مدیریت چیست

خلاصه مطلب

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

تیم تولید محتوا ماهان تیموری
تیم تولید محتوا ماهان تیموری
5/5
فهرست مطالب
مدیریت چیست تا به حال به این موضوع فکر کرده اید مدیریت درست و اصولی چگونه است؟ چرا ما در موضوعی مانند مدیریت در ایران مشکل داریم ؟ برای پاسخ به این سوالات باید گفت به خاطر عدم مدیریت دذست اتفاقات ناگواری را در کشور تجربه کرده ایم. به همین خاطر مدیریت موضوع بسیار مهمی است که توجه نکردن به آن می تواند کسب و کار، زندگی را در سطح خرد و کلان دچار مشکلات فراوانی کند. عدم توجه به مدیریت پس راه حل چیست؟ چه نوع مدیریت هایی وجود دارد؟هر کدام از این مدیریت ها چه نقشی در زندگی ما دارند؟ همه این ها سؤالاتی است که قرار است در ادامه آن ها را مورد بررسی قرار دهیم.

تعریف مدیریت

  تعریف ساده مدیریت   هر فردی در ذهن خود تعریف متفاوتی برای مدیریت دارد و همین موضوع باعث شده است رفتارهای متفاوتی را انجام دهند. با این وجود اگر بخواهیم یک تعریف ساده از مدیریت داشته باشیم باید بگوییم مدیریت توانایی هماهنگی بین کارها ، منابع و افراد است که قرار است با هم به یک هدف مشخص برسند. با این توضیح ساده مشخص می شود که هر نوع مدیریتی که ما در زندگی با آن سر و کار داریم از همین تعریف سرچشمه می گیرد و ما را با آن درگیر می کند.

اصول مدیریت یا سطوح مختلف مدیریت

خیلی از ما شاید در مورد اصول چهارگانه مدیریت چیزهایی شنیده ایم و فکر می کنیم فقط این چهار اصل در مدیریت وجود دارند با این وجود باید به شما بگوییم که آن ها چهار عدد نیستند بلکه 5 اصل هستند که این تفاوت در اصل در سطوح رهبری است که مربوط به هماهنگی ها و قرار دادن افراد در جای درست است. با این تفاسیر اصول پنج‌گانه مدیریت عبارت اند از : کنترل، ارتباط، برنامه ریزی، سازمان‌دهی و هدایت.   اصول پنج گانه مدیریت حالا که یک تعریف جامع در عین حال ساده از مدیریت و اصول آن به دست آوردیم ، در ادامه انواع مدیریت را مورد بررسی قرار می دهیم تا یک شمای کلی از معنا و مفهوم مدیریت در زندگی به دست اورید.

انواع مدیریت

مدیریت انواع مختلفی دارد که هر کدام نقش خاصی در زندگی ما ایفا و هر کدام از آن ها هدف خاصی را دنبال می کنند با این حال انواع مدییت که در ادامه معرفی می کنیم ،ممکن است خیلی ساده و دم دستی و یا حتی بسیار سخت و گیج کننده به نظر برسند. به طور مثال این موارد شامل: مدیریت بازرگانی، مدیریت زمان و برنامه ریزی، مدیریت صنعتی،مدیریت مالی، مدیریت زمان پروژه، مدیریت بحران ، مدیریت استراتژیک، مدیریت سیاست گذاری بازرگانی، مدیریت بازرگانی mba ، مدیریت سرمایه، مدیریت منابع انسانی، مدیریت کسب و کار، مدیریت کسب و کار بین الملل ، مدیریت مالی کارکنان و هزاران نوع مدیریت ریز و درشت که ممکن است در زندگی خود آن ها را تجربه کنیم.

مدیریت بازرگانی

  وظیفه مدیریت بازرگانی این نوع مدیریت یکی از رشته هایی است که در سطح کارشناسی آموزش داده می شود . این رشته اولین بار در کشور فرانسه تدریس شد که وظیفه آن آموزش دانشجویان برای اداره سازمان هایی است که در آن کنترل سود و سرمایه و هزینه ها و بهینه سازی آن ها مورد بررسی قرار می گیرد تا در نهایت بتواند با بررسی این موارد، یک برنامه خاص و عالی ارائه دهد و در نهایت باعث رشد و پیشرفت یک سازمان و یا کسب و کار شود.

