مدیریت مالی چیست؟ | اصول کاربردی برای کاهش هزینه ها

سلام به همه ی دوستان عزیزم امیدوارم حالتون عالی باشه برای اینکه بتونین هزینه هاتون رو کنترل کنید.و مدیریت مالی خوبی داشته باشین حتما این مقاله رو تا آخر بخونین: 

مدیریت مالی

وارن بافت، از بزرگ ترین سرمایه داران آمریکا،.در یکی از سخنرانی هایش به جمله ای طلایی اشاره می کند و می گوید:.“هیچ گاه فکر نکنید که کار کردن می تواند شما را سرمایه دار کند،.این مدیریت مالی است که شما را به ثروت می رساند”..
همه ی ما انسان ها با توجه به توانایی های مختلفی که داریم،.در برهه های مختلف زندگی خودمان،.به کسب درآمد به شیوه های گوناگون می پردازیم،.اما مشکلی که در تقریبا تمام انسان ها حداقل یک بار در زندگی شان با آن مواجه می شوند،.بحث مدیریت مالی است.
مدیریت مالی، به زبان ساده مجموعه تکنیک هایی است که یک شخص می تواند با استفاده از آن یک تعادل درست در میزان درآمد.و خرج کرد خودش ایجاد کند. نیاز به مدیریت مالی در همه انسان ها و در همه جوامع، وجود دارد.

روراست باشیم!

اما اگر بخواهیم کمی رو راست باشیم،.باید بگوییم که در کشور ما، خصوصا با وضع اقتصادی ای که وجود دارد مدیریت مالی از کسب درآمد هم امر مهم تری است..ما در تیم آموزشی ماهان تیموری،.روزانه صدها تماس و هزاران پیام دریافت می کنیم که همه یک مفهوم دارند:.“دخلم به خرجم نمیخوره” و این مسئله نشان دهنده ی عدم مدیریت مالی در بین مردم ماست.
ما می پذیریم که شرایط اقتصادی بد، تورم، گرانی و سایر مسائل، در رویکردهای مالی زندگی ما تاثیر فراوان دارند،.اما اینکه ما بخواهیم سر تسلیم در برابر اوضاع فرود بیاوریم،.چیزی است که خلاف باورهای تیم آموزشی ماهان تیموری است.
ما بر این باوریم که در هر شرایطی، اگر برنامه ریزی و مدیریت درست در زندگی ما اعمال شود،.ما می توانیم یک زندگی رو به جلو داشته باشیم..پیش از این در باب مدیریت زمان با شما صحبت کردیم و در این مقاله هم قصد داریم که در باب مدیریت مالی با شما صحبت کنیم. 

مدیریت مالی چیست؟

مدیریت مالی به مجموعه دستور العمل ها و تکنیک هایی گفته می شود که چرخه مالی زندگی ما را تامین می کند.و یک دور نمای درست و صحیح از وضعیت اقتصادی و مالی زندگی ما به ما اعطا می کند.
البته مدیریت مالی شاخه های متفاوتی دارد و می تواند در صنعت، در آموزش،.در کسب و کار، در تولید و در بسیاری از نقاط دیگر نیز مورد استفاده قرار گیرد،.اما کلی ترین و اصلی ترین مبحثی که مدیریت مالی شامل آن می شود، مدیریت مالی در زندگی است.
از آنجایی که هدف تیم آموزشی ماهان تیموری،.کمک به مردم در راستای داشتن یک زندگی بهتر است،.ما تمرکز خودمان را در این آموزش بر روی مدیریت مالی در زندگی میگذاریم و شما می توانید با استفاده از همین تکنیک ها،.آن را به بخش های دیگر زندگی خود تعمیم دهید. 

مقاله مدیریت مالی | عکس 1

اصول مدیریت مالی 

مدیریت مالی بر سه اصل استوار است:
• کسب درآمد
• پس انداز درآمد
• سرمایه گذاری درآمد
مجموع این سه اصل، مدیریت مالی را تشکیل می دهند..اگر بخواهیم کمی بیشتر در باب آن توضیح دهیم باید بگوییم که هر شخصی در زندگی مالی خود باید یک منبع درآمد داشته باشید..باید جدای از خرج کردن درآمد، برای خود پس اندازی ایجاد کند.و باید به کمک آن پس انداز، قدرت سرمایه گذاری و اضافه کردن ثروت را نیز بیاموزید.

