک‌بار برای همیشه این باور اشتباه را از ذهنتان بیرون کنید. خداوند هیچ خفت و خواری را برای هیچ‌ یک از بندگانش نمی‌خواهد. وعده‌ی نعمت‌های فراوان را چه کسی به بنده‌هایش می‌دهد؟ خداوند، بارها در قرآن ذکر کرده است که من تمام نعمات زمین و آسمان را برای شما بندگان آفریده‌ام. روایتی از پیامبر می‌خواندم که خداوند خطاب به حضرت ابراهیم می‌فرمایند: ای ابراهیم! تو را خلق نمودم و با آتش نمرود آزمودم. اگر تو را با فقر امتحان می‌کردم درحالی‌که صبر را از تو گرفته بودم،چه می‌کردی؟ ابراهیم عرض می‌کند: ای پروردگارم! فقر برایم از آتش نمرود سخت‌تر است.

خداوند عزوجل می‌فرمایند: قسم به عزت و جلالم! چیزی سخت‌تر و شدیدتر از فقر خلق نکرده‌ام؛ نه در آسمان و نه در زمین.فقر بدترین چیزی است که خداوند به آن اشاره‌کرده و از این حدیث می‌توان این را برداشت کردکه خداوند فقر را ستایش نمی‌کند. قانع بودن به معنی شرمندگی، تحقیر و خجالت، هیچ‌وقت موردستایش خداوند نبوده و نیست.تو در اوج توانمندی و غنا باید قانع باشی، یعنی داشته باشی و ببخشی، یعنی به خاطر فزون‌خواهیظلم نکنی، کلاه‌برداری نکنی، استرس‌های مختلف را به جان نخری.در کل نه آسیبی به خودت بزنی و نه به دیگران؛ بنابراین اگر شرایط خوبی نداری و یا می‌توانی بهتر از این چیزی که هستی، باشی، قانع نباش و رشد کن. فقیر بودن در این زمان، به معنی نداشتن یک‌لقمه‌نان نیست، چراکه هرکسی توانایی تهیه یک‌ لقمه‌ نان را دارد. بااین‌حال اگر می‌توانی رشد کنی، رشد کن. اگر با ایده‌ی بکری می‌توانی ثروتت را چندین برابر کنی، حتماً تمام تلاش خودت را بکن. اگر می‌توانی با تلاش بیشتر و برنامه‌ریزی اصولی، درآمدت را چندین برابر کنی، دریغ نکن. زندگی بهتر باکمی جاه‌ طلبی سالم امکان‌پذیر است. آرزو کن، رؤیا داشته باش و برای تحقق یک زندگی فوق‌العاده تلاش کن. رضایت از زندگی ، امید و آرزوهایت را نابود می‌کند. زندگی مثل یک رود جاری است نه مثل یک مرداب، متعفن! جاری باش و همیشه بهترین‌ها را برای خودت بخواه. خداوند نیز بهترین‌ها را برای تو محیا می‌کند. از تو حرکت و از خدای بزرگ و مهربان برکت…

نتیجه گیری

رضایت از زندگی  در وجود هر شخص باعث آرامش فردی و اجتماعی میشود . همانگونه که خداوند مارا به قناعت دعوت کرده است از ما تلاش هم میخواهد پس ما باید در شاخه ای آن را دوست داریم فعالیت کنیم و با اعتماد به نفس به چیزی که دوست داریم برسیم.

چنانچه موفق به اتمام این مقاله در مدت زمان تخمینی نشده اید به سایت تست تندخوانی مراجعه نمایید

خواهشمندیم با دیدگاه سازنده خود ما را در ارائه هرچه بهتر مقالات یاری نمایید

تیم آموزشی ماهان تیموری

ارائه دهنده آموزش های کسب و کار ، کارآفرینی ، اعتماد به نفس

برای دانلود PDF مقاله روی لینک زیر کلیک نمایید

 

با عرض پوزش تصویر فایل دانلود درست بارگذاری نشده است

دانلود مقاله رضایت از زندگی

 

 

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.