مدیریت زمان و برنامه ریزی

  مدیریت زمان و برنامه ریزی   همان طور که می دانید این نوع مدیریت یکی از مهم ترین مسائلی است که می تواند در مسیر موفقیت در زندگی و کسب و کار به ما کمک فراوانی کند زیرا خیلی از افراد برای انجام کارهای خود نیاز به مدیریت زمان و برنامه ریزی کارها دارند تا بتوانند کارها را در زمان خود به پایان برسانند و به عهدی که با دیگران می بندند پایبند باشند. خیلی از ما به دلیل کمبود زمان نمی توانیم کارهای خود را در زمان خود به پایان برسانیم و این موضوع می تواند مشکلات فراوانی را برای ما به وجود می آورد . با این وجود ابزارهای مختلفی برای مدیریت زمان به وجود آمده است، به طور مثال ماتریکس آیزنهاور، زمان‌بندی پومودورو، قانون پارکینسون یا همان قانون 20-80 که هر کدام از آن ها می تواند این مشکل را برای ما حل کند و مدیریت زمان را برای ما آسانتر کند.

مدیریت صنعتی

مدیریت صنعتی یکی از شاخه های مدیریت است که مدیرانی را برای رهبری سازمان های صنعتی تربیت می کند. این نوع مدیریت داری سه بخش مختلف است که از کنار هم قرار گرفتن آن ها مدیریت صنعتی معنا و مفهوم پیدا می کند. این سه حوزه عبارت‌اند از : مهارت های فنی و تکنیکی، مدیریت مالی و رعایت اصول اخلاقی و اجتماعی . با این تفاسیر می توان گفت وظایفی که یک مدیر صنعتی بر عهده دارد عبارت است از کنترل تولید، جذب نیروهای کارآمد ، مدیریت رفتار و حل مشکلات کارکنان، نظارت بر پروژه های اصلی ، تدوین استراتژی و موارد مختلفی که مربوط به صنعت می شود را بر عهده دارد تا در نهایت بتواند با هماهنگی های لازم به افراد کمک کند سازمان خود را موفق کنند.

مدیریت مالی

این نوع مدیریت را می توان یکی از جنبه های مهم کسب و کار و یا حتی زندگی دانست به همین خاطر برای راه اندازی و موفقیت در کسب و کار و حتی رهایی از بدهی و مشکلات مالی در زندگی نیاز به این نوع مدیریت است. بنابریان این رشته را می توان یکی از موارد مهم و حیاتی در سازمان و یا در زندگی دانست که شامل برنامه ریزی ، سازمان دهی ، نظارت و کنترل منابع مالی در بخش های مختلفی است.   دلیل از دست دادن ثروت تا به حال چه تعداد افرادی را دیده اید که با ندانم کاری پول و ثروت خود را از دست داده اند و دیگر نتوانسته اند به نقطه قبلی خود بازگردند زیر مدیریت مالی درستی نداشته اند که باعث این اتفاق شده است به همین خاطر اگر بخواهند این مشکل را حل کنند باید عادت‌های مالی خود را تغییر دهند که این کار با آموزش و تمرین و رعایت اصول خاصی برطرف خواهد شد.

مدیریت زمان پروژه

مدیریت زمان پروژه یکی دیگر از انواع مدیریت است که می تواند بسیار پیچیده و سخت باشد زیرا برای انجام پروژه و زمان پایان آن موارد مختلفی دخیل هستند که اگر هر کدام از آن ها به درستی کار نکنند انجام پروژه و زمان به پایان رساندن آن را دچار مشکلات می کند. به همین خاطر در اجرای پروژه ها حساسیت های زیادی وجود دارد و عدم هماهنگی ، عدم تأمین منابع مالی ، نداشتن نیروی کار کارآمد و ماهر ، عدم تدوین برنامه و استراتژی درست می تواند به طور کل مدیریت زمان پروژه را با مشکلات فراوانی روبرو کند.

مدیریت بحران

هر کدام از ما در زندگی با بحران ها و شرایط سختی دست و پنجه نرم کرده ایم و بیشتر آن ها را پشت سر گذاشته ایم و یا حتی ممکن است با برخی از آن ها هم اکنون نیز درگیر باشیم. با این وجود انجام کارهای مختلف برای از بین بردن مشکلات نیاز به مدیریت آن ها دارد حال این بحران ها ممکن است در سطح کلان به طور مثال کشوری اتفاق بیفتد و یا حتی ممکن است در سطح خرد و فردی اتفاق بیفتد که مدیریت آن ها نیاز به مهارت دارد. مدیریت بحران بحران ها جز جدایی ناپذیر از زندگی انسان هستند و از اول خلقت بشر تا اکنون ادامه دارد و تا زمانی که زمین وجود دارد ادامه خواهد داشت . به همین خاطر هر کدام از ما باید یاد بگیریم با مسائل و مشکلات و بروز بحران ها ، خود و رفتارهایمان را مدیریت کنیم تا در نتیجه به موفقیت و پیشرفت دست پیدا کینم و یا سربلند از این بحران ها خارج شویم.