چگونه به مدیریت مالی درست برسیم ؟

بحث مدیریت مالی، تا به حد زیادی یک بحث سلیقه ای است..چرا که هر کس می  تواند بر اساس اصول زندگی خودش و میزان درآمد و میزان سرمایه گذاری خودش،.یک روش مدیریت مالی داشته باشد. اما سلیقه ای عمل کردن در این حوزه ، ما را با مشکلات بزرگی مواجه می کند،.چرا که ما در بحث مدیریت مالی، بصورت فردی عمل نمی کنیم.
بخشی از در آمد ما با جریان اقتصادی جامعه گره خورده است..بخشی از درآمد و خرج کردهای ما بر اساس مسئولیت های ما نسبت به اطرافیان و خودمان گره خورده است و وقتی که شرایط مدام تغییر کند،.ما نیز طبیعتا باید مدام تغییر کنیم و این باعث می شود که هیچ برنامه مدونی برای مدیریت مالی نداشته باشیم.
اما استاد ماهان تیموری، پس از سالها تلاش و تحقیق در حوزه ی مسائل مالی،.به ده اصل طلایی برای مدیریت مالی رسیده است که ما در این مقاله به شما آموزش می دهیم. 

10 اصل طلایی مدیریت مالی استاد ماهان تیموری

1. درآمد خودتان را افزایش بدهید 

اولین اصلی که استاد ماهان تیموری به ما می آموزد،.این است که درآمد خودتان را افزایش دهید. شاید شما هم با شنیدن این جمله، تعجب کنید و احساس کنید که جمله ی کلیشه ای به نظر می آید..اما باید بگوییم که شما برای رسیدن به سطح عالی مدیریت مالی، باید خودتان را از محدودیت های کسب و کار خودتان نجات دهید.
اگر کارمند هستید، اگر مدرس هستید، اگر حتی یک مدیر هستید،.باید راهی برای رهایی از درآمد ثابت پیدا کنید و یا اگر یک درآمد عالی دارید،.باید آن را باز هم افزایش دهید.
اگر بر روی این مسئله فکر نکنید ، مدام در چنگال تورم و گرانی می افتید و این باعث می شود که بعد از دو سه سال،.میزان درآمد شما و منابع درآمد شما دیگر کفاف زندگی شما را ندهد. 

حالا سوال اصلی اینجاست که چطور می توانم درآمد خودم را زیاد کنم؟

بگذارید خیلی بی تعارف با هم صحبت کنیم. اگر احساس می کنید که کار کردن شما با یک حقوق ثابت چیزی خلاف توانایی های شماست،.شما باید به فکر راه اندازی کسب و کار مستقل خودتان باشد.
اما اگر فکر می کنید که کارتان را دوست دارید و در کنار آن می توانید به کارهای دیگر هم بپردازید،.پس باز هم باید به راه اندازی یک کسب و کار دیگر و یا مشغول شدن به کاری دیگر، در کنار کار اصلی خودتان فکر کنید.
خیلی ها فکر می کنند که این فقط مردم ایران هستند که مجبورند دو شیفت کار کنند،.اما باید بگوییم که نه اصلا اینطور نیست. تمام مردم  دنیا، حتی در کشورهای ثروت،.کسانی هستند که چند شغل دارند و باید چند شغل را مدیریت کنند و بقول استاد ماهان تیموری:.” حتی من هم چند شغله هستم و به دنبال افزایش درآمد، هر روز برنامه ای جدید برای خودم دارم “.
پس به هیچ وجه فکر نکنید که داشتن یک کار جانبی و یا راه اندازی کسب و کار شخصی،.باعث می شود که شما از زندگی تان بیفتید..اما این وسط باید مراقب یک نکته باشید. 
وقتی ما صحبت از درآمد بیشتر می کنیم، به هیچ وجه منظورمان این نیست که شما از خواب و خوراک و خانواده بزنید.و به صورت چند شیفت، کارهای سخت داشته باشید. این خیانت به خودتان است..شما باید هوش کسب و کار خودتان را تقویت کنید و یک کار جانبی شخصی، در کنار کار اصلی خودتان راه اندازی کنید.
اگر علاقه دارید که بیشتر در مورد این موضوع بدانید، حتما سری به مقاله کسب و کار خانگی بزنید.و یا از ویدیوهای رایگان هوش مالی استفاده کنید..این دو منبع به شما چشم انداز روشنی را در این حوزه هدیه می کنند. 

2. بودجه بندی کنید

تفاوتی نمی کند که ما چقدر درآمد داشته باشیم، نکته ی مهم این است که بتوانیم روی درآمد خودمان،.بودجه بندی درست کنیم. اما بودجه بندی هم اصولی دارد که باید به آن توجه کنید. فرض کنید که شما ماهی ده میلون تومان درآمد دارید.
بودجه بندی درست برای ده میلیون تومان درآمد به این شکل است که شما بیست درصد این ده ملیون تومان را سرمایه گذاری کنید..5 درصد آن را به صورت نقد پس انداز کنید و باقی آن را بسته به تعداد افراد خانواده و میزان خرج کردتان در ماه تقسیم بندی کنید..اما اشتباهی که اکثر مردم انجام میدهند این است که به جای درصد، مبلغ تعیین می کنند..مثلا اگر ده میلون درآمد دارند. می گویند که: ” من دو میلیون برای سرمایه گذاری کنار میگذارم. یک ملیون نقدینگی همیشه خواهم داشت و باقی را صرف خورد و خوراک و قسط و سایر مسائل می کنم.” 
خب اشتباه این روش این است که شما خودتان را در رقم ها محدود کرده اید.و همیشه بر روی ده تومان سرمایه گذاری کرده اید..این باعث می شود که فکر شما اجازه ی رشد درآمد را به شما ندهد..فکر شما نمی تواند به درآمد بیست میلیونی فکر کند،.چرا که شما مدام روی ده میلیون تومان در حال بودجه بندی هستید.
حالا اگر روزی درآمد شما بشود هشت میلیون تومان،.یا دچار تورم شوید ، دیگر زمام مدیریت مالی از دست شما بیرون می رود و دچار مشکل می شوید..پس تا می توانید با درصدها، شروع به بودجه بندی کنید و به بودجه بندی خودتان پایبند باشید. 

3. از شر بدهی ها راحت شوید

اگر یک نکته ی طلایی قرار باشد از تیم آموزشی ماهان تیموری،.برای همیشه در ذهنتان داشته باشید این است که:.“هیچ وقت در دام بدهی و قرض نروید و اگر قرض و وامی دارید ، سریعا به فکر تسویه آن باشید”
سومین اصل از اصول مدیریت مالی این است که پیش از بودجه بندی،.به فکر تسویه بدهی هایتان باشید. سعی کنید بدهی جدیدی به لیست قرض هایتان اضافه نکنید و قبلی ها را نیز از بین ببرید..اگر نمی دانید که چطور  باید بدهی هایتان را پرداخت کنید، از قانون گلوله برفی استفاده کنید..قانون گلوله برفی استاد ماهان تیموری، می تواند شما را در تسویه بدهی هایتان به شدت کمک کند. 

4. درآمدهای پنهان ایجاد کنید

شاید برای شما هم سوال باشد که چطور بعضی ها ثروت مند می شوند و چطور هر روز بر سرمایه ی شان اضافه می شود..یکی از راه های طلایی افزایش درآمد، در تکنیک ایجاد در آمد های پنهان است.
شاید اولین بار باشد که اسم  درآمد پنهان به گوشتان خورده باشد،.اما باید بگوییم که یکی از برترین تکنیک های مدیریت مالی این است که شما بتوانید پولتان را بدون کار کردن متمرکز زیاد کنید..ما دو راه اساسی برای ایجاد درآمد پنهان به شما پیشنهاد می کنیم.
یک اینکه به بورس وارد شوید و در بورس سرمایه گذاری کنید و دو اینکه یک کسب و کار خانگی راه اندازی کنید..اگر فکر می کنید که چیزی  از بورس نمی دانید و یا نمی توانید مانند ثروت مندان در بورس کسب درآمد کنید، ما برای شما محصولات فوق العاده ای در این زمینه آماده کرده ایم.
دوره هوش بورسی، یک دوره جامع در باب سرمایه گذاری بورس است که می تواند شما را به سود پانصد درصدی در یک سال برسد..از سمت دیگر هم مقالات رایگان متعددی برایتان در حوزه ی کسب و کارهای خانگی فراهم کرده ایم که می توانید آن را مطالعه کنید.
مهم این است که شما علاوه بر درآمد اصلی تان  از کارهای جانبی ای که خودتان صرفا نقش موسس و مدیر دارید نیزدرآمد زایی کنید..این کار باعث چرخش نقدینگی در برنامه مدیریت مالی شما می شود. 