مدیریت استراتژیک

مدیریت راهبردی یا مدیریت استراتژیک را می توان تجزیه و تحلیل مسائل مهمی دانست که برای سازمان اهمیت بالایی دارد و توسط مدیران ارشد برای کنترل منابع در خارج از سازمان مورد استفاده قرار می گیرند . در این نوع مدیریت رسالت ، هدف، اموال سازمان و توسعه برنامه ها و سیاست های سازمان مشخص می شود تا در نهایت سازمان و یا کسب و کار به موفقیت برسد. اگر بخواهیم مفهوم مدیریت استراتژیک را ساده تر بیان کنیم باید بگوییم که این نوع مدیریت راه ها و تصمیمات سازمان و یا کسب و کار مشخص می شود و نشان می دهد که افراد کجا هستند و قرار است به کجا برسند. با این اوصاف مدیریت به این سبک عملکرد افراد را بهبود می بخشد.

مدیریت بازرگانی mba

این نوع مدیریت یکی از رشته های مدیریت کسب و کار است که می توان آن را حاصل تجربه و دانش انسان ها است که به دو پرسش اساسی پاسخ می دهد یکی از آن ها این است که چرا برخی از سازمان ها از بقیه رقبای خود موفق تر هستند و سؤال دوم در مورد چگونگی طی کردن مسیر موفقیت است. با این حال در این مدیریت بازرگانی mba ، نوع و گرایش سازمان اصلاً اهمیتی ندارد و سازمان های دولتی و خصوصی را به نحوی تحت تأثیر قرار می دهد. به همین خاطر شرکت های بازرگانی می توانند با بهره گیری از این نوع مدیریت موفقیت خود را در بازارهای داخلی و بین المللی تضمین کنند و با رعایت اصول آن موفقیت های فراوانی را تجربه کنند.

مدیریت منابع انسانی

مدیریت منابع انسانی   آقای گری دسلر نویسنده کتاب مدیریت منابع انسانی یک تعریف جامع از این نوع مدیریت دارد او بیان می کند مدیریت منابع انسانی مسئولیت فعالیت ها و رسالت های مربوط به کارکنان را بر عهده دارد . همچنین مدیریت منابع انسانی وظیفه جذب و استخدام افراد جدید ، آموزش کارمندان ، ارزیابی عملکرد آن ها و حتی پاداش دادن به آن ها را بر عهده دارد. با این تفاسیر مدیریت منابع انسانی یکی از ارکان مهم هر سازمان و هر کسب و کار است زیرا می تواند افراد ماهر و باهوش را استخدام کند و یا افرادی را استخدام کند که باعث شکست خوردن کسب و کارها شود. به همین دلیل مدیر منابع انسانی نیز نیاز به مهارت و حتی تجربه خاصی دارد تا در نهایت بتواند مسئولیت های محوله را به درستی انجام دهد.

مدیریت کسب و کار

مدیریت کسب و کار این است که بتوان هماهنگی و سازمان‌دهی های لازم را در کسب و کارها انجام داد، به همین خاطر در این نوع مدیریت به مواردی همچون ،تولید و یا تأمین مواد اولیه، هزینه ها ، تبلیغات و بازاریابی در مکان های مختلف توجه خاصی می شود .بنابراین در مدیریت کسب و کار باید برنامه ریزی های لازم برای سازمان‌دهی و ارزیابی منابع انسانی انجام شود تا شرکت بتواند به اهداف خود دست پیدا کند. در نتیجه مدیریت کسب و کار می تواند از ابزارهای خاصی برای اجرای برنامه های خود از برنامه های استراتژیک گرفته تا رسالت و خط مشی و … استفاده کند که از آن در تمام سیستم های مدیریتی هنگام اجرا و توسعه برنامه ها استفاده می شود. با این وجود این نوع مدیریت تمرکز بیشتری روی کسب و کار و زیر و بم آن دارد.

مدیریت کسب و کار بین الملل

مدیریت کسب و کار بین الملل به مواردی اشاره می کند که در ان محدودیتی در مرزها و داد و ستد وجود ندارد و در هر نقطه از جهان ، حتی به صورت هم زمان می توان از آن استفاده کرد. به همین خاطر افرادی که بتوانند مدیریت چنین کسب و کارهایی را در دست بگیرند مدیر کسب و کار بین المللی نام دارد. در حالی که این نوع کسب کارها بسیار عالی عمل می کنند ممکن است مشکلاتی نیز سر راه آن ها وجود داشته باشد به طور مثال شاید در ایران یک کسب و کار محدودیت هایی نداشته باشد اما هنگامی که محصول این شرکت می خواهد به یک کشور دیگر صادر می شود ممکن است محدودیت هایی برای آن به وجود آید.

مدیریت مالی کارکنان

مدیریت مالی کارکنان موضوع بسیار مهمی است که توجه به آن می تواند درامد بخور و نمیر کارمندی را افزایش دهد و کارمندان را به استقلال مالی برساند. بنابراین کارمندان باید بتوانند حقوق خود را به درستی بودجه بندی کنند . برای این کار هر فردی باید آموزش های لازم در این حوزه را ببیند تا بتواند در شرایطی که اوضاع اقتصادی هم چنگی به دل نمی زند، درآمد خوبی کسب کند و به قول معروف هشتش گروی نه نباشد. برخی از کارمندان زمانی که حقوق می گیریند چند روز اول فقط از پول خود بهره مند می شوند اما بعد از آن تا آخر ماه نرسیده پولشان به پایان می رسد. به همین خاطر یک کارمند باید بتواند مهارت هایی را یاد بگیرند که بتوانند به درستی پول های خود را مدیریت کنند ، به همین خاطر می توانند در حوزه های مختلف سرمایه گذاری هایی را انجام دهند تا در نهایت موفق شوند.

مدیریت پروژه

تاریخچه مدیریت پروژه به زمان جنگ جهانی دوم بر می گردد زمانی که فرماندهان باید برنامه ها و استراتژی های زیادی را اجرایی می کردند زیرا در آن زمان نیاز بود تا اقدامات پیچیده نظامی مورد بررسی قرار بگیرد تا در نتیجه بتوانند با بحران ها به درستی برخورد کنند و بتوانند عملیات های خود را برنامه ریزی و اجرا کنند.   مدیریت پروژه اگر بخواهید به ریشه اصلی پیدایش مدیریت پروژه پی ببرید باید گفت در اواخر قرن نوزدهم بود که برای پروژه های راه آهن که به صورت بین المللی اجرا می شدند و هزاران نفر هم برای آن ها کار می کردند نیاز به برنامه های استراتژیک بود که در نهایت این نوع پروژه ها باعث شد افرادی مانند فردریک تیلور با معرفی مفهومی جدیدی برنامه روزانه ای به افراد می دادند که این موضوع باعث شد تحولی بزرگ ایجاد شود و مدیریت پروژه معنا و مفهوم پیدا کند . نتیجه این تحول با اقدامات افرادی مانند تیلور این گونه شد که بهره وری افراد بالاتر رفت و آن ها توانستند هوشمندانه تر کار کنند.

مدیریت فروش

هر فردی که کسب و کاری برای خود دارد به دنبال فروش محصول و خدمات خود است به همین دلیل مدیریت فروش یکی از مواردی است که توجه به آن و رعایت اصول آن می تواند فروش کسب و کارها را به شدت افزایش دهد. با کمک مدیریت فروش بازاریابان و مدیران فروش می توانند به اهداف مالی خود و یا سازمانشان دست پیدا کنند و با ایجاد استراتژی های فروش هرروز موفق تر شوند.

مدیریت روابط عمومی

این نوع مدیریت مربوط به سازمان هاست که وظیفه آن برقراری ارتباط با سازمان های مختلف و مردم است که با دادن خدمات مختلف خود را به دیگران می‌شناسانند.

کلام آخر

همان طور که گفتیم مدیریت توانایی هماهنگی بین افراد منابع و کارها است که اگر اصول آن رعایت شود می تواند نتایج خوبی را به دنبال داشته باشد. با این وجود مدیریت انواع مختلفی دارد که ما در این مقاله فقط به تعدادی از آ ن ها اشاره کردیم و برای آشنایی با هر کدام از آن ها توضیحات مختصری دادیم تا شما آشنایی اولیه در مورد آن ها به دست آورید. به نظر شما چه نوع مدیریت های دیگری وجود دارد؟ لطفاً نظر ارزشمند خود را با ما در میان بگذارید.
اشتراک گذاری در linkedin
لینکدین
اشتراک گذاری در whatsapp
واتساپ
اشتراک گذاری در email
ایمیل
اشتراک گذاری در telegram
تلگرام
آموزش مدیریت

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

مدیریت تداوم کسب و کار

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

مدیریت کسب و کار بین المللی

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

دوره های آموزشی

مقالات مرتبط

دسته بندی

مقالات امروز

مدیریت زمان چیست؟ – 20 تکنیک کاربردی برای مدیریت زمان

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

لایف استایل چیست ؟ – لایف استایل افراد موفق به چه صورت است؟

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

دیجیتال برندینگ

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.