5. اولویت های مالی خودتان را مشخص کنید

اصولا انسان ها کار می کنند، درآمد کسب می کنند تا به وسیله ی درآمدی که کسب می کنند به خواسته های مالی شان برسند..یکی از تکنیک های مدیریت مالی که می تواند ما را به خواسته هایمان نزدیک تر کند، ایجاد لیست اولویت های مالی است.
اولویت های مالی به دو دسته تقسیم می شوند. کوتاه مدت و بلند مدت. بعنوان مثال،.شما پس انداز می کنید، سرمایه گذاری می کنید و در نهایت قصد دارید که پس از یکسال به هدف خرید یک ماشین برسید.
پس خرید ماشین در اولویت مالی بلند مدت شما قرار دارد و یا در ماه برنامه ریخته اید که هفته ای یکبار با خانواده ی تان به یک سفر یک روزه بروید..پس سفر یک روزه شما اولویت مالی کوتاه مدت شماست..حالا این میان کسی موفق است که اسیر دیگر خواسته های مالی نشود و نگذارد که اولویت ها از بین برود.
بگذارید یک مثال ساده در این مورد بزنیم که مسئله را به خوبی درک کنید..فرض کنید که شما یک لیست خرید دارید و یک مقدار بودجه مشخص برای خرید و با این لیست به یک هایپر مارکت می روید. 
اولویت شما خریدی است که در لیست مشخص کرده اید. اما در لابلای قفسه ها ناگهان هوس می کنید که دو بسته شکلات هم بردارید..ناگهان تصمیم می گیرید که فلان مارک نوشابه را هم امتحان کنید.

خب، این میان چه اتفاقی می افتد؟

در آخر یا شما پول بیشتری خرج کرده اید و یا از بخشی از لیست خریدتان زده اید و به خرید های دیگر پرداخته اید..اما اگر مدیریت مالی داشته باشید و اولویت ها را بشناسید، می دانید که خرید شما در اولویت است.و این کار باعث می شود که پول اضافی صرف نکنید و به هدف تان هم برسید.
خرید ماشین و منزل و سایر هدف ها هم همین طور است..اگر قرار است ماشین بخرید و ناگهان پول خرید ماشین را خرج یک سفر به ترکیه می کنید،.مطمئنا شما از مدیریت مالی برخوردار نیستید و همیشه چند گام از زندگی تان عقب می مانید. 

6. خرج هایتان را یادداشت کنید

یادداشت خرج ها، یک تکنیک به شدت ساده در مدیریت مالی است. اما شاید باورتان نشود که همین تکنیک ساده می تواند تا نود درصد،.شما را به یک مدیریت مالی درست نزدیک تر کند.
وقتی که خرج هایتان را بنویسید و وقتی که بدانید چقدر در کجا و بر سر چه چیزی خرج کرده اید،.می توانید رفتار مالی خودتان را در خرجکرد هایتان بسنجید و دیگر آن ها را تکرار نکنید.
این کار به شما کمک می کند که قدرت نقدینگی بالاتری داشته باشید و بتوانید به سرمایه گذاری و یا پس انداز بپردازید..مثلا در یک مثال ساده، یکی از هنرجویان دوره های بیزینس کوچینگ، یک لیست خرجکرد ارائه داده بود که به طرز عجیبی،.روزی سی هزار تومان پول خرید چای از یک کافه پرداخت می کرد.
یعنی در ماه 900 هزار تومان هزینه ی چای خوردن؟!!!.خب می شود با سیصد تومان یک دستگاه چای ساز خرید.و یا اصولا با خرید یک فلاکس سی هزار تومانی برای کل یک روز چای داشت.
پس حداقل هشتصد هزار تومان در ماه می توان با یک نوشتن ساده، صرفه جویی کرد..این مثال ساده را با خودتان بارها تکرار کنید.و ببینید که چه میزان از خرج های زندگیتان اصلا الزامی در آن ها نیست. این دقیقا معنای مدیریت مالی است. 

7. یک برنامه اقتصادی داشته باشید

خیلی ها فکر می کنند که بودجه بندی، همان برنامه اقتصادی است..اما نه اینطور نیست. برنامه اقتصادی یک گام فراتر از بودجه بندی است اگر تا اینجای کار مراحل بالا را به خوبی انجام داده باشید،.می توانید یک برنامه اقتصادی درست برای خودتان بسازید. چرا که داشتن یک برنامه اقتصادی درست،.زمانی رخ میدهد که شما عادت های بد رفتار مالی تان را تغییر بدهید و سعی کنید.بر اساس برنامه ای که برای خودتان چیده اید و هدف هایی که تعیین کرده اید، پیش بروید.
اگر توانسته اید خرج های اضافی را کنترل کنید و تارگت های مالی خودتان را نیز تعیین کرده اید..وقت آن است که یک برنامه ریزی اقتصادی برای همه بخش های زندگی تان داشته باشید. 

8 . اتفاقات غیر منتظره را نیز پیش بینی کنید

یکی از بزرگترین مشکلاتی که افراد در زمینه ی مدیریت مالی دارند.این است که هیچ جایی برای اتفاقات پیش بینی نشده در برنامه مالی خودشان ندارند..زندگی همیشه به صورت ایده آل پیش نرود.
هر انسانی ممکن است حوادث مختلفی را در زندگی تجربه کند.و یا ناگهان اتفاقی بیافتد که باعث شود شما نیاز به پول داشته باشید..اگر تمام پولتان را جیره بندی کرده باشید، در چنین شرایطی با استرس روبرو می شوید.
ولی اگر درست و منطقی پس انداز کرده باشید و درآمد پنهان شما نیز مکمل برنامه مدیریت مالی شما باشد،.می توانید از پس چنین شرایطی به راحتی بر بیایید. ما در ایران یک رسم خوب داریم و همیشه بخشی از پولمان را برای روز مبادا می گذاریم..حتما به این مسئله در مدیریت مالی توجه کنید و پولی برای روز مبادا کنار بگذارید. 

9 . خط قرمز برای کاهش هزینه هایتان بگذارید

یکی از عادت های بد مالی، این است که اگر چهار صد هزار تومان در کیف پولمان، پول باشد،.ما تمام آن چهارصد هزار تومان را خرج می کنیم..یعنی این باور به غلط در بین ما جا افتاده است که ما اجازه داریم که کل دارایی خودمان را تا قران آخر خرج کنیم..اما مدیریت مالی، درست عکس این مسئله را می گوید.
شما باید برای خودتان یک خط قرمز مالی بگذارید. مثلا هر بار که موجودی حساب تان زیر پانصد هزار تومان آمد،.زنگ خطر مدیریت مالی را برای خودتان به صدا در بیاورید و سعی کنید که یک دور دیگر برنامه ی ماهیانه ی خودتان را چک کنید.و یک سری از موارد را دوباره اصلاح کنید. هرگز نگذارید که پولتان صفر شود. 

10. سرمایه گذاری را جدی بگیرید

در بخش درآمد های پنهان به سرمایه گذاری اشاره کردیم.اما جا دارد یکبار دیگر به آن به طور اختصاصی اشاره کنیم..یادتان باشد که اگر می خواهید یک مدیریت مالی درست داشته باشید،.سرمایه گذاری بخش مهمی از درآمد های شماست..پس سعی کنید آموزش ببینید و سرمایه گذاری را در اولویت قرار دهید.
در سال 98 بیشترین بازده در بازارهای سرمایه متعلق به بورس بوده است و در سال 99 بر اساس پیش بینی استاد ماهان تیموری،.بهترین راه سرمایه گذاری ورود به دنیای بورس می باشد. برای آموزش بورس،.می توانید همین حالا با صرف هزینه ای کمتر از یک میلیون، به دنیای میلیونرها وارد شوید. 

حرف آخر ….

از نگاه استاد ماهان تیموری،.انسانی در بحث مدیریت مالی موفق است که تجربه و دانش را در کنار هم استفاده کند..طبیعی است که برای شروع مدیریت مالی در زندگی، ابتدا کمی خطا و شکست را نیز تجربه کنید.
اما بدانید که شما هم اکنون علم آن را دارید که چگونه مدیریت مالی زندگی خودتان را در دست بگیرید و تنها باید به اراده و تجربه ی خودتان اعتماد کنید.و به موفقیتی جدید در زندگی برسید. 

هوش مالی پلاس

این مطلب برای تو سودمنده، حتما بخونش :
نظریات کریس آرجریس در مدیریت

4 دیدگاه برای “مدیریت مالی چیست؟ | اصول کاربردی برای کاهش هزینه ها

  1. حسن فکری گفته:

    من عاشق مدیریت مالیم . خیلی تو این زمینه ها دقت میکنم درست کار کنم.ممنون به خاطر حضورتون در زندگیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *